Świat pracy zdalnej nieustannie się rozszerza. Praca w całkowicie zdalnym czy hybrydowym modelu jest już praktycznie drugą naturą. Na co dzień pracujemy z domu, samochodu czy nawet hotelowego lobby. Wciąż jednak wyzwaniem jest spowodowanie, by wszyscy uczestnicy spotkań online, w szczególności dołączający spoza biura, byli w równym stopniu włączeni w nurt pracy. Obecnie największy stopień inkluzywności zapewnia wykorzystanie kamery z 360-stopniowym polem widzenia.
Taką kamerą jest Ricoh 360 Meeting Hub. Producent zagwarantował pełne, dookólne pokrycie przestrzeni spotkań nie tylko przez obiektyw kamery, ale także przez matrycę mikrofonów i zespół głośników. Pole widzenia obiektywów kamery to 360° w poziomie i 42° w pionie. Z powodzeniem wystarczy to aby pokazać przestrzeń i osoby siedzące wokół stołu konferencyjnego. Ricoh 360 Meeting Hub samodzielnie kadruje i jednocześnie optymalizuje kontrast i balans bieli. Zajmują się tym funkcje Anti Flicker, Local Tone Mapping oraz kontrola ekspozycji. W rezultacie wpływa to jakość prezentowanego przez kamerę obrazu – nawet gdy uczestnik wideokonferencji jest w odległości 3,6 metrów, jego mimika jest bardzo dobrze widoczna.
A przecież komunikaty niewerbalne są niezwykle ważne, pozwalają „odczytać temperaturę” spotkania. Kamera jest w stanie rozróżnić nawet ośmiu uczestników rozmowy, pokazując trzech z nich – tych, którzy ostatnio zabierali głos. Wciąż jednak wszyscy uczestnicy mogą być pokazywani w widoku panoramicznym obejmującym całą przestrzeń spotkania. Wszyscy uczestnicy mogą być pokazywani w widoku panoramicznym obejmującym całą przestrzeń spotkania. Kamera jest w stanie rozróżnić nawet ośmiu uczestników rozmowy, pokazując na ekranie (w osobnych oknach) trzech z nich, którzy ostatnio zabierali głos. Dwa 12-megapikselowe przetworniki obrazu gwarantują, że wideo na wyjściu kamery ma rozdzielczość 1920×1080 pikseli, co z powodzeniem wystarczy do zastosowań we wszystkich platformach UC.
Oprócz dwóch szerokokątnych obiektywów w obudowie kamery umieszczone są trzy mikrofony zdolne do zebrania głosu w promieniu nawet sześciu metrów wokół niej. Dźwięk jest zarejestrowany wyraźnie, nawet jeśli uczestnik spotkania wstanie i będzie przemieszczać się po pomieszczeniu. Co więcej, funkcja automatycznej kontroli wzmocnienia (Auto Gain Control) dba o to, by każdy głos był słyszany tak samo wyraźnie i z tą samą głośnością. Zatem zarówno osoby, które mają donośny, silny tembr głosu, jak i ci mówiący naprawdę cicho, będą tak samo dobrze zrozumiani. Oprócz automatyki wzmocnienia mikrofony mają wbudowaną redukcję szumów oraz eliminację echa, funkcje niezbędne w czasie prowadzenia wideospotkania.
Trzecim elementem wykonawczym, pracującym w czasie rozmów na odległość są oczywiście głośniki. W kamerze Ricoh 360 Meeting Hub są trzy głośniki reprodukujące dźwięk dookólnie. Każdy głośnik ma 8W a ich SPL (czyli poziom ciśnienia akustycznego) zapewniający równomierne docieranie dźwięku do każdego kąta nawet dużego pomieszczenia.
Podstawowym trybem pracy Ricoh 360 Meeting Hub jest ustawienie go w centralnym miejscu stołu, wokół którego zbierają się uczestnicy spotkania. Połączenie z kamerą może być zrealizowane przez USB-C, przewodowe połączenie z LAN portem RJ-45 lub bezprzewodowe Wi-Fi. Port USB-C może być także użyte do zasilania kamery Ricoh 360 Meeting Hub. Można więc zasilić ją z laptopa w czasie spotkań „w terenie”. Pomaga w tym także niewielka waga urządzenia (1,1 kg) oraz zgodność z plug-and-play. Urządzenie ma na spodzie gniazdo do umieszczenia go na statywie. A to z kolei oznacza, że kamerę można użyć na przykład w czasie spotkań na stojąco.
W każdym przypadku obsługa kamery jest bardzo wygodna – do przełączania układu ekranu służy jeden przycisk na szczycie kamery. Użytkownik ma pięć trybów do wyboru. Oprócz wspomnianego wcześniej układu z widokiem 360° i trzema aktywnymi mówcami, jest też tryb skupiony na jednym rozmówcy i widokiem 360°. Kolejny tryb to obraz 360° i obraz przypięty, zdefiniowany wcześniej w aplikacji Ricoh Meeting 360 app. Aplikacja pomaga również zdefiniować tryb, w którym prezentowany jest obraz 360 stopni oraz obraz przypięty (na przykład widok monitora) i obraz skupiony. Ostatni tryb to obraz 2x 180 stopni. Co ważne – w trybach z widokiem 360° można wyłączyć ten widok przez długie przyciśnięcie przycisku zmiany trybów.
Producent przetestował Ricoh 360 Meeting Hub z wiodącymi platformami MS Teams, Zoom, Cisco Webex oraz Google Meet i gwarantuje współdziałanie z nimi kamery.
Podsumowanie
Ricoh 360 Meeting Hub to bardzo ciekawe rozwiązanie do angażujących konferencji online. W kilkunastoosobowej sali sprawdzi się jako immersyjne centrum spotkań. Podczas rozmów na stojąco, np. w plenerze, obejmie wielowątkową rozmowę, pokazując najważniejszych jej uczestników. Za pomocą Ricoh 360 Meeting Hub można też przeprowadzić spotkanie ad-hoc w biurze klienta. Wszystko zależy od aktualnych potrzeb użytkowników.
TEKST: Andrzej Pawluś, „AVIntegracje”