
Obok przestrzeni do spotkań i narad w największych firmach, korporacjach i uczelniach wyższych oraz dużych przestrzeni konferencyjnych, to właśnie jednostki rządowe i instytucje publiczne są miejscem, które nie mogą obyć się bez odpowiednich rozwiązań do komunikacji głosowych, systemów tłumaczeń symultanicznych czy systemów dyskusyjnych.
Brak odpowiedniej zrozumiałości mowy, konieczność wsłuchiwania się w wygłaszane zdania czy wreszcie umykające treści w przypadku instytucji stanowiących prawo, dyskutujących o finansach miasta czy regionu bądź w jednostkach, od których szybkości działania zależy bezpieczeństwo, może przynieść bardzo poważne i dalekosiężne skutki. Dlatego znakomita komunikacja jest tutaj kluczem.
Dodajmy do tego również, że większość sal do spotkań, w szczególności tych związanych z zarządzaniem miastami, jest położona w zabytkowych obiektach, w których nie ma możliwości swobodnej instalacji nowoczesnych środków technicznych, a sama ich architektura generuje znaczny pogłos i uniemożliwia swobodną komunikację bez wyspecjalizowanych systemów dźwiękowych.
Ze wszystkimi tymi wyzwaniami musieli zmierzyć się specjaliści, którzy niedawno wdrożyli kompleksowy system dyskusyjny marki Gonsin w sali plenarnej miasta Alicante, znajdującej się w historycznym budynku.
Jakie były wymagania projektu? Jakie urządzenia zostały wybrane do tego projektu i jakie dają możliwości? Tego wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu.
Alicante to miasto portowe położone w południowo-wschodniej Hiszpanii, w pobliżu zatoki o tej samej nazwie, na morzu Śródziemnym. To najstarsza metropolia z linią kolejową, której gospodarka dzisiaj opiera się przede wszystkim na turystyce, browarnictwie, usługach i administracji. Znajdziemy tutaj również wiele zabytkowych budynków.
Sala plenarna, w której wdrożony został system dyskusyjny marki Gonsin, znajduje się w XVII-wiecznym ratuszu miejskim zaprojektowanym w stylu barokowym. Powstał on na miejscu historycznego budynku o tej samej funkcji. Reprezentacyjną fasadę zdobią dwie duże wieże oraz cztery kolumny, zlokalizowane bezpośrednio przy wejściu głównym. Imponujące schody wykonane z czerwonego marmuru prowadzą do sali błękitnej, kaplicy i właśnie prezentowanej sali plenarnej. Najwyższe piętro wieńczy natomiast wspaniały, awangardowo wyglądający przeszkolony taras z widokiem na renesansowy Zamek św. Barbary.

Przykładowa konfiguracja systemu 5600 uwzględniająca pulpity system tłumaczeń symultanicznych oraz sterowanie matrycą wideo, przełącznikami i kamerami PTZ.
Sama sala plenarna ma powierzchnię 200 metrów kwadratowych, wysokość aż sześciu metrów i dwa razy w miesiącu odbywają się tutaj oficjalne obrady.
Z tego powodu, inwestor miał bardzo wysokie wymagania co do jakości komunikacji i samego dźwięku. Przez wiele lat ratusz był wyposażony w rozwiązanie innego producenta. Sprzęt był jednak już mocno wysłużony i stąd pojawiła się decyzja o jego wymianie i modernizacji całego systemu. Firma Gonsin została wybrana przede wszystkim ze względu na pierwszorzędny zespół projektowy, wspierający każdą z realizacji, wysokiej jakości produkty oraz znakomitą obsługę.
Oprócz wspomnianej najwyższej jakości dźwięku, określanej przez zamawiającego jako „dźwięk jak z płyty CD”, inwestor wskazał również kilka innych, bardzo precyzyjnych wymagań dotyczących nowego systemu i jego instalacji. Ze względu na zabytkowy charakter budynku niedopuszczalne były żadne przeróbki w ławach, w których miały zostać zainstalowane panele. Z tego względu ich wygląd musiał komponować się z wyglądem sali oraz każdy z nich musiał mieć na pokładzie głośnik i mikrofon. Ponadto nowe rozwiązanie miało również dawać możliwość interaktywnej dyskusji, mieć możliwość rozszerzenia w przyszłość jego funkcjonalności, oferować stabilną pracę, doskonałą wydajność oraz być łatwe pod względem instalacji i konserwacji.

Panel z serii 5600 z modułem głosowania „do ręki”, przy pomocy którego delegaci mogą oddawać swoje głosy w nieco bardziej dyskretny sposób.
Jeden system, wiele odsłon
Po gruntownej analizie rynku, ostatecznie zdecydowano się na instalację 37 paneli systemu Gonsin z serii 5600 w konfiguracji: jeden panel prowadzącego oraz 36 paneli delegatów.
Wybrane urządzenia nie tylko zapewniają wysoką jakość transmitowanego głosu, ale także dzięki modułowej konstrukcji, pięciu wymiennym elementom funkcjonalnym i wbudowanemu głośnikowi oraz mikrofonowi zapewniają niezwykle szeroką funkcjonalność zamkniętą w bardzo kompaktowej obudowie.
Wśród dostępnych, wymiennych modułów znajdziemy główną sekcję systemu dyskusyjnego, moduł systemu tłumaczeń symultanicznych, moduł głosowania, rozszerzony moduł głosowania do ręki, łączony z panelem przy pomocy portu RJ-45 oraz moduł głośnika.
W zależności od potrzeb oraz przyjętego scenariusza spotkania, każdy z mikrofonów może być automatycznie aktywowany głosem lub delegat może zgłosić chęć zabrania głosu przy pomocy dużego, wygodnego przycisku. W takiej konfiguracji o udzieleniu głosu będzie decydował prowadzący lub wice prowadzący spotkanie. Ich panele są na stałe oznaczone kolorem niebieskim, co ułatwia orientację w układzie sali i identyfikację ról poszczególnych jego uczestników.

W ramach modernizacji system dyskusyjnego znajdującego się w sali plenarnej w ratuszu w Alicante zainstalowane zostały kompaktowe, modułowe panele Gonsin z serii 5600.
Po wyposażeniu panelu w sześcioprzyciskowy panel systemu tłumaczeń symultanicznych, użytkownik może w łatwy sposób wybrać jeden z transmitowanych języków, a także podłączyć osobiste słuchawki i w łatwy sposób sterować poziomem głośności.
Warto wspomnieć, że zastosowany mikrofon zapewnia bardzo dobrą transmisję głosu, również w sytuacji, gdy osoba mówiąca znajduje się od niego w większej odległości, a cały panel jest odporny na zakłócenia wywoływane telefonami komórkowymi. W ofercie znajdziemy aż sześć różnych mikrofonów odpowiadających potrzebom konkretnej instalacji i pomieszczenia.
Dodatkowo urządzenie jest również wodoodporne i pyłoodporne, co zapewni mu bezawaryjną pracę przez wiele lat.
Ponadto system ma także funkcję automatycznego śledzenia wideo, dzięki czemu panele mogą także sterować przełącznikami wideo, matrycami czy kamerami HD, zapewniając w pełni zautomatyzowaną realizację obrazu np. dla potrzeb transmisji spotkania online czy na antenie lokalnej telewizji, a wszystko to w ramach kompaktowego systemu i niewielkich paneli niewymagających dużej ilości miejsca w blatach czy biurkach.

W ofercie firmy Gonsin znajdziemy kilka różnych modułów, w które można wyposażyć panele systemu dyskusyjnego z serii 5600. Wśród dostępnych, wymiennych modułów znajdziemy główną sekcję systemu dyskusyjnego, moduł systemu tłumaczeń symultanicznych, moduł głosowania, rozszerzony moduł głosowania do ręki, łączony z panelem przy pomocy portu RJ-45 oraz moduł głośnika.
Podsumowanie
Wdrożony do sali plenarnej miasta Alicante, znajdującej się w zabytkowym XVIII-wiecznym budynku, system dyskusyjny Gonsin znacząco ułatwi komunikację głosową w trakcie każdego z odbywających się tutaj oficjalnych spotkań i obrad. Co szalenie ważne, wdrożone rozwiązania nie tylko zapewniają znakomite audio, ale także są intuicyjne i bardzo łatwe w obsłudze, co ma kluczowe znaczenie, biorąc pod uwagę, że będą się nimi na co dzień posługiwały osoby, dla których głównym obszarem zainteresowań nie są systemy AV.
Teraz, dzięki zainstalowanym rozwiązaniom każde wygłoszone zdanie będzie doskonale zrozumiałe, nawet w trakcie najbardziej ognistych, pełnych hiszpańskiego temperamentu debat!
Dystrybutorem rozwiązań marki Gonsin w Polsce jest firma Percon Polska, która już ma na swoim koncie wiele udanych projektów systemów dyskusyjnych i konferencyjnych oraz liczne wdrożenia nawet najbardziej rozbudowanych systemów AV. Jeżeli chcesz, aby również twoja przestrzeń została wyposażona w tego rodzaju rozwiązania jak te w sali obrad miasta Alicante, zapraszamy do kontaktu z dystrybutorem!
Tekst: „AVIntegracje”
Zdjęcia: Gonsin