Echo Investment to największy polski deweloper, działający w trzech głównych sektorach rynku nieruchomości: mieszkaniowym, handlowo-usługowym i biurowym. Co jest unikatem na polskim rynku, firma angażuje się również w realizację projektów makro, wpływających na rozwój miast i kształtujących wielofunkcyjną przestrzeń wspólną, czego przykładami mogą być chociażby Browary Warszawskie czy Fuzja w Łodzi. Dlatego gdy Echo Investment przystąpiło to realizacji swojej własnej, stołecznej siedziby, zlokalizowanej właśnie w sercu Warszawy w przestrzeni Browarów Warszawskich, oczywistym było, że będzie to przestrzeń niezwykła. W jednym z położonych tutaj biurowców zlokalizowana została przestrzeń biurowa o powierzchni ponad 1200 metrów kwadratowych, z architekturą inspirowaną jednym z najsłynniejszych obrazów filmowych w historii. To jednak nie tylko przestronne, jasne i wyjątkowe pod względem architektonicznym biuro, ale przede wszystkim doskonale wyposażona przestrzeń z punktu widzenia rozwiązań AV, o co zadbali specjaliści z firmy SONITUM.

Nowe, warszawskie biuro Echo Investment znajduje się przy ul. Grzybowskiej, na siódmym piętrze najwyższego biurowca wchodzącego w skład Browarów Warszawskich – Biura przy Willi. Do dyspozycji pracowników jest 1200 mkw, jasnej, nowoczesnej i ergonomicznej przestrzeni, na którą składają się m.in. wielofunkcyjne sale konferencyjne, będący główną, powitalną przestrzenią reprezentacyjny salon i przestrzenie open space. Główną inspiracją przyświecającą twórcom wyjątkowej architektury tej przestrzeni, firmie MIXD odpowiedzialnej za projekt, był film „Incepcja” Christophera Nolana, a w szczególności scena, w której miasto pod wpływem projektowania „zagina się” w czasoprzestrzeni i wypełnia horyzont. Całe wnętrze jest utrzymane w ciepłej kolorystyce, dzięki czemu wchodząc do biura, można się poczuć jakby było się w domu. Jednak ten przytulny charakter został skontrastowany z mocnymi formami geometrycznymi i przykuwającymi wzrok, odważnymi detalami. Na suficie salonu została umieszczona zachwycająca, drewniana makieta Warszawy, ale to nie jedyne odniesienie do nierealnej wizji, na której zbudowany został obraz „Incepcja”. Każda z sal konferencyjnym przez swoją architekturę odwołuje się do etapów snu. W kolejnych przestrzeniach znajdziemy np. stworzone przy pomocy druku 3D elementy geometryczne, miedzianą soczewkę odwracającą perspektywę czy trójkąt niemożliwy Penrose’a. Te „filmowe” elementy zostały jednak w nowej przestrzeni biura Echo Investment zestawione z przedmiotami odwołującymi się do miejsca, w którym zlokalizowane zostało biuro czy biznesu, w którym na co dzień porusza się firma Echo Investment. Dlatego znajdziemy tutaj m.in. galwanizowaną, wielowymiarową instalację wykonaną z rusztowania, stół z podstawą ze szklanych cegieł, papier milimetrowy wypełniający ścianę za recepcją, stół kreślarski, miedziane elementy nawiązujące do kadzi browarniczych, a także żeliwne słupy pochodzące z rozbiórki dawnych Browarów Warszawskich. Nie brakuje tutaj także odniesień do identyfikacji wizualnej miejsca i firmy. Uchwyty drzwi wejściowych są interpretacją logotypu Browarów Warszawskich, a lampy przypominają logo Echo Investment. Inwestor zadbał jednak nie tylko o to, aby biuro było wyjątkowe w swej architekturze i kreacji całej przestrzeni, ale również aby znalazły się tutaj nowoczesne rozwiązania technologiczne ułatwiające zarówno pracę stacjonarną, jak i realizację wideokonferencji, spotkań online i możliwość realizacji wspólnych zadań w formie zdalnej.

Warszawskie biuro ECHO Investment

Szczególne wrażenie robi drewniany sufit, na którym odwzorowanych zostało wiele słynnych stołecznych budynków m.in. Pałac Kultury, Rotunda czy Skyliner. Nie ma on jednak tylko funkcji dekoracyjnej, ukryte zostały w nim m.in.: nagłośnienie bazujące na miniaturowych kolumnach Bose Commercial FreeSpace-3 oraz instalacyjnych, sufitowych subwooferach Crestron, a także anteny bezprzewodowego systemu mikrofonowego Audio-Technica, dzięki któremu w tej przestrzeni można również zorganizować konferencję czy spotkanie.

Zadanie zaprojektowania, dostarczenia i uruchomienia całej instalacji AV zostało powierzone firmie SONITUM. W przeszłości integrator zrealizował wiele projektów w przestrzeniach budowanych lub zarządzanych przez firmę Echo Investment. Stały się one referencjami dla inwestora i gdy ten rozpoczął budowę swojej własnej siedziby, od razu do stworzenia kompletnego systemu AV została właśnie zaproszona firma SONITUM. Jednak zakres jej obecności w tym projekcie był znacznie szerszy niż tylko stworzenie koncepcji czy później projektu wykonawczego. Warszawski integrator, współpracując z architektami ze studia MIXD, zajął się koordynacją całego projektu i uczestniczył w zespole odpowiedzialnym za odbiory każdego etapu prac i sprawował nadzór nad odpowiedzialną za fitout firmą Tetris. Rzecz jasna prace nad tym projektem rozpoczęły się od identyfikacji potrzeb inwestora i przygotowania koncepcji, jakie elementy AV znajdą się w każdej przestrzeni i częściach wspólnych. Do projektu integrator wkroczył jeszcze na etapie gołych ścian i dostał w pełni wolną rękę na etapie projektu koncepcyjnego i ostateczna konfiguracja wszystkich systemów jest wynikiem doświadczeń wyniesionych z innych, wcześniej zrealizowanych przez firmę SONITUM projektów na rynku biurowym.

Reprezentacyjne powitanie
Gdy w Biurowcu przy Willi wyjedziemy na siódme piętro i wyjdziemy z windy, od razu znajdujemy się w reprezentacyjnym salonie. W odróżnieniu do innych, podobnych biur nie jest to tylko recepcja czy miejsce, gdzie na rozpoczęcie spotkań mogą czekać zaproszeni goście, ale wielofunkcyjna przestrzeń, w której można zrealizować bardzo wiele aktywności. Zanim jednak wgłębimy się w rozwiązania z branż AV, na wiele słów uznania zasługuje zaproponowana przez MIXD architektura wnętrza, zastosowane materiały, kolorystyka, detale i wyposażenie. Szczególne wrażenie robi wspominany już drewniany sufit, na którym odwzorowanych zostało wiele słynnych stołecznych budynków m.in. Pałac Kultury, Rotunda czy Skyliner. Ponadto znajdziemy tutaj również umieszczoną na ścianie makietę, na której w sposób szczególny uwzględnione zostały już zrealizowane i zaplanowane inwestycje Echo Investment. W przestrzeni tej znalazły się również wysoki stół konferencyjny z hokerami, sofy, a charakteru nadają designerskie fotele, lampy zestawione z dywanami tworzącymi przytulną, domową atmosferę całości.

Warszawskie biuro ECHO Investment

Do projektora można w łatwy sposób podłączyć się z dowolnego przyłącza podłogowego znajdującego się w sali powitalnej, a także mediaportów Bachmann zainstalowanych w stolikach kawowych!

We wspomnianym suficie mocno ukryte zostało nagłośnienie, bazujące na miniaturowych kolumnach Bose Commercial FreeSpace-3 oraz instalacyjnych, sufitowych subwooferach Crestron. Co ciekawe, zostały one zabudowane w dwóch specjalnie zaprojektowanych i wykonanych przez stolarzy zgodnie z projektem firmy SONITUM, zamkniętych skrzyniach. Aby znów nie był poczucia, że są one sztucznym elementem designerskiego sufitu, każda z nich ma różne wymiary. Jak przyznał szef firmy SONITUM, Michał Kłaczkow ich projektowanie przebiegało w podobny sposób, jak tworzy się np. obudowy do kolumn domowych. Zostały one zaprojektowane, policzone i zasymulowane w oprogramowaniu Ease, tak aby wraz z instalacyjnymi głośnikami niskotonowymi Crestron dawały jak najlepsze efekty. Dzięki nim oraz odpowiedniej liczbie miniaturowych kolumn Bose Commercial, cały system na co dzień odtwarza najwyższej jakości muzykę tła, ale gdy jest to potrzebne, np. w trakcie organizowanych w tej przestrzeni eventów potrafi również zagrać z odpowiednim poziomem głośności. Co niezwykle rzadko spotykane w przestrzeniach biurowych źródłem muzyki odtwarzanej w tej przestrzeni może być zarówno cyfrowa playlista, stworzona przy udziale architektów odtwarzana z „wirtualnej szafy grającej”, ale również gramofon, będący podstawowym źródłem muzyki! Dodatkowo do systemu można się również podłączyć poprzez AirPlay i odtworzyć ulubioną muzykę z własnego telefonu. W suficie zostały ukryte również anteny bezprzewodowego systemu mikrofonowego Audio-Technica, dzięki któremu w tej przestrzeni można również zorganizować konferencję czy spotkanie.

Warszawskie biuro ECHO Investment

W każdej z mniejszych salek znajdujących się w biurze Echo Investment przy ul. Grzybowskiej 58 w Warszawie został zainstalowany monitor dotykowy z wbudowaną kamerą i mikrofonem. Dzięki temu w łatwy sposób każdy z pracowników może przeprowadzić wideokonferencję czy skorzystać z funkcji białej tablicy, w tym nanoszenia notatek na wyświetlane treści czy tworzenia odręcznych zapisków. Znów połączenie jest realizowane z pomocą pojedynczego kabla USB-C, który realizuje kompletną komunikację. Dodatkowo dzięki temu, że firma pracuje na telefonach Samsung z systemem Android, do monitora można również podłączyć telefon i bez konieczności angażowania komputera przeprowadzić wideokonferencję.

A gdy mówimy o biznesowych funkcjach sali powitalnej, należy zwrócić uwagę, że w wyjątkowym suficie został zabudowany projektor umieszczony na specjalnej, zaprojektowanej przez firmę SONITUM windzie, która musiała mieć odpowiednie rozmiary, podyktowane możliwą wielkością skrzyni, również wykonanej z takiego samego drewna jak cały designerski sufit. Tutaj największym wyzwaniem było stworzenie odpowiednio małej windy o odpowiednio dużym wysuwie. Projektor rzutuje na elektrycznie rozwijany ekran znajdujący się w betonowym stropie.

Warszawskie biuro ECHO Investment

W każdej z sal konferencyjnych jest zestaw wideokonferencyjny Polycom Studio, wielkoformatowy monitor Samsung QMN i znów wbudowany mediaport z przyłączami HDMI i USB-C oraz ładowaniem indukcyjnym.

Oczywiście cała konfiguracja sali została zaprogramowana w formie kompletnych scenariuszy łączących przełączenie nagłośnienia na odpowiednie wejścia, automatykę (rozwijanie ekranu, wyjazd windy z projektorem) wraz z oświetleniem. Przykładowo gdy wieczorem, przy włączonym oświetleniu uruchomimy projektor i ekran, światło automatycznie się przygasi i całość nabierze „kinowego” charakteru. Jest to zrealizowane w oparciu o procesor Crestron, a konkretne scenariusze są wywoływane z panelu znajdującego się w recepcji. Do projektora można w łatwy sposób podłączyć się z dowolnego przyłącza podłogowego znajdującego się w sali powitalnej, a także mediaportów Bachmann zainstalowanych w stolikach kawowych! Transmisja bazuje na urządzeniach Crestron DM NVX.

Warszawskie biuro ECHO Investment

W wyjątkowym suficie został zabudowany projektor, umieszczony na specjalnej, zaprojektowanej przez firmę SONITUM windzie, która musiała mieć odpowiednie rozmiary, podyktowane możliwą wielkością skrzyni, również wykonaną z takiego samego drewna jak cały designerski sufit. Tutaj największym wyzwaniem było stworzenie odpowiednio małej windy o odpowiednio dużym wysuwie. Projektor rzutuje na elektrycznie rozwijany ekran Kauber, znajdujący się w betonowym stropie. Sygnał z procesora Crestron znajdującego się w serwerowni jest przesyłany przy pomocy technologii Video over IP do odbiornika zlokalizowanego przy projektorze i dalej już przy pomocy krótkiego połączenia HDMI.

Integrator zadbał również o to, aby na wyposażeniu biura znalazły się przenośne transmitery, umożliwiające przesłanie sygnału za pomocą technologii video over IP z dowolnego miejsca biura. Dla potrzeb transmisji AV integrator zaprojektował i wdrożył sieć bazującą na przełącznikach marki Cisco.
Wszystkie sygnały zbiegają się w procesorze wideo zainstalowanym w serwerowni i dalej sygnał z niego trafia do transmitera przy projektorze i potem za pomocą połączenia HDMI już do samego projektora, a dodatkowo sygnał jest również sklonowany przy ekranie projekcyjnym, gdzie można ustawić interaktywny monitor Samsung Flip, z poziomu którego można również przeprowadzić prezentacje.

Warszawskie biuro ECHO Investment

Znajdujące się w biurowcu przy ul. Grzybowskiej 58 sale konferencyjne charakteryzują się wyjątkowym designem.

Sala zarządu inna niż wszystkie
Główna sala konferencyjna „React”, w której odbywają się spotkania zarządu, jest zlokalizowana w części reprezentacyjnych, zewnętrznych sal konferencyjnych. Został tutaj zainstalowany duży monitor wielkoformatowy Samsung QMN o przekątnej 98” cali, z którym współpracuje zestaw wideokonferencyjny Logitech Rally z kamerą i zainstalowanymi przy monitorze głośnikami. Został tu również zaszyty system digital signage z instrukcją podłączenia się do monitora oraz tapetami ze zrealizowanymi inwestycjami Echo Investment, odpowiadającymi stylistyce każdej z sal konferencyjnych.

Warszawskie biuro ECHO Investment

Główna sala konferencyjna „React”, w której odbywają się spotkania zarządu, jest zlokalizowana w części reprezentacyjnych, zewnętrznych sal konferencyjnych. Został tutaj zainstalowany duży monitor wielkoformatowy Samsung QMN o przekątnej 98” cali. Pracuje w nim prosty system digital signage z instrukcją podłączenia się do monitora oraz tapetami, na których uwiecznione zostały zrealizowane już inwestycje Echo Investment.

Nazwy poszczególnych sal są nazwami flagowych inwestycji dewelopera.
Cały system jest zrobiony zgodnie z filozofią BYOD. W stole konferencyjnym został zainstalowany mediaport z przyłączem HDMI i kablem USB-C, który zapewnia połączenia „single cable connection”. Jednym kablem zarówno przesyłany jest obraz, dźwięk, jak i możliwe jest sterowanie siecią LAN i ładowanie podłączonego laptopa. Mamy tutaj w pełni zautomatyzowane przełączanie sygnałów; do któregokolwiek z portów podłączy się użytkownik sali, sygnał natychmiast zostanie wyświetlony na monitorze. Dodatkowo jest tutaj czujnik ruchu, który po wejściu do sali automatycznie uruchamia monitor.
Warto wspomnieć, że wszystkie sale konferencyjne są objęte systemem rezerwacji Evoko. Przed wejściem do każdej z nich został zainstalowany panel, a dodatkowo znajdująca się w sali czujka ruchu może potwierdzać w systemie MS Exchange, w którym tworzone są rezerwacje, że spotkanie doszło do skutku.

Warszawskie biuro ECHO Investment

Panele Evoko Liso w czytelny sposób informują o zajętości sal konferencyjnych. Kolor czerwony oznacza, że przestrzeń jest zajęta.

Sale do użytku wewnętrznego
Każda z sal konferencyjnych znajdujących się w biurze Echo Investment ma inny wystrój, ale pod kątem systemów AV zostały tutaj zastosowane ustandaryzowane rozwiązania. W każdej z nich mamy zestaw wideokonferencyjny Polycom Studio, wielkoformatowy monitor Samsung QMN i wbudowany mediaport z przyłączami HDMI i USB-C oraz ładowaniem indukcyjnym. Dodatkowo w jednej sali konferencyjnej został zastosowany również bezprzewodowy system prezentacyjny Barco ClickShare CX.

Warszawskie biuro ECHO Investment

Gdy w biurowcu przy Willi wyjedziemy na siódme piętro i wyjdziemy z windy, od razu znajdujemy się w reprezentacyjnym salonie. W odróżnieniu do innych, podobnych biur nie jest to tylko recepcja czy miejsce, gdzie na rozpoczęcie spotkań mogą czekać zaproszeni goście, ale wielofunkcyjna przestrzeń, w której można zorganizować nieformalne spotkanie, obejrzeć film, posłuchać muzyki, a nawet zorganizować duży event.

Budki telefoniczne premium
Wydzielone, niewielkie, zamykane pomieszczenia znajdujące się w przestrzeni biura, gdzie można w ciszy porozmawiać przez telefon, nie przeszkadzając innym pracownikom biura, nie są już dzisiaj niczym niezwykłym. W szczególności gdy mówimy o przestrzeni biurowej zorganizowanej w układzie open space. Jednak firma SONITUM postanowiła rozbudować tę koncepcję i zapewnić użytkownikom biura zupełnie nowe możliwości. W każdej z najmniejszych salek znajdujących się w biurze Echo Investment przy ul. Grzybowskiej 58 w Warszawie został zainstalowany monitor dotykowy z wbudowaną kamerą i mikrofonem.

Warszawskie biuro ECHO Investment

W całym biurze nie ma wyświetlaczy prezentujących treści reklamowe i wewnętrzne materiały marketingowe firmy, co znów jest pewnym pójściem pod prąd. Jedynym wyjątkiem jest przestrzeń kuchenna, gdzie został zainstalowany monitor z playerem Brightsign. Wyświetlanymi przez niego treściami zarządza zdalnie poprzez chmurę firma SONITUM, w ramach świadczonych usług utrzymania systemu.

Dzięki temu w łatwy sposób każdy z pracowników może przeprowadzić wideokonferencję czy skorzystać z funkcji białej tablicy, w tym nanoszenia notatek na wyświetlane treści czy tworzenia odręcznych zapisków. Znów połączenie jest realizowane z pomocą pojedynczego kabla USB-C, który realizuje kompletną komunikację. Dodatkowo, dzięki temu, że firma pracuje na telefonach Samsung z systemem Android, do monitora można podłączyć telefon i bez konieczności angażowania komputera przeprowadzić wideokonferencję.

Warszawskie biuro ECHO Investment

Co niezwykle rzadko spotykane w przestrzeniach biurowych, źródłem muzyki odtwarzanej w tej przestrzeni może być zarówno cyfrowa playlista stworzona przy udziale architektów odtwarzana z „wirtualnej szafy grającej”, jak i gramofon, będący podstawowym źródłem muzyki!

Multimedialna kantyna
W całym biurze nie ma wyświetlaczy prezentujących treści reklamowe i wewnętrzne materiały marketingowe firmy, co znów jest pewnym pójściem pod prąd. Jedynym wyjątkiem jest przestrzeń kuchenna, gdzie został zainstalowany monitor z playerem Brightsign. Wyświetlanymi przez niego treściami zarządza zdalnie poprzez chmurę firma SONITUM, w ramach świadczonych usług utrzymania systemu.

Warszawskie biuro ECHO Investment

Cały system jest zrobiony zgodnie z filozofią BYOD. W stole konferencyjnym został zainstalowany mediaport z przyłączem HDMI i kablem USB-C, który zapewnia połączenia „single cable connection”. Jednym kablem zarówno przesyłany jest obraz, dźwięk, jak i możliwe jest sterowanie siecią LAN i ładowanie podłączonego laptopa.

Podsumowanie
Nowa, warszawska siedziba firmy Echo Investment to wyjątkowy przykład tego, jak inwestycja z rynku biurowego może być prowadzona w tak ścisłej współpracy między architektami i integratorem. Zazwyczaj system AV jest tylko „złem koniecznym” i elementem, który na siłę został dołożony w precyzyjnie obmyślony i zaprojektowany design wnętrza. W opisywanej realizacji jest zupełnie inaczej. Tutaj integrator, firma SONITUM, nie tylko otrzymała wolną rękę w zakresie wyboru dostarczonych technologii, zastosowanych rozwiązań i konkretnych modeli, ale stworzona została koncepcja, w której rozwiązania audiowizualne stały się naturalną częścią całej przestrzeni.

Warszawskie biuro ECHO Investment

Wszystkie sale konferencyjne są objęte systemem rezerwacji Evoko, przed wejściem do każdej z nich został zainstalowany panel Liso, a dodatkowo znajdująca się w sali czujka ruchu może potwierdzać w systemie MS Exchange, w którym tworzone są rezerwacje, że spotkanie doszło do skutku.

Nowe biuro zostało stworzone z najwyższą dbałością o szczegóły ułatwiające codzienną pracę. Ładowarki indukcyjne, przyłącza do systemów wideokonferencyjnych bazujące tylko na jednym kablu USB-C czy czujniki wykrywające ruch, sterujące wieloma elementami to tylko niektóre z zastosowanych rozwiązań technicznych. Ale to również przestrzeń z wartością dodaną o iście domowym charakterze, gdzie pracownicy nie muszą, ale chcą przychodzić, również po to, aby po godzinach pracy obejrzeć wspólnie film, podyskutować, wypić kawę czy po prostu wspólnie spędzić czas.
Nowa siedziba Echo Investment w stolicy to nie tylko jeden z najładniejszych konceptów architektonicznych. To przede wszystkim jedna z najlepiej wyposażonych i najlepiej przemyślanych przestrzeni na rynku, a czym najlepiej świadczą słowa samego użytkownika, którego zapytaliśmy o zdanie. Jak mówi Tomasz Pilch – senior design manager Echo Investment, odpowiedzialny za projekt: „Współpraca z SONITUM pokazała, że dobry design może być naszpikowany nowoczesnymi technologami, które pozostaną niewidoczne dla użytkowników, za to sprawią, że przestrzeń wejdzie na kompletnie nowy poziom funkcjonalności, bez uszczerbku dla wystroju.”

 

Tekst: Łukasz Kornafel, AVIntegracje

Zdjęcia:
SONITUM
AVIntegracje

ROZWIĄZANIA AUDIOWIZUALNE DLA BIUR

Zainteresowały cię opisane rozwiązania i wykorzystane urządzenia?
Pomożemy, doradzimy, odpowiemy na twoje pytania.
Skontaktuj się z nami.

mail reklama@avintegracje.pl mail +48 500 053 208