SPIN Extra 2018

Organizowane przez krakowską firmę Lockus Spotkania Projektantów Instalacji Niskoprądowych są jednym z najważniejszych wydarzeń dla branży w całym roku. Są okazją do wymiany poglądów, doświadczeń, a także spotkania z najnowszymi technologiami i trendami, o których nie tylko mówią prelegenci, ale które można zobaczyć i dotknąć w strefie expo. Główna edycja imprezy odbywa się jesienią na południu Polski, jednak od dłuższego czasu organizowana jest również odsłona SPIN Extra goszcząca na północy kraju. Biorąc pod uwagę, że już od kilku lat zaciera się granica między typowymi instalacjami niskoprądowymi a systemami AV, również nas, jako partnera medialnego całego wydarzenia, nie mogło tam zabraknąć.

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]T[/fusion_dropcap]egoroczna edycja SPIN Extra została zorganizowana w dniach 14–15 marca w Hotelu Marina nieopodal Olsztyna. Podobnie jak poprzednie odsłony, tak i konferencja w 2018 roku obfitowała w wiedzę ekspercką przekazywaną w trakcie specjalnych paneli. Swoje prelekcje wygłosiło dwudziestu pięciu prelegentów. Wśród tematów poruszanych przez prelegentów znalazły się takie zagadnienia jak: systemy do przechowywania danych w kontekście archiwizowania nagrań z monitoringu, nowe standardy połączeń światłowodowych w centrach danych bazujące o osiem włókien, dobre praktyki i standardy w projektowaniu profesjonalnych sieci WiFi w hotelach, szkołach i biurach, rozwiązani do kompleksowej ochrony przed przepięcia-mi niskoprądowymi. Szczególnie interesujące z punktu widzenia branży AV były zagadnienia związane z projektowaniem i wykonywaniem sieci strukturalnych, które obecnie stanowią główny szkielet połączeń prawie wszystkich urządzeń audio wizualnych w obiekcie. Głos zabrali m.in. specjaliści z firmy ASSMANN, którzy wygłosili prezentację o „Metodyce pomiarów sieci okablowania strukturalnego pod kątem certyfikacji i gwarancji systemowej, wraz z wytycznymi do projektowania i budowy sieci spełniających najwyższe standardy wydajnościowe i niezawodnościowe” czy przedstawiciele DATWYLER CABLING SOLUTIONS / ASO.NET, w prezentacji których poruszone zostały „Nowe aspekty związane z projektowaniem infrastruktury teleinformatycznej w nowopowstających obiektach budowlanych”.
Wśród paneli nie zabrakło także tematów związanych z inteligentnymi budynkami. Firma Johnson Controls opowiadała o „Utrzymywaniu odpowiednich warunków oświetleniowych w budynkach komercyjnych z zachowaniem komfortu i wydajności”, natomiast ABB prezentowało rozwiązanie ABB CAD będące profesjonalnym podejściem do projektowaniu rozdziału energii i systemów automatyki budynku.
Jak zwykle w trakcie dwóch dni SPIN extra funkcjonowała strefa wystawiennicza, gdzie swoje produkty i rozwiązania prezentowało, a także udzielało indywidualnych porad i wskazówek projektowych dwudziestu pięciu wystawców.
Prezentowane produkty były rozwiązaniami, które można zakwalifikować do takich grup rozwiązań jak: systemy zasilania gwarantowanego, systemy przechowywania danych, rozwiązania data center, systemy DSO czy profesjonalne rozwiązania sieciowe na potrzeby sieci strukturalnych oraz urządzenia z obszaru CCTV. Szczególną uwagę warto zwrócić na stoiska firm: Veracomp, gdzie prezentowano rozwiązania sieciowe Extreme Networks; TP-Link, na którym można było zapoznać się z szeroką ofertą przełączników sieciowych, również dla potrzeb instalacji AV; PowerWalker, gdzie prezentowano zasilacze awaryjne przeznaczone dla różnych branż; Bosch, na którym prezentowane były nie tylko rozwiązania związane z systemami alarmowymi czy telewizją CCTV, ale także produkty z departamentu DSO. Specjaliści z firmy Pulsar prezentowali przełączniki sieciowe, szafy rack oraz specjalistyczne zasilacze z komunikacją i zdalnym zarządzaniem. Na stoiskach firm Assmann, Corning i Datwyler można było zapoznać się z rozwiązaniami sieciowymi i systemami kablowymi, natomiast stoiska Johnson Controls i ABB obfitowały w różnorodne rozwiązania do zarządzania budynkami, sterowania oświetleniem i automatyką. Jednym z gości strefy expo była brytyjska firma Cloud, prezentująca szeroką gamę rozwiązań związanych z dźwiękiem, jak wzmacniacze, głośniki sufitowe, miksery strefowe, pulpity mikrofonowe, procesory czy rozwiązania dla linii 100 V, przeznaczone do instalacji w barach, restauracjach, hotelach, fabrykach, centrach sportowych czy budynkach komercyjnych.
Tegoroczną odsłonę SPIN Extra odwiedziło ponad stu uczestników. Liczba ta jednoznacznie potwierdza, że nie brakuje specjalistów od niskich prądów zainteresowanych poszerzeniem swojej wiedzy i wymianą kontaktów. Już możemy zapowiedzieć, że będziemy przyglądali się jesiennej, głównej edycji SPIN i temu, jak rozwija się rynek niskich prądów oraz jak postępuje zacieranie się granic między tą branżą a sektorem AV.

TEKST: AVIntegracje
ZDJĘCIA: Lockus