Bardzo lubię projektować instalacje AV w oparciu o rozwiązania AV-over-IP. Użycie jednego medium do przesyłania wszystkich sygnałów jest po prostu wygodne. Nie trzeba się bowiem zastanawiać, ile metrów i którego kabla będzie potrzeba, odpada też kłopot z różnymi wtykami czy gniazdami na zakończeniach tras.
W skrócie – szybko prosto i łatwo. Do niedawna największym wyzwaniem był dobór i późniejsza konfiguracja przełączników sieciowych, które w AV-over-IP stanowią bodaj najważniejszą część instalacji. W czerwcu pojawiły się trzy bardzo ciekawe platformy francuskiej firmy Agora. Każda z nich umożliwi przełączanie, przesyłanie oraz monitorowanie praktycznie każdego sygnału audio oraz wideo w sieci Ethernet.
Agora GHOST, czyli Gigabitowy HOST ethernetowy, jest połączeniem przełącznika sieciowego pracującego w warstwie drugiej, interfejsu oraz panelu sterowania. Według producenta Ghost pozwala na stworzenie i późniejsze zarządzanie instalacją o dowolnym stopniu złożoności przez użytkownika, który nie ma rozległej wiedzy o sieciach komputerowych. Pozwala na to aplikacja Ghost Manager dodawana bez dodatkowych opłat do każdego urządzenia. Całe urządzenie zamknięte jest w klasycznej obudowie rackowej 19” o wysokości 1U. Agora Ghost na froncie ma 12 interfejsów Ethercon 10/100/1000 Mbps, z których dwa są interfejsami optycznymi OpticalCon (zarówno w wersji jednomodowej, jak i wielomodowej). Nad pierwszymi ośmioma portami Ethernet są ośmioznakowe wyświetlacze LCD, na których można umieścić dowolny opis, na przykład numer trasy czy rodzaj obsługiwanego na danym porcie protokołu. Na tyle urządzenia zlokalizowane są jeszcze cztery porty Ethercon 10/100/1000 Mbps, a także złącze RJ-45 służące do zarządzania.
Konfiguracja każdego przełącznika Agora, a więc także Ghost możliwa jest nie tylko po podłączeniu się do tego portu, ale też w trybie offline. Znakomicie zwiększa to komfort pracy technika, który może spokojnie zbudować całą instalację, przygotować pulę adresów IP, by po dotarciu na miejsce, gdzie pracuje Agora Ghost, już tylko wysłać konfigurację do wszystkich przełączników. Ta funkcja przydaje się nie tylko gdy Ghost jest częścią sprzętu touringowego czy ekosystemu na stadionie, ale także gdy tworzy instalację w miejscach o ograniczonym dostępie, takich jak studia emisyjne, parki rozrywki czy wszelkiego rodzaju przenośne systemy audiowizualne, jak wozy transmisyjne, przenośne studia telewizyjne. We wszystkich tych zastosowaniach możliwość wcześniejszego przygotowania konfiguracji oznacza krótsze ewentualne wyłączenia w czasie rozbudowy czy serwisu. Pojedynczy przełącznik Ghost pozwala na jednoczesne zarządzanie nawet 200 urządzeniami sieciowymi za pomocą komputera podłączonego do dowolnego z tych urządzeń. Francuski producent zadbał, aby każdy protokół transmisji miał swoje własne, wydzielone zasoby sieciowe. Wśród certyfikowanych i przetestowanych przez producenta protokołów są Dante, Artnet, Ethersound czy Cobranet.
Rozszerzeniem platformy Ghost jest Fast F2. Może on pracować jako samodzielny przełącznik warstwy drugiej lub jako rozszerzenie przełącznika Ghost. Na pokładzie Fast F2 jest 12 w pełni niezależnych, dowolnie przypisywalnych portów Ethercon 10/100/1000 Mbps. Sześć z nich należy do przełącznika głównego (primary), a sześć kolejnych pracuje w przełączniku dodatkowym (secondary). Oba przełączniki zmieściły się w jednej obudowie rackowej o wysokości 1U. Agora Fast jest bowiem dualnym przełącznikiem zapewniającym pełną redundancję. Fast jest w stanie zwielokrotnić każdą ramkę z każdego portu do dwóch grup jednocześnie. Bardziej ogólnie – Fast to samodzielny podwójny przełącznik, którego użycie uodporni instalację na potencjalne awarie. Porty secondary są w stanie błyskawicznie podjąć pracę, gdy tylko dowolny element sieci wykorzystującej porty główne ulegnie awarii.
Najmniejszym, bo zajmującym tylko połowę szerokości rackowej, jest mostek sieciowy Agora H1. To urządzenie zostało zaprojektowanie głównie jako samodzielny mostek sieciowy dla Audio-over-IP. Na froncie umieszczone są trzy porty Ethercon 10/100/1000 Mbps, każdy z nich może być opisany za pośrednictwem wyświetlacza LCD (podobnie jak ma to miejsce w Agora Ghost). Czwarty port Ethercon 10/100/1000 Mbps służy do linkowania z innymi przełącznikami Agora. Połączenie to można także zrealizować światłowodem wpiętym w port Opticalon Duo 1000 Mbps. Ta opcja dodatkowa dostępna jest w wersji jednomodowej oraz wielomodowej. Agora H1 jest zarówno zarządzalnym przełącznikiem sieciowym warstwy drugiej i trzeciej, jak i matrycą Audinate Dante. Matryca obsługuje 128×128 48 kHz kanałów audio. Mimo niewielkich rozmiarów, Agora H1 służyć może do stworzenia naprawdę dużych instalacji Audio-over-IP. Pojedyncze Agora H1 potrafi udostępnić jednocześnie nawet 32 strumienie Dante/AES67. Agora H1 obsługuje protokoły Dante, Ethersound, AVB-Milan, Artnet oraz oczywiście TCP-IP.
Podsumowanie
Agora Ghost, Fast i H1 to trzy serie gigabitowych platform, z których łącznie stworzyć można praktycznie dowolną sieć audiowizualną o wysokiej niezawodności. Urządzenia mogą pracować w każdej topologii sieci – gwiazdy, magistrali, pierścienia oraz hybrydowej. Producent oferuje pięcioletnią gwarancję na swoje urządzenia. Do każdego urządzenia Agora dodać można redundantny zasilacz, zwiększając tym samym ich niezawodność. Każdy port to niezawodne złącza Neutrik Ethercon, czyli kolejne ogniwo zwiększające niezawodność rozwiązań od Agora. Od klasycznych zastosowań w przestrzeniach konferencyjnych czy biurach korporacji, przełączniki te mogą pracować na stadionach, muzeach czy kampusach uczelnianych.
TEKST: Andrzej Pawluś, „AVIntegracje”