Coraz większą popularność zyskują eleganckie w wyglądzie panele ścienne, służące do transmisji sygnałów AV. Dzięki wykorzystaniu możliwości PoH nie ma potrzeby korzystania z zewnętrznego zasilania. Chciałoby się rzec „zamontuj i używaj” i… tak właśnie jest. W niniejszym artykule postaram się objaśnić szczegółowo możliwości urządzenia VE2812AEUT.
Zanim jednak przejdziemy do meritum, warto nadmienić, że marka ATEN znana jest nie tylko z rozwiązań KVM. Mocno zaznacza swoją obecność również w świecie profesjonalnych switcherów, matryc i skalerów. Od jakiegoś czasu obserwuję produkty ATEN oparte na środowisku Dante. Myślę, że uważni czytelnicy pamiętają rewelacyjne rozwiązania zastosowane w innym urządzeniu, czyli VE66DTH. Produkt ten również opisywaliśmy w naszym cyklu. Teraz nadszedł czas na gustowny i prosty w montażu ścienny interfejs AV VE2812AEUT.
Chyba wszyscy nasi czytelnicy zmierzyli się kiedyś z plątaniną kabli w pośpiechu przygotowując czy to spotkanie biznesowe, czy to aranżując przesył danych AV w innym celu. Produkt VE2812AEUT właściwie został stworzony po to, aby w prosty sposób rozwiązać problemy z przewodami w pomieszczeniach, gdzie nie powinno być ich widać. Interfejs zaprojektowano tak, aby złącza umieścić np. w ścianie, zatem widoczny będzie tylko panel przyłączeniowy. No właśnie! Ale do czego służy ten panel? Wyobraźmy sobie sytuację, gdy chcielibyśmy wysłać strumień audio (np. z mikrofonu) oraz podłączyć odtwarzacz plików multimedialnych (za pomocą HDMI), a na dodatek starszy komputer mający tylko analogowe wyjście zewnętrzne w standardzie VGA. Na dodatek odbiorniki, czyli zestaw nagłośnieniowy oraz projektor znajdują się na drugim końcu dość dużej sali konferencyjnej.
Niski profil transmitera ułatwia jego instalację nie tylko na ścianie, ale również w blacie biurka.
Tu zrodzą się dwa problemy. Pierwszy to przynajmniej trzy przewody (audio, VGA, HDMI) biegnące wzdłuż całej sali. Drugi to odległości. Niestety nie zawsze sygnał transmitowany przez HDMI będzie działał poprawnie powyżej, dajmy na to, 20 metrów – a tu oczywiście zakładamy, że odległości w przykładowej sali są nieco większe. To samo będzie dotyczyło analogowej transmisji, czyli VGA. Choć w popularnych serwisach można nabyć przewody powyżej magicznej granicy 20 m, i to przewidziane dla obu standardów, wcale nie gwarantuje to pełnego sukcesu, jeśli zdecydujemy się ich użyć. Zwykle przy tego typu odległościach kończy się tak, że gdzieś pomiędzy urządzeniem nadawczym i odbiorczym trzeba zastosować wspomagający dodatek peryferyjny (np. w przypadku HDMI aktywny wzmacniacz). Pytanie jednak brzmi: po co? I tu właśnie myśl konstruktorska prosto z firmy ATEN przychodzi z pomocą. Wystarczy odpowiednio zaprojektować salę konferencyjną tak, aby w ścianach w różnych miejscach znalazły się zabudowane przewody sieciowe z kategorią minimum CAT5. Sądzę, że obecnie nikt już nie projektuje tego typu miejsc bez użycia przewodów sieciowych. Dalej, po zabudowaniu VE2812AEUT wystarczy wykorzystać wspomniany już standard PoH (Power over HDBaseT).
Złącze HDBaseT służy nie tylko do transmisji sygnałów i sterowania, ale także z jego pomocą dostarczane jest zasilanie urządzenia. Dzięki obsłudze PoH (Power Over HDBaseT) transmiter nie potrzebuje żadnego dodatkowego, zewnętrznego zasilania.
Tym samym VE2812AEUT będzie zasilane za pomocą HDBaseT. To właśnie eliminuje konieczność stosowania zasilacza i tym samym problemy z rozmieszczeniem dodatkowych punktów zasilających po prostu znikną. Jak wiadomo, standard HDBaseT został stworzony właśnie do tego, aby sygnał pochodzący np. z HDMI przesyłać na znacznie większe odległości, nawet powyżej 100 metrów. Co dalej? Założyliśmy, iż odbiornikiem sygnału będzie projektor. W zależności od modelu mamy dwa wyjścia: możemy skorzystać z wbudowanego wejścia HDBaseT w samym projektorze lub, jeśli takiego nie znajdziemy na pokładzie, potrzebne będzie urządzenie peryferyjne, które to ponownie przetworzy HDBaseT na standard, który obsłuży użyty projektor. Firma Aten ma w swojej ofercie aż dziewięć dedykowanych odbiorników strumienia HDBaseT.
W miejscach, gdzie estetyka pomieszczenia (brak widocznych przewodów) jest niezbędna, VE2812EUT staje się idealnym wyborem. Tak mały i bardzo gustownie zaprojektowany panel może stać się rewelacyjnym rozwiązaniem nie tylko dla sal konferencyjnych, ale i dla biur, kościołów, przestrzeni muzealnych, czy też obiektów użyteczności publicznej.
Co możemy przesłać i jak używać VE2812AEUT ?
Firma Aten zagwarantowała pełen komfort, jeśli użytkownik chciałby zadbać o jakość strumienia.
W przypadku transmisji sygnału HDMI obsługiwane są standardy 3D i Deep Color. Urządzenie jest oczywiście w stanie przetworzyć sygnał o rozdzielczości 4K. Obsługa tego złącza została zaprojektowana zgodnie z HDCP 2.2. Jeśli natomiast chodzi o bardziej tradycyjny standard, czyli VGA, to producent przewidział możliwość obsługi również dużych rozdzielczości, takich jak 1600 x 1200 oraz 1920 x 1200. VE2812 przetwarza również bezstratnie sygnały audio. Właściwie można powiedzieć, że to urządzenie ma dwie podstawowe funkcje. Z jednej strony działa jako prosty switcher, gdzie w każdej chwili można skorzystać zarówno z wejścia VGA, jak i HDMI, oraz jako konwerter sygnałów. Ta druga zaleta to konwersja dla dłuższych odległości za pomocą wspomnianego HDBaseT. Oczywiście nie można tu zapomnieć o analogowym złączu audio. W razie potrzeby jest również do wykorzystania. Do zewnętrznych źródeł audio (np. mikser z kilkoma mikrofonami) przewidziano standardowe złącze typu mini jack. Nasuwa się jeszcze jedno pytanie: skoro korzystamy z interfejsu w dość dużym pomieszczeniu, to czy przewidziano funkcje zdalnego sterowania? Oczywiście że tak! Przedni panel został wyposażony w gniazdo przeznaczone dla czujników IR. Tym samym, jeśli zastosujemy dedykowany konwerter przy odbiorniku, istnieje możliwość przesłania tego typu sygnału sterującego. Drugim rozwiązaniem będzie niezawodny standard RS232. Tu, co prawda, nie znajdziemy portu na czołowej płycie interfejsu, ale został on zabudowany w panelu tylnym urządzenia. Warto wspomnieć, że urządzenie jest również wyposażone w funkcję Auto Switch. Oznacza to, że wybierając tę opcję, nadajnik wyświetli to źródło sygnału, które zostało podłączone jako ostatnie. Miło mieć poczucie, że VE2812AEUT zrobi pewne rzeczy za nas.
Przy pomocy specjalnego przełącznika, można włączyć w urządzeniu tryb Long Reach, dzięki któremu z pomocą skrętki Cat 5e/6 sygnał 1080p prześlemy na odległość nawet 150 metrów.
Nic do dodania
Rzeczywiście w miejscach, gdzie estetyka pomieszczenia (brak widocznych przewodów) jest niezbędna, VE2812EUT staje się idealnym wyborem. Sądzę, że tak mały i bardzo gustownie zaprojektowany panel może stać się rewelacyjnym rozwiązaniem nie tylko dla sal konferencyjnych, ale i dla biur, kościołów, przestrzeni muzealnych, czy też obiektów użyteczności publicznej. Dla mnie osobiście istotny jest również fakt dotyczący braku konieczności dodatkowego zasilania urządzenia. To może być kluczowe, jeśli ktokolwiek chciałby zastosować panel w miejscach, które zostały już wykończone i oddane do użytku w sensie architektonicznym, bez możliwości ponownej ingerencji.
TEKST: Paweł Murlik, AVIntegracje