Przesyłanie obrazu, dźwięku i sterowania jednym kablem Cat6/6a jest coraz bardziej popularne. Wydaje się wręcz być naturalną ewolucją w czasach, gdy rozdzielczości obrazu, jego próbkowanie i odświeżanie nieustannie się zwiększają, a najlepszy nawet kabel HDMI prześle bez kłopotów obraz w wysokiej rozdzielczości jedynie na 12-15 metrów. Dobrej jakości skrętka pozwala na wydłużenie tego dystansu nawet do 100 metrów, a przy tym zapewnia łatwe przeciągnięcie kabla nawet wąskimi peszlami, szybką naprawę uszkodzonych wtyczek i prostotę zakończenia tras w puszkach podłogowych czy przyłączach ściennych.
Nadajnik ATEN VE3912T obsługuje standard HDBaseT i wyposażony jest w wieloformatowy przełącznik.
Wśród dostępnych rozwiązań transmisji Video-over-IP w zasadzie jedynym, który pozwala połączyć ze sobą urządzenia nadawcze i odbiorcze różnych producentów jest standard kompresji opracowany przez HDBaseT Alliance. Aten obecny jest w tym stowarzyszeniu od 2013 roku, a wśród urządzeń wykorzystujących standard HDBaseT oferuje przełączniki i matryce modułowe, splittery i ekstendery wideo i KVM. Łącznie jest to ponad dwadzieścia różnych rozwiązań. Każde umożliwia transmisję na długie odległości pięciu sygnałów jednocześnie – obrazu, dźwięku, sterowania, LAN oraz zasilania. Aten VE3912T to nadajnik pozwalający na podłączenie kilku różnych źródeł. Wśród dostępnych wejść jest DisplayPort, HDMI oraz VGA + audio analogowe. Nie jest to więc zwykły transmiter, lecz pełnoprawny przełącznik pracujący w trybie automatycznym lub manualnym. W trybie automatycznym urządzenie przełącza się na ostatnie podłączone źródło. Na wejścia urządzenia podać można sygnał o rozdzielczości nawet 4K/30Hz z próbkowaniem chrominancji 4:4:4 i taki zostanie przesłany na odległość nawet 100 metrów, jeżeli połączenie z kompatybilnym odbiornikiem wykonane zostanie skrętką Cat6a. W trybie ręcznym do zmiany sygnału wejściowego służy przycisk na obudowie urządzenia. Co ważne – jeżeli niezbędne jest wydłużenie odległości transmisji, to nadajnik można przełączyć w tryb Long Range, dzięki czemu sygnał w rozdzielczości 1080p pojawi się na końcu 150-metrowej trasy.
Głównym wyjściem sygnałowym jest HDBaseT, jednak urządzenie oferuje też lustrzane wyjście HDMI.
A przy okazji – na jaką maksymalną odległość udało się Wam przesłać sygnał HDBaseT? W dziale instalacji mojej firmy udało się nam uzyskać niezakłócony sygnał na kablu Cat6a o długości 180 metrów. Oczywiście były to jedynie testy, na faktycznej instalacji nie eksperymentujemy.
Urządzenie wyposażone jest w zaawansowany algorytm EDID Expert, który wybiera optymalne ustawienia EDID i zawsze nadaje priorytet wyjściu HDBaseT. Unika się w ten sposób kłopotów z wyświetlaniem obrazu, jeżeli do lokalnego wyjścia HDMI podłączony zostanie wyświetlacz o niższej obsługiwanej rozdzielczości. Aten VE3912T nie ma skalera, jednakże świetnie sprawdzi się jako uzupełnienie przełącznika prezentacyjnego VP1421, który ma nie tylko skaler, ale też DSP oraz możliwość zasilenie przez PoE podłączonego nadajnika.
VE3912T jest kompatybilny z HDCP 2.2 i obsługuje 3D, Deep color oraz wideo w jakości 4kx2k. Na urządzeniu oprócz wyjścia HDBaseT jest też wyjście HDMI, na którym podejrzeć można lokalnie to, co wysyłane jest do odbiornika. Oba wyjścia nadajnika – HDBaseT i HDMI potrafią obsłużyć sygnał 4K@30Hz, 4:4:4.
Obudowa przełącznika przystosowana jest do montażu na ścianie, na przykład za monitorem czy pod blatem. Zdarza się, że w takich miejscach nie ma miejsca na zewnętrzny zasilacz. Aten wyposażył swój nadajnik w PoH, dzięki czemu można zasilić to urządzenie tym samym kablem Cat6, którym przesyłany jest obraz. Dzięki temu nie tylko oszczędzane jest miejsce w ciasnych przestrzeniach za monitorem, ale też pod blatem stołu plącze się mniej kabli.
Na obudowie Aten VE3912T znajduje się też dwukierunkowy port sterujący RS232, możliwe jest więc dołączenie sygnału sterowania do już przesyłanych. Jest też możliwość podłączenia diody IR, by przesłać sterowanie do tych urządzeń, które obsługują tylko podczerwień.
Połączenia punkt-punkt z kompatybilnym odbiornikiem można stworzyć błyskawicznie, wystarczy przeciągnąć kabel odpowiedniej jakości, na przykład Aten 2L-2910 Cat6.
Jednym słowem – Aten VE3912T to wieloformatowy przełącznik z wbudowanym transmiterem HDBaseT, co znakomicie ułatwia pracę zarówno projektanta systemów AV, jak i instalatora. Dla połączeń punkt-punkt wystarczy podłączyć go do kompatybilnego wyświetlacza, na przykład projektora z wejściem HDBaseT, by błyskawicznie stworzyć kompletne rozwiązanie zdolne do prezentacji treści z prawie każdego źródła. Możliwość zasilania przez PoE (wymagany budżet poniżej 9W) oznacza, że wystarczy dołączyć kompatybilny zasilacz, by pozbyć się często kłopotliwego zasilacza 5V. W końcu dwukierunkowe przesyłanie sterowania jeszcze bardziej rozszerza zakres jego zastosowań. Tam, gdzie konieczne jest zbudowanie większego systemu przełączającego sygnały audiowizualne, warto rozważyć matrycę modularną Aten VM3200 lub VM1600A jako centralny punkt dystrybucyjny. Wyposażenie tych matryc w karty wejść lub wyjść HDBaseT umożliwi przełączanie nawet kilkunastu sygnałów HDBaseT jednocześnie.
TEKST: Andrzej Pawluś, AVIntegracje