beyerdynamic UNITE

UNITE to cyfrowy system komunikacji bezprzewodowej firmy beyerdynamic, który umożliwia ludziom komunikowanie się i interakcję ze sobą. Ta cyfrowa platforma otwiera zupełnie nowe możliwości lepszego dialogu między ludźmi, niezależnie od tego, kiedy, gdzie i jak chcą się komunikować. UNITE łączy ludzi – nawet na większe odległości, przełamując bariery językowe lub niepełnosprawność sensoryczną.

Od zawsze kluczem do wszelkiego rozwoju była współpraca, która z kolei jest niemożliwa do osiągnięcia bez doskonałej komunikacji. Firma beyerdynamic, będąc w pełni świadoma tych zależności, opracowała system komunikacji bezprzewodowej o nazwie UNITE. Na pierwszy rzut oka może nam się wydawać, że mamy do czynienia z kolejnym systemem Tour Guide. Nic bardziej mylnego. Możliwości UNITE wykraczają daleko poza zastosowania przeznaczone dla przewodników wycieczek. Może on pracować jako pełnoprawny system bezprzewodowy z nadajnikiem typu handheld, system tłumaczenia symultanicznego, system interkomowy, nagłośnienie dyskretne i, co ważne, system wsparcia dla osób niepełnosprawnych i niedosłyszących. Projektanci firmy beyerdynamic pracując nad UNITE, skupili się przede wszystkim na funkcjonalności, łatwej i intuicyjnej obsłudze systemu, stabilnej transmisji bezprzewodowej i jak najlepszej jakości dźwięku.

beyerdynamic UNITE

UNITE bazuje na technologii DECT (Digital Enhanced Cordless Telecomunications). Jest to międzynarodowy standard dla telekomunikacji bezprzewodowej, znany w szczególności z zastosowania w telefonach bezprzewodowych. Technologia zapewnia stabilne połączenie urządzenia z jednostką centralną. System beyerdynamic UNITE jest zamknięty w eleganckiej walizce ułatwiającej transport i każdorazową dystrybucję odbiorników wśród uczestników spotkania lub oprowadzanych gości. Z prawej strony ładowarka mikrofonów i odbiorników.

Technologia
UNITE bazuje na technologii DECT (Digital Enhanced Cordless Telecomunications). Jest to międzynarodowy standard dla telekomunikacji bezprzewodowej, znany w szczególności z zastosowania w telefonach bezprzewodowych. Technologia zapewnia stabilne połączenie urządzenia z jednostką centralną. Nowoczesna, przyszłościowa platforma transmisyjna DECT gwarantuje, że system może być używany na całym świecie bez rejestracji i opłat. Ponadto oferuje wyjątkowe bezpieczeństwo dla każdego połączenia, gdyż odbiorca jest zobowiązany do zarejestrowania się do nadajnika za pomocą poufnego kodu. Pracując w paśmie 2,4 GHz, DECT nie jest zakłócany przez sieci WLAN. Nie musisz martwić się o częstotliwości, ponieważ sam system automatycznie kontroluje stabilną i szyfrowaną transmisję. Pozwala to na równoległe zintegrowanie do 32 grup, a szeroki zakres możliwości i długi czas pracy zapewniają całkowicie stabilne warunki transmisji. UNITE oferuje 256-bitowe szyfrowanie oraz processing DSP, w tym automatyczne dopasowanie czułości mikrofonu i technologie redukcji szumu, które gwarantują najwyższy poziom zrozumiałości mowy. Użytkownik ma do dyspozycji interfejsy takie jak Dante, USB czy Bluetooth. System spełnia również §9 Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Monitorowanie i aktualizacja UNITE odbywa się za pomocą bezpłatnego oprogramowania do zarządzania i ładowarek.

Elementy systemu
Sercem systemu UNITE jest punkt dostępowy AP4, będący wielofunkcyjnym urządzeniem, które może być używane do różnych zastosowań. W jednym punkcie dostępowym UNITE dostępne są 4 kanały audio. Dzięki synchronizacji można utworzyć sieć do 8 punktów dostępowych UNITE z łącznie 32 kanałami audio. Poszczególne urządzenia działają jako nadajniki lub odbiorniki, w zależności od aplikacji i odpowiedniej konfiguracji za pośrednictwem oprogramowania UNITE Manager. UNITE AP4 przesyła sygnały audio z zewnętrznego źródła maksymalnie czterema kanałami DECT. Jako odbiornik UNITE Access Point może ustanowić do 4 dwukierunkowych połączeń point-2-point z nadajnikami UNITE. Te 4 sygnały mikrofonowe mogą być następnie odtwarzane z UNITE Access Point przez Dante lub analogowo. Zasilany jest przez PoE, a wejścia analogowe zrealizowane są na gniazdach Phoenix. AP4 oferuje duży zasięg transmisji do 300 m i może być montowany zarówno na statywie, jak i do powierzchni płaskich.

beyerdynamic UNITE

Jako odbiornik UNITE Access Point może ustanowić do 4 dwukierunkowych połączeń point-2-point z nadajnikami UNITE. Te 4 sygnały mikrofonowe mogą być następnie odtwarzane z UNITE Access Point przez Dante lub analogowo. Zasilany jest przez PoE, a wejścia analogowe zrealizowane są na gniazdach Phoenix. AP4 oferuje duży zasięg transmisji do 300 m i może być montowany zarówno na statywie, jak i do powierzchni płaskich.

UNITE TP to nadajnik w formie bodypack, który umożliwia przesyłanie dźwięku pobranego analogowo, a także za pośrednictwem interfejsów USB i Bluetooth w trybie full duplex. Dzięki temu możesz łatwo przesyłać muzykę ze smartfonu lub dźwięk z multimediów do reszty uczestników. Dźwięk można również odtwarzać i nagrywać przez interfejs USB. Ma wymienną baterię litową, która zapewnia długi czas pracy. Umożliwia podłączenia mikrofonu lub zestawu nagłownego, a także ma wbudowany mikrofon. Mocowany jest do paska lub smyczy.

UNITE RP to odbiornik w formie bodypack, zgodny z normami (DIN EN 60118-4), zapewniający dostęp do treści dla osób niedosłyszących. Ma gniazdo słuchawkowe oraz możliwość podłączenia pętli indukcyjnej, która przesyła dźwięk bezpośrednio do aparatu słuchowego/implantu ślimakowego. UNITE RP-T to bardzo podobny odbiornik z tym, że ma również funkcję Talkback, zapewniającą komunikację dwustronną.

UNITE TH to nadajnik typu handheld z kapsułą pojemnościową o charakterystyce kardioidalnej. Zasilany jest wymienną baterią litową zapewniającą długi czas pracy, a jej ładowanie odbywa się z bazy lub poprzez USB. Wyposażony jest w Bluetooth oraz przyciski funkcyjne umożliwiające wyciszanie, nawigacje po menu oraz wybór kanałów.

Nieodzownym elementem systemu jest ładowarka UNITE CC w formie skrzyni transportowej, w której zmieści się 24 lub 36 urządzeń. Ma gniazdo RJ45 do aktualizacji firmware’u, parowania oraz zdalnego zarządzania, a także gniazdo USB-C umożliwiające parowanie i ładowanie. Przyciski funkcyjne służą do resetowania IP i hasła, a także włączania i przełączania funkcji parowania. UNITE CR-12P to ładowarka przeznaczona do montażu w racku, obsługująca 12 urządzeń i oferująca takie same funkcje jak UNITE CC.

Zarządzanie całym systemem odbywa się dzięki oprogramowaniu UNITE Manager. Umożliwia ono konfigurację, monitorowanie, obsługę, parowania i aktualizację systemu. beyerdynamic oferuje również całą gamę akcesoriów umożliwiających dopasowanie UNITE do indywidualnych potrzeb. Wśród nich znajdziemy headsety do komunikacji dwukierunkowej, mikrofony nagłowne, nauszne, krawatowe i na gęsiej szyi, słuchawki, pętle indukcyjne, a także pokrowce czy uchwyty mikrofonowe.

beyerdynamic UNITE

Możliwości UNITE wykraczają daleko poza zastosowania przeznaczone dla przewodników wycieczek. Może on pracować jako pełnoprawny system bezprzewodowy z nadajnikiem typu handheld, system tłumaczenia symultanicznego, system interkomowy, nagłośnienie dyskretne i, co ważne, system wsparcia dla osób niepełnosprawnych i niedosłyszących.

Podsumowanie
Skupmy się na kwestiach biznesowych, bo o olbrzymich możliwościach, jakie oferuje ten system, nikogo nie trzeba przekonywać. UNITE otwiera drzwi dla nowych i licznych źródeł przychodów, ponieważ jeden system elastycznie obsługuje różnorodne zastosowania. W ten sposób Twój zakres usług automatycznie się zwiększa i możesz poszerzyć bazę klientów. Inwestycja w kilka różnych systemów potrzebnych do otwarcia tak dużej liczby nowych źródeł przychodów byłaby znacznie wyższa niż inwestycja w UNITE. Dzięki temu osiągniesz nowy poziom wydajności i skuteczności. Ponadto serwisowanie, konserwacja, rozszerzenia, aktualizacje, uaktualnienia i wszystko inne będzie mogło być w przyszłości przeprowadzane tylko w jednym systemie. Co więcej, nie ma kosztów eksploatacji częstotliwości, ponieważ standard DECT wykorzystywany przez UNITE jest nie tylko wolny od rejestracji, ale także bez licencji. Trudno szukać słabych stron tego systemu, pozostaje tylko wybrać się do siedziby firmy SoundTrade, dystrybutora rozwiązań marki beyerdynamic, po system demo by przekonać się na własnej skórze, jak doskonale sprawdza się w boju ten świetnie zaprojektowany i wykonany produkt.

TEKST: Filip Wojtowicz, AVIntegracje