Firmy Blustream nie trzeba nikomu przedstawiać. Zacząłem się jednak zastanawiać, czy ta popularność marki jest tylko lokalnym zjawiskiem. Myślę, że każdy instalator oraz wszyscy związani z branżą AV są w stanie zdementować taką tezę, nawet bez otwierania Google. Jednak gdyby ktoś zechciał sprawdzić fakt, na ile ta marka zyskała rozgłos, to z pewnością zderzy się z dość niecodzienną eksplozją popularności Blustream właściwie na całym globie. Firma otrzymała rekordową liczbę nagród przyznawanych przez Connected Magazine w 2020 roku. Tylko na „swoim podwórku” marka Blustream została doceniona przez ponad 600 dealerów w Australii i Nowej Zelandii, i to praktycznie we wszystkich kategoriach dotyczących dystrybucji wideo. Takie zjawisko wzrostu zainteresowania produktami Blustream można obserwować praktycznie wszędzie, a sukces ten pozostaje niezmienny w ostatnich 6 latach. I nasze wrażliwe oko pod lupą przyglądało się wnikliwie sporej liczbie produktów ze znakiem Blustream. Tym razem przed nami dość ciekawy produkt, czyli matryca w zestawie z dwoma odbiornikami dostępna pod symbolem HMXL42ARC-KIT.
Blustream oferuje w chwili obecnej właściwie siedem rozwiązań matrycowych. Różnią się one, oczywiście, możliwościami przetwarzania sygnałów oraz liczbą wejść, wyjść. Wszystkie te produkty mają jeden cel: możliwość skonfigurowania urządzeń AV tak, aby stanowiły jeden system i aby z odpowiednią rozdzielczością wysłać dany strumień na znaczne odległości. Tu pisząc o znacznych odległościach mam oczywiście na myśli np. salę konferencyjną albo sąsiadujące pomieszczenia, ponieważ matryca HMXL42ARC wraz z odbiornikami będzie pracować w konfiguracjach do 70 metrów. Jak można skonfigurować taki system? Mogę sobie wyobrazić, iż sprzęt ma działać tak, aby z kilku odbiorników, umieszczonych gdzieś w zupełnie innej lokalizacji (może to być smart TV, komputer, konsola do gier, odtwarzacz multimedialny) sygnał był dostępny zarówno w pomieszczeniu numer jeden, gdzie użytkownicy mają do dyspozycji wielkoformatowy monitor (i tu będzie to sala narad biznesowych), jak i w pomieszczeniu numer dwa, które, dajmy na to, jest salą konferencyjną. Założyłem, iż w sali konferencyjnej jest dostępny projektor. Tu pojawia ważna informacja: żaden z odbiorników nie musi mieć złącza HDBaseT, ponieważ w zestawie są dwa odbiorniki, które potrafią konwertować sygnał, zatem jako wyjście użytkownik będzie miał do dyspozycji złącze HDMI. Co do odpowiedniego przekierowania danych urządzeń do różnych odbiorników, to nie wydaje się to skomplikowane.
Ale co ze zdalnym sterowaniem źródłami sygnału? Jak mogę skorzystać zdalnie ze sterowania choćby smart TV, będąc np. w sali konferencyjnej? Blustream, podobnie jak i w innych matrycach, wyposażył zarówno główny panel, jak i odbiorniki w możliwość przesyłania sygnału IR. Zatem, mając ze sobą pilot do danego źródła sygnału, istnieje możliwość sterowania wybranym odbiornikiem, nawet z innego pomieszczenia. Oczywiście, nie wymaga to instalowania dodatkowego przewodu. Wszelkie sygnały audio oraz wideo, a także te dotyczące sterowania, można przesyłać jednym, jedynym przewodem wyposażonymi w złącza RJ 45 o odpowiedniej klasie CAT. Matryca pozwala też na podłączenie niezależnego systemu audio. Sygnał ten może być przekierowany z dowolnego toru wejściowego HDMI. Do matrycy można podłączyć wzmacniacz wyposażony w liniowe wejście analogowe L/R lub też cyfrowe optyczne w standardzie S/PDIF. Jak można zarządzać całością? Jak przekierować odpowiednie treści różnych urządzeń do danych pomieszczeń wyposażonych w odbiorniki? Do dyspozycji są dwie metody. Można, oczywiście, skorzystać z frontowego panelu matrycy, wyposażonego w stosowne przyciski nawigacji, ale jak to na Blustream przystało, producent zaleca też inne rozwiązanie. Można zastosować czy to procesor kontrolny czy też inne urządzenie dla nawet zdalnego zarządzania całym systemem. Do tego celu matryca została wyposażona w złącze TCP/IP, a także w możliwość podłączenia sygnału typu RS 232.
Konkretne fakty
Wspomniałem, że do odbiorników, które są w komplecie, można podłączyć dwa niezależne urządzenia (np. dwa projektory). Wspomniałem też, iż odległość obsługiwana przez system to 70 metrów, gdzie bez przeszkód można wysłać sygnały AV za pomocą popularnego standardu HDBaseT. Jednak tu pojawia się pewne ograniczenie wynikające z czystej fizyki. System, co prawda, będzie poprawnie pracował do 70 metrów, ale na obsługę standardu 4K 60Hz 4:4:4 UHD można liczyć tylko wtedy, kiedy mamy do czynienia z odległością do 40 metrów. Co dalej? Matryca ma pewne udogodnienie: jeden z torów wyjściowych prócz gniazda typu HDBaseT jest wyposażony w złącze HDMI. Jak zatem prezentują się tory wejściowe? Urządzenie jest wyposażone w cztery złącza HDMI obsługujące standard 2.0 18 Gb/s wraz z obsługą HDR. Zaimplementowano też konwersję przestrzeni kolorów (Colour Space Conversion CSC). System jest w stanie przyjąć i przetworzyć praktycznie wszystkie popularne rozdzielczości VGA-WUXGA oraz 480i-4K. Podobnie jest z standardami dotyczącymi dźwięku. Urządzenie obsługuje właściwie wszystkie znane cyfrowe formaty audio transmitowane przez HDMI, w tym Dolby TrueHD, Atmos, transmisje DTS-HD Master Audio i DTS:X. Czy system dzięki złączom HDBaseT obsługuje również PoC? Oczywiście, że tak! Funkcja Power over Cable, czyli zdalnego odłączania zasilania, została zaimplementowana głównie z myślą o odbiornikach, które zawiera zestaw, czyli RX70CS.
Dla kogo?
W kontekście większości rozwiązań tego typu pierwsze, co przychodzi mi do głowy to zastosowania takich matryc w zakładach pracy, pomieszczeniach biurowych i salach konferencyjnych. Ale czy taki zestaw może być również rozwiązaniem domowym? Kiedy analizuję liczbę urządzeń, które mam w domu pod kątem liczby pomieszczeń i miejsc, gdzie chciałbym odbierać sygnał audio-wideo, to szybko dochodzę do wniosku, że takie rozwiązanie stanowi wspaniałą opcję także dla lokali mieszkalnych. Sądzę, że sporą grupę odbiorców Blustream stanowią też klienci indywidualni, którzy już dawno przestali myśleć o dublowaniu źródeł AV w różnych domowych przestrzeniach.
TEKST: Paweł Murlik, AVIntegracje