Firma Pawlaki Pro Audio w swoim portfolio dystrybucyjnym ma kolejną nietuzinkową markę, oferującą niezwykle ciekawe urządzenia. Mowa tu o Nixer Ltd – Nixerproaudio, który oferuje urządzenia do niezależnego monitorowania i diagnostyki dla sieci Dante i/lub Ravenna (również strumienie AES67 oraz ST2110-30). Temat niezwykle popularny i aktualny, a co najważniejsze – przyszłościowy.
Firmę Nixer Ltd założył w 2000 roku Nick Fletcher jako odpowiedź na liczne zlecenia dotyczące prac projektowych z dziedziny pro audio i nie tylko. Swoje doświadczenie zdobywał zaczynając jako inżynier testowy, a kończąc na stanowisku dyrektora do spraw badań i rozwoju w Cadac. Stamtąd przeniósł się na 3 lata do firmy RTW zanim na dobre poświęcił się firmie Nixer. Zaczął od podstaw projektować dla wielu firm, od prostych układów PCB, po kompletne produkty, poprzez schematy, metaloplastykę i oprogramowanie układowe. Następnie do firmy dołączył Philip Jones, piastujący stanowisko dyrektora technicznego, wnosząc swoje liczne talenty w pisaniu oprogramowania. Po zaprojektowaniu wielu produktów dla innych marek, postanowili opracować i wyprodukować gamę produktów pod marką Nixer Pro Audio, które poniżej omówimy.
Wprowadzenie
Zapewne żadnemu z naszych czytelników nie trzeba tłumaczyć, czym jest protokół sieciowy Dante, ze względu na jego ogromną popularność w wielu urządzeniach audio czy instalacjach. Każdy z nas na pewno nieraz w swojej pracy spotkał się z tym protokołem sieciowym, a pewnie większość z nas pracuje z nim na co dzień. Właściwie, aktualnie każdy szanujący się producent projektuje swoje urządzenia albo z zaimplementowanym Dante, albo z możliwością jego rozszerzenia o tę funkcję. Nieco mniej znanym standardem jest Ravenna, która najczęściej używana jest w zastosowaniach broadcastowych. Ravenna to kolejny protokół sieciowy IP dla audio (AoIP), służący do dystrybucji dźwięku w czasie rzeczywistym w środowisku broadcast. Wykorzystując standardowe protokoły i technologie sieciowe, Ravenna może działać w istniejącej infrastrukturze sieciowej AoIP i jest z natury zgodna z protokołem AES67 i SMPTE ST 2110. Od kiedy w instalacjach stałych, takich jak studia emisyjne, produkcyjne czy zaawansowane wozy transmisyjne, królują rozwiązania AoIP, niezwykle przydatne okazują się narzędzia służące do ich monitorowania i diagnostyki. Na tym właśnie skupiła się firma Nixer Ltd, oferując niezwykle funkcjonalne, łatwe w obsłudze i intuicyjne urządzenia.
Cechy wspólne
Aby jak najlepiej dostosować się do wymagań klienta, firma Nixer przygotowała swoje urządzenia w różnych formatach. Mamy do dyspozycji urządzenia mobilne, a także przeznaczone do montażu w racku o wielkości 1U bądź 2U. Urządzenia te mają wiele cech wspólnych. Mogą one pracować w częstotliwości próbkowania 48 kHz, co umożliwia obsługę 64 kanałów Dante lub w częstotliwości 96 kHz ,obsługując 32 kanały Dante. Ponadto są kompatybilne z częstotliwościami próbkowania 44,1 kHz, 48 kHz, 88,2 kHz, 96 kHz oraz rozdzielczością bitową 16 bit, 24 bit oraz 32 bit. Mają wbudowany generator sygnałów testowych takich jak: sin, triangle, square dla częstotliwości 50 Hz, 100 Hz, 200 Hz, 500 Hz, 1 kHz, 2 kHz, 5 kHz i 10 kHz oraz szum biały i różowy. Odsłuch poszczególnych kanałów odbywa się za pośrednictwem wbudowanych głośników lub gniazda słuchawkowego. Głośniki są automatycznie wyciszane podczas używania słuchawek. Równocześnie dostępne są symetryczne stereofoniczne wyjścia liniowe, a także wejścia i wyjścia AES. Głośniki i słuchawki mają niezależne ustawienia głośności, a urządzenia przywołują ostatnio używane ustawienie dla każdego z nich, podczas zmiany między głośnikami i słuchawkami. Wyjścia liniowe i wyjście AES można skonfigurować tak, aby odpowiadały ustawieniom głośności głośników lub słuchawek. Dodatkowo można ustawić na nich niezależne poziomy wraz z indywidualnymi wartościami wyciszenia dla każdego z wyjść. Ponadto wszystkie wejścia mogą być kierowane do dowolnego z kanałów wyjściowych Dante. Urządzenia są obsługiwane i sterowane za pomocą, kolorowego, 24-bitowego oraz pojemnościowego panelu dotykowego LCD. Prosty i elegancki system menu został zaprojektowany tak, aby był intuicyjny w nawigacji, umożliwiając użytkownikowi bardzo szybki dostęp do wszystkich funkcji. Ekran o wysokiej rozdzielczości jest czytelny i prezentuje użytkownikowi kompleksowe informacje o poziomach, routingu i statusie. Aktualizacje oprogramowania układowego są realizowane przez dedykowane złącze USB.
PD Dante – przenośne narzędzie diagnostyczne sieci Dante i monitorowania dźwięku
Ta niewielka przenośna jednostka jest przeznaczona do zastosowań mobilnych, chociaż z powodzeniem może być zainstalowana na stałe w miejscach, gdzie akurat taki format sprawdzi się najlepiej. Bazą urządzenia jest 5-calowy ekran dotykowy, umożliwiający kontrolę i zarządzanie parametrami sieci Dante. Wejścia i wyjścia audio zarówno cyfrowe, jak i analogowe zrealizowane są za pomocą 15-pinowego złącza D-sub. Dodatkowe wejścia są dostępne jako niesymetryczne wejście liniowe stereo na gnieździe 3,5 mm lub wejście mikrofonowe na złączu słuchawkowym (pasujące do standardowych zestawów słuchawkowych do telefonów komórkowych). PD Dante może być zasilany przez PoE (13W), USB (1,5A) przez port USB komputera, zasilacz sieciowy USB lub akumulator USB. Aktualizacje oprogramowania układowego są realizowane przez złącze USB microAB. Największą zaletą PD Dante, oprócz monitoringu sieci Dante, jest użycie go jako sprzętowego Dante Controllera – umożliwia subskrybowanie kanałów Dante pomiędzy urządzeniami sieci, w której się znajduje.
RD Dante – narzędzie 2U do monitorowania i diagnostyki sieci Dante do montażu w racku 19”
Jednostka monitorująco-diagnostyczna Dante o wysokości 2U przeznaczona jest do montażu w racku. Monitorowanie sygnału odbywa się przez wbudowane głośniki pełnozakresowe o średnicy 75 mm lub przez gniazdo słuchawkowe 6,35 mm. Głośniki zamontowane są w zoptymalizowanych obudowach z portami bass reflex. Aby zapewnić dźwięk wysokiej jakości, RD Dante jest obsługiwany i kontrolowany za pomocą wyświetlacza dotykowego o przekątnej 5”. Aktualizacje oprogramowania układowego RD Dante są realizowane przez złącze USB B na przednim panelu. Istnieje również gniazdo jack 6,35 mm dla wyjścia słuchawkowego i gniazdo jack 6,35 mm do wejścia źródła liniowego, takiego jak iPod itp. Z tyłu RD Dante znajdują się 2 symetryczne wyjścia liniowe oraz wyjście AES zrealizowane na 3-pinowych męskich XLR. Dodatkowo użytkownik ma do dyspozycji wejście AES również w formacie XLR. RD Dante ma 2 wejścia sieciowe IEC (90 V do 250 V przy 50 Hz do 60 Hz), które można uruchamiać pojedynczo lub razem w celu zapewnienia redundancji.
RL64 Dante – narzędzie 1U do monitorowania i miksowania kanałów w sieci Dante do montażu w racku 19”
Jednostka monitorująca i miksująca Dante o wysokości 1U oferuje dwa tryby pracy. Tryb miksowania, który umożliwia miksowanie do 64 kanałów, plus wejście mikrofonowe (przez złącze słuchawkowe) i wejście AES, tworząc matryce 67/2. Alternatywnie można go ustawić w prosty tryb słuchania, w którym dotknięcie kanału natychmiast kieruje sygnał do wyjścia LR i anuluje każdy poprzedni wybór. Wyjścia magistrali LR są prezentowane użytkownikowi przez wbudowane głośniki pełnozakresowe 4 mm x 9 mm lub przez gniazdo słuchawkowe 3,5 mm. Wyjście miksu jest również kierowane do wyjścia Dante. Urządzenia z serii RL są obsługiwane i sterowane za pomocą dotykowego wyświetlacza LCD o przekątnej 6,6 cala. Aktualizacje oprogramowania układowego RL64 Dante są realizowane przez złącze USB micro AB na przednim panelu. Istnieje również gniazdo jack 3,5 mm dla wyjścia słuchawkowego Z tyłu RL64 Dante znajduje się port primary i secondary dla wejścia Dante, dwa symetryczne wyjścia liniowe XLR i wyjście oraz wejście AES XLR. RL64 Dante może być zasilany za pomocą jednego z dwóch złączy wejściowych DC 2,5 mm wymagających 24 V @ 2 A lub przez PoE. Wejścia te mają również blokadę śrubową, która zapobiega przypadkowemu odłączeniu. Użycie dwóch wejść zapewnia redundancje. Opcjonalnie do zasilania RL64 Dante może być użyty zasilacz NIX00629.
Seria RL – narzędzia 1U do monitorowania i miksowania AoIP do montażu w racku 19”
Jednostka monitorująca i miksująca AoIP o wysokości 1U dostępna jest w czterech wersjach RL64, RL128, RL192 i RL256. Każda jednostka musi zostać skonfigurowana w momencie zakupu jako Dante i/lub Ravenna. Urządzenia serii RL, posiadające dotykowy ekran, umożliwiają dwa tryby pracy, tryb miksowania, który może miksować do 256 kanałów przy 48 kHz (128 kanałów przy 96 kHz) plus wejście mikrofonowe (przez złącze słuchawkowe) i wejście AES, aby stworzyć matryce 259/2. Alternatywnie można go ustawić w prosty tryb słuchania, w którym dotknięcie kanału natychmiast kieruje do wyjścia LR i anuluje każdy poprzedni wybór. Wyjścia magistrali LR są prezentowane użytkownikowi przez wbudowane głośniki pełnozakresowe 4 mm x 9 mm lub przez gniazdo słuchawkowe 3,5 mm. Urządzenia z serii RL są obsługiwane i sterowane za pomocą dotykowego kolorowego wyświetlacza LCD o przekątnej 6,6 cala. Z tyłu urządzenia z serii RL może znajdować się do 4 portów primary i secondary, z których każdy to port Dante i/lub Ravenna. W porcie Ravenna zastosowano moduł ZMAN firmy Merging. Jednostki mają wbudowane również 2x symetryczne wyjścia liniowe XLR oraz wejście i wyjście AES XLR. Jednostka z serii RL może być zasilana za pomocą jednego z dwóch złączy wejściowych DC 2,5 mm wymagających 24 V @ 2 A. Wejścia te mają również blokadę śrubową, która zapobiega przypadkowemu odłączeniu. Korzystanie z obu wejść zapewnia nadmiarowość. Tutaj również istnieje opcja zasilania za pomocą NIX00629.
PLR64K Dante – 64-kanałowy monitor sieciowy Dante do użytku z pilotem
PLR64K został specjalnie zaprojektowany, aby umożliwić operatorowi bądź komentatorowi dostęp do dowolnych dwóch niezależnie wybieranych źródeł w sieci Dante za pomocą prostego zdalnego panelu sterowania. Każdy wyświetlacz pokazuje nazwę kanału i poziom miernika wyjściowego. Symetryczne wyjścia XLR dostarczają sygnały do lokalnych głośników lub słuchawek. Idealnie nadaje się do zastosowań na żywo, w których kluczowe jest szybkie i bezproblemowe monitorowanie sygnału. Zestaw składa się z trzech części: PLR64 Dante, 2-kanałowego pilota naściennego i 1,5 m przewodu D-sub. PLR64 przeznaczony jest do montażu na ścianie lub pod biurkiem, a następnie podłączany za pomocą przewodu do 2-kanałowego pilota naściennego. Pilot zdalnego sterowania umożliwia niezależny wybór dla każdego wyjścia z przychodzącego strumienia Dante. Każde wyjście wyświetla wybraną nazwę kanału Dante i poziom sygnału wyjściowego na wyświetlaczu OLED. Wybór kanału odbywa się poprzez przewijanie w górę/w dół dostępnych kanałów Dante za pomocą pary przełączników dla każdego wyjścia. Każde wyjście zrealizowane jest w standardzie XLR. Sygnał jest elektronicznie zbalansowany i zapewnia +21 dBu dla 0 dBFS. Aktualizacje oprogramowania układowego PLR64 Dante są realizowane przez dedykowane złącze USB micro B na panelu końcowym. Istnieje również gniazdo jack 3,5 mm dla wyjścia słuchawkowego.
Podsumowanie
Dla nikogo, niezależnie od branży, nie jest tajemnicą, że gdy wszystko działa bezproblemowo praca jest czystą przyjemnością, natomiast kiedy pojawia się jakiś problem czy usterka, narzędzia do diagnozy oraz monitorowania są nieocenione. Dlatego właśnie w mojej opinii urządzenia Nixer Ltd to bez wątpienia must have w każdej instalacji opartej na AoIP zarówno w przypadku Dante, jak i Ravenna. Ich funkcjonalność oraz intuicyjna obsługa, a także bardzo przemyślana konstrukcja sprawiają, że będziesz miał pełną kontrolę nad swoją siecią audio. Ponadto w razie jakichkolwiek problemów w sposób szybki i bezbłędny będziesz mógł zidentyfikować i usunąć usterkę. Wieloletnie doświadczenie konstruktorów firmy Nixer gwarantuje najwyższą jakość i niezawodność urządzeń. Mając na pokładzie produkty z logo Nixer masz pewność, że wszystko, czego potrzebuje inżynier systemu AoIP, jest pod ręką. Aby na własnej skórze przekonać się o możliwościach urządzeń Nixer, zapraszamy do kontaktu ze specjalistami firmy Pawlaki Pro Audio, którzy wiedzą o nich wszystko.
TEKST: Filip Wojtowicz, AVIntegracje