Tannoy QCI Series

Wysokiej jakości głośniki instalacyjne

Tannoy należy do najstarszych firm w branży audio, powstała bowiem w 1926 roku (z inicjatywy Guya Fountaina) i początkowo nosiła nazwę Tulsemere Manufacturing Company – specjalizując się w produkcji… ładowarek do zestawów radiowych. Dwa lata później zmieniono jej nazwę na Tannoy, która nb. jest połączeniem (sylabicznym skrótem) słów tantalum alloy (stop tantalu), materiału opracowanego przez inżynierów firmy z myślą o prostownikach. W latach wojny produkowano m. in. nagłośnienie dla wojska, a z czasem głośniki stały się tym, co zagwarantowało firmie sławę i uznanie na całym świecie. Obecnie Tannoy jest częścią dużego holdingu Music Tribe.

Seria QCI składa się z kilku modeli wydajnych, koncentrycznych głośników sufitowych i powierzchniowych do zastosowań instalacyjnych. Skonstruowano je przede wszystkim z myślą o jak najwierniejszym odtwarzaniu muzyki i mogą posłużyć do budowy audiofilskich systemów stereo, surround lub obejmujących większą liczbę pomieszczeń. Najmniejszym z nich jest QCI 3 (sprzedawany w zestawie jako para), który waży zaledwie 0,9 kg przy rozmiarach 154 x 154 x 105 mm – a przy tym jest w stanie zapewnić moc ciągłą 80 W, szczytową zaś nawet 160 W. Producent zaleca wykorzystanie wzmacniacza o mocy 120 W, by w pełni cieszyć się walorami tego modelu. Pomimo bardzo kompaktowej postaci jest to pełnozakresowy głośnik wysokiej jakości, który będzie w stanie bardzo wiernie reprodukować muzykę. Producent z dumą podkreśla zresztą, że całą serię QCI zaprojektowano z zachowaniem tych samych standardów, co najbardziej audiofilskie modele tej marki. Sercem jest pojedynczy przetwornik o średnicy 3-cali (75 mm), ze stożkiem z włókna szklanego i gumowym obramowaniem o dużym skoku. Zapewnia on pasmo przenoszenia wynoszące od 110 Hz do 20 kHz (±3 dB), względnie od 80 Hz do 20 kHz (-10 dB). QCI 3, ze względu na wielkość idealnie nadaje się do małych pomieszczeń, w których instalacja większych głośników byłaby dość kłopotliwa.

Tannoy QCI Series

Głośnik QCI 3 widziany z przodu bez grilla, z tyłu i z przodu z grillem

Warto też podkreślić, że – podobnie jak cała seria – charakteryzuje się on czymś, co można określić jako dyskretną elegancję, dzięki czemu nie koliduje on z wystrojem wnętrza. Wszystkie modele mają cienką ramkę, dzięki czemu w każdym miejscu wyglądają naprawdę dobrze. Stalowy grill pokryto proszkowo, dzięki czemu jest odporny na promieniowanie UV, dobrze też chroniąc przed kurzem. Kratkę można zresztą zdjąć i pomalować na dowolny kolor, aby pasowała do konkretnego wystroju. W zestawie znajdują się okrągłe i kwadratowe ramki, a innowacyjny, samonastawny system mocowania sprawia, że montaż całości jest bardzo prosty. Podobnie jak pozostałe modele, zastosowano tu łącza Phoenix. Z myślą o QCI 3 opracowano zestaw do montażu wstępnego, PMK 3. Jest to wspornik, którego używa się na etapie prac konstrukcyjnych – na przykład przed położeniem płyty gipsowo-kartonowej – w celu oznaczenia lokalizacji głośników i ułatwienia późniejszej instalacji. Mocuje się go po prostu do belek stropowych, co zapewnia precyzyjne rozmieszczenie głośników. Wspornik wyposażono w regulowane metalowe skrzydełka, które można rozpiąć pod dowolnym kątem, dzięki czemu umożliwiają mocowanie przewodu głośnikowego.

Wyraźnie większy, choć wciąż bardzo kompaktowy jest QCI 6DC, wyposażony w podwójny koncentryczny przetwornik z technologią Omnimagnet, co daje niemal idealne źródło punktowe. Przetwornik niskotonowy jest 6-calowy (150 mm), ze stożkiem z włókna szklanego i gumowym zawieszeniem o dużym skoku, zaś 1-calowy wysokotonowy jest umieszczony centralnie, co znacznie poprawia spójność czasową. Moc średnia wynosi 70 W, ciągła 140 W, zaś szczytowa 280 W. Pasmo przenoszenia to 55 Hz-20 kHz (±3 dB), względnie 35 Hz-20 kHz (-10 dB). Wydajność jest także istotnie większa dzięki zastosowaniu innowacyjnego falowodu Torus Ogive, który umożliwia szybkie rozszerzanie czoła fali, dodatkowo poprawiając kierunkowość wysokich częstotliwości i zapewniając skupione umiejscowienie obrazu. Podobnie jak w przypadku mniejszego modelu, także tutaj pokryty proszkowo grill można zdjąć i pomalować. QCI 6DC jest sprzedawany pojedynczo, a w zestawie znajdziemy m. in. okrągłe i kwadratowe ramki, przegrody, maski do malowania, szablon wycięcia, a także śruby (4 szt.). Dla tego głośnika przewidziano zestaw montażu wstępnego PMK 6, a także puszkę chroniącą tył głośnika.

Tannoy QCI Series

Głośnik QCI 6DC IW ze zdjętym i z założonym grillem

Z myślą o instalacji w ścianie powstał pokrewny model QCI 6DC IW, mający inną formę, ale także wyposażony w podwójny koncentryczny przetwornik, czyli niskotonowy przetwornik o średnicy 150 mm (6 cali), ze stożkiem z włókna szklanego i gumowym zawieszeniem o dużym skoku, a także centralnie umieszczony przetwornik wysokotonowy. Tutaj zastosowano falowód tulipanowy z symetryczną dyspersją, zapewniający szeroką scenę dźwiękową ze skupionym i dokładnym obrazowaniem stereo. Ten model waży nieco więcej, bowiem prawie 3 kg i otrzymujemy go wraz z grillem, maską do malowania i szablonem. Opcjonalnie można dokupić zestaw do montażu PMK 6 IW oraz puszkę tylną.

QCI 8DC jest największym z głośników, konstrukcyjnie zbliżonym do QCI 6DC, ale wyposażonym w większy, bo 8-calowy przetwornik niskotonowy. Oczywiście ze stożkiem z włókna szklanego i gumowym zawieszeniem. Podobnie jak w pozostałych modelach, także tu mamy podwójny koncentryczny przetwornik z technologią Omnimagnet. A także falowód Torus Ogive dla lepszej kierunkowości. Półmatowe białe wykończenie pasuje do każdego otoczenia, a gill można zdjąć i pomalować na dowolny kolor. Notabene plakietka z logiem Tannoy jest zdejmowana, by ułatwić malowanie. W zestawie znajdują się okrągłe i kwadratowe ramki, a innowacyjny, samonastawny system mocowania bardzo ułatwia montaż. QCI 8DC charakteryzuje się bardzo dobrym pasmem przenoszenia, od 35 Hz do 20 kHz (±3 dB), względnie nawet od 25 Hz do 20 kHz (-10 dB). Moc średnia to 80 W, ciągła 160 W, zaś szczytowa 320 W, przy czym zalecana moc wzmacniacza to 240 W. I to wszystko z głośnika, który ma wymiary 290 x 290 x 114 mm i waży tylko 3,1 kg. W zestawie znajdują się okrągłe i kwadratowe ramki, przegrody, maski do malowania, szablon wycięcia, a także śruby. Do tego modelu przewidziano dwie wersje puszki do osłony tyłu, a także zestaw do wstępnego montażu PMK 8.

Tannoy QCI Series

Widok głośnika QCI 8DC

Ostatnim modelem z serii QCI jest QCI A1, występujący w dwóch wariantach kolorystycznych – białym i czarnym. Stąd zresztą w nazwach skróty: QCI A1-WH i QCI A1-BL (od white i black). Są to głośniki naścienne, wyposażone w zintegrowane mocowanie i sztywną, odlewaną część spodnią. Obudowa wykonana jest z tworzywa, zaś pokryty proszkowo grill z aluminium. Całość jest odporna na promieniowanie UV i została tak skonstruowana, że nadaje się zarówno do zastosowań wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Obudowa jest zresztą przystosowana do montażu powierzchniowego, formowana wtryskowo i charakteryzuje się stopniem ochrony IP54. Zaleca się, by głośnik nie pracował w otoczeniu o temperaturze przekraczającej 45° Celsjusza. Sama instalacja jest szybka i łatwa dzięki dołączonemu wspornikowi montażowemu w dopasowanym kolorze, a także elementom montażowym regulowanym na górze i na dole obudowy. Oczywiście QCI A1 wykorzystuje tę samą technologię Tannoy Dual Concentric Driver, przy czym wykonany z włókna szklanego przetwornik niskotonowy ma średnicę 5 cali i jak nietrudno się domyślić – także ma gumowe zawieszenie. Także tutaj zastosowano falowód tulipanowy, co poprawia dyspersję źródła punktowego, zapewniając wyjątkową klarowność i artykulację wysokich częstotliwości. Pasmo przenoszenia wynosi od 55 Hz do 20 kHz (±3 dB), albo od 40 Hz do 20 kHz (-10 dB). Moc średnia to 60 W, ciągła 120 W, a szczytowa 240 W, przy czym rekomendowana jest moc wzmacniacza wynosząca 180 W.

Podsumowanie
Tannoy to uznana marka i gdy pojawia się nowy produkt sygnowany jej logiem mamy pełne prawo oczekiwać, że będzie spełniać bardzo wyśrubowane oczekiwania potencjalnych użytkowników. Nie inaczej jest w tym wypadku, QCI to seria relatywnie niewielkich, ale bardzo wydajnych głośników, o doskonałych parametrach – gdy mówimy o mocy, paśmie przenoszenia, czy pokryciu. Jakość wykonania i dyskretne wzornictwo także mówią same za siebie. Brytyjska firma zawsze stawiała na wierną reprodukcję dźwięku i to także jest kluczową cechą nowej serii. Głośniki te służą przede wszystkim do budowania instalacji audio, w których jakość jest elementem najważniejszym. Docelowo mają służyć do odtwarzania muzyki, wszędzie tam, gdzie potrzebne są dyskretne, nieduże, ale wydaje głośniki. Mogą to być zarówno instalacje w miejscach publicznych, jak galerie, kluby, instytucje kulturalne, czy też w przestrzeniach prywatnych, o ile tylko ich właściciel i użytkownicy cenią sobie właśnie to, co rozsławiło markę Tannoy – znakomity dźwięk.

Tannoy QCI Series

Głośnik QCI A1-WH (wariant biały), z grillem

TEKST: Dariusz Mazurowski, „AVIntegracje”