Zastanawiałem się ostatnio, ile zmieniło się przez ostatnią dekadę w kontekście sal konferencyjnych, przestrzeni wykładowych i instalacji multimedialnych w obiektach muzealnych i instytucjach kultury. Wszak jeszcze 10 lat temu dystrybucja sygnału AV, konwersja na różne sygnały i przesyłanie na większe odległości była czasem nie lada wyzwaniem. Dziś wyposażenie np. wspomnianej sali wykładowej może opierać się właściwie na jednym urządzeniu dystrybucyjnym. To jest kwintesencja idei „włącz i używaj”. Przyglądając się produktom Blustream, za każdym razem mam wrażenie, iż trudno lepiej byłoby zaprojektować daną matrycę czy inne urządzenie oferowane przez tę australijską firmę. Pod naszą lupą AMF 42AU, czyli zaawansowany switcher, przeznaczony w dużej mierze do prezentacji i prowadzenia wykładów.
Wyobraźmy sobie najbardziej komfortową sytuację dla każdego wykładowcy czy osoby prowadzącej wykład. Wyobraźmy sobie też najbardziej komfortową sytuację dla moderatora, gdzie całe spotkanie opiera się też na warstwie wizualnej, którą to komentują rozmówcy. Jakie kryteria powinniśmy spełnić w obu wypadkach? Po pierwsze, przy dłużej powierzchni sali konferencyjnej problemem może być odległość między źródłem sygnału AV a np. projektorem. Po drugie, czy to wykładowca, czy moderator powinien widzieć na niezależnym monitorze prezentowane treści. Po trzecie, często jest tak, że samą prezentacją i wyświetlanymi treściami nie zajmuje się wcale osoba prowadząca, tylko asystująca. Zatem zmierzamy do sytuacji, gdzie będzie nam potrzebny kolejny monitor z podglądem na prezentowane treści. Czwartym kryterium mogą być udźwiękowione materiały audiowizualne. Tu przydałaby się kontrola w czasie realnym nad poziomem mikrofonu osoby prowadzącej oraz nad odtwarzaną warstwą dźwiękową. Być może na tym etapie opisu taka instalacja wydaje się nieco skomplikowana, ale z pomocą AMF 42AU można załatwić wszystkie wyżej wymienione potrzeby.
Wyposażenie i funkcjonalność
Jak przystało na urządzenie Blustream zostało ono przystosowane do przetwarzania sygnału 4K. Na pokładzie znajdują się dwa wejścia HDMI HDCP 2.2 60Hz 4: 4: 4 oraz jedno USB-C. Switcher ma możliwość pełnej kontroli nad źródłami sygnału w czasie realnym oraz w łatwy sposób można je przekierować na jedno z dwóch wyjść HDMI oraz do jednego złącza HDBaseT. Sterowanie odbywa się za pomocą graficznego interfejsu użytkownika. Właściwie tu mamy do czynienia z kilkoma standardami, czyli CEC, RS-232, IR, a także TCP/IP. W przypadku IR mamy do dyspozycji zarówno wejście, jak i wyjście. Wybór źródła wejściowego może być zautomatyzowany lub ręczny. AMF42AU zapewni także możliwość niezależnego skalowania sygnału wideo dla poszczególnych torów wyjściowych. Wspomniałem o możliwości sprawowania kontroli nad poziomem głośności mikrofonu mówcy i warstwy dźwiękowej z odtwarzanych materiałów. Tak rzeczywiście jest, a sam AMF42AU został wyposażony w wejście mikrofonowe z zasilaniem Phantom. Istnieje zatem możliwość użycia również mikrofonu pojemnościowego. Co do zasilania, to warto wspomnieć również o praktyce często stosowanej w produktach Blustream.
Za pomocą przewodu CAT i standardu HDBaseT urządzenie jest w stanie przesłać zasilanie (PoC) dla odbiornika kompatybilnego z całym systemem. Reasumując: wykładowca w komfortowych warunkach może korzystać z monitora przeznaczonego tylko dla jego osoby, a podłączonego do jednego z złącz wyjściowych HDMI. Asystent w tym samym czasie nie dosyć, że za pomocą zaprojektowanego przez producenta interfejsu graficznego może wybierać treści z trzech różnych źródeł, to dysponuje również swoim monitorem przeznaczonym do kontroli tego, co widzą słuchacze, lub podglądu z dowolnego innego źródła. Osoba asystująca jest ma możliwość również panować na poziomami dźwięku zarówno tego odtwarzanego, jak i sygnału z mikrofonu mówcy. Dla asystenta można skorzystać z drugiego złącza wyjściowego HDMI (to dla wspomnianego podglądu) oraz z złącza ethernet do kontroli switchera. Przykładowa sala wykładowa może być dość sporych rozmiarów, zatem i projektor będzie, być może, oddalony o kilkadziesiąt metrów od stanowiska, gdzie znajduje się switcher. W tym przypadku przyda się kolejne wyjście, czyli HDBaseT. Za pomocą przewodu typu CAT użytkownik jest w stanie bez problemu przesłać strumień danych do projektora. Tym samym i słuchacze za pomocą projektora i ekranu zamontowanego w dowolnym sali miejscu będą mogli w pełni korzystać z przygotowanych i prezentowanych materiałów AV.
Inna jakość?
Zdaje się, że możemy pożegnać się na zawsze z sytuacjami, kiedy mówca musi co chwilę odwracać głowę, aby upewnić się, czy na ekranie umieszczonym tuż za nim wyświetla się właściwa treść. Dostęp do pełnego routingu pomiędzy wejściami a wyjściami stwarza jeszcze jedną możliwość. Osoba sterująca switcherem (może to być wspomniany już wcześniej asystent) nie zmieniając treści dla słuchaczy wyświetlanych za pomocą projektora, może przekierować kolejny materiał wideo pochodzący z innego źródła tylko na ekran przeznaczony dla mówcy. Tym samym podpowiadając, czy przypominając, o czym prowadzący powinien mówić w dalszej części spotkania czy wykładu. Możliwości dla routingu jest znacznie więcej. Mając do dyspozycji trzy tory wejściowe oraz wyjściowe, można stworzyć sterowaną sekwencję, gdzie w zależności od potrzeb na poszczególnych odbiornikach pojawiają się różne treści, a po chwili takie same, przekierowane tylko do jednego toru wejściowego. Taka sytuacja będzie idealnym rozwiązaniem dla trzech niezależnych odbiorników reklamowych, czy też dla instalacji artystycznej lub muzealnej. Te proste przykłady pokazują, jak w wielu sytuacjach AMF42AU będzie idealnym rozwiązaniem.
TEKST: Paweł Murlik, AVIntegracje