Jabra

Powrót wszystkich do biura, pozostanie w home office, a może coś pomiędzy? Kwestia przyszłego modelu pracy jest obecnie gorącym tematem w przedsiębiorstwach. Odpowiedzi są różne: podczas gdy niektóre firmy najchętniej widziałyby wszystkich pracowników jak najszybciej z powrotem w biurze, inne chcą również w przyszłości postawić na maksymalnie elastyczny model pracy. W trakcie poszukiwań właściwej drogi jedno spojrzenie na dotkniętych tą sytuacją pracowników pozwala stwierdzić, że ci mają bardzo wyraźne zdanie.

W ramach globalnego raportu Jabra „Hybrid Ways of Working 2021” przeprowadzono ankietę wśród 5000 pracowników umysłowych z pięciu krajów. Jednoznaczny wniosek: niewielu pragnie powrotu do typowego pięciodniowego tygodnia pracy w biurze.

Przez lata najważniejszym kryterium przy wyborze pracodawcy pozostawały zarobki. W tym roku po raz pierwszy się to zmieniło: 59 procent badanych wskazuje jako swój najwyższy priorytet już nie wynagrodzenie finansowe, tylko możliwość elastycznej pracy. Elastyczność i autonomia stały się zatem dla pracowników niezbędnymi czynnikami definiującymi zadowolenie z pracy. W dodatku 73 procent z nich uważa, że w przyszłości klasyczne biuro będzie dla pracowników wyłącznie dodatkową opcją, ale zdecydowanie przestanie być standardowym miejscem pracy. Przyczyny takiego stanu rzeczy są wielorakie: brak potrzeby dojazdu do pracy poprawia równowagę między sferą prywatną a zawodową. Pozostaje więcej czasu na hobby, dla rodziny, przyjaciół lub po prostu na relaks. Do przeszłości odchodzi także stres związany ze spóźnieniami środków transportu publicznego lub ich brakiem albo staniem w niespodziewanych korkach. Jak wykazało badanie, modele hybrydowe niosą ze sobą również zalety związane z samą pracą. 71 procent badanych postrzega biuro jako przestrzeń do kontaktów społecznych i współpracy, czyli do bycia z ludźmi. Nie odbywa się tu już jednak skoncentrowana praca, wymagająca wysokiego skupienia. Pokazuje to, jak bardzo w ciągu zaledwie dwóch ostatnich lat zmieniło się nastawienie do pracy biurowej: biuro jest miejscem współpracy, pracę w skupieniu wolimy wykonywać w ramach home office. To także sygnał dla pracodawcy: modele pracy i kultura firmy muszą się zmienić i dostosować do tego nowego podejścia.

Jabra

Technologia jako podstawowy warunek
Powody, dla których zgodnie z wynikami badania pracownicy chcą powrotu do biur, to kolejny interesujący aspekt: oprócz osobistego kontaktu z zespołem wymieniany jest również brak wyposażenia technicznego w domu. Po początkowo wymuszonej pracy zdalnej wiele firm nadal nie zdołało odpowiednio wyposażyć swoich pracowników. A przecież właściwa technologia stanowi absolutnie podstawowy warunek, bez którego elastyczne modele pracy po prostu nie mogą funkcjonować. Oprócz laptopa odpowiednie wyposażenie obejmuje przede wszystkim rozwiązania audio i wideo do rosnącej liczby wideokonferencji. Bowiem właśnie wtedy, gdy pracownicy komunikują się ze sobą nawzajem lub z klientami przede wszystkim za pośrednictwem wideo, doświadczenie to musi być jak najbliższe spotkaniu osobistemu. Tylko wtedy obie strony kończą rozmowę z poczuciem satysfakcji. Wbudowane w laptopy kamery i mikrofony, ze względu na nieodpowiednią jakość, nie mogą zapewnić takiego poziomu autentyczności. Przekaz wideo wymaga spełnienia pewnych warunków: oświetlenie musi być odpowiednie, tak aby było dobrze widać rozmówcę, który jednak nie może za bardzo się poruszać, żeby nie wyjść z kadru. Ogranicza to naturalną potrzebę ruchu, zwłaszcza gesty zostają ograniczone do minimum, a dynamika rozmowy zostaje utracona. Dlatego warto wyposażyć pracowników w osobiste kamery takie jak np. Jabra PanaCast 20, które można łatwo zamocować na laptopie i które oferują liczne przydatne funkcje. Automatyczna optymalizacja oświetlenia i inteligentny zoom, dzięki któremu użytkownik umieszczany jest zawsze optymalnie pośrodku obrazu, do tego wysoka jakość 4K z niezwykle wysoką ostrością to tylko niektóre elementy służące pracownikom, które oferuje PanaCast20. Do tego dochodzą dodatkowe możliwości prezentacji, na przykład tryb „obraz w obrazie”, co sprawia, że spotkanie w formie wideo przebiega dynamicznie, autentycznie i praktycznie w niczym nie ustępuje spotkaniu na żywo. W połączeniu z profesjonalnym zestawem słuchawkowym Jabra, na przykład Evolve2 75, PanaCast 20 pozwala na pracę z dowolnego miejsca – niezależnie od jakości oświetlenia i poziomu hałasu zewnętrznego, gwarantując najwyższą jakość dźwięku i obrazu w trakcie każdej wideokonferencji.

Uwierzyć w sukces
Za wahaniem wielu pracowników umysłowych wobec podjęcia na stałe pracy hybrydowej często kryją się powody inne niż same braki technologiczne. Trzech na czterech pracowników uważa, że praca hybrydowa niesie ze sobą wysokie ryzyko braku komunikacji. Zaledwie 20 procent ankietowanych sądzi, że ich firma jest przygotowana do tej formy pracy. Dotyczy to nie tylko sprzętu i oprogramowania, ale także ogólnego braku koncepcji. Aż 52 procent badanych wskazuje, że zasadniczo woli pracować z domu, lecz obawia się, że długookresowo zaszkodzi to ich karierze. Tutaj widać drugi, po technologii, obszar, który firmy muszą zoptymalizować w celu skutecznego wdrożenia hybrydowych modeli pracy: kultura przedsiębiorstwa. Oczywiście dawne, sztywne ramowe warunki i wytyczne przestają pasować do świata maksymalnie elastycznej pracy. Właśnie to wymaga od przedsiębiorstw zmiany. Nadal potrzebne są jasne zasady i wyznaczniki, ale należy do nich dodać czynnik ludzki: więcej autonomii pracowników w środowisku, które pokłada w nich pełne zaufanie. Ankieta wyraźnie wykazała, że życzą sobie tego również sami pracownicy. 65 procent badanych chciałoby, aby kierownicy pozwalali im samodzielnie decydować o podziale czasu pracy. Poza tym 61 procent chce mieć możliwość samodzielnego ustalania, kiedy pracują z domu, a kiedy w biurze. To dążenie do jak największej elastyczności dobrze tłumaczą dwa minione lata.

Jabra

Wideo sprzyja integracji i produktywności w środowiskach wirtualnych
Najnowsza edycja badania Jabra o pracy hybrydowej „Hybrid Ways of Working 2022” pokazuje, że ponad połowa wszystkich pracowników (55 procent) uważa, że ich „biurem” jest laptop, zestaw słuchawkowy i dobre połączenie z Internetem. Z badania wynika jednak kluczowy, niezależny od miejsca czynnik, wpływający na poziom samopoczucia i produktywności: wideo. 61 procent pracowników na świecie twierdzi, że czują się bardziej akceptowani i obecni na spotkaniach, kiedy wszyscy uczestnicy mają włączone kamery.

Podobnie 54 procent respondentów uważa, że współpraca jest bardziej produktywna podczas połączeń wideo niż tylko audio. Prawdopodobnie dlatego 70 procent pracowników uważa, że standardowe, profesjonalne kamery wideo pomogłyby wszystkim uczestniczyć w spotkaniach hybrydowych na równych prawach. Z myślą o przyszłości szefowie firm powinni pilnie poszukać najlepszych technologii, które umożliwią integrację podczas wideokonferencji wszystkich pracowników i partnerów biznesowych, niezależnie od tego, gdzie pracują. Będzie to nieodzowny wkład w większą równość na spotkaniach oraz sukcesy w hybrydowej przyszłości.

Odpowiedź firmy Jabra
W odpowiedzi na zmiany modelu pracy, firma Jabra – ekspert i wiodący producent rozwiązań audio i wideo – poszerzyła swoją ofertę o dwa produkty do wideokonferencji opracowane specjalnie z myślą o współpracy hybrydowej: video bar PanaCast 50 – przeznaczony do małych i średnich sal konferencyjnych oraz osobistą kamerkę PanaCast 20. Wraz z przenośnym rozwiązaniem PanaCast pracującym w formule „meeting-to-go” i o polu widzenia 180°, tworzą one szeroką ofertę produktów Jabra przeznaczonych do wideokonferencji. Są one dostosowane do potrzeb różnych form współpracy zespołów, które znajdują się w oddalonych lokalizacjach, a także do komunikacji z partnerami i klientami.