NEC ME403U

Sale konferencyjne w hotelach czy biurach coraz częściej goszczą uczestników wszelkiego rodzaju spotkań. Wkrótce zaczyna się także nowy rok szkolny, a uczniowie i studenci wrócą do sal wykładowych. Warto przyjrzeć się wiszącym w tych salach projektorom i wymienić na nowe te z nich, których czas życia już się kończy. Idealnym zamiennikiem starszych urządzeń może być świeżo wprowadzony do sprzedaży projektor NEC ME403U.

Naturalnym wyborem do sal, w których projekcja będzie często wykorzystywana, jest rozwiązanie wyposażone w źródło światła o bardzo długiej żywotności. Eliminuje się w ten sposób wszelkie problemy związane z koniecznością regularnego serwisowania projektorów ze standardową lampą. Zawsze, gdy konieczne jest dokonanie czyszczenia filtrów czy wymiany lampy, sala musi być wyłączona z użytku. NEC ME403U to projektor, który producent wyposażył w silnik światła zdolny do pracy przez 20 000 godzin. Wymagana jest jedynie okresowe czyszczenie filtrów. Przy założeniu, że projektor pracuje codziennie przez 8 godzin, konserwację wystarczy zrobić co 125 dni. W praktyce oznacza to prawie bezobsługową pracę przez rok szkolny.

NEC ME403U

Projektor ME403U oferuje 4000 AL jasności i rozdzielczość WUXGA. Charakterystyczne dla NEC przyciski kontrolne na górze obudowy pozwalają na pełne sterowanie urządzeniem.

 

Przy wymianie projektora na nowocześniejszy warto wziąć pod uwagę parametry sali. Przytłaczająca większość pomieszczeń dydaktycznych ma dość standardowe rozmiary i najczęściej wymaga projektora o współczynniku rzutu mieszczącym się w zakresie od 1,3:1 do 1,7:1. Najnowsze rozwiązanie od Sharp/NEC – projektor NEC ME403U idealnie wypełnia wszystkie powyższe wymagania. Oferuje optykę ze współczynnikiem projekcji 1,2 – 2:1 i wyposażony jest właśnie w lampę wyładowczą o bardzo długiej żywotności. To właśnie dzięki takim parametrom projekcji zwykle nie będzie konieczności zmiany miejsca montażu projektora przy wymianie starszego modelu. NEC ME403U kontynuuje tradycję producenta, wcześniejsze modele z „403” w nazwie wciąż pracują w bardzo wielu miejscach, najnowszy projektor tej serii zastąpi swoich poprzedników idealnie. Podobnie jak poprzednik, również NEC ME403U wyposażony został w zoom 1,6x, co jeszcze lepiej pozwoli dopasować obraz wyświetlany na istniejących już w salach ekranach projekcyjnych. Urządzenie jest także mniejsze od swoich poprzedników, z powodzeniem zmieści się więc w każdą windę sufitową.

 

NEC ME403U

Projektor oferuje współczynnik projekcji 1,2-2:1 i ręczny zoom 1,6x, sprawdzi się w większości sal dydaktycznych.

 

NEC ME403U naturalnie świetnie sprawdzi się także w nowo powstających salach konferencyjnych. Warto zwrócić uwagę na poziom szumu generowany przez urządzenie – dla trybu eko to zaledwie 29 dB. Wśród dostępnych portów sygnałowych są dwa wejścia HDMI obsługujące rozdzielczość 4K oraz uniwersalne złącze VGA pozwalające na zachowanie wstecznej kompatybilności z wciąż użytkowanymi źródłami obrazu wyposażonymi jedynie w ten port. Co ciekawe, Sharp/NEC dodał do ME403U zasilany port USB 1,5A, dzięki czemu możliwe jest podłączenie do projektora dowolnego akcesorium wymagającego zasilania 5V/1,5A.

 

NEC ME403U

Wśród dostępnych złącz sygnałowych są dwa wejścia HDMI, wejście i wyjście VGA oraz zasilane gniazdo USB 1,5A. Komplet uzupełniają porty komunikacyjne LAN i RS232.

 

Na pokładzie projektora ME403U znajduje się też moduł MultiPresenter. Jest to rozwiązanie pozwalające na wyświetlanie treści z laptopa czy telefonu bezpośrednio przez Wi-Fi lub LAN przewodowy. Wraz z przesyłaniem obrazu możliwe jest także proste sterowanie projektorem. Naturalnie Sharp/NEC oferuje też zaawansowane możliwości sterowania projektorem NEC ME403U. Pierwsza z nich to NaViSet Administrator 2, czyli sieciowe oprogramowanie sterujące urządzeniami NEC podłączonymi do sieci. Druga możliwość to podłączenie projektora do systemu audiowizualnego zarządzanego przez procesor sterujący. Urządzenie może być sterowane zarówno przez port LAN, jak i dedykowany RS232. NEC ME403U to bardzo wszechstronne rozwiązanie, które sprawdzi się doskonale w miejscach, gdzie częstotliwość wykorzystywania projekcji nie uzasadnia użycia laserowego projektora.

 

NEC ME403U

Na pokładzie projektora NEC ME403U znajduje się moduł MultiPresenter – rozwiązanie pozwalające na wyświetlanie treści z laptopa czy telefonu bezpośrednio przez Wi-Fi lub LAN.

 

Zastosowane w projektorze źródło światła oznacza niższy koszt zakupu niż projektora opartego o diody laserowe. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza tam, gdzie do wyposażenia w projektory jest wiele sal wykładowych czy lekcyjnych. Biznesowe zastosowanie ME403U to przede wszystkim możliwość bezprzewodowej prezentacji bezpośrednio z laptopa dzięki wbudowanemu w projektor modułowi MultiPresenter. W skrócie NEC ME403U to świetny, średniej klasy projektor, który sprawdzi się w bardzo szerokim zakresie zastosowań prezentacyjnych. Jest też na tyle kompaktowy, że może służyć jako urządzenie mobilne przenoszone do wybranej sali zawsze, gdy jest potrzebny. W takich zastosowaniach przyda się także wbudowany głośnik o mocy 16W.

TEKST: Andrzej Pawluś, AVIntegracje