W nieustannej walce o uwagę widza projektanci często sięgają po wielkoformatowe wyświetlanie obrazu wszędzie tam, gdzie jest to możliwe i ekonomicznie uzasadnione. Często konieczne jest umożliwienie wyświetlenia sygnałów z różnych źródeł i w różnych rozdzielczościach. Jeżeli w wymaganiach klienta określone jest też wyświetlenie więcej niż jednego obrazu naraz, to konieczne staje się użycie procesora ściany wideo.
[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]F[/fusion_dropcap]irma RGBLink posiada w swojej ofercie kilka ciekawych rozwiązań. Dziś przyjrzymy się procesorowi Venus X3 – to procesor ściany wideo w formie modularnej obudowy, do której zainstalować można różne karty wejściowe i wyjściowe. Łączymy w ten sposób zalety modułowej matrycy wideo – uniwersalność i wymienność standardów oraz możliwości procesora – skalowanie sygnałów, bezszwowe wyświetlanie obrazów oraz szybkość działania. Główna siedziba producenta mieści się w Xiamen, na południowow-schodnim wybrzeżu Chin. Oferuje szereg rozwiązań – od kontrolerów ekranów LED, przez rozwiązania do mappingu wideo aż po procesory wideo i urządzenia do broadcastu.
Przyjrzyjmy się urządzeniu, które dotarło do nas z Państwa Środka. Do wbudowania w uniwersalną obudowę mamy szeroki zestaw kart wejściowych i wyjściowych, każda wyposażoną w cztery złącza sygnałowe. Formaty wideo dostępne na wejściach to między innymi SDI (3G, 12G, HD, SD), DVI, HDMI i DisplayPort w rozdzielczości 1920 × 1200 i 4K oraz standardy analogowe – VGA, CVBS. Uzupełnieniem wejść są karty z czterema złączami USB. Co ciekawe, jako wejście wideo może służyć też karta obsługująca cztery strumienie H.264.
Zestaw czterokanałowych kart wyjściowych pozwala wypuszczać sygnał w formatach VGA, HDMI, SDI oraz DVI. Z wymienionych wyżej kart możemy więc utworzyć matrycę z szesnastoma wejściami oraz ośmioma wyjściami. Jako źródła mogą służyć nie tylko kamery komputery czy wszelkiego rodzaju odtwarzacze wideo, lecz także pliki MPEG4 zapisane na USB – próżno szukać tej funkcji w produktach konkurencji.
Co ciekawe – pliki MPEG4 można odtwarzać standardowo – uruchamiając je w danej chwili, ale także można zaprogramować ich odtworzenie w kalendarzu lub użyć jako jeden z presetów dostępnych w urządzeniu. Po zastosowaniu karty z generatorem sygnału synchronizacyjnego możemy kaskadować urządzenia, dodatkowo zwiększając możliwości systemu.
Często w trakcie trwającego eventu konieczne jest zapewnienie zapasowego sterowania kluczowymi urządzeniami. Venus X3 ma wbudowany dotykowy panel sterujący, dzięki czemu nawet w przypadku awarii zdalnego sterownika (producent posiada w swojej ofercie konsolę sterującą) zarządzanie urządzeniem nadal jest możliwe. Naturalnie sterowanie możliwe jest za pośrednictwem protokołu RS-232, TCP/IP, a także z aplikacji mobilnych dostępnych dla Windows, MAC OS i Android.
Producent pomyślał też o wymiennych, redundantnych zasilaczach typu hot-swap. Niewiele więc może nam więc przeszkodzić w trakcie realizacji eventu. Przejdźmy więc do możliwości pracy z obrazem, jakie daje na Venus X3.
Podstawową funkcją urządzenia jest przełączanie sygnałów. Dzieje się to bezszwowo – bez przejścia przez czerń, a do dyspozycji mamy podstawowe efekty – przenikanie (fade), ucięcia (cut) oraz fly-in oraz fly-out. Do dyspozycji mamy cztery plus jedną warstwę, przetwarzanie dziesięciobitowe, kluczowanie pozwalające na nakładanie na siebie dwóch obrazów. Możliwe jest też obracanie obrazów oraz nakładanie ich na siebie (służą do tego wspomniane wcześniej warstwy).
Tworzone efekty mogą być podglądanie na wyświetlaczu wbudowanym w urządzenie. Procesor zdolny jest do wyświe-tlenia jednocześnie wszystkich ośmiu wyjść na dostępnym wyświetlaczu – i to w dowolnym układzie i rozmiarze okien.
Podsumowując – mamy procesor ściany wideo obsługujący do ośmiu monitorów, z możliwością rozbudowy o kolejne procesory w celu utworzenia jeszcze większej ściany, na której w dowolny i efektowny sposób pokażemy wybrane źródła, a nawet nałożymy je na siebie. Dołóżmy do tego możliwość powiększania fragmentów obrazu, dodawania logo na wyświetlany obraz i obsługę rozdzielczości 8192 × 2304 w 60 Hz, a okaże się, że mamy naprawdę mocne urządzenie, które sprawdzi się w wielu zastosowaniach.
Oczywistym adresatem sprzętu są centra zarządzania ruchem, nadzoru wideo czy sterownie zakładów produkcyjnych, gdzie szerokie spektrum sygnałów pozwala podłączyć różne źródła i wyświetlacze, a redundancja zasilania minimalizuje ryzyko przestoju ze względu na awarię urządzenia. Venus X3 znajdzie też zastosowanie w studiach telewizyjnych, gdzie możemy użyć jego możliwości łączenia obrazów czy wyświetlania sygnałów SDI. Urządzeniu powinny przyjrzeć się bliżej również firmy rentalowe realizujące duże imprezy z wykorzystaniem wielu różnych wyświetlaczy. Zdalne sterowanie, lokalny podgląd oraz różnorodność sygnałów wyjściowych znacząco ułatwi wykorzystanie wielu różnych monitorów lub projektorów i tylko wyobraźnia realizatora jest tutaj ograniczeniem.
TEKST: Andrzej Pawluś, AVIntegracje