Epiphan Pearl Nano

Wydarzenia z życia firmy prezentowane są nie tylko tym pracownikom obecnym w przestrzeniach korporacji, ale także pracującym z domów. Czasem prezenterzy również przebywają w domach czy odległych od firmowych biur przestrzeniach coworkingowych. Taki styl pracy wymaga od działu IT dostarczenia niezawodnego sposobu na połączenie się ze środowiskiem sieciowym korporacji. Rozwiązanie powinno być możliwe do zdalnego zarządzania, proste w konfiguracji i, naturalnie, umożliwiające proste prowadzenie streamingu. 

Epiphan Pearl Nano spełnia te wymagania. Urządzenie nie jest przeładowane funkcjami. Wręcz przeciwnie, na pierwszy rzut oka jest bardzo nieskomplikowane. Wejścia wideo pozwalają na podłączenie laptopa z prezentacją do wejścia HDMI, kamery do portu SDI oraz mikrofonu lub w bardziej rozbudowanych instalacjach, miksera audio. Wyjścia HDMI pozwalają na podgląd gotowej treści oraz podejrzenie sygnału z wejścia HDMI. Ten sam sygnał, który lokalnie zobaczyć można na monitorze podglądowym, wysyłany jest jako strumień wideo na YouTube czy dowolną inną platformę streamingową.

Epiphan Pearl Nano

Epiphan Pearl Nano – niewielki rozmiarami, lecz optymalnie wyposażony streamer audiowizualny. Współpraca zdalna oparta na przydzielonych rolach pozwala na efektywne tworzenie treści niezależnie od tego, gdzie znajdują się współpracownicy.

Prawdziwa moc kryje się jednak pod powierzchnią, a właściwie pod obudową Pearl Nano. Urządzenie pozwala na łatwe łączenie ze sobą dowolnych sygnałów wejściowych oraz dodanie do nich obrazów, wstawienie logo czy dowolnego tła. Stream może być uzupełniony pokazem slajdów i opisany paskiem tekstowym na dole ekranu. Layout zawierający wszystkie te lub wybrane elementy może być zapisany do późniejszego wykorzystania. Epiphan Pearl Nano może być kontrolowany pośrednictwem Epiphan Cloud.

Epiphan Pearl Nano

Epiphan Cloud pozwala na zarządzanie pracą oraz monitoring każdego urządzenia Epiphan Pearl.

Ta usługa pomyślana została właśnie dla działu IT, który zdalnie może uzyskać dostęp do urządzenia, monitorować jego stan oraz, oczywiście, zarządzać wszystkimi jego funkcjami, niezależnie od tego, gdzie Pearl Nano się znajduje. Producent oferuje dwie wersje Epiphan Cloud – podstawowa jest w pełni darmowa, lecz o nieco okrojonych możliwościach oraz bardziej rozbudowana, wymagająca licencji, lecz pozwalająca na pełną kontrolę produkcyjną, w tym na przełączanie layoutu, tworzenie i zarządzanie presetów oraz, a być może przede wszystkim, na pełny całodobowy monitoring wszystkich urządzeń Epiphan Pearl.

Epiphan Pearl Nano

Najbardziej klasyczny scenariusz użycia Epiphan Pearl Nano, czyli podłączenie źródeł, produkcja contentu i streaming do dowolnej usługi CMS.

Na froncie urządzenia producent umieścił ekran, który pełni funkcję interfejsu użytkownika oraz monitora podglądowego. Wstępnie skonfigurowane urządzenie może więc pracować lokalnie w biurowych przestrzeniach konferencyjnych oraz „w terenie” na targach czy w czasie roadshow. Obok ekranu umieszczone zostały przyciski umożliwiające obsługę urządzenia – w tym poruszanie się po jego menu. Najciekawsze są dwa ostatnie – uruchamiające nagrywanie oraz stream treści.

Epiphan Pearl Nano

Z tyłu urządzenia dostępne są wejścia i wyjście przelotowe HDMI, gniazda audio XLR i RCA oraz wejście SDI do podłączenia kamery. Zasilanie zapewnić można zasilaczem lub przez PoE+.

Niezwykle ułatwia to pracę nawet całkowicie nietechnicznej osobie, która, otrzymując wcześniej skonfigurowane urządzenie, może skupić się na prowadzeniu wydarzenia. Zasilanie urządzenia odbywać się może klasycznie, za pomocą zasilacza. Jednak Epiphan Pearl Nano zasilany może być przez PoE+, co nie tylko zmniejsza ilość niezbędnego okablowania, ale też pomaga użyć Pearl Nano tam, gdzie brakuje klasycznego gniazda zasilania.

Epiphan Pearl Nano

System audiowizualny może być źródłem sygnału dla Epiphan Pearl Nano.

Epiphan Pearl Nano może być elementem większego systemu produkcyjnego. W takim scenariuszu Epiphan Pearl Nano może udostępnić do sieci LAN stream w standardzie SRT, który następnie zostanie odebrany przez nieco bardziej rozbudowane urządzenie, na przykład Epiphan Pearl 2 i dołączony do głównego programu realizowanego nawet z kilku miejsc jednocześnie. Połączenie tych możliwości z zarządzaniem przez Epiphan Cloud tworzy niezwykle wygodne rozwiązanie, ale też wymaga zwrócenia uwagi na bezpieczeństwo sieciowe. Epiphan Pearl Nano to pełnoprawne urządzenie sieciowe, umożliwia łatwe przydzielanie adresu IP przez HDCP, obsługuje LDAP, ale także wspiera protokół bezpieczeństwa 802.1x, zapewnia połączenia SSL oraz zarządzanie dostępem opartym o role.

Epiphan Pearl Nano

Epiphan Pearl Nano może być elementem większego system streamingującego, jego rolą jest wówczas przekazywanie sygnału AV protokołem SRT do kolejnego, bardziej zaawansowanego systemu produkcyjnego.

Treści tworzone w urządzeniu Pearl Nano mogą być nagrywane na karcie SD – na froncie urządzenia znajduje się specjalny slot na ten nośnik danych. A skoro urządzenie pracować może w sieci korporacyjnej, nic nie stoi na przeszkodzie, by nagrania były automatycznie przekazywane na lokalny serwer plikowy czy firmowy NAS. W przypadku gdy konieczne jest zapewnienie większej przestrzeni na pliki, producent zapewnił możliwość instalacji w urządzeniu przestrzeń na dysk SSD m.2 SATA.

Epiphan Pearl Nano

Epiphan Pearl Nano umożliwia dodanie logo czy obrazu tła, sygnałów wideo z wejść HDMI oraz SDI, a także warstw czy paska tekstowego.

Epiphan Pearl Nano to urządzenie z pogranicza światów: audiowizualnego i IT. Zapewnia łatwą integrację wraz z zarządzaniem z systemu AV poprzez API RS-232, ale daje też możliwość kontroli przez panel webowy administratora oraz zdalny login. Podobnie jak urządzenia typowo sieciowe, infrastruktura streamingowa zbudowana z użyciem Pearl Nano może być łatwo skalowalna, rekonfigurowana i zarządzana zależnie od aktualnych potrzeb użytkowników. System sprawdzi się z pewnością w placówkach edukacyjnych, przekazując treści z sal wykładowych na dedykowane usługi elearningowe – Kaltura, Panopto czy Yuja. Małe firmy efektywnie będą w stanie przeprowadzić prezentacje dla klientów czy pracowników pracujących z odległych od biura lokalizacji. W korporacjach, których biura rozsiane są po różnych zakątkach świata, Pearl Nano pomoże w niezwykle prostym stworzeniu broadcastu dla wszystkich pracowników z biura CEO. W końcu wszelkiego rodzaju konferencje i targi odwiedzić będzie mogło, w sposób wirtualny, znacznie więcej gości niż zwykle.

TEKST: Andrzej Pawluś, AVIntegracje