Wiosna z Phono Media 2

Kalendarz cyklicznych imprez branży AV układa się w taki sposób, że kiedy zbliża się kolejna pora roku, natychmiast przychodzi nam na myśl przynajmniej kilka różnych prezentacji, spotkań czy konferencji odbywających się w tym czasie. Wiosnę najlepiej jest powitać, uczestnicząc w kolejnej edycji „Wiosny z Phono Media” – forum profesjonalnych rozwiązań audiowizualnych. Tegoroczna odsłona została zorganizowana 9 maja w warszawskim Teatrze Soho, gromadząc jeszcze większą liczbę gości, partnerów, prelegentów i prezentowanych produktów niż przed rokiem.

Jako pierwszy na scenie Teatru Soho pojawił się współwłaściciel firmy Phono Media, Jacek Stanisławski. Po krótkim przywitaniu i przedstawieniu planu spotkania rozpoczął od prezentacji poświęconej ogólnej problematyce instalacyjnych systemów nagłośnieniowych. Słuchacze – przede wszystkim ci niebędący specjalistami w zakresie systemów AV, lecz ich użytkownikami – mogli dowiedzieć się o praktycznych aspektach projektowania nagłośnienia instalacyjnego, najważniejszych parametrach urządzeń, rodzajach połączeń czy o wpływie akustyki na projektowane rozwiązania nagłośnieniowe. Następnie ten sam prelegent przedstawił pierwszą prezentację produktową – poświęconą marce Ecler, w trakcie której przeprowadził słuchaczy przez historię marki i nowości tego producenta na rok 2018. Z pewnością jedną z najważniejszych jest nowa matryca eMIMO1616 w konfiguracji 16 × 16 kanałów. Urządzenie pozwala przyjąć cztery kanały mikrofonowo-liniowe mono, cztery liniowe kanały stereo oraz osiem kanałów z przyłączy naściennych znajdujących się na panelach naściennych producenta Emcontrol1. Jeżeli chodzi o sygnały wyjściowe, użytkownik może je zorganizować w szesnaście monofonicznych bądź osiem stereofonicznych stref. Ogromną zaletą nowej matrycy jest fakt, że jej konfiguracja odbywa się za pomocą wbudowanego serwera WEB i standardowej przeglądarki internetowej, bez konieczności instalacji dodatkowego oprogramowania. Zarządzanie i sterowanie matrycą po instalacji odbywa się za pomocą oprogramowania eMIMO pilot, dostępnego zarówno na platformę Android, jak i iOS. Dzięki niemu użytkownik końcowy może łatwo zarządzać przełączaniem sygnałów, kontrolować głośność, wyciszać poszczególne strefy, a także dokonywać prostych korekt barwy dźwięku.
Kolejną bardzo przydatną nowością są nowe wzmacniacze popularnej linii eCA, teraz dostępne również z protokołem Dante, umożliwiającym przyjęcie dwóch kanałów. W ofercie producenta znajdują się dwa modele: eCA120HZDN do pracy z liniami 70/100V oraz eCA120DN do instalacji niskoimpedancyjnych. Obie wersje są wyposażone w możliwość wyboru priorytetu wejścia, wyjście aux (umożliwiające przesłanie sygnału do kolejnego wzmacniacza), funkcję auto wyłączania i możliwość zdalnego zarządzania głośnością za pomocą naściennych paneli zdalnego sterowania WPm. Warto wspomnieć, że w projektowaniu paneli naściennych firmy brało udział słynne biuro projektowe Italdesign Giugiaro. Są one dostępne w kolorze białym i czarnym, co z pewnością ucieszy wielu architektów i instalatorów, którzy teraz nie będą mu-sieli już przemalowywać paneli.
W trakcie prezentacji zaprezentowano także aktywne głośniki eMOTUS5P, subwoofery TRAILSB6T, które można zamaskować za ścianą z płyty GK bądź za podwieszanym sufitem.
Następnie na scenie zameldował się Ivan Samuhel – dyrektor sprzedaży międzynarodowej AudioPressBox. Po tegorocznych targach ISE firma Phono Media stała się wyłącznym dystrybutorem rozwiązań słowackiego producenta, zatem spotkanie stało się świetną okazją do pierwszej prezentacji oferty i produktów marki. AudioPressBox specjalizuje się w produkcji wysokiej klasy, profesjonalnych systemów dystrybucji sygnału audio dla mediów, podzielone na kilka segmentów. W ofercie znajdziemy produkty instalacyjne, w tym najnowsze modele APB-D116 R-D i APB-D216 R-D wyposażone w protokół Dante do dystrybucji jednego bądź dwóch sygnałów wejściowych nawet do dziewięćdziesięciu sześciu odbiorców. Jest to realizowane za pomocą rozszerzeń z różną liczbą wyjść i z zasilaniem PoE, eliminującym konieczność stosowania dodatkowych zasilaczy. W ofercie rozwiązań instalacyjnych znajdziemy także wiele innych urządzeń rack z różnymi wariantami wejść, zarówno mikrofonowymi, jak i liniowymi, umożliwiającymi dystrybucję sygnałów z mikrofonów (np. w trakcie konferencji prasowej czy z mikrofonu zainstalowanego na mównicy), jak również par sygnałów A i B na potrzeby transmisji na jednym kanale ory-ginalnego głosu, a na drugim sygnału tłumacza.
Drugą grupę rozwiązań stanowią urządzenia przenośne. Jednym z nich jest aktywny, przenośny splitter APB-416 C. Urządzenie jest zamknięte w zamykanej hermetycznie walizce i umożliwia przyjęcie czterech sygnałów wejścio-wych (mikrofonowych lub liniowych) oraz oddanie szesnastu sygnałów wyjściowych dla dziennikarzy. Zintegrowana bateria umożliwia pracę urządzenia przez dziesięć godzin. W ofercie znajdują się również drugi walizkowy system, APB-224 C, wyposażony w dwa wejścia (mikrofon/linia) i aż dwadzieścia cztery wyjścia, a także model APB-448 SB z czterema wejściami i czterdziestoma ośmioma wyjściami oraz niewielki, kompaktowy model APB-116 P z jednym wejściem i szesnastoma wyjściami. Dzięki wygodnemu dostępowi do wejść i wyjść umieszczonych na pochyłych panelach przyłączeniowych może być on umieszczony zarówno na blacie, jak i pod stołem czy pod sceną.
Firma AudioPressBox ma w swojej ofercie także moduły rozszerzeniowe oraz akcesoria do konfiguracji nawet najbardziej rozbudowanych i zaawansowanych instalacji umożliwiających bezproblemową transmisję i dystrybucję sygnałów nawet na największych konferencjach prasowych, wystąpieniach czy sympozjach naukowych.
Ostrowskiego z firmy Phono Media poświęcona marce Blustream. Producent specjalizuje się w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań do dystrybucji i transmisji sygnałów wideo. W jego ofercie znajdziemy różnorakie matryce HDBaseT do transmisji sygnałów nawet do 100 m, przełączniki prezentacyjne czy matryce do ścian wideo. Bardzo interesującym rozwiązaniem jest oferowana przez Blustream matryca Custom Pro. To urządzenie, które można skonfigurować dokładnie według naszych potrzeb. Na tylnej ścianie znajduje się osiem złączy, które można zaopatrzyć w karty wejściowe bądź wyjściowe HDMI (z dwoma lub czterema złączami), karty wyjściowe HDBT, dwukierunkowe karty do urządzeń zdal-nego sterowania IR, karty wyjściowe audio czy kartę z ośmioma złączami Euroblock (Phoenix) do sterowania za pomocą protokołu RS-232. Producent oferuje także extendery HDBaseT oraz urządzenia Multicast UHD do transmisji sygnału 4K UHD za pomocą sieci 1 Gbit.
Warto wspomnieć jeszcze o jednym, niewielkim rozwiązaniu producenta, którym jest aktywny kabel HDMI do transmisji sygnału HDMI 4K 4:4:4 ze wsparciem HDR, HDCP 2.2 i najnowszych standardów dźwięku wielokanałowego nawet na odległość 100 m.
Kolejnym punktem scenariusza imprezy była prezentacja rozwiązań DemoPad, o których opowiadał kolejny re-prezentant Phono Media – Staszek Potępa. DemoPad jest oprogramowaniem umożliwiającym stworzenie w kilu prostych krokach, bez znajomości zaawansowanych komend czy systemów programowania indywidualnego, skrojonego według potrzeb użytkownika interfejsu, umożliwiającego scentralizowane sterowanie wszystkimi urządzeniami AV i automatyką w biurze, w przestrzeni publicznej czy w domu. Użytkownik końcowy może zarządzać wszystkimi najważniejszymi parametrami związanymi z audio, wideo, oświetleniem, kontrolą dostępu, ogrzewaniem, klimatyzacją czy monitoringiem z poziomu tabletu, telefonu, a nawet smartwatcha. W skład systemu wchodzi oprogramowanie PC Designer Software do projektowania interfejsu oraz jedna ze sprzętowych jednostek sterujących: od małego urządzenia CENTRO-CM, przez CENTRO-C, aż po największy procesor CENTRO 8 z szeroką paletą portów sterowania (RS-232, IR, Ethernet), dostępem przez wbudowany serwer WEB oraz zestawem złącz wideo w formacie HDMI czy audio, umożliwiających stosowanie urządzenia również w instalacjach digital signage oraz jako odtwarzacza treści multimedialnych.
Po tej prezentacji na scenie po raz kolejny pojawił się Jacek Stanisławski, który tym razem przedstawił gościom ofertę firmy Martin Audio oraz poszczególne linie produktowe marki, przeznaczone m.in. do instalacji stałych. Od dużych systemów liniowych serii Wavefront Precision, które z powodzeniem mogą pracować zarówno w klubach, jak i w aulach czy salach audytoryjnych, przez instalacyjne rozwiązania BlacklineX i CDD oraz CDD-LIVE!, po uniwersalne systemy micro line array O-Line – przeznaczone do pracy w muzeach, centrach konferencyjnych, w kościołach, barach,restauracjach, na dworcach czy w portach lotniczych. W strefie ekspozycyjnej można było zobaczyć także instalacyjne rozwiązania sufitowe marki Martin Audio, w tym największy model C8.1T, bazujący na głośniku o średnicy 8 cali.
Warto wspomnieć o bardzo interesujących prezentacjach partnerów zaproszonych przez firmę Phono Media. Marcin Madej z Cyfrowe AV prezentował topowe projektory instalacyjne Canon XEED oraz niewielkie, mobilne rozwiązania marki. Łukasz Cyrwus z firmy LG zapoznał słuchaczy z rozwiązaniami digital signage producenta, Piotr Stańczyk z Displine omawiał i prezentował gościom wydarzenia uchwyty i obudowy do urządzeń mobilnych, umożliwiające ich trwały montaż m.in. w restauracji, hotelu, kawiarni czy rezydencji, Maciek Błachnio z Yamaha Commercial Audio zaprezentował wzmacniacze i procesory instalacyjne i rozwiązania z Dante, a także systemy konferencyjne marki Revolabs, należącej również do koncernu Yamaha. Swoje prezentacje wygłosili także Jerzy Herse z firmy Nyquista, który opowiadał o praktycznych aspektach stosowania aranżacji akustycznych w różnych przestrzeniach wraz z przykładami realizacji, oraz Hubert Augustyniak – reprezentant marki Nusound, zajmującej się doradztwem w zakresie opłat za nagrania odtwarzane w przestrzeniach publicznych, sprzedażą urządzeń do odtwarzania oraz dostawą treści, który skupił się omówieniu zagadnień związanych z treściami zwolnionymi z opłat. Program prezentacji zakończył Jacek Stanisławski, umawiając gotowe rozwiązania dla różnych odbiorców oraz portfolio zrealizowanych projektów.
Organizatorzy wydzielili przestrzeń ekspozycyjną, gdzie prezentowane były rozwiązania znajdujące się w dystrybucji Phono Media oraz produkty partnerów. Cyfrowe AV eksponował bogatą ofertę projektorów instalacyjnych o różnych mocach, a także m.in. przenośny projektor XVGA o krótkim rzucie LV-WX310ST, firma Yamaha Commercial Audio postawiła na prezentację instalacyjnych wzmacniaczy mocy serii XMV, zaawansowanych procesorów do zarządzania sygnałami MRX7-D czy rozwiązań konferencyjnych kryjących się za marką Revolabs. Swoje produkty prezentowała także firma LG Electronics, która do Teatru Soho przywiozła flagowe monitory w technologii OLED, a także unikatowe wyświetlacze digital signage ultrastrech. Można było się także zapoznać z uchwytami i obudowami do tabletów polskiej firmy Displine.
Forum profesjonalnych rozwiązań audiowizualnych „Wiosna z Phono Media” po raz kolejny zakończyło się sukcesem. Świadczy o tym nie tylko liczba uczestników, którzy postanowili spędzić ten dzień w Teatrze Soho, ale także duża grupa partnerów wspierających merytorycznie wydarzenie oraz mnogość nowości produktowych i rozwiązań technologicznych zaprezentowanych w ramach kolejnych prezentacji. Co najważniejsze, organizatorzy po raz kolejny pokazali, że takie spotkanie może mieć bardzo swobodny charakter, sprzyjający nie tylko chłonięciu wiedzy, ale także kuluarowym rozmowom i biznesowym spotkaniom, które – miejmy nadzieję – przełożą się wkrótce na sukces komercyjny. I za to trzymamy kciuki!