
Brytyjska firma Tannoy ma bez mała stuletnią tradycję, bowiem Guy Fountain założył ją w 1926 roku, początkowo działając w garażu przy Tulsemere Road. Od tego adresu zresztą wzięła się pierwsza nazwa – Tulsemere Manufacturing Company, w 1928 roku zmieniona na Tannoy, słowo będące sylabicznym skrótem od stopu tantalu, używanego wówczas do produkcji prostownika elektrolitycznego, będącego zresztą własną konstrukcją firmy. Początkowo specjalizującej się w wytwarzaniu ładowarek akumulatorów do bezprzewodowych systemów radiowych. Współcześnie marka ta kojarzy się z głośnikami, jak choćby nową serią instalacyjnych kolumn naściennych DVS 1.0, której poświęciłem ten artykuł.
W skład serii DVS 1.0 wchodzą trzy modele: DVS 401, DVS 601 oraz DVS 801, przy czym pierwsza cyfra oznaczenia numerycznego określa średnicę przetwornika niskotonowego. Mamy tu do czynienia z głośnikami współosiowymi (gdy chodzi o umieszczenie obu przetworników), przeznaczonymi do montażu powierzchniowego (naściennego), wyposażone w transformator i przeznaczone do zastosowań instalacyjnych. Ich naturalnym środowiskiem są obiekty gastronomiczne, hotele, centra biznesowe, rozrywki i wiele podobnych. Są w stanie dostarczyć dobry dźwięk, oferując bardzo dobre parametry, a przy tym niezawodność i trwałość. Wzornictwo jest dość stonowane, eleganckie, co sprawia, że doskonale wkomponowują się w każde wnętrze, bez względu na jego przeznaczenie. Producent oferuje je w dwóch wersjach kolorystycznych – czarnej i białej. Dla wielu użytkowników bardzo istotną informację będzie także ta, że charakteryzują się one klasą ochrony IP64, co sprawia, że mogą pracować nawet w trudnych warunkach – także na basenach, aquaparkach, warsztatach – słowem tam, gdzie występuje wysoka wilgotność, czy sporo kurzu. Każdy model z omawianej serii ma również certyfikat EN54-24 dla systemów wykrywania dymu i ognia, jak również certyfikat UL1480 dla systemów sygnalizacji przeciwpożarowej. To wszystko sprawia, że seria DVS 1.0 jest wyjątkowo uniwersalna i znajdzie zastosowanie w wielu miejscach, także tam, gdzie wymagania dla instalacji nagłośnieniowej są szczególnie wyśrubowane. Trzeba też dodać, że głośniki zostały zaprojektowane w taki sposób, by ich instalacja przebiegała bezproblemowo. Osprzęt do podwieszania jest bardzo prosty, dzięki czemu można je szybko i bez wysiłku skonfigurować. Głośniki wyposażono w odczepy transformatora do systemów liniowych 70/100 V lub 8 Ω, co także ułatwia życie instalatorom.

Głośniki serii DVS 1.0 można instalować zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz.
W przypadku wielu obiektów nie zawsze sprawdzą się systemy sufitowe i naprzeciwko tak specyficznym potrzebom wychodzi brytyjski producent. Naścienna seria DVS 1.0 oferuje precyzyjny dźwięk, optymalnie skierowany by wypełnić całą przestrzeń – niewielkie rozmiary i łatwość montażu sprawiają, że można je umieścić dosłownie wszędzie tam, gdzie okaże się to potrzebne. Każdy z omawianych modeli doskonale nadaje się do odtwarzania zarówno muzyki, jak wszystkich niezbędnych komunikatów – skierowanych np. do gości hotelowych, klientów sklepu itp. Cała trójka oferuje odpowiednią moc, szerokie pasmo przenoszenia i niskie poziom zniekształceń, a także wiele innych walorów, które zwykle można znaleźć w droższych produktach. Obudowy mają kształt zaoblony, co także ma szereg plusów – generalnie powinno się je montować na takich wysokościach, by nie kolidowały z ewentualnym ruchem osób, ale jeśli z jakiegoś powodu nie jest to możliwe, brak krawędzi jest niewątpliwie bardziej bezpiecznym rozwiązaniem. Materiałem wykorzystanym do wykonania obudowy jest ABS, dzięki czemu jest ona bardzo trwała i odporna na zarysowania. Kratka przednia jest wykonana z aluminium. Instalacja jest stosunkowo łatwa, także dzięki dołączonemu stalowemu wspornikowi montażowemu, w kolorze dopasowanym do obudowy. Głośniki wyposażono w złącza Phoenix.

System montażu jest bardzo prosty i wygodny. Kompletny głośnik DVS 401 z zamontowanym zawieszeniem naściennym.
Tannoy DVS 401 jest najmniejszym modelem z omawianej serii i jest to współosiowy, pasywny głośnik dwudrożny – przeznaczony do montażu powierzchniowego/naściennego. Wyposażono go w pojedynczy przetwornik niskotonowy o średnicy 4 cali (100 mm) oraz wysokotonowy o średnicy 20 mm. Pierwszy z nich wykonany jest z polipropylenu, zaś drugi posiada miękką kopułkę, chłodzoną ferrofluidem. Materiał membrany papierowej i jej krawędź z gumy butylowej zwiększają trwałość głośnika. Częstotliwość podziału zwrotnicy wynosi 3250 Hz. Całość – o czym już była mowa, umieszczona jest w odpornej na promieniowanie UV i warunki atmosferyczne obudowie ABS UL 94-V0. Dzięki niewielkim wymiarom nadaje się nawet do stosunkowo niewielkich pomieszczeń, ma bowiem tylko 287 mm wysokości, 181 mm szerokości i 143 mm głębokości, ważąc 4,5 kg. Nominalna dyspersja, stożkowa wynosi 107°. Przy bardzo kompaktowych rozmiarach udało się uzyskać bardzo dobre parametry, jak pasmo przenoszenia z zakresie (dla -3 dB) od 80 Hz do 20 kHz, względnie od 70 Hz do 20 kHz (-10 dB). Moc ciągła wynosi 25 W, zaś szczytowa 100 W. Maksymalny ciągły SPL wynosi 96 dB, mierzony w odległości 1 m od głośnika, w warunkach swobodnego pola (zatem bez przeszkód po drodze, do pomiaru wykorzystuje się szum różowy). Zalecana moc wzmacniacza wynosi 50 W, przy impedancji 8 Ω.

Nowa seria głośników Tannoy DVS 1.0 wydaje się być bardzo ciekawą ofertą dla różnych obiektów, jak hotele, restauracje, centra handlowe, placówki medyczne, domy opieki, centra biznesowe itp. Od lewej – głośnik DVS 601 w wersji czarnej, przód i tył. Jak każdy z modeli serii, także DVS 601 dostępny jest w wersji białej, po zdjęciu aluminiowego grilla.
DVS 601 jest pod względem konstrukcyjny bardzo zbliżony, zastosowano w nim jednak większy przetwornik niskotonowy, bowiem ma on średnicę 6,5 cala, czyli 165 mm. Współosiowy wysokotonowy jest identyczny jak w przypadku mniejszego modelu. Częstotliwość podziału ustawiono na 3500 Hz. Oczywiście wzrosły też same wymiary, do 320 mm wysokości, 201 mm szerokości i 169 mm głębokości, przy wadze 5,8 kg. Pasmo przenoszenia obejmuje zakres od 90 Hz do 20 kHz (-3 dB), względnie od 80 Hz do 20 kHz (-10 dB). Stożkowa dyspersja wynosi 90°. Ten model oferuje 30 W mocy ciągłej i 120 W szczytowej, zaś maksymalny poziom SPL to 100 dB. Największym z serii DVS 1.0 jest głośnik DVS 801, który wyposażono w przetwornik niskotonowy o średnicy 8 cali (200 mm), wykonany z polipropylenu i 1-calowz przetwornik wysokotonowy z miękką kopułką chłodzoną ferrofluidem. Ponieważ przetwornik niskotonowy ma dwukrotnie większą średnicę niż w przypadku najmniejszego modelu, odpowiednio urosły także wymiary całości, do 398 mm wysokości, 251 mm szerokości i 198 mm głębokości. Waga DVS 801 wynosi 8,7 kg. Niższa jest także częstotliwość podziału zwrotnicy, wynosząca tutaj 3150 Hz. Głośnik oferuje moc ciągłą wynoszącą 60 W, szczytową 240 W. Zaleca się użycie wzmacniacza o mocy 120 W. Pasmo przenoszenia pokrywa zakres od 85 Hz do 20 kHz (-3 dB), względnie od 75 Hz do 20 kHz (-10 dB). Stożkowa dyspersja wynosi 82°.

Czarna wersja największego głośnika z serii, czyli DVS 801 oraz wariant biały, po zdjęciu grilla.
PODSUMOWANIE
Nowa seria głośników Tannoy DVS 1.0 wydaje się być bardzo ciekawą ofertą dla różnych obiektów, jak hotele, restauracje, centra handlowe, placówki medyczne, domy opieki, centra biznesowe itp. Ponieważ mamy do dyspozycji trzy modele, różniące się wielkością, a także stożkową dyspersją, możemy odpowiednio skonfigurować system nagłośnienia, by wypełnić daną przestrzeń dźwiękiem. Jakość reprodukcji jest na tyle wysoka, że głośniki te nadają się zarówno do odtwarzania muzyki na pierwszym planie, jak i jako tło – a ponadto wszystkich niezbędnych komunikatów głosowych itp. Co więcej, można je stosować w instalacjach o niskiej impedancji, ale także w systemach 70 V/100 V. Stopień ochrony IP64 pozwala także na montaż zewnętrzny czy też w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności, względnie zapyleniu. Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie parametry, a także renomę brytyjskiej marki, to trzeba przyznać, że na rynku pojawiła się kolejna oferta, na którą na pewno warto zwrócić uwagę.
TEKST: Dariusz Mazurowski, „AVIntegracje”