Głośniki marki Tannoy zyskały uznanie odbiorców na całym świecie – zarówno właścicieli studiów nagraniowych, sal kinowych, rozgłośni radiowych, jak i audiofilów – bo tak szeroka jest gama tych produktów. Ich wspólnymi cechami są wysoka jakość wykonania oraz doskonały dźwięk w każdych warunkach. Ale w ofercie brytyjskiego producenta, nb. mającego już stuletnią tradycję, znajdziemy także serię głośników instalacyjnych, służących do zabudowania w ścianach i sufitach.
W skład serii PCI wchodzi szereg modeli, zarówno pełnozakresowych (jeden trójdrożny oraz 7 dwudrożnych), jak i subwoofer, a także różne akcesoria ułatwiające zabudowanie ich w elementach konstrukcyjnych pomieszczeń – ramki instalacyjne czy puszki osłaniające tył. W tym miejscu trzeba też koniecznie wspomnieć o tym, że wszystkie omawiane produkty wykorzystują tę samą technologię, co inne modele producenta – zatem gwarantują najwyższą jakość dźwięku. W głośnikach serii PCI zastosowano sprawdzone przetworniki Tannoy Dual Concentric, charakteryzujące się spójnością fazową i zapewniające naturalne, wyrównane brzmienie. W dużym uproszczeniu, to rozwiązanie polega na koncentrycznym połączeniu dwóch osobnych przetworników (czyli oba znajdują się na tej samej osi), w którym wysokotonowy umieszczony jest za niskotonowym (którego membrana jest niejako przedłużeniem tuby wysokotonowego), a jego dźwięk jest emitowany poprzez tubę znajdującą się wewnątrz drugiego przetwornika (czyli niskotonowego). Falowody większości omawianych modeli wykorzystują kolejną firmową technologię – Tulip Waveguide (tylko w jednym wypadku jest to Torus Ogive), zaś membrany wykonane są z charakterystycznego niebieskiego kevlaru, otoczonego gumowym pierścieniem. Jak zatem widać, nie mam tu mowy o żadnych kompromisach, a na pierwszym miejscu jest doskonały dźwięk.
Dlatego też seria PCI sprawdzi się praktycznie wszędzie, bo są to przede wszystkim doskonałe głośniki, gwarantujące wysoką jakość reprodukcji każdego materiału – muzyki, ścieżki audio projekcji filmowej itp. Jako modele instalacyjne idealnie nadają się do wnętrz, w których nagłośnienie powinno być słyszalne, ale już niekoniecznie widoczne – wkomponowane w architekturę, dyskretne i często także niedostępne dla osób odwiedzających te miejsca. Galerie sztuki, ale także sklepy, poczekalnie, foyer obiektów teatralnych czy koncertowych, kluby, kameralne sale kinowe itp. Odbiorcami mogą być także melomani i kinomani, którzy w swoich domach chcą stworzyć idealne warunki odsłuchowe, ale bez psucia wystroju wnętrza wolnostojącymi głośnikami czy wijącymi się po podłodze kablami. Dodajmy, że omawiane konstrukcje nadają się zarówno do instalacji nagłośnieniowych w układzie stereo, jak i wielokanałowych. Producent zresztą przygotował dwa specjalne modele – trójdrożny PCI 45DC oraz dwudrożny PCI 7DC IW – w których przetwornik (w zasadzie oba, niskotonowy wraz z koncentrycznie umieszczonym wysokotonowym) i membrana ustawione są pod pewnym kątem w stosunku do frontu głośnika, zatem po zamontowaniu w ścianie będzie on skierowany w stronę optymalnej pozycji odsłuchowej. Taka konfiguracja jest rekomendowana w przypadku zestawów stereofonicznych czy wielokanałowych (np. 5.1), by zapewnić właściwe kąty osi, odpowiednie pokrycie i reprodukcję z wiernym oddaniem niuansów lokacji przestrzennej. Docenią to zatem melomani audiofile, chcący w domowym zaciszu stworzyć idealne warunki do słuchania muzyki lub oglądania filmów z dźwiękiem przestrzennym. Te głośniki sprawdzą się także we wszelkiego typu pomieszczeniach odsłuchowych i małych i średnich salach projekcyjnych.
Wszystkie modele serii PCI wyposażone są w złącza typu Phoenix. Każdy otrzymamy z niezbędnymi akcesoriami służącymi do szybkiego montażu w docelowym miejscu. W zestawie jest też metalowy grill, pokryty specjalną powłoką, chroniący głośnik przed kurzem i innymi czynnikami występującymi w pomieszczeniu. Jest on zresztą jedynym elementem głośnika, który będzie widoczny na zewnątrz, ale dzięki płaskiemu profilowi i dyskretnemu wzornictwu nie będzie się zbytnio rzucać w oczy. By dopasować całość do wystroju, taki grill możemy oczywiście pomalować na dowolny kolor. Instalacja jest stosunkowo prosta, oczywiście wymagana jest wnęka o odpowiednich rozmiarach, jednak wszystkie modele są stosunkowo płaskie, zatem nie powinno to stanowić większego problemu. Tym niemniej o nagłośnieniu typu instalacyjnego najlepiej pomyśleć już na etapie budowy konkretnego obiektu, względnie przebudowy czy modernizacji. W większości wypadków mocuje się głośniki za pomocą 4 wkrętów. Walory dźwiękowe i reprodukcję, zwłaszcza niskich częstotliwości można poprawić stosując stalowe puszki osłaniające tył, w skład serii wchodzi kilka z nich, pasujących do poszczególnych modeli. Puszki mają oznaczenia BACK CAN IW, BACK CAN PCI 7DC IW, BACK CAN PCI 7DC RB oraz BACK CAN S. Ponadto w ofercie znajduje się 5 szablonów, odpowiadających różnym głośnikom – stosuje się je właśnie na etapie prac budowlanych, by wyznaczyć precyzyjnie miejsce instalacji konkretnego głośnika, zwykle jeszcze przed wykończeniem ścian i tynków. Niewątpliwie bardzo ułatwiają późniejszą pracę instalatora nagłośnienia.
Przegląd modeli
W skład serii PCI wchodzi łącznie 9 głośników, w tym 8 pełnozakresowych i subwoofer. Wśród tych pierwszych jest jeden trójdrożny, pozostałe zaś dwudrożne. Ponadto trzy z nich są okrągłe. Wszystkie wykorzystują tę samą technologię Tannoy Dual Concentric, ale przetworniki o różnej wielkości, dzięki czemu można bez problemu wybrać model pasujący do konkretnej instalacji, dopasowany do wielkości pomieszczenia i możliwości wbudowania w ścianę, względnie sufit.
PCI 45DC to wysokiej klasy trójdrożny głośnik pełnozakresowy o mocy ciągłej 70 W i szczytowej 280 W (rekomendowana moc wzmacniacza to 210 W/8 Ω). Przeznaczony jest m.in. systemów kina domowego (może zatem być dowolnym z głośników, także centralnym czy tylnym), stereofonicznych, ale także innych zastosowań – zarówno w domach, jaki obiektach dostępnych publicznie. Charakteryzuje się eleganckim wzornictwem, typowym zresztą dla całej serii i w miarę kompaktowymi rozmiarami (353 x 353 x 199 mm), przy wadze 7,7 kg. Głośnik montuje się w ścianie na głębokość 188 mm, a wraz z nim otrzymujemy zestaw montażowy, stalowy grill z pokryciem odpornym na warunki pogodowe i inne akcesoria. Montaż wymaga jedynie nawiercenia 4 otworów na wkręty (pomijając oczywiście odpowiednią wnękę, zakładamy bowiem, że taka już istnieje). Przetwornik niskotonowy z kevlarową membraną ma średnicę 4,5 cala, dwa koleje są 5-calowe. Zaś koncentrycznie umieszczony przetwornik wysokotonowy ma 0,8 cala średnicy. Pasmo przenoszenia pokrywa zakres od 60 Hz (-10 dB), względnie 100 Hz (±3 dB) do 20 kHz. Głośnik wyposażono w złącze Phoenix. Zastosowanie technologii Dual Concentric pozwoliło na uzyskanie poszerzonej dyspersji i doskonałego pokrycia obszaru odsłuchowego. Jak wspomnieliśmy przed chwilą, ten model jest jednym z dwóch, w którym przetwornik i kevlarową membranę umieszczono pod kątem. Konstrukcję optymalizowano także pod kątem ewentualnego umieszczenia jej nad głowami i zapewnienie idealnego pokrycia całego obszaru odsłuchowego.
PCI 5DC IW jest bardzo wydajnym, a jednocześnie wyjątkowo kompaktowym (ważącym zaledwie 1,7 kg, przy wymiarach 264 x 191 x 102 mm) głośnikiem pełnozakresowym. Dwudrożna konstrukcja wyposażona jest w przetwornik niskotonowy o średnicy 5 cali, z tradycyjną kevlarową membraną. Umieszczony w nim koncentrycznie przetwornik wysokotonowy ma 0,8 cala. Moc ciągła wynosi 60 W, zaś szczytowa 240 W (zaleca się użycie wzmacniacza o mocy 180 W). Głośnik charakteryzuje się bardzo dobrym pasmem przenoszenia – od 35 Hz (-10dB), względnie 50 Hz (±3dB) do 20 kHz, dużą dyspersją oraz znakomitym, naturalnym brzmieniem. Podobnie zresztą jak inne modele z serii PCI. Biorąc pod uwagę parametry i wymiary, PCI 5DC IW doskonale nadaje się do mniejszych i średnich pomieszczeń. Nabywca otrzymuje oczywiście grill i inne akcesoria, także montażowe.
PCI 6DC to kolejny model przeznaczony przede wszystkim do mniejszych pomieszczeń, tym razem mamy jednak do czynienia z głośnikiem o okrągłym kształcie, przy czym niemal całą powierzchnię zajmuje kevlarowa membrana. Zastosowano 6-calowy przetwornik niskotonowy, oczywiście wraz z umieszczonym koncentrycznie wysokotonowym o średnicy 1 cala. Pomimo niewielkich rozmiarów uzyskano znakomite parametry, jak moc ciągłą 70 W (szczytową 280 W, z zalecanym wzmacniaczem 210 W) czy pasmo przenoszenia niemal identyczne jak przed chwilą omówiony model PCI 5DC IW. PCI 6DC LP jest wariantem przed chwilą omówionego modelu, w którym zastosowano inny typ falowodu (Torus Ogive), pozwalający na poprawę kierunkowości wysokich częstotliwości. Przy okazji jest on nieco bardziej płaski od PCI 6DC (o 13 mm), zatem możliwy jest płytszy montaż.
PCI 8DC jest największym z trzech okrągłych głośników serii PCI. Wykorzystuje ten sam przetwornik wysokotonowy, ale niskotonowy ma średnicę aż 8 cali. W efekcie poprawiono reprodukcję basów i dynamikę. Pasmo przenoszenia jest identyczne jak w przypadku modelu PCI6DC, który omówiliśmy przed chwilą. Moc średnia wynosi 80 W, szczytowa 320, rekomenduje się użycie wzmacniacza o mocy 240 W. Ten model przeznaczony jest przede wszystkim do średnich i większych pomieszczeń. PCI 6DC IW to powiększona wersja PCI 5DC IW, pozwalająca na uzyskanie jeszcze lepszej reprodukcji basów czy też nieco wyższego poziomu SPL. Pozostałe parametry, jak choćby pasmo przenoszenia, są bardzo zbliżone, bądź wręcz identyczne. Ze względu na wspomniane przed chwilą cechy sprawdzi się on również w dużych pomieszczeniach, choć tak naprawdę można go zainstalować dosłownie wszędzie. Dwudrożna konstrukcja wykorzystuje 6-calowy niskotonowy przetwornik, oczywiście z dobrze już znaną kevlarową membraną, a także koncentrycznie umieszczony tweeter o średnicy 1 cala. To rozwiązanie, o którym już kilkakrotnie wspominaliśmy, jest zresztą charakterystyczne dla całej serii PCI, różne są jedynie wielkości przetworników.
PCI 7DC IW należy do największych modeli z serii PCI (zresztą w opinii samego producenta jest jej flagowcem), ważąc 13,5 kg przy wymiarach 1202 x 347 x 128 mm. Znakomicie sprawdzi się zatem także w większych pomieszczeniach, jednocześnie zapewniając znakomitą reprodukcję niższych częstotliwości. Wyposażony w niskotonowy driver o średnicy 7 cali oraz koncentrycznie umieszczony 1-calowy tweeter. Całość umieszczono w specjalnej obudowie, która poprawia parametry akustyczne. PCI 7DC IW charakteryzuje się pasmem przenoszenia od 30 Hz (-10 dB), względnie 50 Hz (±3dB) do 20 kHz, mocą ciągłą 80 W (szczytową 320, zalecany wzmacniacz powinien mieć 240 W) oraz poziomem SPL 105 dB (średnim), względnie 111 dB (szczytowym). Biorąc pod uwagę znakomitą reprodukcję całego spektrum, w tym także basów, rozmiary, a także konstrukcję, PCI 7DC IW wydaje się doskonałym wyborem w instalacjach zorientowanych na dźwięk audiofilski, bezkompromisową jakość połączoną z odpowiednią mocą. Zarówno w warunkach domowych, jak i w obiektach dostępnych publicznie.
PCI 7DC RB to drugi, obok PCI 45DC model z omawianej serii, w którym przetwornik i membranę ustawiono pod kątem w stosunku do ściany przedniej – doskonale sprawdzi się zatem w instalacjach odsłuchowych, w których zaleca się odpowiednie skierowanie osi głośników w kierunku optymalnej pozycji. Zarówno stereofonicznych, jak i wielokanałowych. Zastosowano w nim wysokotonowy przetwornik 1-calowy umieszczony koncentrycznie w niskotonowym o średnicy 7 cali. Pomimo ukośnego ustawienia, głośnik wymaga wnęki o głębokości zaledwie 152 mm. Pasmo przenoszenia wynosi 40 Hz-20 kHz (-10 dB), względnie 60 Hz-20 kHz (±3 dB), moc ciągła 80 W, szczytowa zaś 320. Zaleca się użycie wzmacniacza o mocy 240 W.
Uzupełnieniem serii jest subwoofer PCI SUB IW, wyposażony w dwa przetworniki o średnicy 8 cali. Dzięki temu udało się uzyskać właściwości i reprodukcję charakteryzującą znacznie większe subwoofery, ale ograniczając zajmowaną powierzchnię. W zestawie jest także wykonana z drewna instalacyjna puszka tylna, poprawiająca odbiór basów (aczkolwiek można je nabyć także osobno). Subwoofer ma imponujące parametry, jak moc ciągła 200 W, szczytowa 800 W (rekomenduje się wzmacniacz 600 W), pasmo przenoszenia od 45 Hz do 2,3 kHz (-10 dB), względnie od 100 Hz do 2 kHz (±3 dB).
Podsumowanie
Marka Tannoy jest gwarantem najwyższej jakości, zarówno dźwięku, jak i wykonania. Zaletą jest także trwałość, co w przypadku głośników instalacyjnych jest szczególnie ważne. Wolnostojące można w razie potrzeby łatwo wymienić, ale w przypadku zabudowanych na stałe oczekujemy, że będą służyć wiele lat i nie sprawią problemu. Wszystkie konstrukcje serii PCI zostały stworzone w Wielkiej Brytanii i charakteryzują się tymi samymi cechami co inne modele producenta. To od razu wskazuje jaka może być docelowa grupa potencjalnych klientów – są to zatem wszystkie systemy nagłośnienia, w których najważniejszą cechą jest doskonały dźwięk. Naturalny, pozbawiony zniekształceń i wyrównany w całym spektrum częstotliwości. Słowem – wszędzie tam, gdzie oczekuje się takiej samej jakości, jak w przypadku tradycyjnych głośników audiofilskich, ale z różnych względów preferowane jest użycie instalacyjnych. Przy tym mogą to być zarówno nieduże pomieszczenia, jak i średnie, aż po całkiem spore. W odróżnieniu od innych modeli instalacyjnych, które można całkowicie zamaskować, szpachlując i malując ich powierzchnię czołową, tutaj widoczne będę płaskie grille, ale na tyle eleganckie i dyskretne, że nie zepsują w żaden sposób wystroju wnętrza.
Tym bardziej, że będziemy mogli pomalować je na dowolny kolor. Grill spełni przy tym nie tylko funkcję maskownicy, ale także osłoni przed kurzem i innymi czynnikami. Gdyby z jakiegoś powodu zaszła konieczność serwisowania głośnika, jego demontaż także nie stanowi problemu i nie wiąże się z koniecznością dodatkowych napraw ściany wokół niego. Naturalnym środowiskiem serii PCI będą więc kluby muzyczne, pomieszczenia odsłuchowe, kameralne sale projekcyjne, galerie sztuki, foyer teatrów, poczekalnie, sklepy (np. ze sprzętem muzycznym, hi-fi itp.), ale także przestrzenie prywatne, jak domy, salony pełniące funkcję miejsc do słuchania muzyki czy oglądania filmów w optymalnych warunkach. Częstym problemem naszych domów jest bowiem brak miejsca na ustawienie nagłośnienia w taki sposób, by nie kłóciło się to z innymi funkcjami pomieszczenia. Osobną kwestią jest także bezkolizyjne poprowadzenie kabli, o które przecież łatwo zahaczyć, potknąć się. Tannoy PCI oferuje rozsądne rozwiązanie, bez kompromisów i poświęcania jakości dźwięku na rzeczy wygody. Wszędzie tam, gdzie bardzo istotne są optymalne warunki odsłuchowe w konkretnym miejscu, warto zwrócić szczególną uwagę na modele z ukośnie ustawionymi przetwornikami, pozwalające na uzyskanie oczekiwanych rezultatów. Z całą pewnością Tannoy wyszedł naprzeciw oczekiwaniom odbiorców, którzy są zainteresowani głośnikami instalacyjnymi spełniającymi najwyższe wymagania odsłuchowe.
TEKST: Dariusz Mazurowski, „AVIntegracje”