RTI KX4

Systemy audiowizualne w małych pomieszczeniach rzadko dysponują przestrzenią na ustawienie szafki sprzętowej. Domowe salony, kuchnie czy biurowe przestrzenie do pracy twórczej najczęściej urządzane są tak, aby sprzęt elektroniczny stanowił raczej dyskretne tło. Z drugiej strony bardzo przydatne jest udostępnienie użytkownikom możliwości uruchamiania wyświetlaczy, korekcji poziomu dźwięku czy sterowania oświetleniem z jednego miejsca. Rozwiązaniem może być dotykowy panel sterujący umieszczony przy wejściu.

RTI KX4 łączy w sobie funkcje interfejsu dotykowego i procesora sterującego. Z frontu znajduje się wyświetlacz o przekątnej 4 cali wyposażony w pojemnościową nakładkę dotykową, uzupełniony o pięć stałych przycisków. Mieszczący się na „tyłach” procesor ma wszystkie niezbędne porty sterujące. Jak na urządzenie o tak niewielkich rozmiarach tych portów jest naprawdę sporo – dwa dwukierunkowe porty RS-232 na złączach RJ-45, Port IR, również z gniazdem RJ-45 i port Ethernet LAN. Już te cztery z powodzeniem wystarczyłyby do zbudowania prostego systemu sterowania, w którym większość sygnałów sterowania przekazywana byłaby właśnie przez sieć Ethernet. Za pomocą dwukierunkowego RS-232 można kontrolować prosty przełącznik sygnałowy i odtwarzacz audio.

RTI KX4

RTI KX4 to procesor sterujący, ukryty za niewielkich rozmiarów panelem dotykowym o ogromnych możliwościach.

Komendy jednokierunkowego portu podczerwienie (IR) mogą być wysłane na przykład do monitora jednym przewodem o długości nawet 300 metrów. Bardziej zaawansowane urządzenia, których liczbę ogranicza tylko wielkość pamięci procesora, kontrolować można właśnie przez LAN. RTI dodał wyposażył KX4 dodatkowo w cztery 2-amperowe, 30-woltowe porty przekaźnikowe (relay). Ich użycie pozwoli, na przykład, na opuszczenie rolet okiennych i rozwinięcie ekranu projekcyjnego. Całości dopełnia sześć portów zwiernych, które pozwolą na wykrycie jakiegoś zdarzenia – na przykład zamknięcie drzwi czy zapadnięcie zmroku. Procesor RTI KX4 dysponuje 128 MB pamięci nieulotnej Flash oraz 256 MB pamięci RAM, wszystko to na potrzeby programu sterującego. Program tworzony jest w programie RTI Integration Designer i ma formę makr wywoływanych z panelu dotykowego lub fizycznych przycisków.

RTI KX4

Porty sterujące procesora to nie tylko LAN, RS-232 i IR, lecz także kontakty przekaźnikowe i zwierne. Wszystkie razem pozwolą na sterowanie bardzo wieloma elementami końcowymi.

Liczba makr, jak i kroków w każdym z nich jest nielimitowana. Makra sterujące mogą być wywoływane nie tylko przez użytkownika czy za pomocą zmian stanów na portach sterujących, lecz także poprzez zaprogramowanie kalendarza. W procesorze KX4 jest kalendarz astronomiczny, który może dyktować czas włączenia świateł zewnętrznych w nocy, sterować sinikiem rolet zewnętrznych. RTI KX4 przeznaczone jest do wbudowania w ścianę. Całkowita głębokość potrzebna na montaż w ścianie to niecałe 42 milimetry. I choć możliwe jest zasilenie urządzenia z zewnętrznego zasilacza, to dużo łatwiej jest użyć PoE, czyli zasilania przez ten sam port LAN, który służy także do komunikacji. Sam montaż też jest dobrze przemyślany – na obudowie znajdują się specjalne rozkładane skrzydełka umożliwiające zaczepienie RTI KX4 w ścianie g-k. Możliwy jest też montaż za pomocą śrubek ukrytych pod ramką frontową urządzenia.

RTI KX4

RTI KX4 zainstalowany w ścianie nieznacznie wystaje poza jej powierzchnię i wymaga jedynie 42 mm głębokości. Wbudowane „wąsy” montażowe ułatwiają instalację.

RTI KX4 może dwukierunkowo komunikować się z innymi urządzeniami – na przykład pilotami bezprzewodowymi RTI – przez bezprzewodowy interfejs ZigBee. Świetnym dodatkiem do RTI KX4 jest aplikacja RTiPanel dostępna na Androida i iOS. Możliwe jest wyświetlenie dokładnie tego samego lub dowolnie wykreowanego, niezależnego od KX4 interfejsu użytkownika.

RTI KX4

Aplikacja RTiPanel jest świetnym dodatkiem do RTI KX4, umożliwia łatwy dostęp do menu sterującego, nawet gdy nie znajdujemy się tuż przy panelu ściennym.

Na froncie panelu umieszczony jest czujnik obecności, dzięki czemu, gdy przed urządzeniem nie ma nikogo, podświetlenie panelu może zostać przygaszone pomagając oszczędzić energię oraz wydłużyć żywotność matrycy wyświetlacza. Intensywność podświetlenia jest regulowana ręcznie przez użytkownika lub automatycznie z wykorzystaniem czujnika oświetlenia otoczenia.

RTI KX4

W domowej sypialni RTI KX4 świetnie sprawdzi się choćby do regulacji dźwięku nastrojowej muzyki czy sterowania roletami zaciemniającymi pomieszczenie.

W obudowę panelu RTI KX4 wbudowany jest mikrofon MEMS oraz 2-watowy głośnik. RTI KX4 jest urządzeniem sieciowym, ze wszystkimi tego korzyściami. Bardzo łatwo RTI KX4 można dołączyć do większego systemu. Gdy potrzebne jest więcej portów sterujących, KX4 można rozbudować o akcesoria oferujące dodatkowe porty przekaźnikowe czy RS-232., łącząc je klasyczną skrętką. A jeśli instalacja jest na tyle duża, że wymaga większej mocy obliczeniowej, panel lub nawet kilka paneli sterujących RTI KX4 może stać się elementami peryferyjnymi dla większego, mocniejszego procesora sterującego RTI. W rezultacie możliwe jest stworzenie bardzo rozległej sieci urządzeń zarządzającą całą przestrzenią centrum konferencyjnego, lobby hotelowego nawet największego hotelu czy zespołu sal wykładowych na uczelni.

RTI KX4

Bardziej klasyczne rozwiązanie w sali konferencyjnej – tutaj RTI KX4 pomoże przeprowadzić spotkanie online czy przypilnuje wyłączenia nieużywanego monitora.

Podsumowanie
RTI KX4 może też pracować samodzielnie, dając pełnię kontroli nad sprzętem w sypialni, czy salonie w których nawet nie trzeba podchodzić do panelu na ścianie by włączyć nastrojową muzykę czy zmienić kanał. Wystarczy użyć przenośnego pilota, telefonu lub nawet tabletu. Jest to niedrogie urządzenie dające ogromne możliwości nauczycielowi w klasie szkolnej, prezenterowi w małej salce typu huddle czy recepcjonistce w biurze. Urządzenie można dopasować do każdego miejsca za pomocą wymiennych ramek frontowych i customowych opisów fizycznych przycisków.

RTI KX4

Przełączenie źródła na jednym lub kilku monitorach w sali konferencyjnej we współpracy z nadajnikami i odbiornikami wideo-over-IP od RTI również jest w zakresie możliwości RTI KX4.

RTI KX4

Przestrzeń sali na uczelni wyższej czy w centrum konferencyjnym – wraz z dodatkowym przenośnym pilotem RTI KX4 ułatwi pracę technikowi.

TEKST: Andrzej Pawluś, „AVIntegracje”