Praca zdalna, szczególnie w ostatnim czasie, stała się jedną z głównych form realizowania czynności zawodowych pracowników. Taki model pracy obniża koszty funkcjonowania w szczególności dużych korporacji i często pozwala członkom zespołów na zwiększenie efektywności, dzięki pracy w bardziej komfortowych warunkach.
Oprócz tworzenia prezentacji multimedialnych i dokumentów jednym z kluczowych elementów codziennej pracy w każdej, zarówno dużej, jak i małej firmie, są wideokonferencje i materiały wideo. To dzisiaj najlepsza forma przekazywania odbiorcom nawet najbardziej skomplikowanej wiedzy. Jednak myśląc o plikach wideo wykorzystywanych w biznesie, od razu pojawia się mnóstwo pytań. Gdzie wgrywać gotowe materiały? Jak je udostępniać? Jak przesyłać między pracownikami? Czy można ograniczyć do nich dostęp? Jak je publikować? Jak edytować? Jak zarejestrować wideokonferencję? Jak wykorzystać pliki wideo w kolejnej?
Kilka lat temu Polycom stworzył platformę Media Suite, która jest odpowiedzią na wszystkie te pytania. W listopadzie 2017 roku to rozwiązanie stało się częścią portfolio produktowego firmy Harman i obecnie jest ono wciąż rozwijane i uzbrajane w nowe funkcje właśnie przez tego producenta.
Na pokładzie Harman Media Suite znajdują się również narzędzia umożliwiające łatwą edycję nagrań: przycięcie początku, końca czy dodanie napisów i markerów.
Organizacje na całym świecie, niezależnie od wielkości, adaptując się do nowych wymagań rynku, przykładają bardzo dużą uwagę do tworzenia materiałów wideo. Wysokiej jakości nagrania webinarów, szkoleń online, kursów, spotkań czy konferencji ułatwiają zarządzanie wiedzą i komunikację, nawet między oddziałami znajdującymi się po dwóch stronach globu, oraz ograniczają część kosztów.
Jak wskazują prognozy, rynek wideo w korporacjach będzie warty do 2023 roku prawie 20 mld dolarów. Większość organizacji już dzisiaj inwestuje w rozwiązania wideo i systemy wideokonferencyjne.
Harman Media Suite jest kompleksową platformą do nagrywania, edycji, publikacji, streamingu, udostępniania i odtwarzania materiałów wideo w korporacji. Każdy z pracowników może w dowolnej chwili, korzystając z kamery lub systemu wideokonferencyjnego, zapisać spotkanie wideo, nagrać materiał szkoleniowy czy przedstawić prezentację, a także obejrzeć materiały wideo znajdujące się w bazie VOD, do których otrzymał dostęp przez administratora.
Za sprawą Harman Media Suite każdy z pracowników korporacji może stać się ekspertem w dziedzinie przygotowywania i publikacji materiałów wideo bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy.
To doskonałe rozwiązanie ułatwia np. szkolenie nowych pracowników, tworzenie materiałów szkoleniowych wspierających działy sprzedaży, rejestrację kluczowych wideokonferencji i spotkań online, tworzenie multimedialnych wykładów i lekcji online, zapisywanie i udostępnianie zebrań, posiedzeń i spotkań rządowych, posiedzeń rad miasta czy gminy, a także może być wykorzystywane w medycynie np. w telemedycynie, szkoleniu lekarzy czy promocji zdrowia i edukacji prozdrowotnej.
Na etapie publikacji nagranego pliku można go przypisać do odpowiedniej grupy odbiorców np. według działu lub zespołu pracowników.
Jakie możliwości daje Harman Media Suite i jakie rynki powinny zainteresować się tym rozwiązaniem?
O tym naszemu magazynowi opowiedział Adam Pieron, z firmy ESS Audio będącej wyłącznym polskim dystrybutorem platformy Harman Media Suite.
Łukasz Kornafel, „AVIntegracje”: Czy możesz przybliżyć czytelnikom, czym jest Harman Media Suite?
Adam Pieron, ESS Audio: Jest to rozwiązanie, które zapewnia możliwość integracji standardowych i chmurowych systemów konferencyjnych z platformą do nagrywania i dystrybucji treści wideo. Media Suite to rozwiązanie, które kiedyś było w portfolio firmy Polycom, natomiast Harman w listopadzie 2017 roku podpisał umowę partnerstwa i przejął tę linię produktową. Nowy właściciel tej technologii odpowiada dzisiaj nie tylko za wdrażanie, ale także za serwis, aktualizacje i rozwój produktu. My, jako dystrybutor rozwiązań Harmana, również mamy w ofercie platformę Media Suite.
Bazując na posiadanych przez Was danych, klienci z jakich rynków powinni przede wszystkim zainteresować się rozwiązaniem Harman Media Suite?
Dla kogo jest to produkt? Zazwyczaj z zapytaniem o to rozwiązanie zwracają się do nas firmy, które obsługują takich klientów końcowych jak korporacje, sektor edukacyjny czy medyczny. Rozwiązanie to nie jest bardzo popularne wśród integratorów AV. Natomiast doskonale znają je i bardzo często wykonują takie wdrożenia firmy z obszaru IT, szczególnie te, które nie tylko zajmują się siecią strukturalną i urządzeniami aktywnymi czy pasywnymi, ale także systemami wideokonferencyjnymi. Wynika to również z faktu, że rozpoznawalność platformie Media Suite zapewniła firma Polycom, doskonale znana przez osoby związane z obsługą sprzętu IT w korporacjach.
Nie zmienia to jednak faktu, że jest to rozwiązanie, którym również powinni zainteresować się integratorzy AV, dając instalowanym przez nich systemom dodatkową funkcję.
My jako firma ESS Audio mamy oczywiście dużo częstszy kontakt właśnie z integratorami AV i bardzo wielu z nich zaczyna dostrzegać i ofertować Harman Media Suite. Tak naprawdę każdy, kto zajmuje się realizacją projektów na uczelniach czy w korporacjach, powinien się nim zainteresować. Wdrożenie platformy nie jest trudne, oczywiście trzeba mieć pewną wiedzę związaną z systemami wideokonferencyjnymi, ale zdecydowanie warto poświęcić nieco czasu i środków, aby poznać tę materię.
Jakie są funkcje Harman Media Suite?
To platforma bazująca na rozwiązaniu webowym, umożliwiająca integrację infrastruktury wideokonferencyjnej wdrożonej przez korporację z możliwością rejestracji, dystrybucji i odtwarzania materiałów wideo. Dzięki temu rozwiązaniu możemy zarejestrować wideokonferencję przeprowadzoną z pomocą mostków konferencyjnych, kodeków konferencyjnych czy systemów chmurowych jak Skype for Business, Microsoft Teams, Cisco Webex, GoTo Meetings czy Blue Jeans. Media Suite umożliwia również rejestrację lokalnego spotkania, bez nawiązywania połączenia z innymi systemami, z sali wyposażonej w standardowe urządzenie wideokonferencyjne. Funkcja ta może okazać się interesująca do archiwizacji spotkań np. rad nadzorczych, spotkań akcjonariuszy itp.
Takie nagrania mogą być udostępniane w formie VOD, streamowane czy prezentowane w ramach kolejnych wideokonferencji.
Wyobraźmy sobie na przykład, że chcemy przeprowadzić szkolenie. Nagrywamy taką wideokonferencję szkoleniową i później może z niego korzystać cała korporacja. Inny przykład: do naszej korporacji dołącza nowy pracownik. Zamiast tracić czas na osobiste szkolenie, dajemy mu dostęp do odpowiednich materiałów szkoleniowych, z których może skorzystać w najbardziej odpowiadającym mu czasie. Zatem to może być również narzędzie ułatwiające wdrażanie nowych członków ekipy do naszej firmy.
Zarejestrowane z pomocą Harman Media Suite materiały mogą również być wykorzystywane jako wsparcie techniczne np. dla serwisantów, którzy mogą sięgać po interesujące ich materiały szkoleniowe czy instruktarzowe w dowolnym miejscu i czasie.
To, co też jest warte podkreślenia i jest niewątpliwą zaletą Harman Media Suite, to możliwość integracji tej platformy z istniejącą infrastrukturą wideokonferencyjną, co pozwala na zwiększenie stopy zwrotu inwestycji w system wideo, dodając równocześnie olbrzymią funkcjonalność.
Jak wygląda kompatybilność Harman Media Suite z najpopularniejszymi rozwiązaniami wideokonferencyjnymi dostępnymi na rynku?
Harman Media Suite może dołączyć do każdego połączenia wideokonferencyjnego H.323 i SIP, a także on-premisowych rozwiązań Cisco, Lifesize, Poly (dawniej Polycom) i innych największych marek związanych z wideokonferencjami. Wtedy Harman Media Suite jest po prostu uczestnikiem takiego spotkania i może być wykorzystany zarówno do rejestracji, jak i odtwarzania materiałów wideo w ramach tego spotkania. Firma Harman rozwinęła platformę Media Suite o możliwość jej integracji z rozwiązaniami chmurowymi takimi jak Skype for Business, Microsoft Teams czy Cisco Webex. Platforma ta nie zamyka się zatem tylko na duże korporacje, które w standardzie mają rozwiązania on-premise, ale może być także wykorzystywana przez mniejsze firmy czy użytkowników prywatnych, którzy z powodów – głównie kosztowych – zdecydowali się używać chmurowych rozwiązań wideokonferencyjnych.
To, co jest szczególnie ważne dla firm z sektora bankowego, medycznego czy prawnego, ale także wielu korporacji, to fakt, że Harman Media Suite zapewnia pełne bezpieczeństwo, również dzięki możliwości instalacji rozwiązania na własnym serwerze firmowym.
Mamy dwa modele wdrożeniowe Harman Media Suite. Pierwszym z nich jest rozwiązanie chmurowe wykorzystujące platformę Microsoft Azure. Do takiego wdrożenia można wykorzystać zarówno konto klienta, jak i konto, którego właścicielem i administratorem jest Harman. Drugi, zdecydowanie częstszy model wdrożeniowy, to serwer on-premise znajdujący się w korporacji czy u klienta np. na uczelni wyższej, na którym mamy uruchomioną maszynę wirtualną VMWare, a Media Suite jest wdrożony w lokalnej infrastrukturze sieciowej. Najczęściej korzystają z tego modelu korporacje czy instytucje, w których szczególnie wrażliwe dane nie mogą być przechowywane w chmurze. Oczywiście udostępniamy listę wymagań, które musi spełniać serwer, natomiast jaka to dokładnie będzie maszyna, zależy tylko od klienta końcowego.
Drugą kluczową funkcją z punktu widzenia bezpieczeństwa jest możliwość nadania odpowiednich poziomów dostępu dla różnych użytkowników.
Ponieważ Harman Media Suite to rozwiązanie ściśle związane z poważnymi rozwiązaniami wideokonferencyjnymi, zachowane są wszystkie protokoły bezpieczeństwa. Zdajemy sobie sprawę, że zarówno działy IT, jak i sami producenci systemów wideokonferencyjnych, przywiązują ogromną uwagę do systemów bezpieczeństwa. Media Suite zapewnia integrację z Active Directory, ułatwiając administratorom określanie polityk dostępowych dla użytkowników.
System odznacza się rozproszoną architekturą, dzięki czemu nawet w największej korporacji kilkudziesięciu użytkowników może rejestrować równocześnie wiele nagrań.
Modeli i licencji wdrożeniowych jest bardzo wiele. Możemy podzielić je na dwa typy. Pierwsza z nich to standardowe wdrożenie, w którym główne różnice to ilość równoczesnych nagrań i streamów live – nie wchodzą w nie tutaj odtworzenia VOD. Natomiast drugi rodzaj licencji jest związany z konkretnymi użytkownikami i możemy kupić licencję dla określonej ich liczby. Wtedy przy niższych kosztach możemy kupić licencję dla odpowiedniej ilości użytkowników. Samo licencjonowanie również jest dostępne na dwa sposoby. Możemy zakupić licencję dożywotnią lub korzystać z dostępu do platformy w formie odnawianej subskrypcji.
Dzięki temu, że Harman Media Suite to rozwiązanie webowe, rozumiem, że możemy łączyć się z poziomu dowolnego urządzenia, zarówno komputera, tabletu, jak i telefonu?
Oczywiście, nie ma z tym żadnego problemu. Jeśli chodzi o same urządzenia wykorzystywane przez system do nagrań, jedyne znaczenie mają tutaj możliwości obsługi przez dane urządzenie określonych kodeków konferencyjnych. Natomiast jeśli chodzi o sam portal, Media Suite jest zgodny z HTML5 i Flash. Dzięki temu jest on kompatybilny zarówno ze starszymi przeglądarkami wykorzystującymi Flash, jak i nowymi z obsługą HTML5 bez potrzeby instalacji dodatkowych rozszerzeń.
Jak wygląda interfejs użytkownika i do jakich narzędzi otrzymuje on dostęp, pracując z platformą Harman Media Suite?
Mamy dwa rodzaje interfejsów użytkownika. Pierwszym z nich jest panel administratora, który ma możliwość pełnej konfiguracji, odczytywania raportów na temat tego, jak często jest używany system czy które nagrania są najchętniej odtwarzane itp. Mamy tutaj również możliwość konfiguracji urządzeń czy sal konferencyjnych i użycia konkretnych zestawów do wideokonferencji. Drugi to panel użytkownika. Z jego poziomu możemy rozpocząć nagranie, odtworzyć już zarejestrowane materiały czy dołączyć do prowadzonej transmisji. Mamy także tutaj dostęp do prostych narzędzi edycyjnych, umożliwiających np. przycięcie nagranego materiału.
Harman Media Suite jest wyposażony również w zaawansowane narzędzia umożliwiające wnikliwe śledzenie statystyki oglądanych plików.
Czy w ramach transmitowanego lub rejestrowanego materiału wideo można również wyświetlić prezentację lub własny materiał wideo czy dokument?
Oczywiście. W ramach wideo konferencji możemy używać prezentacji, która również zostanie nagrana, ale także do samego portalu możemy wgrywać nasze pliki np. zdjęcia, prezentacje, pliki pdf czy dokumenty. Nowością jest również możliwość nagrania sygnału z enkoderów, wykorzystując protokół RTMP/RTSP. Są one dostępne m.in. wśród produktów AMX SVSI, czy można je znaleźć w kamerach IP obsługujących ten protokół.
Jak można wykorzystać takie sygnały w standardzie RTMP?
Wyobraźmy sobie korporację, której sercem jest sala konferencyjna, w której odbywają się większe spotkania streamowane do sieci. Taki enkoder RTMP jest tak naprawdę zakończeniem całego systemu matrycowania wideo. Z jego pomocą mogliśmy do tej pory udostępniać transmisję tylko na takie portale jak np. YouTube. Teraz, dzięki integracji z Media Suite, możemy umieścić nasze spotkania wideokonferencyjne w bezpiecznym środowisku obejmującym wszystkie materiały wideo funkcjonujące w firmie. Spotkanie odbywające się w sali konferencyjnej może być natychmiast dostępne dla znacznie szerszego grona odbiorców, którzy po prostu z powodu fizycznych ograniczeń sali lub pracy w trybie zdalnym nie mogliby uczestniczyć w spotkaniu.
Jakie możliwości daje integracja Harman Media Suite z eCDN?
Dystrybucja nagrań oraz strumieni wideo „na żywo” między różnymi lokalizacjami organizacji powoduje większe zapotrzebowanie na łącza internetowe oraz infrastrukturę sieciową. Technologia eCDN zapewnia inteligentne rozproszenie maszyn systemu Media Suite, co sprawia, że dystrybucja nagrań między różnymi lokalizacjami organizacji nie powoduje dużego obciążenia sieci. Media Suite zapewnia również integrację z rozwiązaniami firm trzecich: Akamai, Verizon Edgecast, Wowza Media Systems.
Platforma, o której rozmawiamy, jest również kompatybilna z systemami LMS (Learning Management Systems). Jakie możliwości daje taka integracja?
Integracja z LMS to kolejny milowy krok, jeśli chodzi o wykorzystanie Media Suite. Mówimy tutaj o sektorze edukacyjnym, który często już teraz wykorzystuje różnego rodzaju platformy szkoleniowe. Użytkownik nie musi całkowicie przebudowywać swojego systemu szkoleniowego. Jeśli jest on zgodny z LTI, nasze rozwiązanie Media Suite może być dla niego źródłem materiałów wideo wykorzystywanych w ramach szkoleń. Dzięki temu zachowujemy interfejs, do którego przyzwyczaili się już użytkownicy, jednocześnie znacząco zwiększając jego funkcjonalność.
Gdzie powinni się zgłosić klienci chcący zastosować we własnej firmie rozwiązanie Harman Media Suite?
Harman Media Suite może doskonale rozszerzyć możliwości systemu wideo-konferencyjnego użytkownika. To może być również integralna część systemu matrycowania wideo, w szczególności w tych wdrożeniach, gdzie nie wykorzystujemy standardowych kodeków konferencyjnych.
Wdrożeniem Media Suite zajmują się nasi partnerzy znakomicie poruszający się na rynku wideokonferencyjnym. Coraz częściej pytania o to rozwiązanie pojawia się także od integratorów AV. Pełne wsparcie w tym zakresie oferuje oczywiście także Harman. Zdalna implementacja takiego rozwiązania jest obok kontraktu serwisowego jednym z elementów oferty, którą kierujemy do naszych partnerów. Obsługa posprzedażowa jest dostępna w dwóch wariantach: Premier, wybierając którą użytkownik systemu może kontaktować się z działem wsparcia technicznego przez osiem godzin dziennie, pięć dni w tygodniu, oraz wariant Advantage, w którym wsparcie techniczne pozostaje w ciągłym kontakcie z użytkownikami Harman Media Suite przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.
Jako dystrybutor zachęcamy do kontaktu z naszym działem handlowym oraz działem wsparcia technicznego. Udzielimy wszelkich możliwych informacji o produkcie, a także pomożemy w procesie implementacji rozwiązania przez partnerów.
Rozmawiał: Łukasz Kornafel, AVIntegracje
zdjęcia: ESS Audio