W lipcu 2021 grupa rozwiązań z portfolio AMX uzupełniona została przez całą rodzinę przełączników Precis. W grupie znaleźć można nie tylko przełączniki matrycowe 4×2, 6×2, 4×4 i 8×8, ale też procesor zdolny do wyświetlenia kilku wejść na jednym monitorze oraz urządzenie przechwytujące sygnał w standardzie HDMI i udostępniający go na porcie USB 3.0. Urządzenia AMX Precis w tak zdefiniowanych formatach pozwolą na stworzenie systemu audiowizualnego w sali konferencyjnej o praktycznie dowolnym rozmiarze.
Przełączanie sygnału wideo to podstawowa funkcja każdej instalacji audiowizualnej. Przewagą urządzeń realizujących takie przełączanie bezpośrednio w standardzie HDMI jest najwyższa możliwa jakość wyświetlanego obrazu. AMX w serii przełączników matrycowych serii Precis oferuje reprodukcję „pixel-for-pixel”, pozwalając wyświetlić obraz nawet w rozdzielczości 4096×2160/60Hz 4:4:4, co oznacza, że wyświetlacz zaprezentuje obraz w najlepszej możliwej jakości. AMX wyposażył wszystkie przełączniki Precis w obsługę HDR, HDR10+ oraz Dolby Vision, uzupełniając całość 36-bitowym przetwarzaniem Deep Color.
Co to oznacza dla użytkownika? W największym skrócie HDR, czyli High Dynamic Range, to obraz o zakresie jasności najbardziej zbliżonym do zakresu widzianego przez człowieka. Zakres ten definiowany jest jako stosunek najjaśniejszego punktu obrazu do najciemniejszego. Dolby Vision, podobnie jak konkurencyjne HDR-y, debiutował w telewizorach konsumenckich, obecnie jednak każdy producent monitorów wielkoformatowych ma w swojej ofercie wyświetlacze zdolne do prezentacji sygnału HDR, czyli o szerokiej rozpiętości tonalnej. Tym ważniejsze jest zapewnienie, aby wszystkie urządzenia w torze wideo również były w stanie przekazać sygnał z HDR. Zwykle źródło oferujące obraz w standardzie Dolby Vision udostępnia także dźwięk przestrzenny, na przykład w standardzie Dolby Atmos. Matryce AMX Precis zapewniają przekazanie dźwięku przestrzennego do kompatybilnego systemu audio. Pozwala to na jeszcze bardziej angażujące spotkania, w czasie których możemy słyszeć rozmówcę tak jakby siedział obok nas.
Matryce Precis umożliwiają także wydzielenie dźwięku z każdego wyjścia HDMI. Tym razem w formacie analogowym, który następnie przekazać można, na przykład, do systemu wideokonferencyjnego. Przełączanie sygnału może być realizowane zarówno manualnie, jak i automatycznie. Optymalnie skonfigurowane przełączanie automatyczne pozwala na całkowicie bezdotykową pracę systemu, niewymagającą nawet systemu sterowania. Firma AMX jest niekwestionowanym liderem w zakresie rozwiązań do sterowania urządzeniami audiowizualnymi, więc szerokie możliwości sterowania przełącznikami Precis to oczywistość. Do dyspozycji programisty jest otwarte API umożliwiające sterowanie przez IP oraz klasyczny port szeregowy. Zdalne sterowanie możliwe jest poprzez konsolę web, a na obudowie urządzenia znajdują się przyciski do zarządzania lokalnego. Rodzina Precis zawiera przełączniki PR-0402, PR0602, PR0404 oraz PR-0808. Dwie pierwsze cyfry w nazwie oznaczają liczbę wejść, a dwie kolejne to wyjścia, a więc PR-0602 to sześć wejść HDMI (wszystkie obsługujące HDMI 2.0 i HDCP 2.2) oraz dwa wyjścia (również z HDMI 2.0 i HDCP 2.2).
Precis PR-WP-412 to bardzo wszechstronne urządzenie, umożliwia połączenie nawet czterech źródeł w jeden sygnał na wyjściu HDMI i wyświetlenie go w pełnej rozdzielczości 4K/60Hz. Ten scenariusz pracy idealnie uzupełnia rozwiązania UC, takie jak Teams czy Zoom, pozwalając na współdzielenie na tych platformach wielu źródeł jednocześnie. W tym trybie pracy oba wyjścia HDMI udostępniają tę samą sumę obrazu, co pozwala na jednoczesną prezentację treści na lokalnym monitorze czy projektorze oraz przekazanie go, na przykład, do urządzenia streamingującego. Sale konferencyjne przeznaczone do pracy hybrydowej coraz częściej wymagają kreatywnego podejścia, jak na przykład użycia wielu kamer pokazujących jednocześnie kilku uczestników spotkania czy więcej niż jedno źródło prezentacji. Układ źródeł na monitorze może być całkowicie dowolny, każde źródło może być dowolnie skalowane.
PR-WP-412 może też pracować jako bezszwowa matryca o czterech wejściach i dwóch wyjściach. Ten scenariusz umożliwia przesłanie sygnału z dowolnego wejścia wideo na każde z dwóch wyjść. Podobnie jak przełączniki Precis, również PR-WP412 obsługuje HDR oraz dźwięk przestrzenny Dolby Atmos. Dźwięk może też być wydzielany z sygnału dostępnego na dowolnym wejściu i przesyłany do systemu nagłośnienia czy klasycznego systemu wideokonferencyjnego. Również sterowanie urządzeniem możliwe jest przez API, port szeregowy, a także interfejs webowy i przyciski na froncie urządzenia.
Całkowitą nowością w ofercie AMX jest UVC1-4K, czyli urządzenie przechwytujące sygnał z wejścia HDMI, by następnie udostępnić go na wyjściu USB. UVC1-4K doskonale uzupełnia PR-WP-412, udostępniając obraz i dźwięk z systemu audiowizualnego dla tych komputerów, które nie są wyposażone w wejście HDMI. Port USB urządzenia przechwytującego to najpopularniejsze obecnie USB-C 3.0 zdolne do wysłania obrazu w rozdzielczości nawet 4096 x 2160/60 Hz. Warto wspomnieć, że UVC1-4K, oprócz wejścia HDMI zdolnego do przyjęcia sygnału 4096 x 2160/60 Hz z próbkowaniem 4:4:4 i 10-bitowym HDR-em, wyposażone jest także w analogowe wejście audio.
Pozwala to na dołączenie dźwięku z dowolnego analogowego źródła – na przykład z systemu bezprzewodowego mikrofonu czy z analogowego wyjścia procesora DSP systemu nagłośnienia. AMX UVC1-4K jest w pełni kompatybilne zarówno z systemem Windows 10, jak i macOS (co najmniej w wersji 10.12). Urządzenie przechwytujące UVC1-4K może być wykorzystane jako główne źródło obrazu dla praktycznie wszystkich platform UC, zarówno MS Teams czy Zoom, jak i Slack, WebEx, BlueJeans, GoToMeeting.
Rozwiązania Precis od AMX sprawdzą się świetnie nie tylko w tak oczywistych zastosowaniach jak korporacyjne sale konferencyjne, ale także na salach sądowych – w których obecnie coraz więcej rozpraw odbywa się zdalnie, czy na uczelniach, które dysponują wieloma salami przeznaczonymi do lokalnego prowadzenia zajęć. Przełączniki Precis są na tyle elastyczne, że mogą także wspomóc tworzenie przestrzeni do dyskusji, w której wszyscy uczestnicy, zdalni i lokalni, będą widzieć i słyszeć się nawzajem tak, jakby przebywali w tym samym pomieszczeniu.
TEKST: Andrzej Pawluś, AVIntegracje