Całkiem niedawno, bo 30 stycznia 2024 roku, do oferty Sharp/NEC weszła nowa seria monitorów wielkoformatowych. Jest to rodzina ME2, opisywana przez producenta jako pierwsza, w której zawarte są doświadczenia obu partnerów – zarówno Sharp, jak i NEC.
Wielofunkcyjne – to słowo klucz do ogromnej większości projektowanych i oddawanych do użytku przestrzeni pracy wspólnej. Mnogość funkcjonalności musi być wpisana w całą salę, od wystroju wnętrza, przez umeblowanie, aż do sprzętu audiowizualnego. Ja skupiłem się na sprawdzeniu, czy w taki scenariusz wpisuje się seria ME2. Monitory oferują wejście USB-C. Na to wejście, jak i na trzy wejścia HDMI, można wysłać obraz w rozdzielczości 4K z obsługą HDCP 1.3/2.2. Oczywiście, razem z obrazem, na każde cyfrowe wejście HDMI/USB-C może być dostarczone audio. Możliwość wykorzystania portu USB-C pozwala na współpracę z większością systemów wideokonferencyjnych, od najprostszego wideobara do bardziej rozbudowanych zestawów modułowych. Sharp MultiSync ME2 może pracować jako element rozwiązania Bring Your Own Device, czyli takiego, w którym użytkownik może użyć absolutnie dowolnej platformy wideokonferencyjnej. Takie zastosowanie jest szczególnie przydatne w salach spotkań, w przestrzeniach coworkingowych, hotelowych centrach konferencyjnych, czy miejscach, gdzie spotykamy się często z gośćmi spoza naszej organizacji. A nawet jeśli sala wyposażona jest jedynie w monitor, na przykład w Sharp MultiSync ME432, możliwość podłączenia się jednym kablem oznacza, że praktycznie nie ma potrzeby tworzenia tak zwanego „one pagera”, czyli instrukcji korzystania ze sprzętu audiowizualnego.
Wielofunkcyjność to także możliwość wykorzystania urządzenia w każdej przestrzeni. Wyświetlacze serii Sharp ME2 mają matową matrycę. Określa to parametr „Haze Level”, najczęściej tłumaczony jako poziom zamglenia. Ten parametr wskazuje, jaką odporność na odbicie światła ma matryca zastosowana w wyświetlaczu. Dla opisywanych modeli producent określa go na poziomie Pro (25%), a więc wyświetlona treść będzie dobrze widziana nawet w jasno oświetlonych miejscach, a wbudowany filtr wyeliminuje odbicia i odblaski powodowane przez jasne, dzienne światło wpadające przez okna czy inne, nawet punktowe źródła oświetlenia. Sharp ME502 doskonale sprawdzi się w wydzielonej części biurowego open space, przeznaczonego do błyskawicznych i krótkich spotkań brainstormingowych.
Monitory Sharp MultiSync ME2 wyposażone są także w system operacyjny Android 13. Wraz z 4GB RAM i 32GB dla danych daje to możliwość instalowania dodatkowych aplikacji z plików APK przeznaczonych pod ten system. Naturalnie monitor możemy podłączyć przewodowo do internetu. Każdy monitor ma fabrycznie wbudowaną przeglądarkę, co pozwala na współpracę choćby z platformami CMS. Warto skorzystać również z darmowego oprogramowania do zarządzania produktami Sharp/NEC – NaviSet Administrator 2. Możliwości tej platformy są bardzo duże, od sprawdzania stanu urządzenia, statystyk pracy, aż po aktualizację ustawień, regulację parametrów pracy (na przykład tworzenie zadań zmiany wejścia, wyciszenia dźwięku czy resetu podłączonego komputera). Jeden administrator jest w stanie kontrolować wszystkie urządzenia Sharp/NEC w firmie. Świetnie skraca to ewentualny czas reakcji serwisowej. Największe dwa monitory ME552 i ME652 mogą stać się wyświetlaczami informacyjnymi i to nie wymagającymi zewnętrznych odtwarzaczy czy rozbudowanej infrastruktury. W połączeniu błyskawicznym wykrywaniem sygnału na wejściach pozwala to choćby na zwielokrotnienie punktów informacyjnych. Gdy we wspomnianych wcześniej lokalizacjach nie odbywają się spotkania, monitory mogą wyświetlać informacje o promocjach hotelowych, dane o firmie czy przybliżać możliwości przestrzeni spotkań.
Na pokładzie Sharp MultiSync ME2 znajdziemy również odtwarzacz multimedialny. Wystarczy podłączyć do jednego z portów USB 2.0 pamięć przenośną z systemem plików FAT16/32 lub skopiować kontent z USB na dysk monitora, aby odtworzyć pliki wideo zakodowane w takich formatach jak MKV, MP4, H.264 czy H.265. To pozornie drobna funkcja, ale pozwala na zastosowanie monitorów na przykład na wszelkiego rodzaju wydarzeniach i w prostym systemie DS, opartym o harmonogram. Monitor może prezentować treści reklamowe czy informacyjne, będąc podłączonym jedynie do źródła zasilania.
Sharp MultiSync ME2 oczywiście może być elementem dowolnie dużego systemu audiowizualnego: od opisanych już zastosowań „autonomicznych”, po bardzo rozległe środowiska, pracujące pod kontrolą systemów sterowania wiodących producentów. W monitorach ME2 znajdziemy pełne wsparcie AMX NetLinx oraz innych rozwiązań. Wyświetlacze przyjmą także komendy CEC oraz umożliwią stworzenie kalendarzy zdarzeń, które zaprogramować można lokalnie lub zdalnie przez NaviSet Administrator 2. Jakość wykonania potwierdza także metalowa obudowa oraz trzyletnia gwarancja, którą można odpłatnie przedłużyć na dwa kolejne lata, wydłużając tym samym komfort bezproblemowej eksploatacji rozwiązania do pięciu lat.
TEKST: Andrzej Pawluś, „AVIntegracje”