Shure MXW neXt 2

Są takie marki, których nazwa od razu kojarzy się z określonym produktem, a czasem nawet stała się jego synonimem i bywa używana zamiennie. Nawet jeśli zapytać kompletnego laika o jakąś firmę znaną z mikrofonów, niewykluczone, że pierwszą myślą, jaka przyjdzie mu do głowy, będzie Shure. Amerykańska firma właśnie wypuściła na rynek nowy system mikrofonów bezprzewodowych i to jemu przyjrzymy się bliżej w tym artykule.

MXW neXt 2 (czyli dokładnie Microflex Wireless MXW neXt 2) to nowy system, który znajdzie zastosowanie w wielu miejscach, jak przestrzenie konferencyjne, centra biznesowe, edukacyjne, targowe i wiele innych. Sprawdzi się zarówno w przypadku spotkań i prezentacji stacjonarnych, jak i wideokonferencji czy też wydarzeń hybrydowych. System jest dwukanałowy, oferuje dźwięk bardzo wysokiej jakości – co akurat w przypadku Shure nie jest żadnym zaskoczeniem – a przy tym stanowi istotny krok naprzód w porównaniu z wcześniejszymi modelami. Konstrukcja mikrofonu została udoskonalona, poprawiono jego dynamikę i wydłużono czas pracy na baterii, teraz wynoszący nawet do 28 godzin (w przypadku nadajnika ręcznego), względnie do 17 godzin (nadajniki bodypack i powierzchniowe). Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że na ten parametr wpływa wiele czynników i rzeczywisty czas może być różny, ale i tak jest on w omawianym wypadku naprawdę bardzo długi. To ma duże znaczenie, szczególnie w przypadkach gdy mamy do czynienia z wydarzeniami trwającymi np. cały dzień, jak choćby konferencje, czy cykle wykładów, gdy przerwy między kolejnymi są zbyt krótkie, by ładować system. Kolejną cechą, na którą zwracali uwagę konstruktorzy Shure jest łatwość obsługi i integracji z systemami konferencyjnymi, platformami komunikacyjnymi itp. Adresatem neXt 2 są użytkownicy, którzy niekoniecznie są specjalistami w dziedzinie nagłośnienia i chcą w miarę szybko uruchomić system, a potem korzystać z niego bez żadnych komplikacji. Omawiane urządzenia są oczywiście także kompatybilne z interfejsem programowania Shure SystemAPI, który umożliwia zarówno sterowanie, jak i monitoring szeregu parametrów czy funkcji rozwiązań bezprzewodowych. Platforma ma otwartą architekturę, zatem można ją także zintegrować z produktami innych firm.

 

Shure MXW neXt 2

Shure MXW neXt 2 to znakomite rozwiązanie do sal konferencyjnych i sal spotkań, ale także przestrzeni, w których na co dzień wykorzystywana jest praca zdalna i wideokonferencje. Dwukierunkowy punkt dostępu MXWAPXD2, z nadajnikiem typu bodypack i nadajnikiem powierzchniowym.

 

System MXW neXt 2 oferuje w trybie standardowym 40 kanałów, a w trybie high density nawet 80, jego częstotliwość pracy wynosi 1,9 GHz. Praktyczny zasięg transmisji to 50 metrów, choć i tu trzeba pamiętać, że uzależniony jest on od warunków, obecności ewentualnych przeszkód. Tym niemniej jest to wielkość, która w tych zastosowaniach, dla których przewidziano omawiany model, wydaje się w pełni wystarczająca. System wykorzystuje szyfrowanie AES-256 (funkcja Shure Audio Encryption), ma wbudowane wydajne i zaawansowane procesory DSP (włącznie z AEC, redukcją echa akustycznego) i może być podłączony do komputera poprzez USB-C, dzięki czemu można natychmiast używać go w zastosowaniach wideokonferencyjnych. Ponadto dzięki wbudowanemu protokołowi Dante, MXW neXt 2 można łączyć z innymi elementami ekosystemu Microflex Advance – DSP pracujące w stacji bazowej może obsłużyć sygnał z dowolnej matrycy mikrofonowej serii MXA, a następnie, poddany obróbce dźwięk można z łatwością podać na aktywne głośniki z Dante Shure MXN5C, tworząc kompletny system AV bazujący na kompatybilnych rozwiązaniach tego samego producenta, od źródła po głośniki. Dzięki temu, że system oferuje pełną obsługę zarówno analogowych, jak i cyfrowych (także sieciowych) połączeń audio, może on pracować zarówno jako rozwiązanie samodzielne, jak i część dużej sieci, na którą będą się składać rozwiązania różnych marek.

Shure MXW neXt 2

Dwa nadajniki ręczne wpięte w bazę, pełniącą również funkcję ładowarki.

W poszczególnych składnikach testowanego systemu zastosowano akumulatory litowo-jonowe SBSB906 (nadajniki bodypack i powierzchniowe), albo SB908 (nadajnik ręczny). W przypadku nadajnika ręcznego mamy do wyboru różne kapsuły Shure, co pozwala na dostosowanie do konkretnych potrzeb. Całość bardzo łatwo się konfiguruje, system po włączeniu automatycznie skanuje widmo, minimalizując nakład pracy integratorów i użytkowników końcowych. Optymalizowane są także funkcje eleminacji zakłóceń. W skład systemu MXW neXt 2 wchodzą: nadajnik ręczny MXW2X, do którego można zastosować różne kapsuły, jak Beta58A, SM58, SM86, czy VP68, a także hybrydowy nadajnik bodypack MXW1X, nadajnik powierzchniowy MXW6X oraz dwukieunkowy punkt dostępu MXWAPXD2, który zawiera w sobie wspomniany już procesor DSP IntelliMix, jest jednocześnie ładowarką i ma interfejs USB-C oraz Dante. Ręczny nadajnik bezprzewodowy MXW2X jest zasilany akumulatorowo (bateria to typ SB908) i posiada podwójną antenę nadawczą, co gwarantuje niezakłóconą transmisję na stosunkowo dużym dystansie, przy czym sposób w jaki użytkownik trzyma mikrofon nie ma tu znaczenia – niczego nie tłumi, nie ogranicza. Gdyby zaś doszło do tego, że nadajnik straci zasięg, włączy się stosowne powiadomienie. Nadajnik ma programowalny przycisk wyciszenia, który może być wykorzystany do sterowania także wieloma nadajnikami. W zależności od potrzeb może on działać w trybie, gdy aktywny jest podczas wciskania, albo gdy nie jest naciskany, względnie po prostu jako przełącznik. Oczywiście aktywnością wszystkich nadajników systemu można także sterować zdalnie za pomocą Shure SystemAPI. MXW2X posiada niewielki wyświetlacz, który prezentuje m.in. informacje o tym ile czasu pracy na akumulatorze pozostało, a także inne dane systemowe. Nadajnik to jedno, ważne są oczywiście także kapsuły – i tak Beta58A idealnie nadaje się do zastosowań konferencyjnych, zapewniając wysoką odporność na sprzężenia zwrotne, ponadto oferuje tłumienie szumów pomieszczenia w trudnych środowiskach akustycznych. Dynamiczna kapsuła o charakterystyce kardioidalnej, czyli SM58, to klasyczny mikrofon wokalny, znany z wielu nagrań, wykorzystywany na koncertach. Gwarantuje zankomity dźwięk i jakość, której marka Shure jest przecież synonimem. Z kolei SM86 to kapsuła pojemnościowa, także o kardioidalnym wzorze kierunkowości, a tym wypadku oferująca także poprawione przenoszenie górnego pasma. VP68 to kapsuła o charakterystyce dookólnej, dzięki czemu zbiera dźwięk w przypadku różnych sposobów trzymania nadajnika – sprawdzi się zatem tam, gdzie nie należy się spodziewać ryzyka sprzężenia, nie występuje też problem hałasu otoczenia, a na przykład prowadzący spotkanie chce podchodzić do różnych osób i zadawać im pytania, transmitować nie tylko swoje wystąpienie, ale także inne dźwięki.

Shure MXW neXt 2

Nadajnik bodypack MXW1X

Hybrydowy nadajnik bodypack MXW1X wyposażony jest w gniazdo (TA4F) na mikrofon krawatowy, albo nagłowny, ma także wbudowany własny mikrofon wszechkierunkowy, dzięki czemu można go na przykład włożyć do kieszeni, zawiesić na szyi i w ten sposób wykorzystać. Posiada akumulator litowo-jonowy SB906, który obsługuje funkcję szybkiego ładowania. Nadajnik ma przycisk wyciszenia, który działa tak samo, jak w przypadku nadajnika ręcznego i podobnie może być skonfigurowany. Niewielki wyświetlacz prezentuje podstawowe informacje, jak np. pozostały czas pracy, czy powiadomienie o braku zasięgu. Jest także złącze słuchawkowe, które może być wykorzystane na przykład do tłumaczenia. Nadajnik powierzchniowy MXW6X nadaje się idealnie do umieszczenia na stole czy biurku, a dzięki niewielkim rozmiarom i niskoprofilowej konstrukcji nie będzie się rzucać w oczy. Zasilany jest akumulatorem litowo-jonowym SB906 i posiada wbudowany mikrofon z wyborem charakterystyki – kardioidalnej (przetwornik MXW6X/C), albo wszechkierunkowej (przetwornik MXW6X/O), co sprawia, że można dostosować go do panujących w pomieszczeniu warunków i konkretnych potrzeb. Programowalny przycisk wyciszenia może być konfigurowany jak w omówionych przed chwilą przypadkach, nadajnik ma także swój wyświetlacz. MXWAPXD2 to dwukanałowym punktem dostępu i łączy w sobie kilka funkcji: zaawansowane, automatycznego zarządzanie częstotliwościami, wydajny cyfrowy procesor dźwięku IntelliMix, funkcję szybkiego ładowania nadajników (dwóch na raz) oraz interfejsy audio i sterowania (Dante, USB). IntelliMix oferuje automatyczne miksowanie, usuwania echa, redukcji szumów, automatycznego sterowania wzmocnieniem sygnałów w celu wyeliminowania wszelkich irytujących zakłóceń itp. DSP ma wstępnie przygotowane presety, które ułatwiają szybkie przygotowanie systemu do pracy i dopasowanie do warunków otoczenia.

Shure MXW neXt 2

Nadajnik powierzchniowy MXW6X

Podsumowanie
Shure wprowadził na rynek nowy system bezprzewodowy, który łączy w sobie nowoczesność, technologiczne zaawansowanie z wysoką jakością dźwięku, niezawodnością, dużym zasięgiem transmisji, a także długą żywotnością baterii. MXA neXt 2 idealnie sprawdzi się w każdych warunkach, bez względu na charakter obsługiwanego wydarzenia – ręczny nadajnik oferuje kilka typów kapsuł, a ich jakość można określić wręcz jako studyjną. Zresztą SM58, by wspomnieć choćby o niej, to przecież właśnie studyjna klasyka. Wykłady, prezentacje, spotkania autorskie, interaktywne działania edukacyjne i wiele innych wydarzeń może być z powodzeniem obsłużonych za pomocą omawianego systemu. Może on działać samodzielnie, bądź w sieci, będąc częścią znacznie większych rozwiązań. Dzięki Shure SystemAPI wszystko można zdalnie skonfigurować i obsługiwać, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Poziom bezpieczeństwa podnosi także algorytm szyfrowania AES-256, preferowany jako jedna z najskuteczniejszych form ochrony sieci. Słowem, MXA neXt 2 to bez wątpienia doskonałe narzędzie i planując wybór systemu bezprzewodowych mikrofonów, na pewno warto zwrócić na niego uwagę.

 

Shure MXW neXt 2

Kapsuła SM86

TEKST: Dariusz Mazurowski, „AVIntegracje”