COMM-TEC S14 Solutions Day

Firma Comm-Tec jest jednym z największych dystrybutorów rozwiązań AV w Europie. W jej ofercie znajduje się kilkadziesiąt marek sprzętu i wiele unikatowych produktów własnych, które dzięki trwałym relacjom biznesowym i zaawansowanej logistyce są dostarczane każdego dnia do setek integratorów. Właśnie dla nich ponad dekadę temu narodził się pomysł stworzenia wydarzenia, w trakcie którego będą mogli spotkać się w siedzibie firmy Comm-Tec, zapoznać się z nowymi produktami i trendami rynkowymi, a także w kuluarowej atmosferze nawiązać nowe kontakty. Chociaż impreza przygotowana jest przede wszystkim dla specjalistów z rynku niemieckiego, to dzięki przedstawicielstwu Comm-Tec Polska każdego roku w imprezie bierze udział liczne grono rodzimych specjalistów, na co dzień wykorzystujących rozwiązania oferowane przez dystrybutora. Również w tym roku po raz kolejny na S14 Solutions Day przybyła liczna reprezentacja z Polski, a ze względu na to, że była to jubileuszowa, dziesiąta edycja imprezy, dotarła tam także reprezentacja magazynu „AVIntegracje”.

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]T[/fusion_dropcap]egoroczna edycja S14 Solutions Day odbyła się w dniach 25–26 września i jak co roku została zorganizowana w siedzibie firmy Comm-Tec w Uhingen. Mottem tegorocznej, jubileuszowej, dziesiątej odsłony wydarzenia było „Biznes robi się z ludźmi”. 

S14 jest drugim najważniejszym spotkaniem branży w Europie po amsterdamskich targach ISE, co może potwierdzić fakt, że w tym roku odwiedziło to wydarzenie ponad pięciuset gości z kraju i zagranicy. Jak co roku mogli oni uczestniczyć w spotkaniach, wykładach, warsztatach i prezentacjach, a także zgłębić wiedzę na temat nowych produktów w specjalnie przygotowanej strefie expo, gdzie na powierzchni ponad 1000 m2 swoje rozwiązania prezentowało ponad czterdziestu wystawców.
Duże zmiany
Imprezę oficjalnie otworzył i przywitał zgromadzonych gości Rainer Sprinzl, szef sprzedaży i marketingu firmy, który już na początku imprezy podzielił się największą nowością tegorocznej edycji, związaną z funkcjonowaniem i strukturą firmy. Już wkrótce siostrzana marka VIVATEQ, zajmująca się przede wszystkim sprzedażą rozwiązań na rynek rezydencyjny, zniknie z rynku – od teraz wszystkie produkty będą sprzedawane przez firmę Comm-Tec. Jak przyznał Sprinzl, znacząco ułatwi to zarówno samo zamawianie produktów przez integratorów, jak i cały proces realizacji zamówienia, a także spowoduje, że na cały asortyment będzie obowiązywał jeden cennik (a nie dwa, jak miało to miejsce do tej pory), co przyniesie cały szereg korzyści związanych z ujednoliceniem funkcjonowania firmy.
Następnie przemówienie wygłosił jeden z zaproszonych gości zagranicznych, Scott Gill – szef dywizji AV w amerykańskim oddziale firmy Legrand. W swoim wystąpieniu zwracał uwagę na modyfikacje, które już wkrótce zostaną wprowadzone w polityce działania tego producenta, ale również wielu innych światowych potentatów branży. Będą one związane przede wszystkim z konsolidacją firm w światowe koncerny (a co za tym idzie – lepszym wsparciem ogólnoświatowym wynikającym z globalnego funkcjonowania), integracją produktów, zmianą myślenia z myślenia produktowego na myślenie systemowe.
Po tej prezentacji wszyscy uczestnicy spotkania udali się do poszczególnych sal, gdzie zgodnie z dokonaną rejestracją mogli uczestniczyć w specjalistycznych szkoleniach i prezentacjach. W ich trakcie można było spotkać się z przedstawicielami poszczególnych producentów, a często również z samymi projektantami poszczególnych urządzeń, i zapytać ich o wszystko to, czego nie można znaleźć w instrukcji obsługi. W programie znalazły się również prelekcje poświęcone technologii w ogóle (jak blok związany z transmisją 4K i omówieniem trendów i technologii z nią związanych), a także strategie związane z marketingiem czy sprzedażą rozwiązań AV.
Chociaż wybór był ogromny i wszystkie prezentacje cieszyły się dużym zainteresowaniem, to bezkonkurencyjne okazało się spotkanie z szefem firmy RTI, Edem McConaghayem, w trakcie którego sala była wypełniona do granic możliwości.
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”14″ display_type=”photocrati-nextgen_pro_mosaic” row_height=”180″ margins=”5″ last_row=”justify” lazy_load_enable=”1″ lazy_load_initial=”3″ display_type_view=”default” captions_enabled=”0″ captions_display_sharing=”1″ captions_display_title=”1″ captions_display_description=”1″ captions_animation=”slideup” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]
Wszystkie nowości w jednym miejscu
Tradycją S14 stała się również część expo, gdzie poszczególni producenci znajdujący się w ofercie dystrybucyjnej firmy Comm-Tec prezentują swoje najnowsze bądź najważniejsze technologie i rozwiązania. W tym roku, w trakcie jubileuszowej edycji imprezy, przestrzeń wystawiennicza zajęła powierzchnię ponad 1000 m2 i nie brakowało tutaj bardzo interesujących rozwiązań.
Firma BrightSign prezentowała dobrze znane odtwarzacze digital signage należące do serii XD i XT, m.in. model XT1144, który może odtwarzać materiały 4K, oferuje wsparcie dla aplikacji HTML5, pozwala na wyświetlanie wiadomości tekstowych dostarczanych na żywo, a także odtwarzanie sygnałów z telewizji na żywo, w tym treści z zabezpieczeniem HDCP. W trakcie S14 producent prezentował nowe funkcjonalności swoich odtwarzaczy, w tym wsparcie dla standardów DolbyVision i HDR10+ oferujących jeszcze wyższe parametry obrazu.
Na stoisku marki Wyrestorm można było zobaczyć najnowsze rozwiązania do transmisji i matrycowania sygnałów wizyjnych, między innymi nowy odbiornik ze skalerem RX-70-4K-SCL, modułowe matryce H2, rozdzielacze sygnałów HDBaseT i HDMI 2×8 4K UHD, extendery EXF-300-H2, umożliwiające transmisję sygnałów najwyższej jakości 4K/60 4:4:4 ze wsparciem HDR za pomocą światłowodu, czy modułowe systemy do szaf rack NHD-000-RACK3 przeznaczone do instalacji rozwiązań serii 600 producenta. Firma pokazywała także rozwiązania do sal konferencyjnych typu all in one EX-SW-0301-H2 i urządzenia do transmisji sygnałów 4K 40Hz 4:4:4 za pomocą standardu SDVoE po sieci IP.
Również firma GEFEN skupiła się na rozwiązaniach do pracy z najwyższymi rozdzielczościami. Można było tutaj zobaczyć urządzenie EXT-UHD600A-MVSL-41, które pozwala na wyświetlenie jednego dużego obrazu 4K z czterech sygnałów Full HD z możliwością zarządzania nimi i wbudowanym deembederem audio, przełączniki 4K Ultra HD HDMI i VGA EXT-UHDV-WP-HBTLS-TX do transmisji sygnału na odległość do 70 metrów, transmitery czy splittery EXT-UHD600A-12-DS pozwalające podzielić sygnał 4K na dwa wyświetlacze 1080p wraz z możliwością demmbedowania audio.
Firma RTI postawiła na prezentację nowych rozwiązań do zarządzania sygnałami audio, jak system dystrybucyjny AD-8X wyposażony w szesnastokanałowy wzmacniacz umożliwiający stworzenie ośmiu niezależnych stref nagłośnieniowych, oraz systemów przeznaczonych do działki wideo, jak matryca HDBT VHD-4 czy przełączniki HDMI. Prezentowany był inteligentny system monitoringu RTiQ umożliwiający monitorowanie statusu pracy rozwiązań marki RTI przez osobę opiekującą się systemem z każdego miejsca na ziemi. Pokazano także nowe piloty do sterowania urządzeniami producenta, które dzięki wyeliminowaniu klawiatury numerycznej są teraz znacznie mniejsze i bardziej poręczne.
Firma Barco prezentowała całą ofertę najpopularniejszych na świecie i sprzedających się każdego miesiąca w olbrzymiej liczbie systemów prezentacyjnych ClickShare – od najmniejszego modelu CS-100, przez bardzo popularny model CSE-200, aż po największe rozwiązanie CSE-800. Producent zwracał uwagę gości odwiedzających jego stoisko na oprogramowanie Collaboration Management Suit, za pomocą którego administrator może zarządzać w sposób zdalny nawet najbardziej zaawansowanymi i największymi instalacjami, w których pracują urządzenia ClickShare CSE-200 i CSE-800.
Specjalizująca się w produkcji zaawansowanych i bardzo atrakcyjnych pod względem wyglądu rozwiązań szwedzka firma EVOKO prezentowała systemy rezerwacji sal LISO, głośniki konferencyjne MINT, a także najnowsze rozwiązanie typu all-in-one Pusco, przeznaczone do wyświetlania treści w rozmiarze XXL w przestrzeni publicznej.
Warto wspomnieć o stoisku firmy Origin Acoustics, gdzie można było zobaczyć, a przede wszystkim posłuchać, najwyższej jakości głośników sufitowych, subwooferów, soundbarów, głośników instalowanych w ścianie czy kolumn do instalacji na zewnątrz, odpornych na warunki atmosferyczne.
Coroczne spotkanie Solutions Day, organizowane przez firmę Comm-Tec w jej siedzibie w Uhingen, to nie tylko możliwość gruntownego zapoznania się ze wszystkimi nowościami prezentowanymi przez producentów znajdujących się w ofercie dystrybutora. To również niezrównana szansa na spotkanie się z przedstawicielami, a często także menadżerami produktów i konstruktorami, którym można zapytać o funkcjonowanie danego rozwiązania w najdrobniejszych szczegółach, czego nie da się zrobić poza S14. To również możliwość spotkania z innymi specjalistami branży AV, porozmawiania o rynku, dostępnych technologiach czy realizowanych projektach, na co na co dzień już w ogóle nie ma czasu ani sposobności. To wydarzenie, na którym po prostu trzeba być! Do zobaczenia na S(iemensstraße)14 za rok – 24 i 25 września 2019! My będziemy na pewno!

TEKST i ZDJĘCIA: AVIntegracje