Optoma ZU725TST Carbonarium

Historia węgla opowiedziana przy pomocy projekcji

Czteropiętrowa, multimedialna i interaktywna wystawa w Jastrzębiu-Zdroju to przestrzeń, która pozwala odwiedzającym zgłębić wszystkie tajemnice węgla od procesów jego powstania, przez znaczenie w historii świata, aż po jego rolę i znaczenie dzisiaj, włącznie z uwzględnieniem aspektów ekologicznych. Projekt wykonawczy ekspozycji został stworzony przez firmę TRIAS AVI, która zdecydowała się wykorzystać m.in. wielofunkcyjne, laserowe projektory OPTOMA ZU725TST.

Wystawa Stała Postindustrialnego Dziedzictwa Pogranicza w Łaźni Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju – „Carbonarium” działa w ramach czteropiętrowego kompleksu.

Na parterze, gdzie rozpoczyna się cała trasa zwiedzania został zlokalizowany Punkt Informacji Turystycznej, sklep z pamiątkami, a przede wszystkimi wyjątkowa, lewitująca bryła węgla. Pierwsze piętro poświęcone jest powstawaniu węgla i jego historii w przyrodzie.
Drugie piętro opowiada o wykorzystaniu węgla przez człowieka na przestrzeni lat od starożytność do początku XX wieku. Trzecie piętro poświęcone zostało początkom i rozwojowi przemysłu górniczego w Jastrzębiu-Zdroju oraz temu jak wpłynął on na historię miasta. Ostatni, najwyższy poziom, to opowieść o powstawaniu jastrzębskich kopalń, rozwoju Jastrzębia-Zdroju, życiu jego mieszkańców ze szczególnym uwzględnieniem górników.

Optoma ZU725TST Carbonarium

Stworzeniem projektu wykonawczego ekspozycji „Carbonarium” i jego realizacją zajęła się firma TRIAS AVI, która w ramach inwestycji stworzyła m.in. show multimedialne „Powstanie Węgla”. Zostało ono stworzone w przygotowanym do tego celu pomieszczeniu, przygotowanym do wielkoformatowej projekcji stereoskopowej, wyświetlanej na ekranie o powierzchni ponad 20 metrów kwadratowych. Jak mówi Rafał Jabłoński, dyrektor Instytutu Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica: „Multimedialne show ‘Powstanie węgla’ to ważny element całej ekspozycji w Carbonarium, ponieważ prezentuje ono początki powstawania pierwiastka i długą drogę, którą przebył zanim stał się istotnym czynnikiem rozwoju Jastrzębia-Zdroju. Projekcja ‘Powstanie węgla’ cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Z pewnością wielu przyciąga ciekawa treść, ale nie bez znaczenia jest także forma, czyli wysokiej jakości multimedialne show zrealizowane w technologii 3D”.

Aby zapewnić najlepszą jakość dźwięku w pomieszczeniu, w którym znajduje się instalacja multimedialna „Powstanie Węgla” został wdrożony wielokanałowy system nagłośnieniowy QSC (Q-SYS), bazujący na czterech głośnikach ściennych QD-S6T oraz subwooferze AD-S112SW. Z wyświetlanie kluczowego elementu ekspozycji, a więc filmu 3D odpowiadają dwa projektory OPTOMA ZU725TST. To profesjonalne, instalacyjne maszyny laserowe o jasności 7200 lumenów i rozdzielczości WUXGA w stałej optyce, kompatybilne z 4K i standardem HDR tak często wykorzystywanego w przestrzeniach ekspozycyjnych, muzach czy w  instalacjach multimedialnych.

Optoma ZU725TST Carbonarium

Technologia DuraCore gwarantuje zaawansowane chłodzenie diody laserowej co wraz ze szczelnym silnikiem optycznym certyfikowanym IP5X zapewnia bezawaryjną pracę nawet przez 30 000 godzin. Dzięki zmotoryzowanemu zoomowi o  dużym zakresie, ostrości i  w  pełni zmotoryzowanemu lens-shiftowi, projektory te świetnie sprawdzają się właśnie w instalacjach stałych oferując szerokie spektrum możliwości, łatwości elastyczność w trakcie montażu, uruchomienia i konfiguracji.

To co zdecydowało o wyborze tych modeli do tej instalacji to wbudowany procesor do bledningu i wrapingu który pozwolił bez dodatkowych kosztów na połączenie obrazu kilku projektorów w jeden. Uniwersalność modeli daje również możliwość instalacji 360° oraz projekcji portretowych. Jak mówi dyrektor techniczny TRIAS AVI, Jakub Szymuś: „Ze względu na wysoką jakość obrazu i możliwość wielogodzinnej, nieustającej pracy, projektory Optomy doskonale sprawdzają się w przypadku profesjonalnych instalacji, realizowanych na terenie centrów nauki i muzeów”. Kierownik projektu z ramienia TRIAS AVI Tomasz Skrzypczak dodaje, że: „W przypadku zlokalizowanego w Carbonarium multimedialnego show ‘Powstanie węgla’, projektory Optoma ZU725TST umożliwiły nam stworzenie wysokiej klasy projekcji 3D i perfekcyjne dostosowanie jej do warunków określonych przez zamawiającego”. Odwiedzający, których równocześnie w pomieszczeniu może być 30, oglądają wyświetlane materiały wideo przy pomocy migawkowych okularów 3D firmy Xpand. Natomiast do połączenia obrazów prezentowanych przy pomocy trzech projektorów zostało wykorzystane oprogramowanie do edge blendingu Fly Elise Immersive Designer Pro Advanced.

Prawdopodobnie nie ma w Polsce miejsca, które lepiej, w bardziej przekrojowy i w bardziej atrakcyjny sposób opowiadało o tej znakomicie znanej i wciąż enigmatycznej kopalinie.

Optoma ZU725TST Carbonarium