Apart Audio, specjalizujący się w urządzeniach instalacyjnych, ma w swojej ofercie wiele interesujących rozwiązań. Producent doskonale wie, że w trakcie tworzenia stref audio kierujemy się nie tylko jakością, lecz również kosztami, przy czym prezentowana końcówka pozwoli nam uniknąć kompromisów.

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]N[/fusion_dropcap]owa ośmiokanałowa końcówka mocy z możliwością mostkowania od Apart Audio pracuje w klasie D. Zaprojektowana została do obsługi ośmiu stref audio w trybie mono, czterech w trybie stereo lub po zmostkowaniu, czterech w mono i dwóch w stereo. Producent wyposażył ją w inteligentne chłodzenie dostosowujące pracę wentylatora do temperatury. Z przodu obudowy znajdziemy diody LED informujące nas o przeciążeniu i przesterowaniu, dzięki czemu zawsze te dwa najważniejsze parametry będziemy mieli na oku. Liczba kanałów i ich koszt, w przeliczeniu na pojedynczy, pozwoli nam zaoszczędzić zarówno pieniądze, jak i czas potrzebny do wykonania wielostrefowej instalacji.

Konstrukcja
Prezentowany wzmacniacz pozwoli nam zasilić głośniki pasywne. Jego minimalna impedancja na pojedynczy kanał to 4 Ω, a po zmostkowaniu 8 Ω. Moc (RMS) przy obciążeniu 4 Ω to 8 × 250 W, przy 8 Ω natomiast 8 × 125 W, a po zmostkowaniu osiąga wartość 4 × 500 W. Separacja międzykanałowa jest większa niż 60 dB. Końcówka oddaje nam do dyspozycji osiem kanałów wyjściowych i taką samą liczbę wejściowych (niesymetrycznych RCA i symetrycznych Euroblock). Tym samym stworzenie rozbudowanej instalacji cechuje się niskim stopniem skomplikowania dla instalatora, jak i osób z niej korzystających. REVAMP 8250 oferuje inteligentny system zabezpieczający jednostkę przed przeciążeniem, działający na zasadzie ograniczenia mocy wyjściowej w celu zachowania bezpiecznego poziomu, gdy może pojawić się potencjalne przeciążenie. Na froncie wzmacniacza znajdziemy diody informujące nas o pojawieniu się sygnału, załączeniu ogranicznika i przesterowaniu sygnałów szczytowych, a także o włączeniu mostkowania kanałów. Na panelu przednim znajdziemy także włącznik zasilania. Wszelkie informacje są czytelne dzięki rozmieszczenia podstawowych, wymienionych wyżej informacji dla każdego kanału na froncie. Z tyłu obudowy znajdziemy wszystkie niezbędne złącza, wśród nich symetryczne i niesymetryczne wejścia, przełącznik umożliwiający mostkowanie wyjść, jak również załączenie filtru górnoprzepustowego odcinającego sygnał poniżej 250 Hz na każdym z wejść – niezależnie dla stereofonicznego sygnału, tj. zbiorczo dla kanału pierwszego i drugiego, trzeciego i czwartego, piątego i szóstego oraz siódmego i ósmego. Bardzo interesującym rozwiązaniem jest zastosowanie na każdej parze kanałów wejściowych, tuż obok potencjometru wzmocnienia, diody informującej o przesterowaniu wejścia. Dzięki takiemu rozwiązaniu już na etapie podłączania źródeł jesteśmy w stanie wyeliminować przesterowania i odpowiednio dostosować poziomy głośności. Końcówkę mocy o wysokości 2U możemy zamontować w skrzyni rack, a to znacząco zwiększa uniwersalność zastosowań. Jej wymiary to 88 (wysokość) na 330 (głębokość) na 483 mm (szerokość wraz z uchwytami rack, które możemy, lecz nie musimy stosować). Kompaktowe wymiary, połączone z wagą wynoszącą zaledwie 21,7 kg sprawiają, że prezentowany wzmacniacz możemy spokojnie ukryć pod biurkiem, postawić na nim tudzież – jak wspomnieliśmy wyżej – zamontować w skrzyni rack. Producent zastosował we wzmacniaczu aktywne chłodzenie. Pozwoliło to wyeliminować zagrożenie potencjalnego przegrzania w trakcie pracy. Gdy jednak jednostkę montujemy w skrzyni rack, to powinniśmy zwrócić uwagę, by nie zasłonić kanału wentylacyjnego umożliwiającego odpowiednią cyrkulację powietrza wtłaczanego na elektronikę poprzez schowany w obudowie wiatrak. Prezentowana końcówka mocy może pracować w zakresie temperatur (panujących w pomieszczeniu) od 0 do 40°C. Pamiętajmy jednak, że końcówka nie została zaprojektowana do przenośnych konfiguracji, lecz instalacji stałych.
Podsumowanie
Parametry REVAMP 8250 i dostępność ośmiu kanałów wejściowych pozwolą nam stworzyć instalacje audio o wysokiej jakości w restauracjach, salach konferencyjnych i obiektach użyteczności publicznej, a zawarte w niej mechanizmy ochrony elektroniki i podłączonych głośników zapewnią wiele lat bezawaryjnej pracy. Wszystko to Apart Audio oferuje nam w rozsądnej cenie, w jednostce prostej w konfiguracji i nieskomplikowanej w użytkowaniu. Warto również dodać, że opisywane urządzenie jest bardzo dobrym partnerem dla matrycy AudioControl 12.8 (dwanaście wejść, osiem wyjść).

TEKST: Arkadiusz Kowalski, AVIntegracje