W dniach 11-14 lutego 2020 w Amsterdamie po raz szesnasty na targach Integrated Systems Europe spotka się branża AV z całego świata. Równocześnie w tym miejscu po raz ostatni, ponieważ od 2021 roku impreza będzie się odbywała w nowej lokalizacji: w barcelońskim kompleksie wystawienniczym Fira. Jak zapowiadają organizatorzy, ostatnia holenderska odsłona imprezy będzie największą i najbardziej wszechstronną edycją z największą liczbą konferencji i wydarzeń dodatkowych w historii. Trzy miesiące przed jej rozpoczęciem to idealny moment, aby porozmawiać z Mikiem Blackmanem o tym, czego na przyszłorocznej edycji mogą spodziewać się goście targów i jak przebiegają przygotowania do wielkiej przeprowadzki.
Zapraszamy do lektury wywiadu, w którym Mike Blackman, dyrektor generalny Integrated Systems Events, opowiada o planach związanych z ISE 2020, programie konferencji i zdradza, dlaczego jest to wydarzenie, w którym muszą wziąć udział zarówno osoby profesjonalnie zajmujące się projektowaniem i wdrażaniem rozwiązań AV, jak i użytkownicy systemów AV.
Łukasz Kornafel: Już od wielu lat widać rozwój targów ISE. Czy przyszłoroczna edycja znów będzie największą i najlepszą w historii?
Mike Blackman: Bez wątpienia. Podczas ostatniej edycji ISE odwiedziło nas 81 000 osób – a w roku 2020 spodziewamy się jeszcze większej liczby zainteresowanych. W 2019 dysponowaliśmy 56 100 m2 powierzchni wystawienniczej, która w roku 2020 wzrośnie o ponad 800 m2.
Dwie ważne zmiany w tej edycji to powiększenie Hali 5 oraz zorganizowanie w Hali 14 nowej Strefy Innowacji przeznaczonej dla nowych firm na ISE, które chcą zaprezentować swoje technologie. Tzw. Scena Główna ISE zostanie przeniesiona do Hali 14 i zaoferuje niezwykle szeroki, bezpłatny program szkoleń i warsztatów oraz najlepsze praktyczne sesje zorganizowane przez ISE, AVIXA, CEDIA i AV Magazine.
Po sukcesie spektakularnego mappingu na położonym obok targów AMSTERDAM RAI HOTEL w trakcie ISE 2019, przedstawimy kolejną, ekscytującą projekcję zrealizowaną tym razem w innej części kompleksu RAI. Prezentację inaugurującą targi wygłosi Duncan Wardle, były dyrektor ds. innowacji i kreatywności w Disney. Ma on wiele interesujących pomysłów, jak biznes może sięgać do zasobów wyobraźni i kreatywności i muszę przyznać, że nie mogę się doczekać tego przemówienia.
Jakie nowości zaprezentujecie w tym roku w zakresie konferencji i programu edukacyjnego?
Wszystkie konferencje, które odbyły się podczas ISE 2019, powrócą w roku 2020. Dotyczą one inteligentnych budynków, XR, Digital Signage, kina cyfrowego, hotelarstwa, atrakcji dla zwiedzających, stadionów oraz profesjonalnych rozwiązań audio, dodatkowo odbędą się również dwie konferencje przygotowane przez AVIXA – What’s Next…, koncentrujące się na sektorze enterprise i szkolnictwie wyższym. Ponadto mamy również kilka nowości. Jedną z nich jest konferencja poświęcona Pomieszczeniom Kontrolnym oraz CEDIA Design & Build Conference, której celem będzie przedstawienie, jak technologia może pozytywnie wpływać na wygląd wnętrz. Podobnie jak w roku 2019 wiele z tych konferencji odbędzie się w hotelu Okura niedaleko RAI, który cieszył się dużą popularnością wśród uczestników targów ISE.
Oprócz konferencji, AVIXA prowadzi na swoim stoisku 20-minutowe sesje FlashTrack. CEDIA ma czterodniowy program sesji szkoleniowych, rozpoczynający się w poniedziałek warsztatami na temat cyber bezpieczeństwa, a także, jak co roku, będzie prowadziła dyskusje na swoim stoisku, w których również można bezpłatnie wziąć udział.
„Kiedy zaczynaliśmy, naszymi odbiorcami byli prawie wyłącznie integratorzy systemów i inni specjaliści związani z kanałem sprzedaży rozwiązań AV. Jednak z roku na rok targi zyskują coraz większe zainteresowanie również wśród użytkowników końcowych. Nasi wystawcy chcą nawiązywać z nimi bezpośrednią współpracę, a także poznawać ich obecnych i potencjalnych partnerów handlowych. Obecnie ISE stało się dla użytkowników końcowych, jak i dla kanału, wydarzeniem, w którym po prostu trzeba wziąć udział.”
Jakie są największe wyzwania dla organizatorów tak dużego przedsięwzięcia?
Największym wyzwaniem jest zapewnienie odwiedzającym łatwego zlokalizowania tego, czego szukają i wystawców, którzy najbardziej ich interesują. W tym celu utworzyliśmy sześć Stref Technologicznych poświęconych kolejno tematyce: audio i eventom; Digital Signage i DooH; edukacji; budynków mieszkalnych; inteligentnych budynków oraz komunikacji zintegrowanej. Strefy Technologiczne zapewniają odwiedzającym szybkie zlokalizowanie tej części targów, w której znajdą najbardziej interesującą ich technologię i trendy produktowe.
Aplikacja ISE okazała się dużym hitem wśród odwiedzających, a jej funkcje wyszukiwania są jej kluczową częścią tego, w jaki sposób swój czas na targach organizują zwiedzający.
Jak na przestrzeni lat zmienił się profil typowego uczestnika ISE?
Kiedy zaczynaliśmy, naszymi odbiorcami byli prawie wyłącznie integratorzy systemów i inni specjaliści związani z kanałem sprzedaży rozwiązań AV. Jednak z roku na rok targi zyskują coraz większe zainteresowanie również wśród użytkowników końcowych. Nasi wystawcy chcą nawiązywać z nimi bezpośrednią współpracę, a także poznawać ich obecnych i potencjalnych partnerów handlowych. Obecnie ISE stało się dla użytkowników końcowych, jak i dla kanału, wydarzeniem, w którym po prostu trzeba wziąć udział.
Jakie podjęliście działania, aby targami ISE zainteresować użytkowników końcowych?
Na przestrzeni lat wprowadziliśmy sporo nowości do naszego programu konferencji, ponieważ otrzymywaliśmy od użytkowników końcowych sygnały świadczące o tym, jak ważne są dla nich możliwości bezpośredniej rozmowy z producentami oraz uzyskania informacji o produktach i technologiach, dzięki którym mogą kształtować strategie AV swoich firm. Niemniej ważna dla użytkowników końcowych jest również możliwość nawiązywania kontaktów i czerpania wiedzy od specjalistów branżowych i pracowników producentów.
Nasz program „Special Interest Group” ma na celu przyciągnięcie na ISE przedstawicieli konkretnych sektorów kluczowych rynków wertykalnych i umożliwienie odbiorcom spotkania z producentami i dostawcami kompletnych rozwiązań dla użytkowników końcowych. To wynik formalnych umów pomiędzy ISE a różnymi stowarzyszeniami, patronami medialnymi, firmami i niezależnymi konsultantami, dzięki którym cały program jest dostosowany do potrzeb przedstawicieli kadry zarządzającej z różnych rynków wertykalnych, którym ułatwiamy planowanie wizyt na stoiskach, dajemy możliwość uczestniczenia w prezentacjach, pomagamy w nawiązywaniu kontaktów czy zapraszamy na wspólne, integrujące spotkania nieformalne.
Wspomniałeś AVIXA i CEDIA. Jaka jest ich rola podczas ISE?
Targi Integrated Systems Europe są własnością AVIXA i CEDIA, dwóch stowarzyszeń branżowych skupiających się na rozwoju zawodowym – dlatego edukacja i szkolenia zawsze były ważną częścią targów. Innym priorytetowym zadaniem dla obydwu stowarzyszeń jest pośredniczenie w kontakcie między specjalistami branżowymi a innymi uczestnikami projektów AV. Ustanawianie i przyznawanie certyfikatów odgrywa ważną rolę w zdobywaniu fachowej wiedzy w branży, a także w demonstrowaniu kompetencji osób, które w niej pracują.
AVIXA i CEDIA w ogromny sposób przyczyniają się do zapewnienia wyjątkowych doświadczeń odwiedzających targi ISE, nadając ton i tematykę każdej edycji targów oraz pomagając nam w dalszym rozwoju i tworzeniu coraz bardziej angażujących treści dla naszych gości i specjalistów z różnych rynków wertykalnych. Oba stowarzyszenia oferują ogromną ilość materiałów edukacyjnych, szkoleń i spotkań zapewniających możliwość rozwoju specjalistów z branży.
Jakie Twoim zdaniem będą główne trendy technologiczne prezentowane w trakcie edycji 2020?
Myślę, że AI (sztuczna inteligencja) stanie się wszechobecna w rozwiązaniach AV. Jest ona stosowana już w obszarze Digital Signage, ale wielu widzi jej możliwości w innych zastosowaniach zorientowanych na klienta, w takich obszarach jak na przykład hotelarstwo. Sztuczna inteligencja odgrywa również ogromną rolę w poprawie jakości wideokonferencji czy pracy współdzielonej.
Myślę, że podczas ISE 2020 udowodniony zostanie wzrost liczby i znaczenia ekranów LED. Mają one przewagę nad LCD – a ceny gwałtownie spadają. Niezwykle interesujące będzie również przyglądanie się temu, jaki postęp zrobiła technologia OLED. Uważam, że odwiedzający powinni zwrócić uwagę również na nowe generacje projektorów do różnych zastosowań. Jeżeli chodzi o dźwięk? Tutaj z całą pewnością producenci będą przywiązywali największą wagę do prezentacji różnych rozwiązań do nagłośnienia nawet najbardziej skomplikowanych przestrzeni.
Przeprowadzka do Barcelony w 2021 r. oznacza, że ISE 2020 będzie ostatnie na RAI. Jak się z tym czujesz?
Od ponad dekady RAI był dla nas wspaniałym miejscem, więc na pewno jest jakiś smutek. Jednak przede wszystkim opuszczam to miejsce z wieloma miłymi wspomnieniami. Kompleks RAI bardzo dobrze nam służył i przyczynił się do naszego szybkiego rozwoju i tego, że staliśmy się największymi na świecie targami poświęconymi profesjonalnym rozwiązaniom AV. Minusem tej sytuacji okazało się jednak to, że staliśmy się zbyt duzi dla centrum kongresowego, nawet takiego o wielkości i wyposażeniu RAI.
Równocześnie jestem również podekscytowany. Barceloński kompleks Fira to fantastyczny obiekt ze znacznie większą przestrzenią, położony w bardzo atrakcyjnym miejscu. Ten ruch nie ma na celu jedynie zwiększenia liczb, przede wszystkim zależy nam na zapewnieniu komfortu naszym wystawcom i odwiedzającym.
ROZMAWIAŁ: Łukasz Kornafel, AVIntegracje
ZDJĘCIA: ISE