Sharp/NEC Competence Days to organizowana nieprzerwanie od 2010 roku w Krakowie roku wciąż największa konferencja sektora AV w Polsce. To wydarzenie, na którym prezentowane są nowe urządzenia i technologie. Co niemniej ważne, jest to również powód, dla którego bardzo zapracowana w trzecim i czwartym kwartale branża może się spotkać, porozmawiać, wymienić się doświadczeniami i opiniami zarówno w trakcie tych oficjalnych, jak i nieco bardziej kuluarowych spotkań i rozmów. W ubiegłym roku, z przyczyn oczywistych, spotkanie na żywo nie mogło dojść do skutku i musieliśmy zadowolić się tylko edycją online.
Na szczęście mamy jednak rok 2021 i dzięki korzystnej sytuacji pandemicznej oraz coraz większej liczbie zaszczepionych osób znów przedstawiciele branży AV przyjechali do Krakowa, aby spotkać się na żywo w trakcie najważniejszej imprezy branżowej w Polsce, nazywanej przez wielu „małymi targami ISE”.

Tegoroczna edycja Sharp/NEC Competence Days odbyła się w dniach 23-24 września po raz kolejny w centrum hotelowym Metropolo Krakow by Golden Tulip, które, trzeba przyznać, stwarza doskonałe warunki dla tego rodzaju wydarzenia, szczególnie w czasach gdy istotne jest zachowanie odpowiedniego dystansu między uczestnikami wykładów czy zapewnienie dostatecznie dużej ilości miejsca firmom prezentującym swoje rozwiązania w strefie wystawienniczej. A ta w tym roku była przeogromna. Partnerzy konferencji prezentowali swoje nowości sprzętowe oraz flagowe produkty i technologie w przestrzeni EXPO, mającej ponad 1500 metrów kwadratowych.

Sharp/NEC Competence Days 2021

Oficjalne otwarcie Sharp/NEC Competence Days 2021 i silna reprezentacja Sharp NEC Display Solutions: od lewej Mariusz Orzechowski, general manager/ Central South East Europe, Bartłomiej Płuciennik, dyrektor handlowy/Polska Central South East Europe i Jacek Smak, dyrektor handlowy/Polska Central South East Europe

Do czego przyzwyczaiła nas już krakowska impreza, również w trakcie tegorocznej odsłony nie brakowało wielu interesujących wykładów, spotkań, warsztatów, prezentacji produktowych, konkursów czy tak lubianych i co roku wysoko ocenianych przez uczestników sesji HandsOn. Jednak w tym roku całość miała charakter hybrydowy. Oprócz tego, że w przebogatym programie przygotowanym przez organizatorów mogli uczestniczyć na miejscu goście, którzy w dniach 23-24 września przybyli do Krakowa, każdy jego punkt dzięki szesnastogodzinnej, dwujęzycznej transmisji mogli śledzić również widzowie online, którym z różnych przyczyn nie udało się dojechać do Małopolski lub po prostu nie udało im się zapisać na czas i zabrakło dla nich miejsca.

W ramach transmisji pokazywane były wszystkie wykłady, prezentacje, sesje HandsOn (pokazywane w formule POV, dającej wrażenie bycia na miejscu), a także zorganizowane zostało specjalne studio, w którym przez dwa dni odbywały się liczne rozmowy i debaty o rynku, produktach i prognozach na przyszłość.

To jednak nie wszystko. Zaangażowanie dla potrzeb konferencji Internetu, umożliwiło nie tylko wysyłanie sygnału wideo z Krakowa w świat, ale także udział, przynajmniej ten wirtualny, na scenie w Krakowie osób, które ze względu na liczne obowiązki nie mogły osobiście przyjechać do hotelu Metropolo.

Pierwszą prezentację poświęconą sytuacji rynkowej i perspektywom rynkowym na 2022 rok przedstawił general manager Central South East Europe, Mariusz Orzechowski. Towarzyszył mu pierwszy gość online tego dnia, Bernd Eberhardt, CEO Sharp NEC Display Solutions Europe GmbH.

Zwrócił on uwagę, że pandemia, szalejący COVID, kolejne restrykcje i lockdown wprowadziły olbrzymi rollercoaster, sprawiając, że rynek stał się zupełnie nieprzewidywalny. Eberhard zauważył także, że Sharp/NEC Competence Days było pierwszym wydarzeniem branżowym firmy Sharp NEC Display Solutions po przeprowadzonej w 2020 roku fuzji.

Odniósł się do niej również Mariusz Orzechowski. Od 1 listopada 2020 NEC Display Solutions już oficjalnie działa pod nazwą Sharp NEC Display Solutions. To, co uległo zmianie, to struktura właścicielska. Firma Sharp jest teraz posiadaczem większościowych udziałów, pojawiła się w nazwie i w zmienionym logotypie. W długofalowej perspektywie to joint venture przełoży się na możliwość współdzielenia i implementowania posiadanych technologii do nowych produktów, a więc pojawienie się na rynku zupełnie nowych modeli urządzeń. To, co jednak się nie zmieniło po tej fuzji, to podejście do rynku i oferta. Sharp NEC Display Solutions wciąż skupia się na produkowaniu, sprzedaży i wdrażaniu najwyższych jakościowo produktów do wyświetlania obrazu w różnych technologiach.

Niezależnie od zmian w nazwie, strukturze organizacyjnej i pomimo trudnego 2020 roku, japoński producent to wciąż jeden z najmocniejszych graczy na rynku i kluczowy producent urządzeń do wyświetlania obrazu, o czym mogą świadczyć przywoływane w trakcie konferencji liczby.

Dziewięć na dziesięć banków w Europie używa monitorów z logo NEC, co daje liczbę 165 000 sprzedanych ekranów zainstalowanych w ciągu ostatnich pięciu lat.

Na rynku transportowym ponad 70% największych lotnisk wykorzystuje ekrany japońskiego producenta, łącznie daje to liczbę 40 000 ekranów, na których 24/7 są wyświetlane informacje o przylotach i wylotach. Co ciekawe, już teraz część ekranów LCD jest zastępowana ekranami LED, które również są chętniej wybierane dla potrzeb nowych lotnisk.

Tutaj należy zwrócić uwagę, że firma Sharp NEC Display Solutions jest jednym z niewielu producentów na rynku, którzy są w stanie dostarczyć ekran LED o powierzchni 40 m2, który będzie spełniał wymogi restrykcyjnej normy EMC klas B, a co za tym idzie będzie mógł być zainstalowany na lotnisku i nie będzie oddziaływał negatywnie np. na bramki kontroli bezpieczeństwa czy inne krytyczne urządzenia znajdujące się w porcie lotniczym.

Producent może pochwalić się również 30% udziałem w rynku projektorów kinowych, z imponującą liczbą 11 000 urządzeń zainstalowanych w europejskich kinach, 2,9 miliona monitorów sprzedanych do rynku retail oraz 5 milionami w ogóle sprzedanych projektorów.

To jednak przeszłość i teraźniejszość. A jak wygląda przyszłość? Ceny i dostępność monitorów i projektorów w najbliższych miesiącach będzie kształtowało kilka różnych czynników.

Nie tylko firma Sharp NEC Display Solutions, ale wszyscy producenci z rynku pro AV i, co więcej, również fabryki zajmujące się wytwarzaniem elektroniki użytkowej oraz firmy z sektora automotive muszą borykać się obecnie z szeregiem rynkowych trudności.

Pierwszą z nich jest galopujący wzrost cen paneli LCD do budowy monitorów, związany z jednej strony z dużym zapotrzebowaniem na telewizory konsumenckie, a z drugiej, chęcią rekompensaty spadków sprzedaży rozwiązań profesjonalnych w trakcie pandemii. Ten wzrost będzie wciąż zauważalny, ale zgodnie z przytaczanymi prognozami będzie on już wolniejszy.

Drugim problemem jest diametralny wzrost kosztów transportu czterdziestostopowych kontenerów morskich, który przed pandemią kosztował dla jednego kontenera ok. 1500 dolarów, a dzisiaj potrafi wynosić nawet od 15 000 do 20 000 euro!

Kolejna trudność to wydłużenie czasu dostawy z Dalekiego Wschodu, gdzie przecież produkowana jest większość rozwiązań z branży pro AV. Wcześniej taka podróż sprzętu trwała ok. 45 dni, a dzisiaj to 70 i więcej dni. Co ciekawe, mają na to również wpływ rosnące ceny paliwa, co z kolei przekłada się na to, że kontenerowce płyną wolniej, aby zużywać go mniej…

Jak do tego dołączymy blokadę Kanału Sueskiego, a warto zwrócić uwagę, że na jednym kontenerowcu mieści się nawet 20 000 kontenerów, a w każdym z nich może się znajdować po 400 monitorów o przekątnej 55”, oraz pożar w fabryce półprzewodników RENESAS kontrolującej ponad 20% produkcji tych komponentów na świecie oraz doszczętnie spalone zaplecze produkcyjne wraz z parkiem maszynowym – otrzymujemy całą paletę trudności, z którymi muszą borykać się producenci.

A jakie będą wiodące trendy technologiczne w najbliższym czasie? Przez to jak zawsze wnikliwie przeprowadzał uczestników konferencji Wojtek Kosek z Sharp NEC Display Solutions.

Grono producentów paneli LCD opuściła firma Samsung, co znów wpłynęło na liczbę dostępnych na rynku komponentów. Teraz rynek będzie bazował przede wszystkim na panelach w technologii IPS, a na horyzoncie już czeka technologia QD Display z panelami bazującymi na nanokropkach kwantowych, podświetlanych niebieskim OLED-em. To trend który będzie widoczny przynajmniej przez najbliższe pięć lat.

Postępować będzie również komodyzacja sektora LED. Ekrany LED będą wchodziły „pod strzechy”, będą pojawiały się coraz tańsze, ale wciąż wysokiej jakości produkty, wytwarzane również przez producentów rozwiązań klasy A, którzy wcześniej mogli pochwalić się tylko drogimi produktami klasy premium, zarezerwowanymi dla wąskiej grupy najbardziej majętnych odbiorców. Popularyzować będą się również ekrany microLED o bardzo wysokiej rozdzielczości i dużej jasności.

Ciekawostką, na którą zwracał również uwagę Wojtek Kosek, jest wiele ruchów w branży pro AV bezpośrednio związanych z ekologią. Mowa tutaj np. o tym, że jedna z najnowszych serii monitorów NEC Message jest w 98% recyklingowalna, co eliminuje konieczność wnoszenia przez producenta dodatkowej opłaty środowiskowej i, tym samym, obniża cenę dla odbiorcy końcowego. Rozwój i zmiany będą postępowały jednak nie tylko w sektorze monitorów, ale także projektorów. Na rynku będzie się pojawiać coraz mniej nowych projektorów z lampą, będą one wypierane przez laserowe źródło światła, a do 2025 roku lampa jako źródło światła zostanie całkowicie wyeliminowana. Warto zwrócić uwagę również na to, że już dzisiaj zdecydowana większość projektorów jest wyposażona w kompletnie zamknięty silnik optyczny, co również wydłuża żywotność źródła, a przy okazji całkowicie eliminuje konieczność jakichkolwiek prac serwisowych.

Kilka trendów technologicznych wskazanych w trakcie tej prezentacji odnosi się bezpośrednio do produktów Sharp NEC Display Solutions i już dzisiaj można je w nich znaleźć. Mowa tutaj m.in. o opcji rozszerzeń Smart Display Modules (SDM); miniaturowych komputerach Raspberry Pi, instalowanych jako opcjonalny moduł w monitorze i rozszerzających w znaczący sposób jego funkcjonalność; darmowym oprogramowaniu DS NEC Media Player, dołączanym do każdego komputera Raspberry Pi; wsparciu dla kodeku H.265, znacznie zmniejszającym wielkość plików przy zachowaniu najwyższej jakości i rozdzielczości; wprowadzeniu protokołu NDI, umożliwiającego bezpośrednie wyświetlanie sygnału na monitorze bez konieczności stosowania dodatkowych konwerterów i pracę w sieci NDI; pojawienie się ekosystemu 8K i wdrażanie tej rozdzielczości, zarówno jeżeli chodzi o transmisję, jak i samą prezentację treści w takiej rozdzielczości; czy w końcu monitory desktopowe NEC z linii ColorTuned, czyli monitory stworzone z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach, gotowe do pracy zaraz po wyjęciu z pudełka, bez konieczności dodatkowej kalibracji.

Sharp/NEC Competence Days 2021

Jednym z najważniejszych rozwiązań prezentowanych przez Sharp NEC Display Solutions w trakcie tegorocznej edycji był nowy monitor interaktywny NEC MultiSync WD551, który dołączył do cieszących się ogromną popularnością wśród odbiorców serii CB i Infinity Board. To monitor o przekątnej 55”, zaprojektowany do pracy 16/7, dysponujący rozdzielczością 3840×2160 i, przede wszystkim, wyposażony w złącze USB-C, dzięki któremu za pomocą pojedynczego kabla USB-C można podłączyć do monitora zarówno obraz, dźwięk, jak i sterowanie, dodawać adnotacje w uruchomionym na laptopie dokumencie wprost z poziomu ekranu, a nawet ładować komputer.

Oczywiście na rynku swoje piętno odcisnęła również pandemia, która w pewnych obszarach przyniosła często nawet znaczne obniżenie sprzedaży, ale równocześnie w niektórych sektorach zauważalne wzrosty.

Z całą pewnością jednym z najbardziej zauważalnych trendów jest zamiana dużych sal konferencyjnych i przestrzeni, w której równocześnie może pracować wiele osób, na mniejsze pokoje do wideokonferencji czy przestrzenie do pracy współdzielonej. Co za tym idzie, coraz popularniejsza staje się filozofia BYOM – Bring Your Own Meeting. Zgodnie z nią na wideokonferencję czy na spotkanie przynosimy własne urządzenie, które najlepiej znamy i które nie przysporzy w trakcie pracy żadnych dodatkowych komplikacji wynikających z barier związanych z obsługą. To własne urządzenie musi być podłączane do wyświetlacza w możliwie najprostszy sposób. I tutaj z pomocą przychodzi złącze USB-C, za pomocą którego można dostarczyć nie tylko obraz, ale również dźwięk, włączyć dwukierunkowe sterowanie, a nawet zasilić podłączony komputer. W trakcie konferencji poświęcano mu wiele miejsca, szczególnie w kontekście nowego monitora interaktywnego firmy Sharp NEC Display Solutions WD551.

Pandemia zmieniła również sposób samego przebywania w biurze. W większości przypadków praca odbywa się teraz w sposób zdalny, hybrydowy lub wahadłowy, coraz rzadziej w starym stylu, w którym pracownicy przychodzą do biura na osiem godzin od poniedziałku do piątku.

Bazując na danych jednego z najbardziej sprawdzonych biur zajmujących się badaniem rynku i prognozami na przyszłość, Futuresource, aż 20% użytkowników domowych korzysta z monitora biurkowego, których, oczywiście, w trakcie pandemii było sprzedawanych jeszcze więcej niż wcześniej. Wzrostami mogą pochwalić się też rozwiązania z takich sektorów jak: bezprzewodowe rozwiązania do wyświetlana treści (+30%), systemy do wideokonferencji (+28%) i narzędzia do konferencji audio (+15%), czyli przede wszystkim te produkty, które pozwolą na wygodną i zachowującą wysoką jakość pracę z domu.

Jeżeli chodzi o same urządzenia do wyświetlania obrazu, to w 2022 roku prognozowany jest 12% wzrost sprzedaży monitorów desktop o przekątnej 27”, ogromny wzrost na poziomie nawet 80% sprzedaży projektorów do dużych przestrzeni, takich jak sale konferencyjne, aule wykładowe czy przestrzenie sportowe i wielofunkcyjne, pokaźny wzrost sprzedaży największych monitorów wielkoformatowych o przekątnych 70-89” oraz 90” oraz 35% wzrost sprzedaży ekranów LED. Widoczny będzie również wzrost sprzedaży projektorów z przedziału 5-6 tys. ANSI WUXGA i 7-15 tys. ANSI.

O sytuacji rynkowej, trendach i prognozach na przyszłość rozmawialiśmy także w trakcie debaty, za merytorykę której był odpowiedzialny magazyn „AVIntegracje”. W trakcie godzinnego spotkania rozmawialiśmy z Andrzejem Harasimem z firmy ESS Audio, Pawłem Danikiewiczem z firmy Polsound, Mariuszem Orzechowskim z Sharp NEC Display Solutions, Jarkiem Kierkowskim z b.partAV, dystrybutorem rozwiązań Biamp w Polsce, Kamilem Węglarzem z firmy Aten i Łukaszem Trzcińskim, reprezentującym markę Jabra.

W trakcie debaty panowie zwracali uwagę na nowe wymagania powierzchni biurowych, zmiany na rynku retail, zmieniający się charakter lokali gastronomicznych, które z wielu względów, przede wszystkim wysokich kosztów utrzymania i czynszu, za dnia są barem, pubem, restauracją, a wieczorem zamieniają się w parkiet taneczny, co również niesie szereg nowych wymagań. Ponadto poruszaliśmy temat rynkowych trudności, rozmawialiśmy o czwartym kwartale i perspektywach na rok 2022. Wszyscy zgodzili się, że na kolejne 12 miesięcy patrzą pozytywnie i perspektywy są bardzo optymistyczne, ale trzeba spodziewać się wszystkiego i tak jak pokazał rok 2021 wygrają, zdobędą przewagę konkurencyjną, a często w ogóle przetrwają te firmy, które potrafią się elastycznie dostosować do nowych warunków.

Prezentacje technologiczne i produktowe

Oczywiście jak co roku oprócz dyskusji i wykładów poświęconych bieżącej sytuacji na rynku i prognozom nie brakowało również licznych prezentacji produktowych.

Przedstawiciele organizatora spotkania, firmy Sharp NEC Display Solutions, skupili się przede wszystkim na przedstawieniu nowej serii ekranów LED oznaczonych literą E, dostępnych w predefiniowanych rozmiarach 108”, 135” i 162” oraz jasności od 600 do 800 nitów, cechujących się znacznie niższym poziomem cenowym przy zachowaniu bardzo wysokiej jakości wykonania oraz serwisem frontowym, tak jak ma to miejsce w przypadku pozostałych rozwiązań producenta. Ponadto wiele miejsca poświęcono rodzinie monitorów wielkoformatowych Message z metalową obudową, przeznaczonej przede wszystkim do pracy w miejscach publicznych. Te dedykowane do systemów digital signage monitory dostępne w trzech seriach ME/M/MA stanowią połączenie łatwego i intuicyjnego odtwarzania multimediów z profesjonalną technologią wyświetlania obrazu. Darmowe oprogramowanie do DS – NEC MediaPlayer jest preinstalowane na module komputerowym SoC Raspberry Pi CM4, który jest zintegrowany z monitorem. Umożliwia zdalną obsługę systemu z jednym lub wieloma monitorami; można korzystać z elastycznego wykorzystania wielu typów mediów oraz funkcji harmonogramu do inteligentnego zarządzania treścią. Użytkownicy mogą korzystać również z bezpośredniego dostępu do wielu dostawców systemów zarządzania treścią (CMS). Natomiast dzięki wysokiej izolacji magnetycznej, czyli EMC klasy B, nawet wiele monitorów zainstalowanych w jednym miejscu (na przykład w dużej instalacji digital signage) nie będzie zaburzało pracy telefonów komórkowych czy nawigacji GPS.

Przedstawiciele firmy Sharp NEC Display Solutions opowiadali również o nowych projektorach należących do serii ME modelach ME383W i ME403U, w technologii LCD, pracujących w rozdzielczości WUXGA i WXGA, o jasnościach 4000 i 3800 ANSI lumenów, z lampą o maksymalnej żywotności do 20 000 godzin, wejściem 4K i zintegrowanym MultiPresenterem, a także o nowym projektorze PE506UL, również w technologii LCD, o rozdzielczości WUXGA, jasności 5000 ANSI lumenów z laserowym źródłem światła zapewniającym bezawaryjną pracę do 20 000 godzin, który za sprawą tego, że nie jest wyposażony w zamknięty silnik optyczny, może być znacznie tańszy i tym samym trafiać do szerszego grona klientów.

Przedstawiciele firmy ESS Audio w swojej prezentacji skupili się przede wszystkim na prezentacji rozwiązań marki NewTek, bardzo intuicyjnej w użyciu platformy produkcyjnej TriCaster w odsłonach Mini 4K i Elite, umożliwiającej tworzenie najwyższej jakości materiałów i realizacji live. Wiele miejsca poświęcono także protokołowi NDI, stworzonemu przez firmę NewTek, umożliwiającemu spięcie w jedną sieć serwerów, mikserów, streamerów, kamer, rejestratorów czy playerów wideo, a nawet odbieranie niezależnych streamów z najpopularniejszych platform do wideokonferencji, takich jak Zoom czy MS Teams. Przedstawiciele ESS Audio prezentowali także najnowsze przełączniki sieciowe marki Netgear, której firma jest ambasadorem i partnerem, zaprojektowane dokładnie dla potrzeb sektora pro AV, we współpracy m.in. z firmą AMX.

Sharp/NEC Competence Days 2021

Sharp/NEC Competence Days 2021

Firma ESS Audio przygotowała stoisko składające się z dwóch części. Pierwszą z nich był pokaźnych rozmiarów green screen wraz z systemem TriCaster Elite 2, połączony z głównym stoiskiem. Tutaj można było w czasie rzeczywistym zobaczyć, jakie możliwości dają rozwiązania od firmy NewTek, nie tylko w sektorze kultury, ale także na rynku biznesowym i w zastosowaniach korporacyjnych.

W prezentacji firmy ATEN wiele miejsca poświęcono znajdującym się w jej ofercie rozwiązaniom z zakresu KVM, w tym urządzeniom z wbudowanym złączem USB-C, rozwiązaniom hybrydowym do sal konferencyjnych, takim jak wielofunkcyjne przełączniki prezentacyjne, rozdzielacze sygnału, urządzeniom z możliwością streamingu, transmiterom HDBaseT i VideoOverIP czy wielofunkcyjnym mikserom, umożliwiającym tworzenie atrakcyjnych, angażujących treści, takim jak UC9020 czy UC9040, a także nie zabrakło prezentacji kompletnych systemów umożliwiających scentralizowane sterowanie wszystkimi urządzeniami zainstalowanymi w sali.

Sharp/NEC Competence Days 2021

Firma Aten prezentowała zarówno rozwiązania do transmisji sygnałów z pomocą protokołów HDBaseT i technologii Video Over IP, flagowe rozwiązania KVM, miksery wideo all-in-one, umożliwiające tworzenie najwyższej jakości materiałów wideo, jak i kompleksowe systemy sterowania.

Przedstawiciele firmy b.partAV, wyłącznego dystrybutora marki Biamp w Polsce, prezentowali rozwiązania Parle z technologią Beamtracking, która automatycznie śledzi mówcę przemieszczającego się w pomieszczeniu, zapewnia idealną transmisję mowy, nawet gdy mówca nie jest obrócony przodem do mikrofonu, pozwala na automatyczne przełączanie się na mówcę, który zabiera w danym momencie głos, a nawet inteligentną izolację mowy ludzkiej i eliminację hałasu tła.

Sharp/NEC Competence Days 2021

Na stoisku firmy b.partAV można było, oczywiście, zobaczyć pełne portfolio rozwiązań Biamp w tym mikrofony Parle czy procesory z serii Tesira i Devio, ale także zupełnie nowe w ofercie klawiatury, panele dotykowe i systemy sterowania zakupionej niedawno firmy Neets. Polską premierę w trakcie SNCD miała również najnowsza kolumna instalacyjna Biamp EX-S6.

Ponadto przedstawiciele firmy b.partAV opowiadali także o dwóch rodzinach procesorów Tesira oraz Devio firmy Biamp, przeznaczonych do przestrzeni konferencyjnych również przystosowanych do pracy zdalnej, zaopatrzonych w narzędzia do zautomatyzowanej, łatwej instalacji, włącznie ze wstępnym strojeniem głośników.

W prezentacji firmy Aplauz zaprezentowano gotowe, kompletne rozwiązania QSC i Sennheiser dla edukacji w modelu lokalnym, zdalnym i hybrydowym, umożliwiające perfekcyjne przechwytywanie głosu, transmisję dźwięku i obrazu, automatyczną konfigurację audio i video z intuicyjną kontrolą, pełną integrację ze wszystkimi urządzeniami, kompletem certyfikatów i z możliwością zdalnego zarządzania i obsługi serwisowej.

Mowa tutaj przede wszystkim o sufitowych matrycach mikrofonowych TeamConnect Ceiling 2, współpracujących z systemem Q-Sys Camera PlugIn, który automatycznie kieruje kamery PTZ, wybiera kadry w oparciu o to, który mówca zabiera głos w danym momencie (co można porównać do wirtualnego realizatora wizji), ale także o bezobsługowych, bezprzewodowych systemach mikrofonowych SpeechLine, pracujących w paśmie 1.9 GHz, systemie transmisji dźwięku bezpośrednio na telefony uczestników spotkania Sennheiser Mobile Connect oraz wysokiej jakości zestawach nagłośnieniowych i rozwiązaniach do monitorowania pracy systemów od QSC.

Strefa Expo

W trakcie Sharp/NEC Competence Days 2021 przygotowana została imponująca strefa Expo o powierzchni ponad 1500 metrów kwadratowych. Prezentowanych było tutaj bardzo wiele interesujących rozwiązań technologicznych, a także kilka produktów, które niedawno miały swoje premiery.

Firma ESS Audio przygotowała stoisko składające się z dwóch części. Pierwszą z nich był pokaźnych rozmiarów green screen wraz z systemem TriCaster Elite 2, połączony z głównym stoiskiem. Tutaj można było w czasie rzeczywistym zobaczyć, jakie możliwości dają rozwiązania od firmy NewTek, nie tylko w sektorze kultury, ale także na rynku biznesowym i w zastosowaniach korporacyjnych.

Ponadto przedstawiciele dystrybutora z Łomianek prezentowali szerokie portfolio rozwiązań z grupy Harman, a więc procesory BSS Soundweb, wzmacniacze Crown, głośniki JBL, przenośne zestawy EON One, a także głośniki Sonance, kontrolowane z pomocą chmury wzmacniacze LEA czy rozwiązania do komunikacji bezprzewodowej w oparciu o sieć Wi-Fi Listen Technologies. Na stoisku ESS Audio można było także zobaczyć rozwiązania sieciowe marki Netgear, której dystrybutor jest partnerem i ambasadorem, w tym linię przełączników sieciowych M4250, stworzonych specjalnie dla potrzeb branży AV.

Na stoisku firmy Aplauz można było zobaczyć najnowszy cyfrowy system Sennheiser Evolution Wireless Digital, czerpiący ze sprawdzonych, flagowych technologii transmisji cyfrowej, pochodzących z topowych modeli Sennheiser Digital 6000 i Digital 9000. Dzięki nim najnowszy system nie ma żadnych znaczących produktów intermodulacji. Co nie tylko zapewnia więcej miejsca w danym oknie częstotliwości, ale aplikacja umożliwia nawiązywanie połączeń bezprzewodowych w odstępach co 600 kHz, bez obliczania częstotliwości, a zatem jest w stanie obsłużyć więcej częstotliwości niż standardowy system mikrofonowy. Oczywiście aplikacja cały czas skanuje otoczenie w celu znalezienia wolnych częstotliwości.

Sharp/NEC Competence Days 2021

Kluczową nowością na stoisku Aplauz w strefie Expo był system Sennheiser Evolution Wireless Digital, czerpiący ze sprawdzonych, flagowych technologii transmisji cyfrowej, pochodzących z topowych modeli Sennheiser Digital 6000 i Digital 9000.

Ponadto nowy system został pozbawiony kompandera, dzięki czemu wyeliminowane zostały wszystkie szumy i zniekształcenia, a co za tym idzie, korzystając z systemu ma się wrażenie, że jest to połączenie przewodowe. Evolution Wireless Digital ma bardzo niską latencję na poziomie 1,9 milisekundy i zapewnia czas pracy nadajnika nawet do 12 godzin. Mówiąc o nadajnikach systemu, warto wspomnieć, że mają one wejściowy zakres dynamiki na poziomie 134 dB, czyli pięć razy wyższy niż standardowe 120 dB, oferowane przez konkurencyjne rozwiązania. Dzięki temu jeden nadajnik jest w stanie obsłużyć zarówno szept, jak i najgłośniejszy krzyk czy transjentowe sygnały z instrumentów. Odbiornik jest ustawiony domyślnie na wartość wzmocnienia obejmującą większość zastosowań, ale w razie potrzeby można ją łatwo zmienić. Dodatkowo nowy interfejs zapewnia bardzo łatwy i czytelny dostęp do wszystkich parametrów już na pierwszy rzut oka, bez zaawansowanej wiedzy technicznej.

Jednym z najważniejszych rozwiązań prezentowanych przez Sharp NEC Display Solutions w trakcie tegorocznej edycji był nowy monitor interaktywny NEC MultiSync WD551, który dołączył do cieszących się ogromną popularnością wśród odbiorców serii CB i Infinity Board.

To monitor o przekątnej 55”, zaprojektowany do pracy 16/7, dysponujący rozdzielczością 3840×2160 i, przede wszystkim, wyposażony w złącze USB-C, dzięki któremu za pomocą pojedynczego kabla USB-C można podłączyć do monitora zarówno obraz, dźwięk, jak i sterowanie, dodawać adnotacje w uruchomionym na laptopie dokumencie wprost z poziomu ekranu, a nawet ładować komputer.

Dodatkowo monitor jest kompatybilny z platformą Microsoft Azure i chmurową usługą Room Management Service, które, pobierając dane z czujników IoT, potrafią gromadzić, prezentować i analizować dane dot. najważniejszych parametrów pomieszczeń konferencyjnych.

Na stoisku firmy b.partAV, polskiego partnera marki Biamp, oczywiście można było zobaczyć całe portfolio dobrze znanych procesorów DSP, mikrofonów czy kolumn głośnikowych, ale także zupełnie nowe rozwiązania. Pierwszym z nich nie jest jeden produkt, ale zupełnie nowa grupa urządzeń, które niedawno dołączyły do portfolio Biamp. Mowa tutaj systemach sterowania, klawiaturach sterujących, panelach dotykowych i panelach bazujących na technologii e-ink marki NEETS, która niedawno została kupiona przez belgijskiego giganta, a także o zupełnie nowym urządzeniu głośnikowym EX-S6, które miało w Krakowie swoją polską premierę. To kolumna zbudowana w oparciu o dwudrożny, koaksjalny głośnik 6,5”, który potrafi wygenerować 80W i zagrać już od 58 Hz, o czym mogliśmy się przekonać w trakcie odsłuchów na miejscu. Faktycznie, tak niewielka konstrukcja potrafi wygenerować ilość niskich częstotliwości, która w wielu okolicznościach może okazać się wystarczająca.

Dodatkowymi zaletami modelu EX-S6 jest wbudowany transformator, umożliwiający pracę zarówno w instalacjach niskoomowych, jak i 100V, z ukrytymi za uchwytem montażowym przełącznikami uniemożliwiającymi zmianę ich położenia osobom postronnym, stożkową propagacją na poziomie 110 stopni oraz bardzo łatwym systemem montażu ClickMount, znanym chociażby z kolumn Mask. Ponadto kolumna jest zamknięta w obudowie o stopniu ochrony IP54, co pozwala na jej montaż również na zewnątrz i jeszcze bardziej podnosi jej funkcjonalność.

Oprócz wspomnianych, w strefie EXPO swoje stoiska mieli również: Matrox, Jabra, Logitech, Polsound, AV Hub Sp. z o.o. czy Tripleplay, których przedstawiciele także opowiadali o oferowanych produktach w części konferencyjnej i nie szczędzili odpowiedzi na pytania w trakcie kuluarowych rozmów. Nie można również zapomnieć o firmie Edbak, która jak co roku zapewniła rozwiązania montażowe do wszystkich monitorów i ekranów, które pracowały w trakcie imprezy.

Sharp/NEC Competence Days 2021

Łącznie na miejscu i z pomocą transmisji online wszystkie punkty tegorocznego programu śledziło ponad 580 uczestników, z czego do hotelu przyjechało prawie 300 gości. Co więcej, ponieważ dostęp do materiałów online jest możliwy jeszcze przez cały miesiąc po wydarzeniu, frekwencja cały czas rośnie. Wersja hybrydowa eventu daje najwyższy komfort i swobodę dostępu do treści szkoleniowych.

Podsumowanie
Z całą pewnością zarówno organizatorzy, partnerzy jak i wszyscy goście, którzy przyjechali do Krakowa w dniach 23-24 września zaliczą tegoroczną odsłonę konferencji do bardzo udanych. Łącznie na miejscu i z pomocą transmisji online wszystkie punkty tegorocznego programu śledziło ponad 580 uczestników, z czego do hotelu przyjechało prawie 300 gości. Co więcej, ponieważ dostęp do materiałów online jest możliwy jeszcze przez cały miesiąc po wydarzeniu, frekwencja cały czas rośnie. Wersja hybrydowa eventu daje najwyższy komfort i swobodę dostępu do treści szkoleniowych. Wielu uczestników rejestrowało się do platformy online już po zakończeniu stacjonarnej konferencji, a i tak mogli obejrzeć wszystkie prezentacje i warsztaty, a nawet zdać test wiedzy i pobrać certyfikat udziału w szkoleniu. Podczas tegorocznej edycji Sharp/NEC Competence Days zaprezentowało się 42 prelegentów i 22 sponsorów. Zbudowane zostały 22 stoiska EXPO i 15 stanowisk warsztatowych zlokalizowanych na przestrzeni 1500 metrów kwadratowych.

To, na co przede wszystkim zwracali uwagę wszyscy uczestnicy i czego nie da się zastąpić żadną formą transmisji online, to możliwość spotkania i rozmowy twarzą w twarz, a nie przy pomocy komputera. I oby tak już zostało!

 

Tekst i zdjęcia: Łukasz Kornafel, AVIntegracje