W roku 2020 i 2021 profesjonalne monitory dotykowe all-in-one z wbudowanymi platformami wideokonferencyjnymi, kamerami, mikrofonami i głośnikami przeżywały prawdziwy rozkwit sprzedaży.
Było to oczywiście związane z ograniczeniami pandemicznymi i koniecznością przeorganizowania tego, jak na co dzień się pracuje i wprowadzenia zupełnie nowych modeli pracy – w szczególności w dużych korporacjach.
Szybko okazało się jednak, że taki model pracy wcale nie jest chwilowy i zostanie z nami na dłużej, ponieważ w wielu przypadkach praca w mniejszych grupach, w małych salach stacjonarnie i możliwość realizowania wielu krótkich połączeń audio i wideo, również ad hoc, jest bardzo wygodna dla pracowników i pracodawców. Dlatego bardzo wielu producentów zdecydowało się w ostatnich miesiącach na rozszerzenie swojej oferty i wprowadzenie do niej właśnie rozwiązań umożliwiających pracę współdzieloną i realizację wideokonferencji. W tym marka Huawei, która kilkanaście miesięcy temu zaprezentowała serię dotykowych monitorów IdeaHub.

Są na rynku producenci, którzy po sukcesach na rynku profesjonalnym decydują się rozszerzyć swoją ofertę o rozwiązania konsumenckie. Są też tacy, którzy doświadczenia wyniesione ze sprzedaży produktów dla użytkowników prywatnych przenoszą na rynek profesjonalny. Natomiast bardzo wielu największych producentów działa równolegle na obydwu rynkach, dostarczając swoje rozwiązania zarówno użytkownikom domowym, jak i największym korporacjom, firmom produkcyjnym czy instytucjom.
Taką właśnie firmą jest Huawei, założona w zagłębiu elektroniki w Shenzhen w 1987 roku. Przedsiębiorstwo jest największym na świecie producentem urządzeń telekomunikacyjnych i jednym z liderów rynku rozwiązań 5G, rozwiązań do magazynowania danych czy sprzętu sieciowego do największych i najbardziej wymagających sieci. Od 2021 roku firma zaczęła również angażować się w rozwijający się rynek samochodów elektrycznych i dzięki nawiązaniu współpracy z amerykańsko-chińską marką Seres, oprogramowanie Huawei i podzespoły techniczne pracują m.in. w dużym, hybrydowym SUV-ie Seres SF5.
W 2020 roku chiński producent zaprezentował pierwszą serię profesjonalnych monitorów dotykowych, stworzonych z myślą o rynkach biznesowych i edukacyjnym. Zapraszamy do lektury wywiadu z Piotrem Pawlikowskim, odpowiedzialnym za rozwiązania video collaboration na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej oraz w krajach nordyckich, z którym rozmawialiśmy o tym, co w zakresie rozwiązań do pracy współdzielonej i do wideokonferencji ma do powiedzenia firma Huawei.

Wielkoformatowe monitory dotykowe Huawei IdeaHub

Monitory z rodziny IdeaHub oferują bardzo łatwą, intuicyjną obsługę. Wystarczy, na przykład, tylko przetrzeć dłonią monitor, aby natychmiast wymazać napisane wcześniej treści.

Łukasz Kornafel, „AVIntegracje”: Jak zapadła decyzja o wprowadzeniu do oferty firmy Huawei profesjonalnych, wielkoformatowych monitorów dotykowych? Przez wiele lat firmę Huawei kojarzyliśmy jednak przede wszystkim jako producenta komputerów przenośnych, telefonów czy sprzętu konsumenckiego. Piotr Pawlikowski, Huawei: Dla konsumenta Huawei jest znany głównie jako producent wysokiej jakości smartfonów, laptopów czy inteligentnych zegarków, natomiast od dawna głównym mottem firmy jest: „Bring digital to every person, home and organization, for a fully connected inteligent world”. Tym samym chciałbym podkreślić, że nasza oferta jest skierowana nie tylko do rynku konsumenckiego i odbiorcą naszych produktów jest nie tylko klient indywidualny, ale również klienci biznesowi czy operatorzy telekomunikacyjni z całego świata. Seria monitorów dotykowych IdeaHub jest częścią oferty collaboration stworzonej m.in. z myślą o biznesie. Jedną z idei przyświecających powstaniu tej rodziny produktów było stworzenie rozwiązań łączących sztuczną inteligencję i wysokiej jakości obraz w technologii 4K, które mają wspierać przedsiębiorstwa w podnoszeniu ich produktywności, efektywności i ułatwiać im codzienną pracę. Nasza firma chce, aby pracownicy z każdej gałęzi rynku mogli w każdym miejscu czerpać korzyści z innowacyjnego miejsca pracy.

Czy możemy zatem nieco szerzej powiedzieć o dotychczasowym portfolio Huawei dla rynku biznesowego i dla branży IT?
Tych rozwiązań jest bardzo wiele, począwszy od produktów dla rynku IT takich jak routery, przełączniki sieciowe przez rozwiązania do magazynowania danych dla kompleksów data center aż po sieci bezprzewodowe wi-fi 6. W obszarze produktów dla operatorów telekomunikacyjnych skupiamy się natomiast na rozwiązaniach do budowy sieci 5G.

Kiedy zadebiutowały produkty IdeaHub S, IdeaHub Pro i IdeaHub Board?
Jako pierwsze na rynku pojawiły się nasze flagowe produkty, jakimi są modele IdeaHub Pro i IdeaHub S. Ich premiera na rynku europejskim miała miejsce w październiku 2020 roku. Natomiast w drugim kwartale 2021 roku do oferty dołączył również IdeaHub Board, czyli monitor interaktywny.

Jak wygląda rozwój technologiczny produktów znajdujących się w ofercie Huawei i opracowywanie nowych technologii?
Firma Huawei bardzo mocno inwestuje w badania i rozwój. W centrach R&D na całym świecie pracuje niemal 55% naszych pracowników – 107 tys. osób. Inwestycje w ten sektor mają dla naszej firmy olbrzymie znaczenie. Ciekawostką jest fakt, że jesteśmy jednym z wiodących na rynku przedsiębiorstw, jeżeli chodzi o liczbę posiadanych patentów. Doświadczenia wyniesione z tych trzech dekad obecności na rynku mają odzwierciedlenie w nowych produktach.

Wielkoformatowe monitory dotykowe Huawei IdeaHub

Wraz z monitorem dostarczane są interaktywne pisaki.

Co ciekawe, wspomniałeś wcześniej o sztucznej inteligencji obecnej w produktach marki Huawei. Jakie są zatem algorytmy z tego zakresu, które znajdziemy w monitorach wielkoformatowych?
To chociażby pełna automatyka kamer w modelach IdeaHub Pro i IdeaHub S. Znajdujące się w nich kamery potrafią podążać za osobą mówiącą, co w znakomity sposób podnosi jakość wideokonferencji. W zakresie audio, urządzenia dysponują matrycami mikrofonowymi z technologią formowania wiązki, ale także mają funkcję o nazwie acoustic baffle. Inteligentny wyświetlacz Huawei wykorzystuje system 12 mikrofonów, beamforming i unikalne algorytmy sztucznej inteligencji, aby utworzyć zamkniętą strefę przed wyświetlaczem. Są to niewidzialne ściany, które blokują wszystkie dźwięki znajdujące się poza nimi. To wszystko dzieje się w sposób automatyczny, tak aby najbardziej jak to tylko możliwe odciążyć użytkownika, by mógł się on skupić wyłącznie na merytoryce spotkania. Jest to bardzo przydatna funkcja, która umożliwia eliminację hałasu otoczenia, który może bardzo mocno zakłócać spotkanie i utrudniać zdalnym uczestnikom zrozumienie mowy.

Wielkoformatowe monitory dotykowe Huawei IdeaHub

Piotrem Pawlikowski, video collaboration products business development manager CEE&Nordic w Huawei, prezentuje możliwości ekranu IdeaHub Pro. Dzięki bardzo szybkiemu czasowi reakcji, pracując na monitorze interaktywnym Huawei ma się wrażenie pisania na klasycznej tablicy suchościeralnej.

Powiedzieliśmy ogólnie o technologiach obecnych w monitorach wielkoformatowych firmy Huawei. Jakie są zatem najważniejsze cechy produktów IdeaHub Pro, S i IdeaHub Board?
Cechą wyróżniającą produktów z serii IdeaHub Pro i IdeaHub S jest ich gotowość do połączeń wideokonferencyjnych. Łączą one w sobie trzy główne funkcjonalności: konferencje wysokiej jakości, inteligentną tablicę interaktywną i bezprzewodowe udostępnianie treści. Te elementy napędzane są sztuczną inteligencją. Z jednej strony w IdeaHubie mamy wbudowany profesjonalny kodek wideokonferencyjny zgodny z SIP i H.323, czyli ogólnoświatowym standardem profesjonalnych połączeń wideo, z drugiej zaś, urządzenie umożliwia połączenia wideokonferencyjne z dowolnej aplikacji chmurowej firm trzecich, które działają pod systemem Windows. W skrócie – IdeaHub może działać z praktycznie wszystkimi aplikacjami chmurowymi do komunikacji. Niezależnie od tego, z jakiej platformy korzystają nasi partnerzy biznesowi, możemy z nimi rozmawiać poprzez IdeaHub. Ta elastyczność jest ogromną zaletą naszego urządzenia i pozwala chronić inwestycje klienta.
W warstwie sprzętowej mamy urządzenie z wbudowaną profesjonalną kamerą – 4K w modelu Pro, FullHD w modelu S, matrycą mikrofonową zbierającą dźwięk z odległości do ośmiu metrów i bardzo szerokimi możliwościami rozbudowy.
Natomiast Huawei IdeaHub Board to przede wszystkim inteligentna tablica, monitor interaktywny. W tym przypadku bardzo duży nacisk został położony na samą matrycę i budowę monitora. Mamy tutaj technologię dotyku bazującą na podczerwieni i panel LCD z automatycznym dostosowywaniem podświetlenia do warunków panujących w otoczeniu. To, czym odróżnia się on od modeli IdeaHub Pro i IdeaHub S, to m.in. budowa ekranu, dzięki której pomiędzy panelem a nakładką dotykową nie ma żadnej szczeliny, a powierzchnia jest idealnie matowa. Jest tutaj również wbudowany optyczny filtr niebieskiego światła z certyfikacją od niemieckiego TÜV Rheinland, zapewniający wysoki poziom ochrony oczu. Dzięki temu mamy pewność, że pracując z tym monitorem nawet przez wiele godzin dziennie nasz wzrok nie będzie się tak bardzo męczył, a jak wiadomo, szczególnie dzisiaj z monitorem dotykowym pracujemy długo i z natury rzeczy znajdujemy się w niewielkiej odległości od niego. Dlatego uważam, że to bardzo istotny aspekt wyróżniający ten produkt na rynku. Trzeci element, który wyróżnia model IdeaHub Board, to znakomita reprodukcja kolorów na poziomie ponad 90% (według NTSC). Dzięki temu zarówno poziom czerni, jak i nasycenie kolorów są na bardzo wysokim poziomie. W monitorze Board nie mamy również wbudowanej kamery oraz kodeka wideokonferencyjnego, ale wynika to z faktu, że jest to produkt stworzony do innych zadań. Jednak dokładając do monitora kamerę USB, możemy wciąż cieszyć się możliwościami wideokonferencyjnymi. To, co jest elementem wspólnym, to funkcja tablicy interaktywnej dostępna w całej serii IdeaHub. Ma ona możliwość rozpoznawania pisma odręcznego i figur geometrycznych, i robi to znakomicie. Precyzja rozpoznawania jest tutaj bardzo wysoka, na poziomie 90%. Mamy tutaj zatem cały szereg funkcji, które przydają się w codziennej pracy biurowej, włącznie z możliwością zapisania notatek na urządzeniu, przesłania na USB czy wysłania mailem wprost z urządzenia. Niezwykle istotne jest także bardzo niskie opóźnienie, na poziomie 35 ms, zapewniające bardzo duży komfort pisania i niezwykłą dokładność. Tam, gdzie chcemy postawić kropkę, jest kropka, tam, gdzie przecinek – pojawia się przecinek. Można porównać te odczucia do pisania na zwykłej kartce papieru. Modele IdeaHub Pro i S i model IdeaHub Board łączy obsługa dwóch systemów operacyjnych. Są one natywnie zbudowane na Androidzie, ale dokładamy OPS-a z Windowsem i możemy korzystać z drugiego systemu operacyjnego. Co ważne, oba systemy mogą działać niezależnie, w tle i z pomocą jednego przycisku możemy przełączyć się pomiędzy Windowsem i Androidem, i trwa to zaledwie kilka sekund. Komputery na złączu OPS również znajdują się w naszej ofercie i mogą być przekładane między modelami. Trzecim elementem, który chciałbym tutaj wyróżnić, są szerokie możliwości integracji z rozwiązaniami firm trzecich, otwarte API, pakiet SDK czy dwie szczególnie interesujące preinstalowane aplikacje. Pierwszą z nich jest Hi Board, czyli tablica powitalna, którą możemy skonfigurować wedle naszych potrzeb, a drugim jest mały element systemu digital signage, a więc możliwość uruchomienia IdeaHuba w trybie tablicy ogłoszeń. Zamiast tapety możemy mieć rotujące grafiki z różnymi treściami marketingowymi i informacyjnymi istotnymi dla firmy.

Wielkoformatowe monitory dotykowe Huawei IdeaHub

W sekcji złączy nie mogło zabraknąć wyjściowego portu HDMI, umożliwiającego łatwe sklonowanie obrazu z monitora.

Jakie porty przyłączeniowe znajdziemy w produktach z serii IdeaHub?
W modelu IdeaHub Pro i IdeaHub Board mamy złącza wejściowe HDMI oraz wyjście HDMI, umożliwiające łatwe sklonowanie treści wyświetlanych na urządzeniu. Są też porty USB (w modelu Board również USB-C), które mogą być wykorzystywane do podłączenia nośnika treści lub jako złącza umożliwiające podpięcie myszki lub klawiatury. Porty USB można również przypisać do systemu operacyjnego pracującego na komputerze OPS i wtedy będą one dostępne tylko na Windowsie. Mamy również złącza audio, zarówno wejściowe jak i wyjściowe, dzięki czemu urządzenie można podłączyć do zewnętrznego nagłośnienia. Pracując bezprzewodowo i korzystając z aplikacji Idea Share App bądź bardzo przydatnego akcesorium USB do komputera – Idea Share Key, mamy możliwość pracy na swoim własnym laptopie z poziomu IdeaHub. Możemy, na przykład, przełączać slajdy, uruchamiać aplikacje na laptopie itd. Wtedy monitor działa jak dodatkowy ekran dotykowy dla laptopa. W zakresie bezprzewodowego połączenia komputera z monitorem, jest również wsparcie dla DLNA i Miracast. Warto wspomnieć, że korzystając ze smartfonu Huawei, nie trzeba instalować dodatkowo żadnej aplikacji. Można wprost ze smartfonu wyświetlać treści na IdeaHub, ale działa to także w drugą stronę, umożliwiając sterowanie telefonem z poziomu monitora.

Wielkoformatowe monitory dotykowe Huawei IdeaHub

Korzystając ze specjalnego akcesorium USB do komputera – Idea Share Key, użytkownik ma możliwość bezprzewodowej pracy na swoim własnym laptopie z poziomu IdeaHub. Może, na przykład, przełączać slajdy, uruchamiać aplikacje na laptopie itd. Wtedy monitor działa jak dodatkowy ekran dotykowy dla laptopa.

Jakie przekątne są dostępne w serii produktów IdeaHub?
Klienci mają do dyspozycji dwie przekątne: 65” i 86”.

Dla jakich rynków wertykalnych są przede wszystkim adresowane Wasze rozwiązania?
Przede wszystkim biznes, ale również bardzo ważny jest dla nas rynek edukacyjny, ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa wyższego. Natomiast model Board sprawdzi się doskonale również w edukacji wczesnoszkolnej. Oferujemy nawet specjalny model Board stworzony właśnie dla szkół. Jest on dostępny w atrakcyjniejszej cenie, a tym samym bardziej osiągalny dla odbiorców z sektora edukacyjnego.

Dla jakich odbiorców już do tej pory zostały wdrożone rozwiązania z serii IdeaHub?
Mamy wiele wdrożeń w jednostkach administracji samorządowej, urzędach miast i gmin, starostwach, ale także na uczelniach wyższych i u rozmaitych klientów biznesowych, takich jak np. stacje telewizyjne.

Czy produkty IdeaHub będą jeszcze rozwijane w przyszłości?
Kupując urządzenie IdeaHub, klient może być pewien, że w warstwie programowej będzie ono wciąż rozwijane. Cały czas inwestujemy w badania i rozwój, a nabywając urządzenie IdeaHub klient otrzymuje prawo do aktualizacji oprogramowania.

 

Rozmawiał: Łukasz Kornafel, AVIntegracje
Zdjęcia: Andrzej Pawluś, AVIntegracje