Letni okres urlopowy nie jest najlepszym wykładnikiem, ale jeszcze przed wakacjami dało się zauważyć, szczególnie w dużych korporacjach, coraz większą liczbę pracowników, którzy zaczęli wracać do stacjonarnego trybu pracy, zastępując zadania wykonywane zdalnie, w domu czy w podróży. Taka praca wymaga odpowiednich narzędzi, już nie tylko takich, które umożliwią wspólną pracę z udziałem osób znajdujących się w biurze i wchodzących w skład teamów projektowych. Firma Sharp NEC Display Solutions ma w swojej ofercie produkt dokładnie odpowiadający potrzebom popandemicznego miejsca pracy i pracowników odstępujących od pracy zdalnej na rzecz powrotu do biur. To model NEC WD551, o którego funkcjonalności rozmawialiśmy z Wojciechem Koskiem, znającym ten produkt jak nikt inny.
Nie jest tajemnicą, że sala konferencyjna wyposażona w odpowiednie narzędzia ułatwia komunikację między członkami teamu, pozwala na szybką pracę ad hoc i, co za tym idzie, korzystnie wpływa na kreatywność zespołu. Takim właśnie narzędziem jest interaktywny monitor Windows Collaboration Display NEC WD551 znajdujący się w ofercie firmy Sharp NEC Display Solutions. Monitor doskonale wpisuje się w filozofię BYOM (Bring Your Own Meeting). Wystarczy tylko przynieś własny laptop, podłączyć go do urządzenia i korzystając z własnego sprzętu, już można rozpocząć, a nawet kontynuować rozpoczętą wcześniej wideokonferencję w wygodnej sali konferencyjnej i również w większym gronie.
NEC WD551 został wyposażony w wysokiej jakości ekran z panelem dotykowym pozbawionym ramki (co biorąc pod uwagę interaktywną, dotykową konstrukcję może być kluczowe), zapewniający doskonałe parametry dotyku i świetne parametry wyświetlanego obrazu. Co bardzo ważne, urządzenie jest wyposażone w złącze USB-C ograniczające liczbę potrzebnych do użycia kabli, a zastosowane w monitorze czujniki zbierające dane telemetryczne poinformują administratorów budynku o stopniu zajętości sal czy panujących w nich warunkach. O wszystkie szczegóły techniczne nowego modelu oraz zestaw jego unikatowych funkcji zapytaliśmy Wojciecha Koska z Sharp NEC Display Solutions.
Łukasz Kornafel, „AVIntegracje”: Jaka była główna idea przyświecająca powstaniu tego produktu?
Wojciech Kosek: Sharp NEC Display Solutions: NEC WD551, czyli nasz Windows Collaboration Display, powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie nowoczesnych biur na bardzo elastyczną pracę, czyli pracę, w trakcie której odchodzimy od biurka, odpinamy laptop, idziemy do sali konferencyjnej i nie przerywając rozpoczętej przez nas wcześniej konferencji, możemy zrobić coś ekstra. Jak wiemy jest to monitor all-in-one, a więc w jednym urządzeniu mamy wszystko, czego potrzebujemy. Wobec czego jest to rozwiązanie, które odpowiada na zapotrzebowanie nowoczesnych biur, w szczególności agile teamów, czyli zespołów, które pracują nad jednym projektem.
Dla jakich odbiorców jest adresowane to rozwiązanie?
Moim zdaniem 99% odbiorców tego urządzenia to jednak klienci biznesowi, a więc duże biura, duże korporacje, wszędzie tam, gdzie jest potrzebna praca interaktywna. Wszędzie tam, gdzie robimy dużo spotkań, wszędzie, gdzie potrzebujemy mieć urządzenie bardzo profesjonalne, np. do zrobienia szybkiej wideokonferencji. Mogę z pewnością powiedzieć, że jest to zdecydowanie urządzenie biznesowe.
Jak od strony technicznej prezentuje się NEC WD551?
Jest to mocno zaawansowane technologicznie urządzenie. Zaczynając od najważniejszego elementu, czyli od ekranu – mamy tutaj wbudowany ekran pięćdziesięciopięciocalowy wykonany w technologii IPS, zapewniającej m.in. szerokie kąty widzenia, po to abyśmy dobrze widzieli wyświetlane na nim treści, stojąc przy samym ekranie. Zastosowano tutaj technologię dotyku PCAP, która dodatkowo jest wsparta jeszcze przez dwa interaktywne piórka, które są schowane za ekranem i tam się ładują. Jakość tego dotyku jest na bardzo wysokim poziomie. Pracując z NEC WD551, towarzyszą nam odczucia podobne do operowania na telefonie czy tablecie.
Mamy tutaj również wbudowaną szerokokątną kamerę wideokonferencyjną, zestaw siedmiu mikrofonów z funkcją kasowania echa, a także zestaw czujników, takich jak czujnik natężenia oświetlenia, czujnik obecności użytkownika, czujnik temperatury i wilgotności, a nawet czujnik jakości powietrza. Mocny zestaw czujników, które można zintegrować z biurowym IoT.
Jakie możliwości dają czujniki wbudowane do monitora?
Czujniki, w jakie wyposażony jest NEC WD551, pozwalają, przede wszystkim, na integrację z Microsoft Azure, aby w łatwy sposób można było ocenić, czy w danym pomieszczeniu jeszcze trwa spotkanie i dopasować pracę klimatyzacji czy poziom oświetlenia lub aby można było poinformować system, że dana sala jest już wolna i gotowa na kolejne spotkanie.
Jaka jest rozdzielczość zastosowanego w urządzeniu wyświetlacza? NEC WD551 dysponuje wyświetlaczem UHD, a więc odznaczającym się rozdzielczością 3840 x 2160 pikseli. Oczywiście większość z nas stwierdzi, że wyświetlane na ekranie ikony są małe i pewnie będziemy mieli rację. Jednak tak wysoka rozdzielczość jest potrzebna, abyśmy nie widzieli na ekranie pikseli. Jeżeli podłączymy do WD551 notebooka poprzez USB-C i staniemy przy ekranie, będziemy widzieli bardzo wysokiej jakości obraz. Dzięki temu rysowanie po ekranie jest bardzo płynne, intuicyjne i nie widać ostrych krawędzi.
Wspomniałeś, że monitor jest wyposażony w USB-C, jakie przynosi to korzyści?
Jedną z głównych zalet monitora NEC WD551 są zastosowane porty USB-C, dokładnie dwa takie porty. Dzięki nim, przychodząc z własnym notebookiem, który również musi mieć gniazdo USB-C, można za pomocą tylko jednego kabla przesłać obraz, dźwięk, skorzystać ze zintegrowanej kamery, nanosić adnotacje wprost z poziomu ekranu dotykowego na treściach wyświetlanych na laptopie. Dodatkowo WD551 będzie również ładował komputer w trakcie pracy.
Czy monitor NEC WD551 może współpracować tylko z jakimiś konkretnymi platformami wideokonferencyjnymi?
Odpowiedź na to pytanie brzmi: NEC WD551 pracuje z każdym systemem do wideokonferencji. Należy pamiętać, że te monitory są skonstruowane w taki sposób, że korzystają z zasobów danego laptopa. Oczywiście monitor ma certyfikat Microsoft Teams, a więc we współpracy z tą platformą z całą pewnością wykorzystamy go najlepiej.
Jakie są możliwości montażu monitora NEC WD551?
W większości przypadków ten monitor będziemy montować na ścianie. W związku z tym mamy tutaj standardowy system mocowania VESA. Dzięki temu w zasadzie każdy uchwyt montażowy dostępny na rynku będzie pasował do monitora. Jeżeli jesteście zainteresowani funkcjonalnością i możliwościami modelu NEC WD551 lub chcecie po prostu zobaczyć ten produkt z bliska i przetestować go, zapraszam do Warszawy do przestrzeni Sharp/NEC Inspiration Hub, gdzie można zobaczyć wiele ciekawych rozwiązań dotykowych, multimedialnych, wiele ekranów LED-owych, wielkoformatowych, ekrany do budowy ścian wideo oraz projektory. Jesteśmy w stanie zaprezentować w działaniu każde rozwiązanie do wyświetlania obrazu, dopasowane do budżetu i potrzeb klienta, a trzeba pamiętać, że jesteśmy producentem o najszerszym portfolio tego typu rozwiązań na rynku.