Na miesiąc, na kwartał, może na pół roku. Początkowo myśleliśmy, że praca hybrydowa zostanie z nami tylko na chwilę. Jednak minęło dwa i pół roku od wybuchu pandemii i model hybrydowy nie znika, a wręcz przeciwnie, zarówno w większych, jak i mniejszych firmach, jego pozycja się umacnia. To już dzisiaj nie jest pieśń przyszłości, to nowa rzeczywistość codziennej pracy.
Właśnie o nowym modelu hybrydowym, podejściu do pracy na nowo i, przede wszystkim, nastrojach pracowników, pracodawców i sprzęcie potrzebnym, aby sprostać nowym wyzwaniom, rozmawiali przedstawiciele firm Jabra i Barco w trakcie spotkania „Zmierzając w kierunku hybrydowego modelu pracy”, odbywającego się w ramach szczytu „Miejsce pracy”.

 Spotkanie było jednym z punktów całodziennego szczytu, który odbył się pierwszego dnia tegorocznych targów Integrated Systems Europe w Barcelonie. Blok poświęcony rosnącej roli pracy hybrydowej i nowym modelom pracy został zorganizowany przez połączone siły firm Jabra i Barco. To właśnie przedstawiciele tych dwóch firm, oferujący rozwiązania do pracy zdalnej, współdzielonej i dla rynku wideokonferencyjnego: Holger Reisinger (Jabra) i Lieven Bertier (Barco) spotkali się, aby porozmawiać o najnowszych wyzwaniach sektora korporacyjnego, nowych technologiach i podejściu do pracy hybrydowej. Prezentacja rozpoczęła się od przedstawienia aktualnej sytuacji rynkowej po dwóch latach pandemii, nastrojów pracowników, pracodawców i zmian, które przyniosła praca hybrydowa.
Co warte podkreślenia, przywoływane dane nie są wynikiem domysłów czy luźnych obserwacji, ale twardych dowodów zawartych w dwóch raportach, sporządzonych w oparciu o badania przeprowadzone na wielu tysiącach pracowników. Pierwszym z nich jest globalny raport Jabra: „Hybrydowe sposoby pracy”, a drugim „Odkrywanie wyzwań hybrydowego miejsca pracy”, sporządzony przez firmę Barco. Dla potrzeb ich powstania przepytana została grupa 2800 osób w sześciu różnych krajach.

Spotkanie „Zmierzając w kierunku hybrydowego modelu pracy”

Holger Reisinger, Jabra (z prawej) i Lieven Bertier, Barco.

Jak zatem dzisiaj wygląda nowy model pracy?
Przede wszystkim przywołane tutaj raporty jednoznacznie wskazują, że praca hybrydowa to już nie jest przyszłość, ale nowa rzeczywistość, która dzieje się tu i teraz. Chociaż początkowo praca zdalna czy hybrydowa miała wymuszony charakter i spotkała się z tak samo dużą grupą zwolenników, jak i gorących przeciwników, to dzisiaj pracownicy przekonali się, że znaczna część z nich nadal doskonale radzi sobie ze stawianymi przed nimi zadaniami, niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. Dodatkowo możliwość decydowania o miejscu i czasie pracy ma pozytywny wpływ na ich samopoczucie, satysfakcję i produktywność.
I dzisiaj właśnie na tym polu pojawia się pewien rozdźwięk między tym, czego oczekują pracodawcy i pracownicy. Wiele dużych firm wzywa dzisiaj pracowników do powrotu do biur, ci natomiast oczekują znacznie większej decyzyjności w sprawie organizacji własnej pracy pod względem czasu i miejsca. Większość pracowników – bo 57% – którzy mogą decydować o sposobie świadczenia pracy na rzecz pracodawcy, decyduje się na pracę w trybie hybrydowym. Jako główne zalety takiego modelu pracy, sami zatrudnieni wskazują: ograniczenie możliwości potencjalnego zarażenia się w biurze, większą produktywność, możliwość wybrania miejsca i najbardziej zgodnego z własnymi predyspozycjami czasu pracy, gwarantującego najlepsze wyniki czy znaczną oszczędność czasu marnowanego w samochodzie lub środkach komunikacji miejskiej na dojazd.

Spotkanie „Zmierzając w kierunku hybrydowego modelu pracy”

Strategiczna współpraca Barco i Jabra pozwala stworzyć kompleksowy system do spotkań wideo i stanowisko do pracy hybrydowej, korzystając z portfolio rozwiązań tylko tych dwóch producentów.

Taki hybrydowy model pracy może przynieść również wiele korzyści pracodawcom, którzy teraz mogą wykorzystywać możliwość wahadłowej pracy jako kolejną zachętę dla pracowników na mocno konkurencyjnym rynku, ale także mogą sięgać nie tylko po nowe zasoby kadry z bezpośredniej okolicy biura. Teraz mogą być to również pracownicy z innego miasta, a nawet kraju. Dzięki temu firmy mogą sięgać po najlepiej pasujących do ich profilu pracowników, najbardziej utalentowaną kadrę, a nie tylko tych, którzy mieszkają najbliżej.
Skoro praca świadczona w sposób zdalny przynosi tak wiele korzyści, zarówno po stronie pracodawców jak i pracowników, co sprawia, że pracownicy chcą częściowo, na własnych zasadach, ale jednak wracać do biur? I w efekcie co sprawiło, że zrodził się hybrydowy model pracy, w oparciu o który dzisiaj każdego dnia odbywa się nawet 80% spotkań?
Raporty wskazują na pięć kluczowych czynników: pierwszy z nich jest dosyć oczywisty i jest nim możliwość spotkania towarzyskiego i wspólnego spędzania czasu, co trudno zastąpić wideokonferencją. Prawie połowa z badanych uważa również, że łatwiej jest pracować wspólnie z kolegami i współpracownikami. Ponad 40% mówi, że łatwiej jest przekazać i pozyskać potrzebne do pracy informacje w trakcie nieformalnych spotkań. Prawie połowa deklaruje, że w domu jest trudniej się skupić, ze względu na otaczające hałasy czy innych domowników. Co trzeci pracownik twierdzi, że jest bardziej produktywny pracując w biurze, a 55% obawia się, że ich kariera ucierpiałaby, gdyby nie przychodzili do biura. Warto tutaj zwrócić uwagę na to, że występuje też różnica opinii między pokoleniami — przedstawiciele generacji Z i milenialsi są bardziej niechętni pracy w biurze w pełnym wymiarze godzin, tylko 19% z nich preferuje pełny tydzień pracy w biurze. Podczas gdy u pokolenia X wskaźnik ten wynosi 26%, a u pokolenia wyżu demograficznego (baby boomers) — 30%.
Na końcu pojawia się jeszcze jeden bardzo ważny aspekt tych rozważań, a więc technologia i sprzęt. I właśnie ten aspekt rodzi największy paradoks. W 2019 roku, gdy po raz pierwszy zostały przeprowadzone badania, aż 63% pracowników chciało realizować swoją działalność biznesową w oparciu o rozwiązania zdalne. Jednak wraz z nastaniem pandemii, aż 38% wyrażało negatywne opinie o spotkaniach przed komputerem. Wynika to przede wszystkim z faktu, że aż 71% regularnych uczestników spotkań wideo wskazuje na całą paletę trudności w trakcie ich realizacji i stres z nimi związany. Jeden na trzech pytanych czuje się pozbawiony prawa głosu w trakcie spotkań, 61% uważa, że są niezauważani, a aż 50% pytanych zgłasza problemy z dźwiękiem, obrazem lub obydwoma tymi elementami.
Z tego powodu właśnie m.in. Barco i Jabra nie ustają w dążeniu do poprawy jakości spotkań zdalnych, tworząc produkty dla hybrydowego miejsca pracy.

Spotkanie „Zmierzając w kierunku hybrydowego modelu pracy”

Dzisiaj spotkania wideokonferencyjne odbywają się często w mniej formalnych warunkach, już nie tylko w przygotowanej do tego celu szklanej sali konferencyjnej i z perspektywy stołu konferencyjnego. Rozumie to firma Jabra, która stworzyła system PanaCast50. Zintegrowany soundbar wideokonferencyjny z zestawem kamer, mikrofonów i głośników. Dzięki kamerze o polu widzenia 180 stopni urządzenie świetnie sprawdzi się nawet w niewielkich przestrzeniach, gdzie wciąż wszyscy uczestnicy spotkania będą widoczni na ekranie, a zintegrowane algorytmy sztucznej inteligencji zadbają o to, aby przekaz był zawsze znakomity.

Hybrydowy model pracy wymaga odpowiednich narzędzi
Dlaczego to właśnie firmy Barco i Jabra postanowiły wspólnie porozmawiać na temat nowych wyzwań hybrydowego modelu pracy? Pierwszym z powodów jest wieloletnia, bardzo bliska współpraca obydwu marek, które wspólnie rozwijają znajdujące się w ofercie każdej z nich produkty. Ponadto, obaj producenci dostarczają swoje rozwiązania do podobnego grona odbiorców, dzięki czemu każdy z nich może również na bieżąco monitorować rynek, czego efektem są wspomniane już dwa raporty. Najważniejszym aspektem jest jednak to, że zarówno Barco, jak i Jabra, mają w swojej ofercie produkty, które idealnie odpowiadają na potrzeby hybrydowego świata.

Spotkanie „Zmierzając w kierunku hybrydowego modelu pracy”

W trakcie spotkania można było posłuchać, jak zmieniają się dzisiaj nastroje pracowników.

Na podstawie badań przeprowadzonych przez Barco w ponad 900 organizacjach, aż 50% przyznało, że działające w nich miejsca pracy wkrótce zostaną przystosowane do pracy hybrydowej. Jakie rozwiązania techniczne ułatwiają realizację takiego modelu i powinny się znaleźć w obszarze zainteresowania zarówno pracowników, jak i pracodawców?
Gdy mówimy o hybrydowym modelu pracy należy zwrócić uwagę, że pojęcie „hybrydowy” odnosi się nie tylko do czasu spędzanego w biurze oraz częściowej pracy w domu i w biurze, ale także do spotkań, w ramach których część uczestników znajduje się na miejscu, w biurze, a część bierze udział zdalnie. Dlatego tak ważne jest, aby każdy z nich był doskonale widoczny, idealnie słyszany przez wszystkich i sama technologia nie generowała ograniczeń, ale była wsparciem. Każdy z uczestników musi czuć, że jest częścią spotkania i czuć się naturalnie.
Najważniejszym produktem znajdującym się w ofercie firmy Barco z punktu widzenia hybrydowego modelu pracy i spotkań zdalnych jest oczywiście system do bezprzewodowej prezentacji treści ClickShare, dostępny od dwóch lat również w wersji CX, zapewniającej możliwość obsługi wideokonferencji. Co ważne, bezprzewodowe rozwiązania CX współpracują z każdym komputerem i każdym oprogramowaniem.
Dzięki pracy w trybie plug & play, wystarczy tylko podłączyć do komputera ClickShare Button lub uruchomić aplikację Clickshare App (dostępną zarówno na komputery, jak i urządzenia mobilne), nacisnąć przycisk i natychmiast można udostępnić znajdujące się we własnym urządzeniu treści lub wziąć udział w wideokonferencji. Dodatkowo urządzenia z serii CX zapewniają cały szereg funkcji interaktywnych, jak czarna tablica czy możliwość nanoszenia adnotacji na wyświetlanych treściach.

Spotkanie „Zmierzając w kierunku hybrydowego modelu pracy”

Co kluczowe, prowadzący konferencję odnosili się do danych pochodzących z raportów stworzonych po przebadaniu kilku tysięcy pracowników różnych korporacji.

Funkcja PresentSense automatycznie wykryje obecność w „pokoju konferencyjnym”, a dzięki współpracy z najpopularniejszymi kalendarzami, system powiadomi nas o zbliżającym się spotkaniu, dzięki czemu nie umknie nam żadna wideokonferencja. W trakcie targów ISE2022 został również zaprezentowany nowy firmware z funkcją ConferenceView, która pozwala na udostępnianie prezentacji i śledzenie zdalnych uczestników oraz dowolną organizację ułożenia okien na ekranie, a po zakończonym spotkaniu nasz ekran może zamienić się w wyświetlacz digital signage, informujący o pogodzie lub najistotniejszych wiadomościach z życia firmy. O nowych funkcjach systemu ClickShare CX na stoisku Barco, w trakcie targów ISE, opowiadał Łukasz Niegowski, channel manager CEE. Wideo, w którym szczegółowo przyjrzymy się wszystkim nowościom, już wkrótce na naszym kanale YouTube.
To wszystko nie oznacza jednak, że modele należące do rodziny produktów CX to produkty adresowane tylko dla dużych biur i korporacji z wieloma małymi i dużymi salami konferencyjnymi. Rozwiązania te, szczególnie w mniejszej odsłonie np. CX-20, doskonale sprawdzą się również w domowym biurze czy w trakcie połączeń wideokonferencyjnych realizowanych z dowolnego miejsca domu: salonu, sypialni czy gabinetu. Również domowi użytkownicy z pewnością docenią szybkość działania, możliwość ograniczenia do minimum plączących się kabli, automatyczne przypomnienie o spotkaniu znajdującym się w kalendarzu czy możliwość połączenia zarówno z komputera, jak i urządzeń przenośnych.
O wszystkich nowościach w systemie Barco ClickShare opowiadał nam również Łukasz Niegowski, Channel Manager Corporate CEE, z którym spotkaliśmy się w trakcie targów na stoisku Producenta.
Oczywiście sam hub będący sercem spotkań wideokonferencyjnych to nie wszystko. Aby móc uczestniczyć zdalnie i mieć odczucia podobne do tego, jakbyśmy znajdowali się w tym samym pokoju, potrzebne są odpowiednie peryferia z zakresu obrazu i dźwięku, takie jak kamery, mikrofony czy głośniki.
Jak pokazują badania firmy Jabra, generacja Z to pokolenie epoki cyfrowej, ale także pokolenie, które w dużo większym stopniu dostrzega zalety pracy hybrydowej. Wiele z tych osób rozpoczęło karierę podczas pandemii i zna tylko formę zdalną oraz wahadłowy model pracy. W związku z tym 64% przedstawicieli pokolenia Z uważa, że ich „biurem” jest laptop, zestaw słuchawkowy i dobre połączenie z Internetem. Świadczy to o rosnącym znaczeniu technologii w definiowaniu doświadczeń pracowników.
Właśnie firma Jabra jest już od wielu lat jednym z liderów w opracowywaniu i produkcji profesjonalnych rozwiązań z zakresu audio, a od niedawna również wideo. Znajdujące się w jej ofercie rozwiązania, takie jak mający swoją premierę w trakcie ISE2022 zaawansowany, najwyższej jakości zestaw słuchawkowy Engage 55, nieco prostsze zestawy Jabra Connect 4h, przenośne konferencyjne zestawy głośnomówiące Jabra Connect 4s, Jabra Speak czy też douszne słuchawki z aktywną redukcją hałasu Elite 7 Pro, umożliwiające najwyższej jakości komunikację od biura do pracy w domu i wszędzie w drodze pomiędzy!
Jednak firma Jabra nie poprzestała na produkcji zaawansowanych rozwiązań, ułatwiających komunikację głosową. Niedawno w jej ofercie pojawiły się również wyjątkowe kamery z linii PanaCast, które są nieodłącznym elementem każdego spotkania hybrydowego. To, co wyróżnia urządzenia należące do tej rodziny produktów, to obsługa wysokiej jakości wideo 4K Ultra-HD, łatwość w przenoszeniu, dzięki niewielkiej i bardzo lekkiej konstrukcji, ale przede wszystkim szerokie pole widzenia o zakresie 180 stopni (w modelach PanaCast i PanaCast 50), dzięki któremu nawet w najmniejszej sali wszyscy uczestnicy spotkania będą widoczni na ekranie, a także szereg zaimplementowanych funkcji sztucznej inteligencji, takich jak inteligentny zoom, dostosowywanie kadru do osoby mówiącej, włącznie z możliwością inteligentnego przechwytywania treści prezentowanych na tablicy Whiteboard!

Spotkanie „Zmierzając w kierunku hybrydowego modelu pracy”

Połączenie rozwiązań od Jabra i Barco pozwala już nie tylko na stworzenie stałej instalacji w sali konferencyjnej, ale, odpowiadając na potrzeby rynku, również na konfigurację mobilnego zestawu wideokonferencyjnego, z pomocą którego wirtualne spotkanie można przeprowadzić w dowolnym miejscu biura czy domu.

Warte podkreślenia jest również to, że rozwiązania znajdujące się w ofercie Jabra są certyfikowane przez największe i najpopularniejsze platformy do wideokonferencji. Nieważne zatem, czy jesteśmy przywiązani do oprogramowania: MS Teams, Zoom czy Skype, zawsze mamy pewność, że sprzęt będzie w pełni współpracował z każdą z tych aplikacji.

Podsumowanie
Targi Integrated Systems Europe przyzwyczaiły nas już na przestrzeni lat, że to nie tylko najlepsze miejsce, gdzie można z bliska zobaczyć najnowsze technologie i premierowo prezentowane urządzenia, ale także otrzymać konkretną porcję wiedzy związanej z bardzo różnymi sektorami rynku. Tak było i tym razem, czego przykładem jest opisywana tutaj sesja poświęcona wyzwaniom jakie przyniósł hybrydowy model pracy.
W tej relacji nakreśliliśmy tylko kilka z bardzo wielu różnych aspektów, związanych z nowymi sposobami pracy i tym, jak zmienia się również miejsce pracy i wykorzystywane na co dzień narzędzia. Pewne jest to, że hybrydowy model pracy to już nie jest przyszłość, ale otaczająca nas teraźniejszość. Dlatego tak wiele firm, w tym również Jabra i Barco, wkłada tak dużo energii w rozwój nowych technologii i projektowanie nowych rozwiązań sprzętowych, które będą przydatne w pracy zarówno dzisiaj, jak i w przyszłości.
Warto uczestniczyć w takich spotkaniach, aby o wszystkich nowościach wiedzieć jak najszybciej, optymalnie szybciej niż inni, co daje zawsze przewagę konkurencyjną.
My również staramy się pomagać w tym, abyście zawsze byli na bieżąco!