ATEN to jeden z nielicznych producentów na rynku, który doskonale rozumie oczekiwania odbiorców końcowych, których nie interesuje zaawansowana technologia wewnątrz urządzenia. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie przełącznika wideo, w większości przypadków kluczowymi czynnikami są: łatwość obsługi, kompatybilność z istniejącymi rozwiązaniami oraz wysoka jakość przetwarzania.
Nie oznacza to jednak, że producent nie przykłada wagi do stosowanych technologii. Wręcz przeciwnie. Rozwiązania marki ATEN to najwyższa półka, którą potwierdza nie tylko jakość wykonania, ale i przetwarzany obraz. VP1420 jest wielofunkcyjnym urządzeniem, które łączy cechy matrycy wideo, skalera 4K, procesora audio, jak również konwertera analogowego sygnału na cyfrowy.
Cechy i budowa
Urządzenie, mimo rozbudowanych możliwości, cechuje się niewielkimi gabarytami. W związku z czym bez najmniejszych problemów zmieści się pod biurkiem lub w racku. Prezentowany model powstał z myślą o profesjonalnych prezentacjach, a cztery analogowe/cyfrowe wejścia skierowane do dwóch wyjść HDMI (True 4K) znacząco wpływają na łatwość integracji z istniejącymi w firmie rozwiązaniami. ATEN VP1420 wspiera rozdzielczość do 4096 x 2160 przy odświeżaniu 60 Hz (4:4:4). Przełącznik jest także kompatybilny z CEC, HDR, HDCP 2.2 oraz oferuje Audio Embedding i De-Embedding, kierując sygnał audio do różnych wyjść umożliwiając łatwą adaptację audio do preferowanej konfiguracji. Do urządzenia można podłączyć do czterech źródeł (3 x HDMI i 1 x VGA), między którymi można się płynnie przełączać, skalując równocześnie obraz do True 4K i 1080p, dzięki dostępności dwóch wyjść HDMI. Przełącznik także pozwala na automatyczne przełączanie źródła tuż po jego wykryciu.
Diagram prezentujący wykorzystanie ATEN VP1420.
Obsługa
ATEN VP1420 jest w stanie skrócić czas wymagany do stworzenia profesjonalnej prezentacji przez niewykwalifikowany personel biurowy. Jednak, aby odbiorcy końcowi mogli skorzystać z dobrodziejstw, jakie oferuje VP1420, to integrator musi przełącznik wdrożyć do istniejącej sieci IT/AV, jak i nauczyć ich obsługi, a dzięki doświadczeniu producenta na tym polu, zrobi to błyskawicznie. Pracownicy nie będą mieli problemu z obsługą, która jest intuicyjna. Sterowanie urządzeniem może odbywać się za pomocą: dedykowanych przycisków umieszczonych na panelu przednim, pilota podczerwieni, złącza szeregowego (RS-232) i dodatkowego gniazda na złączu Terminal dla potrzeb klawiatury VPK104 lub bazującego na przeglądarce internetowej interfejsu użytkownika, do którego dostęp uzyskuje się przez sieci Ethernet. Tym samym prezentowane urządzenie nie tylko zmniejsza liczbę wymaganych urządzeń pośrednich, ale redukuje do minimum złożoność wymaganych operacji, których celem jest przejrzysta prezentacja.
Różnica między obrazem wyświetlanym w rozdzielczości Full HD (1080p) a 4K UHD (2160p).
Podsumowanie
Prezentacje podczas spotkań biznesowych lub wykładów w żadnym wypadku nie powinny obciążać uczestników obsługą sprzętu. Dlatego warto przyjrzeć się przełącznikom wideo marki ATEN, które wspierają prezentacje pod względem technicznym, działając w tle bez konieczności obsługi. Wystarczy podpiąć źródło, by ATEN VP1420 przeszedł w mgnieniu oka ze stanu uśpienia do pełnego działania. Matryca oferuje wszystko to, co jest wymagane przez nowoczesne przestrzenie biurowo/konferencyjne i placówki edukacyjne, czyli łatwość obsługi i uniwersalność zastosowań. ATEN VP1420 to jedno z tych urządzeń, którego obsługa jest tak prosta i intuicyjna, że z czystym sumieniem można stwierdzić, że nikt nie będzie miał problemów z jego obsługą. Nowy przełącznik sprawdzi się w miejscach takich jak: biura, sale wykładowe lub lekcyjne bądź szkoleniowe. Oczywiście VP1420 znajdzie zastosowanie również w innych obiektach, jak na przykład: hotele czy galerie sztuki.
Tekst: Arkadiusz Kowalski, AVIntegracje