Wydarzenie, które na początku jesieni pojawia się w kalendarzach praktycznie wszystkich specjalistów branży AV, jest zdecydowanie największą imprezą i to taką, na której obecność jest wręcz obowiązkowa. Tegoroczna edycja Sharp/NEC Competence Days była okazją nie tylko do spotkań i wymiany doświadczeń, ale także przyjrzenia się nowościom i zorientowania się w nadchodzących trendach. Była to już piętnasta edycja konferencji, która z roku na rok rozrasta się coraz bardziej i już od wielu lat określana jest jako „polskie ISE”.
Jednocześnie były to dni świętowania przez organizatora trzydziestolecia obecności w polskim świecie AV. Choć tak naprawdę NEC, a obecnie już Sharp/NEC kształtował ten świat. Świadectwem tej długowieczności była wystawa muzealna, prezentująca historyczne już urządzenia noszące logo japońskiego producenta, które blisko trzy dekady temu wprowadzał do Polski sam Mariusz Orzechowski, obecnie General Manager Sharp/NEC w Polsce i regionie CSEE. Szef Sharp/NEC otworzył konferencję tradycyjną, choć nieco nietypowo rozpoczętą prezentacją Keynote dotyczącą stanu branży ProAV w 2024 i perspektyw na nadchodzące lata. W trakcie tego wystąpienia nakreślone zostały trendy rynkowe, jakich z pewnością już wkrótce doświadczymy. Zaraz potem na scenę wkroczył Wojciech Kosek, Business Development Manager dvLED, który w szczegółach zaprezentował najbliższą przyszłość wyświetlania w wielkich formatach – w której już dominować zaczynają wyświetlacze LED, a tempo zastępowania przez to rozwiązanie „klasycznych” technologii wyświetlania obrazu w wielkim formacie przyspiesza coraz bardziej. Równolegle z prezentacjami goście mogli odwiedzić stanowiska ogromnej strefy Expo, na której odbywały się także sesje hands-on doskonale uzupełniające prezentacje. I to tutaj było najwięcej branżowego „mięsa”. To tutaj można było zobaczyć i osobiście przetestować technologie chwilę wcześniej omawiane na prezentacjach.. Nie sposób zamknąć w kilku zdaniach wszystkich rozwiązań i technologii prezentowanych podczas jubileuszowej edycji Sharp/NEC Competence Days 2024. Na 399 uczestników czekało 28 wystawców reprezentujących aż 50 marek, a stoiska ciasno wypełniły całą dostępną powierzchnię wystawienniczą.
Ponieważ nie sposób opisać w jednym tekście co prezentowali na Expo wszyscy wystawcy tej imprezy, pozwalamy sobie skupić się na naszym subiektywnym wyborze. Jednym z ciekawszych stanowisk było to zbudowane przez Nexmosphere. Tutaj w praktyce swoje możliwości pokazywało osiem różnych typów czujników, jak choćby airbutton – bezdotykowy „przycisk” wyzwalający dowolną, zaprogramowaną wcześniej reakcję lub „niewidzialna bariera” o bardzo dużej czułości i rozdzielczości. Jej użycie wyzwalało odtworzenie innej treści na podłączonym wyświetlaczu w zależności od miejsca, w którym nastąpiła interakcja z barierą. Zastosowań urządzeń Nexmosphere jest tak dużo, że warto było posłuchać jakie pomysły mają kolejni zwiedzający stanowisko. Muzea, restauracje, sklepy ale także showroomy firmowe czy rozległe systemy Digital Signage – wszędzie można znaleźć kreatywne zastosowanie technologii Nexmosphere.
Bardzo dużą przestrzeń zajmowała ekspozycja przygotowana przez ESS Audio. Tutaj posłuchać można było nowości w portfolio JBL – między innymi ściennych głośników JBL SLP, których kształt znacząco odróżnia je od najpopularniejszej chyba serii JBL Control. Na tym samym stanowisku prezentowane były rozwiązania AMX pozwalające na sterowanie wszystkim, wszędzie i zawsze. Do uruchomienia prostego systemu sterowania nie jest konieczna znajomość języka programowania, co także zostało zaprezentowane. Do niedawna procesory AMX wymagały umiejętności programowania w Netlinx, później w Python, Java Script czy Groovy. Teraz najbardziej zaawansowane i skomplikowane systemy sterowania nadal wymagają sprawnego poruszania się w przynajmniej jednym z tych języków, ale prostsze przestrzenie można wyposażyć w nowe panele sterujące Varia i oprogramować w kilka minut.
Prawdziwa bomba to odświeżenie linii oraz wprowadzenie nowych modeli projektorów laserowych przy okazji rebrandingu z NEC na Sharp. Do oferty wchodzą projektory 4K! Sharp P721Q i P601Q to modele o jasności 7200 i 6000 lumenów, które natywnie mają rozdzielczość Full HD, ale w których obecne jest już rozwiązanie pixel shifhing. Polega ono na przesuwaniu matrycy projektora w czterech kierunkach z bardzo dużą częstotliwością i tym samym czterokrotnie szybsze generowanie klatki obrazu. Jak przystało na projektory laserowe od Sharp/NEC, te urządzenia mają w pełni szczelny silnik optyczny. Nowością jest także wbudowany 12V screen trigger – rzecz niezwykle przydatna zwłaszcza przy mniejszych instalacjach bez systemu sterowania. Absolutną premierę miał projektor Sharp A201U o jasności 20 000 lumenów, rozdzielczości WUXGA i absolutnie najszerszym pokryciu palety barwowej spośród wszystkich dostępnych na rynku projektorów w technologii LCD. Sharp A201U przyjechał do Krakowa bezpośrednio z Japonii. Jest to jedyny projektor instalacyjny LCD z laserowym źródłem światła RB. Dzięki temu, że w projektorze obecny jest czerwony laser, odwzorowanie wyświetlanej czerwieni jest nadzwyczajne. X141Q i X171Q to kolejne nowości w świecie projektorów Sharp/NEC. Tym razem oparte a technologii DLP i oferujące rozdzielczość 4K+ (czyli natywne WUXGA multiplikowane przez pixel shifting). Wszystkie te nowości będą w magazynach dystrybutorów już na początku 2025 roku. Możliwości A201U oraz serii X prezentował Gerd Kaiser, Senior Product Line Manager Large Venue Projectors. I rzeczywiście – uczestnicy konferencji mogli przekonać się na własne oczy jak dobrze wyglądają kolory wyświetlane przez nowe projektory z logo Sharp. I to pomimo, że wszystkie miały znacząco zmniejszoną jasność.
Świat monitorów desktopowych także się zmienia. Sharp/NEC odświeżył znaczną część tego segmentu produktów i w ofercie pojawiły się urządzenia z wbudowanym dokiem USB. Zamiast więc stawiać zewnętrzną stację dokującą z szeregiem portów, prowadzić pęk kabli z peryferiów (choćby kamery, czy stołowego zestawu mikrofonowo-głośnikowego) wystarczy jeden – USB-C. To jedno połączenie zasili laptopa, doprowadzi wszystkie sygnały (w tym także Ethernet) oraz przekaże obraz do wyświetlacza. Ci z nas, którzy korzystają z wielu monitorów również unikną plątaniny kabli – monitory sygnowane logo Sharp poradzą sobie z przekazaniem obrazu z jednego monitora do kolejnego, zawsze w rozdzielczości natywnej monitora – nawet UHD. I nie mówimy tu o multiplikacji ekranu, tylko jego rozszerzeniu na kolejny ekran. Nowością wpisującą się w ekologiczne trendy jest nowa forma pudełka, w których dostarczane są monitory. Teraz zabezpieczeniem na czas transportu jest wypełnienie z maty celulozowej całkowicie zastępującej, kłopotliwy w utylizacji styropian.
W każdej instalacji audiowizualnej obecny jest dźwięk. Dziś gros wszystkich sygnałów przekazywanych jest cyfrowo, za pomocą skrętki, najczęściej też w standardzie Dante. Nie dziwi więc, że na Sharp/NEC Competence Days 2024 obecny był jeszcze jeden japoński producent sprzętu o najwyższej jakości – Yamaha. Jak podkreślał Sales Engineer Yamaha Paweł Zachanowicz, sprzęt spod znaku tego producenta po prostu działa. I to jak! Na stanowisku zbudowanym wspólnie z firmą Kontel usłyszeć można było pełnię możliwości głośników Yamaha napędzanych ze wzmacniaczy i połączonych za pośrednictwem przełączników sieciowych. Wszystkie te urządzenia produkowane są przez Yamahę i dla Yamahy. Ciekawostką na stanowisku były kolumny liniowe serii VXL, wyposażone nawet w 24 przetworniki, każdy o średnicy 1,5 cala. Wraz ze sprzętem Yamaha, na stanowisku Kontel obecne były rozwiązania Arec, w tym system do śledzenia osoby mówiącej. Takie rozwiązania coraz częściej pojawiają się w wymaganiach klientów. Przedstawione przez Arec rozwiązanie polega na ciągłym śledzeniu trzymanego przez prelegenta mikrofonu, na którym zainstalowane jest akcesorium widziane przez kamerę w paśmie IR.
Podsumowanie
Z pewnością siła i wyjątkowość Sharp/NEC Competence Days opiera się na trzech głównych filarach. Pierwszym z nich jest możliwość zobaczenia w jednym miejscu i jednym czasie wszystkich najnowszych trendów technologicznych i rozwiązań sprzętowych. W przeszłości były to przede wszystkim urządzenia do wyświetlania obrazu oraz komplementarne rozwiązania pozwalające tworzyć, kompletne ekosystemy AV. Od kilku lat strefa Expo ma zdecydowanie bardziej interdyscyplinarny charakter i prezentowane są tutaj również systemy sterowania, systemy do odtwarzania treści, a także nagłośnienie. Dzięki temu, odwiedzając jesienią Kraków jeszcze przed końcem roku i przed lutowymi targami ISE możemy przekonać się co w AV-owej trawie piszczy i porozmawiać o kluczowych trendach na kolejne 12 miesięcy.
Drugim istotnym czynnikiem, który sprawia, że każdego roku Sharp/NEC Competence Days odwiedzają setki przedstawicieli branży systemów audiowizualnych, jest znakomita strona merytoryczna i przebogaty program prezentacji. Najlepsi specjaliści dzielą się nie tylko wiedzą produktową, ale także opowiadają o całym rynku i najważniejszych aspektach jego funkcjonowania.
Ostatnim, ale nie mniej ważnym aspektem jest networking, możliwość spotkania się i porozmawiania, co w przypadku tak zapracowanej branży nie jest na co dzień zadaniem łatwym.
Właśnie te trzy, główne filary drzemią w DNA imprezy od pierwszej jej edycji. Warto jednak podkreślić, że przed 2009 rokiem, gdy debiutowała konferencja Sharp/NEC Competence Days, nikt wcześniej nie organizował w naszym kraju tego rodzaju wydarzenia i to w takiej skali.
Kolejne lata pozwoliły organizatorom na zbieranie cennej wiedzy i doświadczeń, które napędziły konsekwentny rozwój imprezy i sprawiły, że cały czas ona ewoluuje, dzięki czemu dzisiaj możemy już z całą pewnością powiedzieć, że jest to wydarzenie kompletne, dojrzałe i stało się prawdziwą marką samą w sobie.
Może świadczyć o tym chociażby fakt, że organizatorzy wielu konferencji i wydarzeń branżowych bardzo mocno inspirują się krakowską imprezą odtwarzając niektóre jej elementy, takie chociażby jak sesje hands-on czy rotacyjny system prezentacji na stoiskach, które pojawiają się tu i ówdzie.
Ale Sharp/NEC Competence Days jest tylko jedna! 100 lat Sharp/NEC! 100 lat Sharp/NEC Competence Days!
Jak co roku w strefie EXPO, w trakcie Sharp/NEC Competence Days można było zobaczyć cały przekrój interesujących i najnowszych rozwiązań AV. Prezentowane były zarówno urządzenia do wyświetlania obrazu, projektory, monitory wielkoformatowe do instalacji digital signage, playery digital signage, ekrany interaktywne, systemy wideokonferencyjne, nagłośnienie, mikrofony, kolumny instalacyjne, systemy sterowania i rozwiązania do komunikacji głosowej.
Tekst: Andrzej Pawluś, „AVIntegracje”
zdjęcia: „AVIntegracje”