Niedawno przedstawiliśmy krótką relację z warszawskiego etapu polskiego roadshow firmy COMM-TEC. Spotkanie w ramach forum firmy VIVATEQ, o którym będzie mowa tym razem, miało zgoła inną, stacjonarną formę. Odbyło się 24 maja w Warszawie, w hotelu Airport Hotel Okęcie. Gdy przybyłem i zapytałem Mateusza Wyrobę, czyli pierwszą napotkaną osobę z VIVATEQ władającą naszym językiem ojczystym, z kim kontaktować się w celu uzyskania dodatkowych informacji, usłyszałem, że z Bogusławem Kłodzińskim. Zaraz, zaraz… Przecież człowieka o takim samym imieniu i nazwisku spotkałem miesiąc wcześniej, na prezentacji COMM-TEC. O co tu chodzi? No cóż, okazuje się, że firma VIVATEQ GmbH, powstała w 2006 roku, jest firmą siostrzaną wobec Comm-Tec GmbH.

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]V[/fusion_dropcap]IVATEQ GmbH ma swoją siedzibę w Uhingen, w południowych Niemczech i jest ogólnoeuropejskim dystrybutorem profesjonalnych urządzeń i systemów audiowizualnych, ale – w odróżnieniu od COMM-TEC – przeznaczonych głównie na rynek rezydencjalny. Inaczej mówiąc, są to rozwiązania do zastosowań „domowych”, jakkolwiek w ofercie firmy znaleźć można również produkty do instalacji komercyjnych. Głównymi grupami produktowymi są systemy i urządzenia do zintegrowanego sterowania (takie jak piloty, ekrany dotykowe, aplikacje i procesory sterujące oraz dystrybucyjne) firm RTI i ProControl, systemy multiroom Autonomic Controls (w tym streamery, także pracujące w standardzie Hi-Res Audio, media serwery, wzmacniacze i panele naścienne) oraz Trivum, głośniki Origin Acoustics, systemy automatyki budynkowej firmy HDL, oparte o technologię KNX i BusPro, urządzenia signal management WyreStorm oraz stacje dokujące do iPadów firmy iROOM. Pośród wymienionych marek kluczowe znaczenie mają natomiast RTI, Autonomic, OriginAcoustics oraz iROOM. Prezentacje Prelekcje prowadziły cztery osoby – dwie „z importu”, czyli Alex Tempel oraz Christoph Luther, i dwie „krajowe”, to jest Mateusz Wyroba i Michał Jaworski. Bogusławowi Kłodzińskiemu powierzono funkcję moderatora. W prelekcjach omawiane były nie tylko poszczególne produkty czy grupy produktowe, ale też – właściwie przede wszystkim – zintegrowane rozwiązania, zaprojektowane z wykorzystaniem tychże. Elastyczna automatyka budynku oparta na standardzie KNX lub systemie autorskim; IoT – Internet rzeczy w domu lub biurze, iRoom – jak w pełni wykorzystać możliwości iPada w rezydencjach lub rozwiązaniach komercyjnych; Multiroom audio z transmisją LAN/WiFi i możliwością podłączenia wielu playerów – to tylko kilka spośród poruszanych tematów. W programie znalazły się także pokazy na żywo: Multiroom audio po sieci LAN / WiFi; KNX z systemem multiroom audio; iPad w rozwiązaniach rezydencjalnych i komercyjnych; Audio, wideo oraz sterowanie poprzez sieć LAN. Łącznie na trzech sesjach w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu w prezentacji uczestniczyło blisko dziewięćdziesiąt osób.

VIVATEQ w Polsce
Polityka biznesowa VIVATEQ GmbH jest podobna do tej, jaką prowadzi COMM-TEC. Zakłada ona współpracę z lokalnymi partnerami, tzw. resellerami, i dokonywana jest poprzez dostarczanie im sprzętu, jak również wiedzy i wsparcia technicznego na etapie planowania, realizacji i utrzymania zainstalowanych systemów.VIVATEQ ma w Polsce trzech przedstawicieli handlowych: Michała Jaworskiego oraz wspomnianych już Mateusza Wyrobę i Bogusława Kłodzińskiego. VIVATEQ Forum stało się już swego rodzaju tradycją. Wiadomo przecież, że oferta dostawców wciąż zmienia się i unowocześnia, a w związku z tym partnerzy VIVATEQ muszą mieć możliwość systematycznego uaktualniania swojej wiedzy na temat nowo powstających systemów i produktów. Wiadomo także, że nie wszystkie tego rodzaju informacje da się przekazać za pośrednictwem newsletterów, a nawet podczas wizyt handlowych czy szkoleń. W trakcie wizyt też nie zawsze jest okazja ku temu, by zademonstrować urządzenia czy systemy w tak szeroki sposób, jak ma to miejsce podczas Forum, gdzie każdy dealer może osobiście sprawdzić je w działaniu. Forum to również doskonała sposobność do osobistego spotkania się z product managerami czy zarządem firmy, jak i przedstawicielami dealerów, wymienienia uwag, wysłuchania opinii itp. Krótko mówiąc, była to świetna okazja do wszechstronnego poszerzenia wiedzy na temat aktualnej oferty VIVATEQ.

Podsumowanie
Przyznam szczerze, że jeszcze do niedawna idea inteligentnego domu była dla mnie czystą fanaberią, wymysłem stworzonym dla bogatych snobów. Przekonawszy się jednak, co potrafią te systemy, z podkulonym ogonem przyznaję, że jeśli kiedyś dorobię się domu tak dużego, że muzyki z systemu hi-fi w salonie nie będzie słychać na przykład w sypialni, to zapewne z chęcią sprawię sobie takie rozwiązania, jakie znaleźć można w ofercie VIVATEQ. Będzie się działo…

TEKST I ZDJĘCIA: Marek Korbecki, AVintegracje