W zależności od inwestora i przede wszystkim od przestrzeni, w której ma pracować system AV, różne jego cechy zaczynają odgrywać kluczową rolę. W przypadku rynku rezydencyjnego na pewno będzie to wygląd urządzeń, w biurze – zapisy korporacyjne, w terminalu lotniczym – dostępność, a w restauracji – możliwość jak najlepszego ukrycia źródeł dźwięku czy okablowania prowadzącego do monitorów i projektorów. Są jednak takie instalacje, w których kluczowy jest jeden czynnik: niezawodność. Jedną z nich jest uruchomione niedawno Stanowisko Kierowania Komendy Głównej Państwowe Straży Pożarnej w Warszawie, gdzie firma ISAV Zintegrowane Systemy Audiowizualne stworzyła nowoczesny control room umożliwiający codzienne monitorowanie sytuacji w kraju, ale także przeprowadzanie wideokonferencji i spotkań.
Siedziba Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej mieści się w Warszawie przy ul. Podchorążych, w pięknej okolicy nieopodal Łazienek Królewskich. Znajdują się tutaj takie wydziały jak: Wydział Koordynacji Ratownictwa, w tym Stanowisko Kierowania Komendanta Głównego PSP, Wydział Planowania Operacyjnego i Analiz, Wydział Odwodów Operacyjnych i Działań Międzynarodowych, Wydział Przetwarzania Danych Operacyjnych, Samodzielne Stanowisko Doradcy Komendanta Głównego oraz Samodzielne Stanowisko Koordynatora Ratownictwa Medycznego Służby. Kilka lat temu rozpoczęła się modernizacja budynku, mająca na celu jego przebudowę i wyposażenie w najnowsze środki techniczne pomagające w codziennej pracy strażaków. W ramach tej inwestycji rozbudowano poddasze, które od początku były przygotowywane jako nowa siedziba Stanowiska Kierowania Komendy Głównej PSP. Oczywiście wcześniej funkcjonowało takie miejsce dla dowództwa, przygotowane do kierowania akcjami pożarniczymi, natomiast wraz z rozwojem technologii zapadła decyzja o stworzeniu nowej, lepiej wyposażonej i uzbrojonej w najnowocześniejsze środki techniczne przestrzeni. Tak naprawdę Stanowisko Kierowania Komendy Głównej PSP to teraz supernowoczesny control room odpowiadający standardom, które znajdziemy w najnowocześniejszych tego typu miejscach na całym świecie. Dzięki temu strażacy z Komendy Głównej mogą na bieżąco, w bardzo komfortowych warunkach prowadzić m.in. monitoring mediów, obserwować na bieżąco sytuację w kraju, wykrywać potencjalne zagrożenia i przede wszystkim kierować akcjami dzięki komunikacji z jednostkami terenowymi poprzez zaawansowany system łączności. Zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa na stanowisku pracuje bez przerwy pięciu operatorów, którzy patrzą na monitory dwadzieścia cztery godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu. Aby zapewnić im odpowiedni komfort pracy, a także kluczowe tutaj skupienie i wydajność, w sali zainstalowano klimatyzację, system rolet elektrycznych w ramach kompleksowej ofert AV zintegrowanych z systemem centralnego sterowania (bez których praca, biorąc pod uwagę lokalizację przestrzeni na poddaszu, byłaby w lecie praktycznie niemożliwa), ale także – co wciąż jest rzadkością w takich miejscach – okładziny akustyczne na sufitach, dzięki czemu cała przestrzeń jest nie tylko lepiej przygotowana do komunikacji za pośrednictwem systemów wideokonferencyjnych i łączności radiowej, ale także odizolowana od otoczenia i generująca znacznie mniej odbić, co jest bardzo ważne w szczególności, gdy przebywa w niej wielu pracowników równocześnie prowadzących rozmowy.
Zaprojektowaniem i realizacją (wizji działania, integracji podsystemów audiowizualnych i ich funkcjonalności) zaawansowanego technologicznie systemu AV podjęła się firma ISAV Zintegrowane Systemy Audiowizualne. Firma została zaproszona przez Generalnego Wykonawcę BIT SA do złożenia oferty na wykonanie części audiowizualnej inwestycji. GW była firma BIT SA z Warszawy. Firma ISAV w trakcie realizacji współpracowała również z firmą ESS Audio sp. z o.o. dostawcą podsystemów do matrycowania (przełączenia sygnałów) wideo, centralnego sterowania i audio, która dystrybuuje sprzęt światowych marek, takich jak JBL, Crown, BSS, AKG oraz AMX na Polskę. Do jej zadań należało nie tylko kompleksowe dostarczenie, instalacja i konfiguracja sprzętu, lecz także położenie sieci strukturalnej spinającej cały system, a także zaprojektowanie i instalacja wszystkich rozdzielni, z których zasilany jest system AV.
Firma ISAV specjalizuje się w realizacjach od początku do końca, od projektowania po wykonawstwo okablowania, rozdzielni elektrycznych, montaż urządzeń, integrację systemów multimedialnych i serwis.
Pomieszczenia kontrolne
Stanowisko Kierowania znajduje się na poddaszu w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Zostało podzielone na dwie sale. Pierwszą z nich jest sala główna. W jej centralnym punkcie zainstalowano ścianę składającą się z szesnastu monitorów Samsung UH55H-E z ramką mającą zaledwie 1,7 mm grubości. Zostały one zainstalowane na specjalnej konstrukcji wykorzystującej uchwyty do ścian wielomonitorowych marki Vogel’s z możliwością odchylenia ekranu na potrzeby serwisowych, bez konieczności demontażu całej ściany. Sygnał do monitorów jest dostarczany za pomocą extenderów DX-TX. Łącznie cała ściana odznacza się potężną rozdzielczością 8K i dzięki zastosowanym systemowi processingu i matrycy wizyjnej, nawet sygnały full HD, SD czy IP wprowadzane do systemu wyglądają na niej bardzo dobrze.
Przed ścianą znajduje się osiem stanowisk (pięć głównych i trzy zapasowe) dla operatorów. Na każdym stanowisku znajdują się trzy monitory DELL, odbiornik umożliwiający wyświetlenie obrazu na monitorach i przekazanie sygnału z myszki i klawiatury oraz jednostka typu all-in-one do obsługi systemu łączności. Trzeba powiedzieć, że nie mamy tutaj lokalnych komputerów – wszystko realizowane jest over IP z wykorzystaniem wspomnianych odbiorników oraz fizycznych serwerów znajdujących się w serwerowni.
Cała przestrzeń jest jedną wielką salą konferencyjną, z której można prowadzić wideokonferencje. W tym celu zainstalowano dwa wysokiej jakości system konferencyjne Cisco SX80 (jeden w każdej sali). System jest wyposażony w zaawansowany system trackingu, dzięki niemu – nawet jeżeli w danej sali głos zabiera wiele osób – system automatycznie pokazuje mówcę, wykluczając obecność operatora czy osoby ręcznie wybierającej osobę zabierającą głos.
Na ścianach i w stacjach dokujących iRoom iDock Touchcode zostały zainstalowane iPady umożliwiające uruchamianie całego systemu. Zastosowano także klawiatury AMX Massio MKP-108L, za pomocą których bez włączania iPada można szybko włączyć lub wyłączyć cały system, sterować roletami, a także zmienić głośność odtwarzanego dźwięku. Jedno z ośmiu stanowisk znajdujących się w większej sali zostało wyposażone w aplikację do sterowania systemem – Touch Panel Control, która odwzorowuje dokładnie ten sam interfejs, który znajduje się na tablecie.
Komunikację w trakcie wideokonferencji z rozmówcami znajdującymi się po drugiej stronie monitorów umożliwiają: cyfrowy system bezprzewodowy AKG DSR800 z antenami dookólnymi AKG RA4000 i trzema mikrofonami nagłownymi AKG Microlite HC-82MD z bodypack DPT800 oraz zestaw biurkowych mikrofonów na gęsich szyjach AKG CGN-521STS ustawionych na pięciu stanowiskach operacyjnych. Nagłośnienie sali jest zrealizowane za pomocą zestawów CBT 70J-1 + 70JE-1 zasilanych wzmacniaczami Crown CDi4x300BL z kartami BluLink.
Całością zarządza procesor BSS Soundweb London BLU-101, do którego schodzą się wszystkie sygnały foniczne i który odpowiada za ich podawanie do wzmacniaczy i do głośników.
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”3″ exclusions=”32,33,34,35,36,37,38,39,40,41,42,43,44,45,46,48,49,50″ sortorder=”47,18,19,20,21,22,23,24,26,27,28,29,30,32,33,34,35,36,37,38,39,40,41,42,43,44,45,46,48,49,50″ display_type=”photocrati-nextgen_pro_mosaic” row_height=”180″ margins=”5″ last_row=”justify” lazy_load_enable=”1″ lazy_load_initial=”35″ lazy_load_batch=”15″ display_type_view=”default” captions_enabled=”0″ captions_display_sharing=”1″ captions_display_title=”1″ captions_display_description=”1″ captions_animation=”slideup” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]
Sala do konferencji i telekonferencji
Drugim pomieszczeniem na poddaszu Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności jest sala dowodzenia. W jej centralnym punkcie został zainstalowany laserowy projektor Optoma ZU510T, który przyjmuje sygnał z sieci za pomocą protokołu HDBa-seT w komplecie z ekranem elektrycznym marki Avers o podstawie 300 cm. Do dyspozycji użytkowników w tej sali są również najnowsze monitory wielkoformatowe o przekątnej 75 cali Samsung QM75F z czterema niezależnymi wejściami wideo (mała ścian wizyjna 2 × 2 bez ramek) oraz najnowszy dotykowy monitor Samsung QB75H-TR i wizualizer ELMO – P30HD. Monitory zostały zainstalowane na uchwytach polskiego producenta, firmy Edbak.
Aby zapewnić maksymalną elastyczność całej przestrzeni, system został skonfigurowany tak, by wszystkie operacje realizowane w dużej sali można było przenieść do sali małej, a dzięki systemowi processingu odtworzyć układ okien na wszystkich odbiornikach źródłowych, otrzymując tym samym dwa niezależne połączone z sobą control roomy.
Najważniejszym z elementów z departamentu audio zainstalowanych w sali dowodzenia jest system konferencyjny AKG CS3. Jego podstawowym zadaniem jest dostarczenie wysokiej jakości dźwięku do realizowanych tutaj wideokonferencji. W tym celu na stole prezydialnym zainstalowano mikrofony na gęsich szyjach AKG CS3 DU i CU. Każda z sal ma przypisany procesor dźwięku BSS Soundweb London BLU-101, zatem sygnały z systemu CS3 trafiają do przypisanego do sali dowodzenia procesora BSS.
Nagłośnienie tej sali jest zrealizowane za pomocą głośników JBL CBT100 LA-1 zasilanych wzmacniaczem CDi4x300BL z kartą Blulink umożliwiającą połączenie wzmacniacza z procesorem BSS w najwyższej, możliwej jakości i możliwością elastycznej, wielopoziomowej rekonfiguracji. Nie sposób nie wspomnieć, że w systemie zostały zainstalowane również rozwiązania marki Gefen, natomiast oświetlenie pomieszczeń bazuje na produktach firmy Helvar.
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”3″ exclusions=”18,19,20,21,22,23,24,26,27,28,29,30,32,33,40,41,44,45,46,47,48,49,50″ display_type=”photocrati-nextgen_pro_mosaic” row_height=”180″ margins=”5″ last_row=”justify” lazy_load_enable=”1″ lazy_load_initial=”35″ lazy_load_batch=”15″ display_type_view=”default” captions_enabled=”0″ captions_display_sharing=”1″ captions_display_title=”1″ captions_display_description=”1″ captions_animation=”slideup” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]
Serce systemu
Wszystkie urządzenia związane z przetwarzaniem sygnałów, sterowaniem i zarządzaniem całym systemem zostały zlokalizowane w specjalnie przygotowanej serwerowni, gdzie również mieszczą się serwery umożliwiające pracę wszystkich komputerów w sieci. Sercem systemu AV jest matryca AMX DGX3200, uzbrojona w karty wejść DGX-I-HDMI-4K, karty wyjść DGX-O-HDMI-4K60 oraz karty umożliwiającą na przyjęcie sygnałów transmitowanych za pomocą światłowodu DGX-I-DXF-MMD i DGX-O-DXF-MMD. O tym, jak zaawansowana i rozbudowana jest to instalacja, może świadczyć fakt, że chociaż zastosowano dużą matrycę 32 × 32, została ona opięta w całości. Wynika to z faktu, że trafiają do niej sygnały z kontrolerów ściany wideo Christie Phoenix, z kodeków wideokonferencyjnych, z dekoderów telewizyjnych oraz z przyłączy stołowych AMX – DX-TX. Może to być także sygnał z systemu do prezentacji bezprzewodowej Barco CSE-200. Tak naprawdę do systemu da się wpiąć praktycznie dowolne źródło, by wyświetlić sygnał z niego na ścianie wielomonitorowej, jak również IP, RDP, VNC.
Jak przyznał menedżer zarządzający ISAV, Łukasz Wiącek: „Mózgiem całego systemu jest najwyższy model jednostki sterującej AMX NX-4200 w kooperacji z matryca wizyjną AMX DGX3200 z dodatkową jednostką centralną NX-3200 (zapewniająca redundancje sprzętową) i ich komponentami, natomiast jego sercem jest sys-tem processingu wizyjnego Christie Phoenix”. Jest to rozwiązanie kompletne, które pozwala na szybkie i bardzo dokładne dzielenie się informacjami i wyświetlaną treścią w pomieszczeniach kontrolnych, których wymagania rosną w sposób lawinowy. Rozwiązanie marki Christie pozwala udostępnić dane na wielu wyświetlaczach, przez wielu użytkowników, a także przeglądać je i edytować.
W opisywanej instalacji w siedzibie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej firma ISAV zastosowała także urządzenia Christie Phoenix Quad-T, które umożliwiają podanie czterech wejść 4K każde. Dzięki tym urządzeniom możemy w dowolny sposób rozbudowywać naszą infrastrukturę, dodając w razie potrzeby kolejne wejścia.
Wśród głównych czynników, które zdecydowały o wyborze systemu Phoenix do Stanowiska Kierowania Komendy Głównej PSP, można zaliczyć takie zalety, jak możliwość stworzenia za pomocą jednego systemu dwóch niezależnych, ale połączonych control roomów, a także pełną integracja z systemem AMX. Dzięki temu na panelach sterujących możemy wywołać gotowe układy okien (layouty) na ścianie wizyjnej i na ekranie projekcyjnym, które w dodatku można w bardzo łatwy sposób tworzyć i modyfikować. Każde ze stanowisk posiada oprogramowanie Christie, które w dodatku bardzo łatwo pobiera się z jednostek Phoenix znajdujących się w racku. Dzięki temu, nawet gdyby użytkownik chciał włączyć do systemu nowy laptop, nie stanowi to problemu. Wystarczy połączyć się z systemem poprzez odpowiednie adresy IP, pobrać oprogramowanie i już można z poziomu kolejnego komputera uczestniczyć w zarządzaniu ścianą i tworzeniu nowych layoutów wyświetlania obrazu na monitorach i na ekranie projekcyjnym oraz rekonfiguracji z poziomu administratora.
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”3″ exclusions=”18,19,20,21,22,23,24,26,27,28,29,30,32,33,34,35,36,37,38,39,40,41,42,43,46,47,49,50″ display_type=”photocrati-nextgen_pro_mosaic” row_height=”180″ margins=”5″ last_row=”justify” lazy_load_enable=”1″ lazy_load_initial=”35″ lazy_load_batch=”15″ display_type_view=”default” captions_enabled=”0″ captions_display_sharing=”1″ captions_display_title=”1″ captions_display_description=”1″ captions_animation=”slideup” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]
Podsumowanie
Stanowisko Kierowania Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie to doskonały przykład tego, jak ważny jest dobrze zaprojektowany system AV w zasadzie w każdej dziedzinie naszego życia. Instalacja pokazuje również, jak istotne z punktu widzenia producentów powinny być możliwości integracji ich produktów z innymi systemami, w tym z rozwiązaniami konkurencji. Na tak ogromnym rynku, jakim jest rynek AV, na którym nowości produktowe pojawiają się praktycznie codziennie, sukcesy będą odnosić tylko firmy stawiające na integrację. Dzięki temu również integrator odpowiedzialny za system pracujący w Stanowisku Kierowania Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej – firma ISAV Zintegrowane Systemy Audiowizualne – mógł dokładnie wdrożyć te rozwiązania, w których specjalizuje się dany producent, tworząc nowoczesny, unikatowy i pod wieloma względami wykraczający w przyszłość system, co jest niezwykle ważne, gdy mówimy o bezpieczeństwie, w szczególności – bezpieczeństwie całego kraju. Pozostaje nam tylko życzyć, aby bezawaryjnie działający system nigdy nie poinformował pracujących w Warszawie operatorów o żadnym zagrożeniu!
TEKST i ZDJĘCIA: Łukasz Kornafel, AVIntegracje