Firma ATEN specjalizuje się w profesjonalnych rozwiązaniach A/V. Jedną z gałęzi jej działalności, reprezentowaną przez opisywane w niniejszym tekście urządzenie, jest wyposażenie szaf rackowych z inteligentnym zarządzaniem energią.

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]P[/fusion_dropcap]ortfolio marki ATEN w kwestiach A/V wygląda imponująco. Znajdują się tam nie tylko produkty typowe dla A/V i wspomnianego PDU, ale także cały wachlarz profesjonalnych rozwiązań KVM, USB i Thunderbolt, konwerterów, zasilaczy i urządzeń przeznaczonych do wymiany danych. Firma ATEN jest w stanie spełnić oczekiwania nawet bardzo wymagających klientów. W poniższym artykule przybliżymy Państwu inteligentne urządzenie zasilające – model PE6208AV.

Konstrukcja
ATEN PE6208AV jest urządzeniem zasilającym, używanym przy rozwiązaniach A/V w szafach rackowych. Ma ono aż osiem gniazd w konfiguracji IEC, zamkniętych w rozmiarze 1U. Charakteryzuje się ono dwojakim sposobem sterowania. Może być kontrolowane zarówno z poziomu przedniego panelu, wyposażonego w wygodne i intuicyjne przyciski, jak i z poziomu wskazanej aplikacji, umożliwiającej sterowanie za pomocą sieci LAN. Urządzenie ma zdejmowany przedni panel, przez co możemy je z łatwością dopasować do różnych głębokości szaf 19’’. Tylny panel urządzenia, poza wspomnianymi gniazdami IEC i gniazdem LAN, ma także dwa złącza Sensor, służące do połączenia z zewnętrznymi sensorami środowiskowymi (czujniki temperatury i wilgotności) oraz gniazdo RS-232, dla którego urządzenie ma wsparcie kontroli grup gniazd. PE6208AV ma również bardzo przydatną funkcję sekwencyjnego włączania gniazd. Zabezpiecza to podłączone urządzenia przed przeciążeniami. Ten produkt jest dodatkowo w pełni kompatybilny z oprogramowaniem ATEN Control System oraz bibliotekami Control4. Pozwala to połączyć go z każdym rozwiązaniem Pro-A/V w zakresie kontroli i to bez użycia zaawansowanych metod.
Możliwości praktyczne
Jeśli chodzi o podłączenia, prezentowana listwa PE-6208AV ma wsparcie dla TCP/IP, UDP, HTTP, HTTPS, SSL, DHCP, SMTP, ARP, NTP, DNS, Auto Sense, Ping, SNMP V1, V2, oraz V3, Telnet. Ma także dwupoziomową kontrolę dostępu (konto/hasło) przy użyciu dowolnej przeglądarki. Odnośnie wspomnianych wcześniej pomiarów z sensorów środowiskowych oraz pomiaru grupy – dokładność pomiarów wynosi 1%. Jednym z najważniejszych aspektów użyteczności urządzenia jest jednak kontrola gniazd, również ta zdalna. Zdalnie oraz lokalnie mogą być kontrolowane nie tylko pojedyncze gniazda, ale też ich grupy, mając do dyspozycji wiele metod kontroli mocy, takich jak Wake on LAN, System After AC Back, Kill the Power. Ostatnią, ale równie ciekawą opcją jest proaktywna ochrona przed przeciążeniem, czyli w skrócie POP. Polega ona na automatycznym wyłączaniu ostatniego gniazda powodującego przeciążenie, tak aby uchronić serwery oraz urządzenia Pro-A/V przed zniszczeniem.
Oprogramowanie
W celu optymalnego i intuicyjnego zarządzania zasilaniem firma ATEN zaproponowała oprogramowanie eco Sensors. Pozwala ono automatycznie wykrywać wszystkie urządzenia ATEN PDU w tej samej sieci intranetowej. Umożliwia to zdalny pomiar oraz monitorowanie zasilania w czasie rzeczywistym. Również w czasie rzeczywistym może odbywać się zdalne monitorowanie środowiska poprzez podłączone do urządzenia sensory wilgotności i temperatury. W celu jeszcze bardziej przejrzystego monitorowania wszystkich urządzeń ATEN PDU w sieci twórcy aplikacji dali użytkownikowi możliwość tworzenia wykresów i raportów analizy zasilania. Oprogramowanie wyposażone jest w funkcję alarmu przekroczenia wartości progowej, by nie doprowadzić do wszelkiego rodzaju uszkodzeń.
Podsumowanie
Ośmiogniazdowe eco PDU ATEN PE6208AV jest zdecydowanie czymś więcej niż zwykłą listwą zasilającą, mimo iż w gruncie rzeczy spełnia właśnie taką funkcję. Świadczą o tym nie tylko możliwości połączeniowe, ale też możliwości zdalnego monitorowania i obsługi zasilania podłączonych urządzeń. Urządzenie to sprawdzi się idealnie we wszystkich środowiskach, w których wykorzystywane są highendowe, profesjonalne urządzenia A/V.

TEKST: Jarosław Bociański, AVIntegracje

Tagi:

ATEN