Przypominam sobie moment, kiedy to w naszym cyklu opisywałem możliwości innego modelu z logiem Epson, czyli EB-1470Ui. Z dużą uwagą przyglądaliśmy się w redakcji możliwościom dotyczącym zastosowania funkcji dual pen, gdzie dwóch prezenterów może równocześnie zapisywać notatki, jak i możliwościom pracy z dotykowym ekranem. Zastanawiałem się wtedy, czy Epson będzie kontynuował rozwój tego typu technologii. Jak się okazało na odpowiedź nie trzeba było czekać zbyt długo. Bohater tego tekstu jest całkowicie przystosowany do pracy interaktywnej, również we współpracy z dość sporą liczbą zarówno urządzeń peryferyjnych, jak i źródeł sygnału. Przypomnę jeszcze raz, iż w zeszłym roku firma podkreślała, że już 30 lat temu wprowadziła na rynek pierwszy projektor wyprodukowany w technologii 3LCD. Mam nadzieję, że za kolejne kilka dekad prezentowany model będzie również powodem do dumy.
Na tylnej ścianie urządzenia znajduje się praktycznie każde złącze, jakie jest potrzebne w instalacji AV.
Jak został wyposażony i przygotowany?
I tutaj po 31 latach znajdziemy niezawodny przetwornik 3LCD. Oczywiście ta sama technologia nie oznacza jednak, że będzie to taka sama matryca. Nic bardziej mylnego. Serce tego projektora stanowi nowoczesny panel o wielkości 0,62 cala wyposażony w technologię C2 Fine. To patent wprowadzony przez Epsona, który swego czasu miał zwiększyć konkurencyjność produktów wyposażonych w przetworniki LCD w stosunku do technologii DLP. Na czym on polega?
Projektor Epson EB-1485Fi to nie tylko doskonałe urządzenie do wyświetlania treści, ale także w pełni interaktywne narzędzie do codziennej pracy w biurze czy dla potrzeb edukacji.
W skrócie chodzi tu o współczynniki przysłony. W praktyce C2 Fine poprawia luminacje w taki sposób, aby źródło światła o niższej mocy osiągało taki sam poziom jasności, jak źródła o luminacji kilkanaście lub kilkadziesiąt procent większe. Mniejsze źródło światła to również mniejszy pobór mocy, zatem w sposób bezpośredni technologia ta ma wpływ również na ochronę środowiska. No właśnie! A jaki rodzaj źródła światła zastosowano w tym modelu i jaka jest jego jasność? EB-1485Fi jest projektorem laserowym. Urządzenie generuje jasność na poziomie 5000 lumenów (przy czym jasność dotyczy zarówno światła białego, jak barwnego). Oznacza to w praktyce, iż jego moc będzie wystarczająca również w niewyciemnionych pomieszczeniach. Jeśli serce projektora stanowi laser, można wywnioskować, iż urządzenie ma dość długą żywotność bez konieczności wymiany źródła. I tak rzeczywiście jest. Producent przewiduje czas pracy na 20 000 godzin (w trybie pełnej jasności). Czasem trudno sobie wyobrazić w sposób realny, czy taki czas to dużo, czy może wcale nie. Proste wyliczenie wskazuje na fakt, iż gdyby eksploatować ten projektor np. w biurze osiem godzin dziennie przez pięć dni w tygodniu, to będzie służył przez dziesięć lat.
Epson EB-1485Fi może stać się centrum sali konferencyjnej np. w dużej korporacji.
Myślę, że to wystarczający argument. Kolejną, jakże ważną korzyścią, jest uproszczony do minimum proces instalacji oraz użytkowania. Akcentuję to dość mocno, ponieważ łączność bezprzewodowa oraz używanie urządzeń peryferyjnych może nastręczać problemów konfiguracyjnych. Trzeba jasno zaznaczyć, że Epson kładzie bardzo duży nacisk na prostotę wszelkich procesów konfiguracyjnych łącznie z tym, że niektóre z nich są zautomatyzowane do granic możliwości. Jak to wygląda w praktyce? Po pierwsze nieocenioną pomoc stanowi zainstalowany software z tzw. menu OSD (On Screen Display). Oznacza to, że nawet nie zaglądając do instrukcji obsługi, wszelkie procesy konfiguracyjne odbywają się intuicyjnie. Projektor sam podpowiada i niejako „prowadzi za rękę” w każdej sytuacji. W projektorach z „krótkim rzutem” zwykle problemem było skalowanie obrazu. Epson wprowadził tu kilka udogodnień. Urządzenie może pracować w różnych trybach, gdzie przekątna obrazu może wynosić od 65 do 120 cali. I tak przy ustawieniu zaledwie 0,4 m od ekranu uzyska się przekątną właśnie 65 cali, jednak już przy 0,6 metra (tryb tele) obraz będzie miał przekątną aż 100 cali, a odsuwając go do 78 cm, zyska się aż 120 cali przekątnej. W przypadku tego ostatniego ustawienia, przy oferowanych proporcjach obrazu, wielkość obrazu będzie wynosiła tyle samo, co przy użyciu dwóch wyświetlaczy o przekątnej 75 cali. Same proporcje obrazu także można definiować z poziomu projektora: przy wspomnianych 100 calach wyniosą 16:9, a przy 120 to 16:6. Jest także dostępna funkcja DuoLink, gdzie przy wykorzystaniu dwóch takich maszyn można uzyskać przekątną nawet 155 cali.
Projektor jest dostarczany wraz z pilotem zdalnego sterowania ułatwiającym sterowanie urządzeniem.
Zastosowano tu znaną technologię łączenia obrazów w taki sposób, aby odbiorca nie mógł zaobserwować linii łączenia ani też żadnych przebarwień w miejscach wyświetlonych równocześnie z dwóch urządzeń, czyli Edge Blending. Tu rodzi się pytanie: po co właściwie tak rozciągnięte proporcje obrazu? W tym miejscu należałoby się przyjrzeć pracy z kilkoma źródłami w jednym czasie. Projektor pozwala na pracę z czterema różnymi sygnałami i rzeczywiście może odbywać się to w jednym momencie.
Epson EB-1485Fi jest idealnym narzędziem pomagającym stworzyć ciekawą i angażującą lekcję, na każdym poziomie edukacji.
Kiedy wyobrazimy sobie jak można połączyć obraz, który będzie się składał np. ze streamingu (tak, abyśmy mogli komunikować się również z uczestnikami oddalonymi od nas w sensie geograficznym) z danych i wykresów pozyskanych od trzech różnych prelegentów – wtedy okaże się, że proporcje obrazu lub wykorzystanie naraz dwóch takich projektorów wcale nie będą przesadzonym pomysłem. Zarówno software, jak i wyposażenie sprzętowe, zostały znakomicie dostosowane do pracy bezprzewodowej. Można ją wykonać za pośrednictwem BYOD, a także screen mirroring (Miracast). Nie zmienia to faktu, że projektor może również być wykorzystany za pomocą standardów przewodowych. Sterowanie może odbywać się również za pomocą bezpłatnej aplikacji Epsona, iProjection. Nie byłoby mowy o szybkiej i czytelnej pracy (szczególnie tej na polu biznesu) bez zgodności np. z pakietem Office 365. Oczywiście i o to zadbano.
Projektor wraz z całym osprzętem.
Szereg niezliczonych…
Czy kompatybilność z Office 365 oznacza również możliwość nanoszenia danych z interaktywnego pióra oraz obsługi palcem? Oczywiście i to nawet z dwóch w jednym momencie. Sam projektor ma dosyć futurystyczny wygląd, ponieważ prócz nachylonego pod odpowiednim kątem obiektywu w obudowie, tuż obok znajduje się na stałe zabudowany detektor (odbiornik) wspomnianego pióra.
Prócz pióra, projektor został dostosowany do obsługi funkcji dotykowych. Sama obsługa za pomocą menu typu OSD wydaje się być czystą przyjemnością. Projektor potrafi również w sposób automatyczny kalibrować geometrię obrazu. Nie zapomniano też o kompatybilności znanej i z innych urządzeń Epsona, w których podłączenie skanera czy wizualizera i wyświetlenie dokumentu w postaci cyfrowej nie wymaga uprzedniej instalacji za pomocą sterowników. Na pokładzie znajduje się naprawdę sporo użytecznych rzeczy i rzeczywiście nie sposób wymienić ich wszystkich, trzymając się ram dotyczących naszego cyklu. Właściwie należałoby podsumować niniejsze oględziny pod lupą w jeden sposób: jeśli nie chcesz tracić czasu na zbędną konfigurację, a Twoja prezentacja wymaga korzystania z różnych źródeł, to jest to idealny projektor dla Ciebie. Wszystkie moje przykłady w dzisiejszym artykule dotyczyły pracy biurowej i biznesowej. Pytanie jednak brzmi, czy ten projektor sprawdziłby się również w innych przestrzeniach? Myślę, że z tak długowiecznym źródłem światła oraz z prostotą konfiguracji model ten będzie się idealnie nadawał dla wszystkich miejsc, zdefiniowanych jako punkty informacyjne czy też wystawy z elementami interakcji. Mogą to być również przedszkola, szkoły, place zabaw. Nie widzę ograniczeń dla tak dobrze wyposażonego urządzenia.
TEKST: Paweł Murlik, AVIntegracje