System nagłośnienia hali Arena Jaskółka w Tarnowie

Arena Jaskółka w Tarnowie to nowoczesna wielofunkcyjna hala widowiskowo-sportowa o pojemności 4 296 miejsc siedzących. Oddana została do użytku po gruntownej modernizacji końcem 2019 roku. W obiekcie odbywają się imprezy sportowe, kulturalne, religijne oraz koncerty. Jest to również rodzimy obiekt zespołu Grupa Azoty SPR Tarnów, grającego w superlidze piłki ręcznej mężczyzn. Arena jest pod względem pojemności drugim co do wielkości obiektem tego typu w Małopolsce.

 

Nowy system nagłośnienia hali Arena Jaskółka to system wielofunkcyjny, w którym priorytet pełni dźwiękowy system ostrzegawczy. Jego główna funkcja ma na celu sprawną ewakuację w przypadku zagrożenia. Dodatkowo, na co dzień nagłośnienie służy do obsługi imprez sportowych czy występów scenicznych.

Głównym punktem systemu jest centrala APS-Aprosys, szwajcarskiego producenta g+m elektronik. Zainstalowaną ją w specjalnie przygotowanej amplifikatorni.

W skład systemu wchodzą wzmacniacze BO-CD-250-2EV zasilające system na hali, wzmacniacze BO-CD-250-2EV, zasilające system w pozostałej części budynku oraz moduły APS dopasowane do potrzeb ewakuacyjnych obiektu.

W szafie teletechnicznej zainstalowano również matrycę Ashly Audio ne8800 wyposażoną w interfejs Dante Ashly Audio OPDante. Jej zadaniem jest podział sygnału, jego przygotowanie w procesorze DSP i transmisja do wzmacniaczy mocy. Komunikacja między źródłem sygnału zlokalizowanym na stanowisku komentatora, a matrycą zainstalowaną w amplifikatorni DSO, odbywa się w pełni cyfrowo, za pośrednictwem protokołu DANTE.

Nagłośnienie hali – część komercyjna

Nagłośnienie komercyjne bazuje na certyfikowanych do DSO zestawach głośnikowych Community. Aby wzmocnić sygnał w zakresie niskich częstotliwości system DSO uzupełniono o zestawy niskotonowe. Są one napędzane przez końcówkę mocy Ashly nX1.54 wyposażoną w moduł OPDante. To dogłośnienie służy wyłącznie celom komercyjnym i jest automatycznie wyłączane podczas aktywacji systemu DSO.

Punktem centralnym systemu komercyjnego jest stanowisko komentatora, w którym zlokalizowano konsoletę cyfrową Yamaha TF1.

Dźwiękowy System Ostrzegawczy

W skład Dźwiękowego Systemu Nagłośnienia wchodzą zestawy głośnikowe marki BOSCH: modele sufitowe – LBC3087/41 oraz ścienne – LBC3018/01.

Na co dzień Dźwiękowy System Ostrzegawczy służy jako system wspomagający i jest wykorzystywany do celów komercyjnych: obsługi imprez oraz zawodów. Dzięki takiemu rozwiązaniu sygnał komercyjny może docierać nie tylko na halę sportową, ale również do korytarzy oraz pozostałej infrastruktury objętej DSO. W przypadku zagrożenia DSO ma pełen priorytet – wszelkie sygnały komercyjne są automatycznie wyciszane, a pierwszeństwo otrzymują komunikaty ewakuacyjne oraz sygnał z mikrofonu strażaka.

Projekt systemu nagłośnienia oraz dostawę urządzeń do dźwiękowego systemu ostrzegawczego na hali Arena Jaskółka zrealizowała firma TOMMEX.
Kompletną implementację systemu i instalację wykonała firma SLX Sp. z o.o. www.slx.pl.

Najchętniej czytane

Harman CloudworX Manager

Harman Professional Solutions ogłosił debiut CloudworX Managera, pierwszej aplikacji z najnowocześniejszego, opartego na pracy w chmurze, darmowego oprogramowania CloudworX. Platforma...

Epson EB-L1495U

W ofercie marki Epson znajduje się wiele profesjonalnych projektorów, a wśród nich laserowy: 3LCD pracujący w rozdzielczości WUXGA, zapewniający doskonałą...