Cytując za Johannem Wolfgangiem von Goethe: „Kto się nie rozwija, ten się cofa”.
Na świadomości, jak ważny jest rozwój umiejętności i wiedzy opiera się cała potężna branża szkoleń, kursów, warsztatów i wyspecjalizowanych treningów dla pracowników każdej z branż. Oczywiście, podążanie za nowinkami technicznymi nie jest tak ważne dla rzemieślnika czy księgowego, jednak gdy mówimy o specjalistach związanych z elektroniką, a w szczególności rozwiązaniami AV, gdy kilka miesięcy potrafi być epoką w rozwoju sprzętu, ciągły rozwój i zdobywanie nowych umiejętności są niezwykle istotne. Pozwalają na projektowanie i uruchamianie znacznie lepiej skrojonych do potrzeb klienta instalacji i – tym samym – zapewniają przewagę konkurencyjną firmy posiadającej wyedukowaną kadrę na rynku.
Bardzo dużą wagę do szkoleń przykłada firma Harman Professional, czego dowodem jest stworzony przez nią już kilka lat temu program Harman Professional University.

Jaki był cel przyświecający jego stworzeniu, do kogo jest skierowany i jaką wiedzę i umiejętności mogą nabyć uczestnicy spotkań? O tym rozmawialiśmy z Adamem Pieronem z firmy ESS Audio, jednym z polskich instruktorów HARMAN Professional University.



Adam Pieron z firmy ESS Audio, jeden z instruktorów HARMAN Professional University. 

Na początku kwietnia minęły trzy lata, od kiedy firma ESS Audio została wyłącznym przedstawicielem firmy AMX na Polskę. Gdy w 2017 roku dystrybutor z Łomianek rozpoczął sprzedaż systemów amerykańskiego producenta, natychmiast w ślad za tym poszedł cały program szkoleń dla projektantów instalacji AV, programistów i osób zajmujących się na co dzień sprzedażą tych rozwiązań. Jednak początki kompleksowego programu szkoleń grupy HARMAN miały miejsce dużo wcześniej. Jeden z największych koncernów produkujących profesjonalne rozwiązania dla rynku AV i branży scenicznej, przejął rozbudowany i bardzo dobrze rozwinięty katalog szkoleń, wraz z nabyciem firmy AMX.
Sama marka HARMAN Professional University powstała w 2016 roku, aby sformalizować i przenieść edukację oraz proces certyfikacji na wyższy poziom. W tym celu został zaprojektowany spójny program szkoleniowy wraz z materiałami, skryptami i zestawami szkoleniowymi dla klientów, partnerów i specjalistów branżowych.
Ze względu na to, że umiejętności i oczekiwania fachowców działających w branży AV są bardzo zróżnicowane, firma HARMAN stworzyła kompleksową ofertę certyfikacji odzwierciedlającą różne potrzeby rynku i podzieloną na kilka etapów oraz ścieżek rozwoju.
Stopniowo, wraz z rozwojem całego rynku e-learningu i webinariów, obok osobistych szkoleń organizowanych przez dystrybutorów na całym świecie, producent stworzył również przebogatą bazę materiałów dostępnych online oraz specjalny program webinariów, w trakcie których można zdobyć bardzo wiele przydatnych umiejętności, ale także zapoznać się z praktycznymi wskazówkami i poradami.
Dzisiaj HARMAN Professional University pro to już nie tylko szkolenia z zakresu systemów sterowania, rezerwacji sal czy dystrybucji sygnału AMX, ale także uniwersalne warsztaty poświęcone dźwiękowi, urządzeniom do wyświetlania sygnału wideo czy oświetleniu. Czego mogą nauczyć się uczestnicy szkoleń w siedzibie firmy ESS Audio?
Zapraszamy do lektury rozmowy z Adamem Pieronem z firmy ESS Audio.

Sala, w której odbywają się szkolenia, ma dwie funkcje. Na co dzień jest to showroom rozwiązań AV firmy ESS Audio, gdzie prezentowane są rozwiązania znajdujące się w ofercie dystrybutora, natomiast gdy odbywa się szkolenie, sala przekształca się w centrum szkoleniowe Harmana i wykorzystywane są wszystkie technologie, które w niej pracują. Cały system bazuje na najwyższej serii enkoderów i dekoderów AMX SVSI N2400, czyli 4K 60Hz z samplingiem 4:4:4. Ponadto jest tutaj także duży ekran projekcyjny o podstawie 4 m, laserowy projektor ze zmotoryzowaną optyką, ekran o przekątnej 75” z możliwością podziału i czterema wejściami HDMI, dzięki którym można zasymulować ścianę 2 x 2, zestaw dodatkowych monitorów rozstawionych w sali oraz tablica interaktywna Samsung Flip 2.

Łukasz Kornafel, AVIntegracje: Jaka jest koncepcja przyświecająca szkoleniom Harman Pro University i dlaczego warto się nimi zainteresować?
Adam Pieron, ESS Audio: Firma Harman już kilka lat temu zainaugurowała projekt o nazwie Harman Pro University. Jest to rozbudowany program szkoleń, którego częścią jest portal internetowy z bardzo dużą ilością materiałów dostępnych online.
Zadanie tego programu jest proste, ma on zaznajomić użytkowników końcowych i klientów z technologią i to nie tylko rozwiązaniami oferowanymi przez grupę Harman, ale ogólnie z urządzeniami i technologiami wykorzystywanymi w branży AV. Dlatego w portalu znajdują się materiały szkoleniowe bazujące na rozwiązaniach Harmana, jednak traktują one przede wszystkim o technologii, dlatego swoją wiedzę i doświadczenie mogą rozwinąć również specjaliści z branży AV pracujący z produktami innych marek oraz osoby integrujące różne systemy. Doskonałym przykładem mogą tutaj być głośniki. Gdy mówimy o tym, jak je dobierać, nie skupiamy się na konkretnych produktach marki JBL, ale pokazujemy jak najlepiej skonfigurować np. nagłośnienie sali konferencyjnej. Również dobór wzmacniacza, w dużym przybliżeniu, niezależnie od marki wygląda tak samo. Podobnie, gdy prezentujemy HDBaseT czy Dante, nie ograniczamy się tylko do produktów określonego producenta, ale mówimy szerzej, o technologii.
Czy szkolenia są przeznaczone przede wszystkim dla integratorów czy również użytkowników końcowych? Zarówno portal, jak i struktura cyklu szkoleń, są skierowane przede wszystkim do integratorów i mocno zaznajomionych z technologią użytkowników końcowych. Jeżeli np. w danej firmie pracuje administrator sieci czy osoba odpowiedzialna za utrzymanie instalacji AV to również są to szkolenia dla niego.
Szkolenia odbywają się na dwóch poziomach. Pierwszy jest dla osób, które zaczynają swoją przygodę z technologiami AV, natomiast drugi, poziom Professional, jest już kierowany do osób zajmujących się projektowaniem i sprzedażą rozwiązań audiowizualnych.
Co więcej, szkolenia są podzielone również na niezależne ścieżki edukacyjne: osobno dla projektantów systemu, osobno dla inżynierów, którzy zajmują się jego uruchomieniem, wgrywają oprogramowanie, aktualizują firmware, stroją nagłośnienie itd. I trzecia ścieżka jest stworzona specjalnie z myślą o programistach, którzy później we własnym biurze czy w zaciszu domowym zajmują się konfigurowaniem i pisaniem programów sterujących na AMXa.
Chciałbym nadmienić, że my również, już poza strukturami Harman Pro University prowadzimy szkolenia skierowane do działów handlowych, które nie są już na tak zaawansowanym poziomie technicznym, ale są bardziej ukierunkowane na prezentację funkcjonalności i możliwości urządzeń.
Czy inicjatywa stworzenia takiego programu szkoleń wyszła od firmy Harman czy pomysł wyszedł od dystrybutorów pracujących blisko każdego rynku?
Oczywiście my, jako dystrybutorzy zwracaliśmy uwagę, że tego rodzaju wyspecjalizowany program szkoleń spotkałby się z zainteresowaniem klientów, ale sama idea narodziła się wcześniej. Firma Harman przejęła już bardzo rozwinięty program szkoleń, nabywając AMX. Po jego przejęciu, program szkoleń został zaadoptowany na wszystkie marki należące do grupy, jednak wciąż, ze względów historycznych, największa część poruszanej tematyki jest poświęcona właśnie rozwiązaniom AMX.
Jednak baza jest cały czas rozwijana i pojawia się coraz więcej szkoleń poświęconych audio oraz tematyce oświetlenia.
Czy mógłbyś przybliżyć strukturę samych szkoleń?
Mamy szkolenia skierowane do odbiorców produktów AMX-a, czyli dystrybucja wideo i sterowanie, niezależnie odbywają się szkolenia poświęcone tematyce audio i osobno oświetleniowej. Dla każdej grupy rozwiązań mamy kilka różnych szkoleń odpowiadających różnym rolom czy funkcjom pracowników. I, tak jak już wspominałem, mamy odpowiednie szkolenia dla projektantów instalacji, osób które je uruchamiają i programistów. Każde z tych szkoleń jest realizowane na co najmniej dwóch etapach. Pierwszy z nich to szkolenie online, w trakcie którego przekazywane są podstawy i drugi poziom Professional, po ukończeniu którego jest przyznawany pełen certyfikat z programowania czy projektowania, którym Harman potwierdza znajomość konkretnych zagadnień. Jedynym wyjątkiem od tej dwupoziomowej struktury szkoleń jest szkolenie z programowania. Ze względu na to, że te zagadnienia są tak rozległe, mamy również trzeci poziom, poświęcony platformie RMS do monitorowania wszystkich urządzeń i dodatkowo mamy tutaj także niezależne szkolenie Integration poświęcone właśnie integracji wszystkich urządzeń.
Jakie są benefity dla integratora czy programisty wynikające z posiadania certyfikatu?
Na wstępie trzeba powiedzieć, że Harman nie daje certyfikatów za nic i samo uczestniczenie w szkoleniu nie jest równoznaczne z otrzymaniem potwierdzenia umiejętności.
Żeby otrzymać certyfikat trzeba na pierwszym poziomie zdać egzamin składający się z trzydziestu do pięćdziesięciu pytań, a na drugim poziomie należy zdać egzamin online, a później egzamin praktyczny, polegający na przykład na zaprojektowaniu sal o różnej funkcjonalności w korporacji czy dla programistów na zaprogramowaniu konkretnego systemu.
Te zadania są wysyłane później do centrali Harmana do Dallas, gdzie specjaliści producenta sprawdzają, czy dana osoba faktycznie ma odpowiednie umiejętności.
Certyfikat jest przyznawany na trzy lata i jest przypisany do uczestnika, nie do firmy. Dzięki temu, zmieniając pracodawcę, osoba posiadająca certyfikat może poprosić Harmana o przepisanie konta i certyfikaty podążają wraz z osobą. Po trzech latach certyfikat wygasa, natomiast jest możliwość odnowienia certyfikatu, zdając uzupełniający egzamin potwierdzający znajomość funkcjonalności, które zostały wprowadzone do urządzeń właśnie w tym okresie. Dzięki temu eliminujemy sytuację, w której osoba zdająca egzamin dziesięć czy piętnaście lat temu, dzisiaj nie wie, czym jest sieć Dante czy AVoverIP.
Jakie są benefity z posiadania certyfikatu? Oczywiście to przede wszystkim informacja dla naszych klientów, że skoro mamy certyfikat, to legitymujemy się odpowiednią wiedzą i umiejętnościami. Za te szkolenia są przyznawane również punkty do certyfikacji AVIXA i przyznawanych przez tą organizację certyfikatów CTS, zarówno tych ogólnych jak i CTS-I (installer) oraz CTS-D (designer).
Nas również często pytają inwestorzy czy instytucje, czy moglibyśmy polecić jakąś firmę, która dobrze zrealizuje dany projekt. Oczywiście my wtedy polecamy tylko te firmy, których jesteśmy pewni, a pewni jesteśmy tych, które mają wykształconą kadrę i posiadających odpowiednie umiejętności i kwalifikacje, wykształconych pracowników. Wszyscy spotykamy się z przetargami czy zamówieniami firm prywatnych, w których znajdują się zapisy, że oferentem może być tylko firma, która ma na pokładzie osoby posiadające certyfikaty z danego obszaru wiedzy.
Warto nadmienić, że oprócz materiałów związanych ze ścieżką edukacyjną Harman Pro University i certyfikacją, na portalu można znaleźć ogromną bazę materiałów udostępnianych przez Harmana ad hoc poświęconych nowym produktom czy zagadnieniom.
Czy również dystrybutorzy raportują do Harmana, jakie nowe zagadnienia powinny znaleźć się w programie szkoleń?
Tak, mamy cykliczne spotkania i wideokonferencje, na których dystrybutorzy również zwracają uwagę, co nowego powinno pojawić się w programie szkoleń.
Chodzi nam przede wszystkim o to, aby zapewnić wiedzę na rynku. Gdy ta wiedza będzie na rynku, nasi klienci będą ofertowali lepsze produkty i przede wszystkim będą mogli tworzyć kompletne rozwiązania o szerokiej funkcjonalności odpowiadające rozległym wymaganiom klientów.
Szkolenia online to jedno, ale bardzo ważnym filarem całego programu szkoleniowego są spotkania odbywające się na miejscu, u Was w firmie. Jak wygląda ten cykl i skąd osoby zainteresowane udziałem w szkoleniach mogą się o nich dowiedzieć?
Informacje o naszych szkoleniach przesyłamy do naszych partnerów i klientów za pomocą newsletterów, komunikacji mailowej i poprzez bezpośrednie rozmowy naszych handlowców. Co ważne, w szkoleniach nie tylko mogą brać udział nasi klienci, ale również nowi integratorzy, którzy dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z urządzeniami z grupy Harmana. Jednak, żeby móc wejść do portalu, gdzie są szkolenia online, sama firma musi być zarejestrowana w bazie Harman Professional jako partner. Nie jest to jednak trudna procedura. Wystarczy tylko wypełnić odpowiedni formularz, wysłać go do nas, a my zajmiemy się resztą. Gdy dana firma zostaje zarejestrowana jako partner, może założyć dowolną liczbę kont dla swoich pracowników.
Jeżeli chodzi o same szkolenia odbywające się w naszej siedzibie, myślę, że więcej niż 90% z nich jest organizowana w języku polskim i są prowadzone przez praktyków w bardzo małych grupach. W skład naszego zespołu instruktorów, oprócz mnie, wchodzą m.in.: Maciek Barański – realizator, praktyk, na co dzień specjalista systemów nagłośnienia, Wojtek Kopytek – projektant audio i ekspert systemów kinotechnicznych i Michał Moraszczyk – programista AMX.
Wolimy organizować więcej szkoleń z mniejszą liczbą uczestników, które są dużo bardziej efektywne. Zazwyczaj w szkoleniach bierze udział od 6 do 12 uczestników. Spotykamy się w kameralnym gronie, każdy z uczestników może porozmawiać z instruktorem 1:1, szkoleniowiec ma czas, żeby również przekazać praktyczne uwagi i wskazówki.
Z drugiej strony, gdy szkolimy się w mniejszych grupach, my też mamy takie poczucie, że uczestnicy faktycznie poświęcają te dwa, trzy dni na spotkanie z nami, a nie siedzą w ostatnim rzędzie w dużej sali konferencyjnej w hotelu i w międzyczasie przygotowują oferty albo przeglądają facebooka.
Mniejsza liczba uczestników ułatwia również osobiste zobaczenie i przetestowanie sprzętu. My zawsze na szkolenia dostarczamy nasze zestawy szkoleniowe, zarówno jeżeli chodzi o audio jak i wideo.
Dzięki temu szkolenia nie są robione na sucho, ale gdy szkolimy, dzieje się to przy urządzeniach.

„Jeżeli chodzi o same szkolenia odbywające się w naszej siedzibie, myślę, że więcej niż 90% z nich jest organizowana w języku polskim i są prowadzone przez praktyków w bardzo małych grupach. Wolimy organizować więcej szkoleń z mniejszą liczbą uczestników, które są dużo bardziej efektywne. Zazwyczaj w szkoleniach bierze udział od 6 do 12 uczestników. Spotykamy się w kameralnym gronie, każdy z uczestników może porozmawiać z instruktorem 1:1, szkoleniowiec ma czas, żeby również przekazać praktyczne uwagi i wskazówki.”

Jednak uczestnicy mają do dyspozycji nie tylko zestawy szkoleniowe, ale same szkolenia odbywają się w świetnie wyposażonej sali wykładowej znajdującej się w Waszej siedzibie. Czy mógłbyś przybliżyć, jakie pracują w niej rozwiązania?
Sala, w której odbywają się szkolenia, ma dwie funkcje. Na co dzień jest to showroom rozwiązań AV firmy ESS Audio, gdzie prezentujemy nasze rozwiązania. Natomiast, gdy odbywa się szkolenie, sala przekształca się w centrum szkoleniowe Harmana i wykorzystywane są wszystkie technologie, które w niej pracują.
Cały system bazuje na najwyższej serii enkoderów i dekoderów AMX SVSI N2400, czyli 4K 60Hz z samplingiem 4:4:4. Dystrybucja AV wykorzystująca protokół IP jest dla nas najłatwiejszym i najbardziej elastycznym rozwiązaniem, dzięki któremu możemy wpiąć do systemu monitory w dowolnym miejscu sali. Nie musimy nic krosować w naszej serwerowni, dekodery i enkodery po prostu się wyszukują automatycznie, co daje nam dużą elastyczność, jeżeli chodzi o prezentację treści. Ponadto w sali mamy duży ekran projekcyjny o podstawie 4 m, laserowy projektor ze zmotoryzowaną optyką, ekran o przekątnej 75” z możliwością podziału i czterema wejściami HDMI, dzięki którym możemy zasymulować ścianę 2 x 2. Ponadto mamy dodatkowe monitory rozstawione w sali oraz tablicę interaktywną Samsung Flip 2.
Te wszystkie urządzenia są spięte ze sobą i w trakcie szkoleń tworzymy wyspy uczestników, aby pobudzać kreatywność i wspólne działanie.
Często dajemy zadania, w których dwie grupy – w przenośni – rywalizują między sobą o stworzenie najlepszego rozwiązania. W naszej instalacji przewagą SVSI jest również to, że system jest zgodny ze standardem AES67, dzięki czemu dźwięk od razu dostępny jest w naszych procesorach DSP BSS i we wzmacniaczach Crown. W sali mamy mały system kinowy 7.1, wprawdzie bez głośników zaekranowych, ale tę rolę pełnią głośniki kolumnowe JBL CBT70 z rozszerzeniem. Staraliśmy się zaprojektować cały pracujący tutaj system w taki sposób, aby zminimalizować ilość połączeń analogowych i tak naprawdę cała ścieżka sygnału jest zorganizowana w domenie cyfrowej od matrycowego, sufitowego mikrofonu Shure MXA910, który jest wykorzystywany przez nas w trakcie wideokonferencji, przez całe DSP, system dystrybucji sygnału i wzmacniacze. Jedynym połączeniem analogowym jest połączenie między wzmacniaczem a głośnikami, bo tutaj ciężko zastąpić to połączenie.
Oczywiście mamy tutaj system rezerwacji sal i system sterowania AMX, który zapewnia nam pełną automatykę. jeżeli chodzi o oświetlenie czy sterowanie roletami. Dzięki temu kompletnemu systemowi dajemy możliwość gościom showroomu czy uczestnikom szkoleń na dotknięcie fizycznego rozwiązania i zobaczenia danych urządzeń.
Jakie są główne zalety systemu AVoverIP względem klasycznych połączeń punkt-punkt?
Jednym z powodów wyboru rozwiązań sieciowych jest świadomość użytkownika. Informatycy pracujący w dużych obiektach konferencyjnych czy korporacjach, chętniej przyjmą pod swoje skrzydła system, który jest oparty o transmisję multicast i połączenia OverIP, ponieważ są one po prostu lepiej zrozumiałe dla nich niż np. HDBaseT, który jest standardem dla branży AV, a nie IT.
Drugą niewątpliwą zaletą jest skalowalność. Handlowcy mogą zaproponować etapowy rozwój instalacji. Klient może kupić dwa dekodery i jeden enkoder i rozwijać przez lata do bardzo poważnych matryc czy systemów dystrybucji. Wybierając rozwiązanie HDBaseT czy HDMI, musielibyśmy od razu zainwestować w bardzo dużą matrycę lub za każdym razem, kiedy nastąpi kolejny milowy skok w liczbie potrzebnych kanałów, trzeba by było wymieniać całą ramę znajdującą się w serwerowni.
Kolejny element to kwestia samej obsługi. Gdy mamy system, w którym chcemy aby poszczególne enkodery czy dekodery same się znajdowały, warto wybrać OverIP. Wszystko znajduje się na bazie indywidualnych adresów IP.
Na koniec trzeba sobie powiedzieć, że również koszt samego systemu OverIP w wielu przypadkach może być niższy. Gdy mamy nietypową konfigurację np. 17 x 5 czy 3 x 18, nie trzeba już kupować wielkiej matrycy 32 x 32, potrzebujemy tylko odpowiedniej liczby dekoderów, odpowiedniej liczby enkoderów i switch z odpowiednią liczbą portów, który zazwyczaj jest i tak dostępny. Im bardziej asymetryczna matryca, tym bardziej opłaca się wejść w rozwiązanie OverIP.
Jakich szkoleń w najbliższym czasie organizowanych przez Was mogą spodziewać się polscy specjaliści branży AV?
W kwietniu odbędą się szkolenia programistyczne z AMX. Pełen kalendarz szkoleń można sprawdzić na stronie Harmana lub zapytać u nas, jako wyłącznego dystrybutora rozwiązań grupy Harmana w Polsce.
W najbliższym czasie ruszamy z kolejnym cyklem szkoleń projektowych i dalej programistycznych. Staramy się, aby przynajmniej raz na kwartał pojawiało się szkolenie każdego typu. Rzadziej, ze względu na grono odbiorców, organizujemy najwyższe poziomy szkoleń. Jednak gdy takie planujemy, są one zazwyczaj organizowane w Experience Center w Londynie. Wynika to również z faktu, że te najbardziej zaawansowane szkolenia są zazwyczaj prowadzone już nie przez szkoleniowców z Europy, ale specjalistów ze Stanów Zjednoczonych, najbardziej doświadczonych fachowców i szkoleniowców od systemów AV.
Oczywiście, jeżeli będzie takie zapotrzebowanie, możemy zorganizować takie najbardziej zaawansowane szkolenie również w Polsce.

Rozmawiał: Łukasz Kornafel, AVIntegracje
Zdjęcia: ESS Audio