Centra wystawiennicze i przestrzenie targowe są miejscami wymagającymi bardzo szczególnych rozwiązań z zakresu AV. Konieczne jest stworzenie funkcjonalnego, elastycznego i otwartego systemu, jaki będzie można wykorzystać podczas
bardzo różnorodnych wydarzeń.

Centra wystawiennicze i przestrzenie targowe są miejscami wymagającymi bardzo szczególnych rozwiązań z zakresu AV. Konieczne jest stworzenie funkcjonalnego, elastycznego i otwartego systemu, jaki będzie można wykorzystać podczas bardzo różnorodnych wydarzeń. Właśnie takie rozwiązanie powstało w kompleksie wystawowym EXPO Kraków, w którym integracją systemów zajęła się firma Signum.

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]P[/fusion_dropcap]rzez wiele lat Targi w Krakowie, instytucja będąca największym na południu kraju i trzecim w Polsce organizatorem targów i kongresów, mieściły się w hali o powierzchni 6000 m2, zlokalizowanej przy ul. Centralnej 41A. W 2014 roku dobiegła końca realizacja nowej przestrzeni targowej mieszczącej się przy ul. Galicyjskiej 9. Nowy obiekt o nazwie EXPO Kraków to przestrzeń o powierzchni 13 000 m2. Składają się na nią dwie hale o łącznej powierzchni 9000 m2 i dwanaście modułowych sal konferencyjnych, w których w trakcie trwania części wystawienniczej w halach głównych mogą być realizowane wydarzenia wspomagające: pokazy, prezentacje, szkolenia czy warsztaty. Dzięki takiemu rozwiązaniu nowa siedziba targów jest najbardziej zaawansowaną przestrzenią w regionie i bardziej uniwersalną niż jej poprzednik mieszczący się w poprzednich starych halach.
Nowa przestrzeń daje przede wszystkim znacznie większe możliwości projektantom wydarzeń, zapewniając szeroki wachlarz możliwości wykorzystania i elastyczność wymaganą od nowoczesnych przestrzeni wystawienniczych, co pozwala dostosować się do każdego rodzaju i wielkości imprezy.
Biorąc pod uwagę kluczowe dla przestrzeni wystawienniczej zaplecze technologiczne, system AV i komunikacja były jednymi z najważniejszych obszarów zainteresowania dla projektantów obiektu. Zarówno uczestnicy imprez organizowanych w tego rodzaju obiekcie, jak i wystawcy oczekują takich rozwiązań jak: możliwość zarządzania sygnałami, systemy audio, dystrybucja wideo, które zapewnią niezawodną i multifunkcjonalną pracę na najwyższym poziomie jakościowym – bez żadnych kompromisów, spełniając wymagania stawiane przez każdy realizowany w obiekcie event.

Zaprojektowaniem systemu AV pracującego w obiekcie zajęła się firma Signum z Krakowa. Krakowski integrator zdecydował się zastosować hybrydowy system dystrybucji WyreStorm HDBaseT / HD over IP, obejmujący szereg matryc HDBaseT, siedemdziesięcio- i stumetrowych extenderów HDBaseT oraz skalera i switchera NetworkHD. Jak przyznaje szef firmy Signum, Grzegorz Augustyn: „Naturalnym wyborem było użycie produktów WyreStorm, bazujących na globalnym standardzie transmisji, umożliwiającym transmisję wysokiej jakości audio i wideo, ale także ethernetu, sterowania, USB oraz zasilania dla urządzeń do 100 W za pomocą tylko jednego kabla o długości do 100 m. Imprezy odbywają się tutaj niemal co tydzień, w weekendy i święta, trwają często dłużej niż dziesięć godzin dziennie, a czasami nawet dwadzieścia cztery godziny na dobę przez dwa i więcej dni, więc niezawodność zainstalowanego rozwiązania była kluczowym czynnikiem w trakcie wyboru sprzętu. Jeżeli dołączymy do tego uznaną reputację WyreStorm jako producenta przełączników i extenderów, klient nie musi martwić się o to, jaki rodzaj treści jest przekazywany i gdzie będzie dystrybuowany. Istotnym parametrem był także ograniczony budżet klienta i optymalny stosunek jakości do ceny zainstalowanych rozwiązań”.
W całym kompleksie EXPO Kraków system jest zainstalowany w halach wystawienniczych, salach konferencyjnych i przestrzeniach publicznych. Jego sercem są trzy racki zlokalizowane w specjalnym pomieszczeniu – to centralne miejsce, gdzie trafiają wszystkie sygnały i są przetwarzane za pomocą urządzeń do zarządzania i przełączania źródeł audio i wideo. Jednym z najważniejszych wymogów stawianych przez klienta był uniwersalny i elastyczny charakter całego systemu. Biorąc pod uwagę liczbę sal konferencyjnych, które mogą pomieścić równocześnie bardzo wielu uczestników i wystawców chcących zaprezentować własną treść z laptopa, telefonu komórkowego czy jakiegokolwiek innego urządzenia pamięci masowej lub odtwarzacza multimedialnego, kluczowym elementem dla klienta była konieczność instalacji wielu złączy w różnych formatach, co pozwala podłączyć różnorodne urządzenia. Aby sprostać tym wymaganiom, firma Signum zainstalowała urządzenie WyreStorm 11×2 – wieloformatowy przełącznik i skaler, obsługujący wszystkie niezbędne w tej przestrzeni sygnały.
Sąsiadujące z wejściem głównym i halami wystawowymi cztery sale konferencyjne zostały wyposażone w piętnaście systemów projekcyjnych, są to głównie projektory marki NEC oraz produkty firmy Sharp pełniące funkcje pomocnicze. Taka liczba wynika z możliwości podziału dużej przestrzeni sal na sekcje, w których mogą odbywać się mniejsze konferencje, spotkania i szkolenia. Nawet gdy sale są podzielone, w każdej powstałej w taki sposób przestrzeni znajduje się kilka skrzynek podłogowych, w których umieszczono złącza HDMI, VGA, złącza dźwięku stereo oraz złącza mikrofonowe XLR, a także ekran na potrzeby głównych treści wyświetlanych w ramach systemu digital signage lub treści właśnie z skrzynek podłogowych. Same hale wystawiennicze mają kolejnych dwadzieścia jeden skrzynek podłogowych, trzy duże ekrany projekcyjne i projektory firm NEC i Sharp, do których sygnały są dostarczane za pomocą urządzeń WyreStorm HDBaseT oraz NetworkHD.
Jak dodaje Grzegorz Augustyn: „Oprócz systemu HDBaseT do sal wystawowych wprowadziliśmy nadajniki NetworkHD IP WyreStorm oraz odbiorniki. Taki zestaw daje możliwość elastycznego kreowania przestrzeni przez klienta w oparciu własne sieci IP”.

Menedżer produktów WyreStorm NetworkHD – James Meredith – wyjaśnia, że hybrydowa dystrybucja, bazująca na systemach HDBaseT oraz sygnale HD wysyłanym poprzez protokół IP, staje się coraz bardziej powszechna, przede wszystkim ze względu na to, że obiekty starają się wykorzystać wszystkie korzyści związane z nowymi technologiami. Oprócz zalet związanych z kosztami i łatwością instalacji systemu HD over IP, warto mieć na uwadze, że ekrany zainstalowane w niektórych przestrzeniach nie będą wystarczająco duże dla nieskompresowanych materiałów wysokiej jakości, transmitowanych poprzez HDBaseT. Z drugiej strony, w niektórych instalacjach HDBaseT może być najbardziej odpowiednim rozwiązaniem, w szczególności jeżeli klient nie chce, aby wideo było transmitowane „ogólną” siecią, jeżeli w obiekcie nie ma sieci pozwalającej transmitować dużą liczbę danych lub gdy dla klienta najważniejszym parametrem jest jakość. Użytkownik posiadający projektor za kilkaset tysięcy złotych będzie wolał wysłać nieskompresowaną treść poprzez HDBaseT niż skompresowaną za pomocą sieci IP.
Najważniejszym elementem obecnie tworzonych i przyszłych instalacji będzie jednak to, że klient nie będzie musiał wybierać między HDBaseT lub skompresowanym materiałem wysyłanym za pośrednictwem pracującej w budynku sieci, ponieważ wszystkie linie będą kompatybilne i będą mogły ze sobą współpracować, oferując w ramach tzw. hybrydowej dystrybucji wszystko co najlepsze z obydwu technologii.
Nie lada wyzwaniem w trakcie realizacji projektu były odległości pomiędzy poszczególnymi lokalizacjami oraz punktem centralnym, do którego trafiają wszystkie sygnały. Dzięki zastosowaniu wspomnianych rozwiązań HDBaseT oraz NetworkHD udało się zapewnić pełen transfer sygnałów HD wraz z dźwiękiem do centralnie zlokalizowanego sprzętu. Wszystko jest również zintegrowane z systemem sterowania RTI, co umożliwia zaawansowaną kontrolę wszystkich produktów. Systemy digital signage musiały zostać włączone do infrastruktury WyreStorm, co wzbogaciło system o kolejne elementy – dzięki WyreStorm HDBaseT i NetworkHD mogą one pracować bezproblemowo na wielu ekranach pod pełnym obciążeniem przez całą dobę.
W całym obiekcie zastosowano łącznie trzy matryce/przełączniki 8×8 WyreStorm MX-0808-PP, jedną matrycę/przełącznik 4×4 WyreStorm MX-0404-PP, jedenaście prze-łączników/skalerów WyreStorm SW-1102, dziewiętnaście zestawów wzmacniaczy WyreStorm EX-1UTP-IR-100-EDID, trzynaście odbiorników protokołu HDBaseT WyreStorm RX-70-IR-PP, dwa transmitery WyreStorm NHD-IP-TX, dwa od-biorniki WyreStorm NHD-IP-RX i jeden kontroler WyreStorm NHD-IP-CTL. W całym systemie pracuje także kilkanaście projektorów NEC i Sharp o różnych rozdzielczościach, ekrany Avers i Adeo, wzmacniacze Ecler HZA4-140F, procesory dźwiękowe Clearone, systemy bezprzewodowe Sennheiser ew 500 G3 oraz system kontroli RTI.
Podsumowanie
Zaproponowana w EXPO Kraków koncepcja systemu AV jest rozwiązaniem dającym użytkownikowi szerokie spektrum zastosowań, skrojonych według potrzeb wielu z organizowanych tutaj wydarzeń. Dzięki dwóm rodzajom sieci pracującym w budynku klienci obiektu mogą bez trudu przesłać na wybrany wyświetlacz praktycznie dowolny sygnał audio oraz wideo, nie martwiąc się o to, w jakim jest on formacie, w jaki sposób będzie podany do systemu i czy nie będzie odznaczał się opóźnieniami. Filozofia plug and play w praktyce.

Zainteresowały cię opisane rozwiązania i wykorzystane urządzenia?
Skontaktuj się z nami - pomożemy, doradzimy, odpowiemy na Twoje pytania.
mail reklama@avintegracje.pl