Ewolucja stylu nauczania niebywale przyspieszyła w ostatnim czasie. Nieustannie przywoływane „New Normal” to nie tylko rewolucja w miejscach pracy, lecz także w edukacji. I o ile firmy mogą pozwolić sobie na testowanie, eksperymentowanie z różnymi rozwiązaniami, tak placówki oświaty mają ściśle określony czas, w którym muszą zapewnić swoim przyszłym absolwentom dostęp do dobrej jakości treści. I to praktycznie od pierwszego dnia semestru.

Warto więc postawić na stabilne i nieustannie ulepszane rozwiązania Unified Communications (UC). Jednym z nich jest Microsoft Teams, znany studentom niemalże każdej uczelni wyższej, ale też niezwykle popularny wśród kadry i uczniów szkół podstawowych oraz średnich. MS Teams dla edukacji jest bezpłatny i pozwala na zorganizowanie spotkań nawet z 300 studentami jednocześnie. Microsoft oferuje też edukacyjną wersję Office 365, która również, w podstawowej wersji, jest dostępna bezpłatnie. Całość tworzy jednolity ekosystem do kolaboracji zdalnej, umożliwiając wspólną pracę w arkuszach kalkulacyjnych, edycję dokumentów czy nawet tworzenie prezentacji. Platforma MS Teams rozwija się najszybciej ze wszystkich platform UC; w kwietniu 2021 notowała 145 milionów aktywnych użytkowników dziennie! Nie dziwi więc fakt, że nieustannie dodawane są do niej nowe funkcje, jak na przykład tryb prezentera, w którym prowadzący widoczny jest na tle prezentacji czy tryb spotlight, czyli wyróżnienie najważniejszych dla danego spotkania osób i wyświetlenie ich w znacznie większym oknie. W środowisku międzynarodowym przydaje się transkrypcja mowy wszystkich uczestników – pomaga lepiej zrozumieć sens wypowiedzi. Dzięki tym nieustannie dodawanym przez Microsoft funkcjom Teams pozwala zdalnym uczestnikom poczuć się jakby na żywo uczestniczyli w zajęciach.

Poly

Panel GC8 I Lenovo Thinksmart Edition Tiny to fundament certyfikowanych przez Microsoft rozwiązań Poly Teams Rooms.

 

Z drugiej strony – tej, po której znajduje się nauczyciel, wystarczy zainstalować jeden z wielu certyfikowanych przez Microsoft zestawów wideokonferencyjnych wyposażonych w klienta Teams Room. Za pomocą takiego systemu możliwe jest zapewnienie optymalnego środowiska pracy dla każdego wykładowcy, niezależnie od stylu, w jakim przyzwyczajony on jest do prowadzenia zajęć. Zestawy do nauki hybrydowej nie mogą być przesadnie skomplikowane w obsłudze. Prowadzący zajęcia powinien skupić się na prezentowanych treściach, a nie na obsłudze systemu czy podłączaniu do niego swojego laptopa. Wygląd i układ menu na panelu sterującym musi wiernie odwzorować ten znany z aplikacji desktopowej, a samo korzystanie z systemu powinno być intuicyjne. W przeciwnym razie zamiast ułatwić pracę wykładowcom przysporzymy tylko pracy dla działu IT uczelni. Które więc rozwiązania wybrać? Wszystko naturalnie zależy od wielkości sali, istniejącego już w niej wyposażenia oraz od dominującego scenariusza zastosowania.

Poly

Prosty i intuicyjny ekran sterowania zestawem z możliwością dołączenia do spotkań z poziomu kalendarza.

 

Najprostszy scenariusz to zajęcia dydaktyczne organizowane dla niewielkiej grupy uczestników, w pomieszczeniu, gdzie jest już zainstalowany system wideokonferencyjny. W tym przypadku niezbędny jest tylko interfejs do zarządzania spotkaniem i niewielki komputer. Do tego typu zastosowań stworzony został zestaw Poly G10-T. W skład takiego zestawu wchodzą: 8-calowy, dotykowy panel sterowania Poly GC8 i dedykowany komputer Lenovo ThinkSmart Edition Tiny, na którym jest zainstalowana specjalna aplikacja Teams Rooms do sali spotkań. Dzięki takiemu zestawowi prowadzący będzie mógł w łatwy sposób dołączyć do wcześniej zaplanowanego wykładu lub szkolenia z poziomu kalendarza wyświetlonego na panelu.

Poly

Z tyłu GC8 jet miejsce na podłączenie kabla HDMI do przesyłania prezentacji oraz kabla optycznego USB do komunikacji z Lenovo Thinksmart.

 

Zajęcia odbyć się mogą, nawet jeśli prowadzący nie przyniesie ze sobą komputera – korzysta wówczas wyłącznie z systemu zainstalowanego już w sali. Częściej jednak prezentacja stanowi bazę szkolenia i wówczas wystarczy, że prowadzący podłączy swój komputer do wejścia HDMI panelu GC8, by udostępnić treść wszystkim uczestnikom. Oba elementy składające się na Poly G10-T stanowią bazę do dalszej rozbudowy o kamery i odpowiednio dopasowane do wielkości sali konferencyjnej głośniki np. Poly Sync 20 lub 40. Już tylko samo podpięcie personalnego zestawu Poly Studio P15 pozwala na stworzenie miejsca do intensywnej pracy hybrydowej, w której uczestnicy świetnie się nawzajem słyszą i widzą.

Poly

Poly Studio to nieustannie rozwijany soundbar all-in-one, zdolny do śledzenia prowadzącego.

 

Dołączenie do G10-T Poly Studio, czyli większego soundbara all-in-one wyposażonego w matrycę mikrofonów, szerokokątną kamerę UHD oraz głośniki, przekształca całość w zestaw G40-T. Podobnie jak Microsoft, również Poly intensywnie rozwija swoje produkty. Soundbar Poly Studio wyposażony jest w technologię Acoustic Clarity zapewniającą połączenia w pełnym dupleksie, akustyczną redukcję echa oraz szumów otoczenia. Do kompletu jest także NoiseBlock, czyli odpowiednio wyciszanie hałasu (na przykład pisania na klawiaturze). Acoustic Fence to z kolei ignorowanie dźwięków z miejsc w sali znajdujących się w zasięgu mikrofonów, które jednak nie powinny być słyszane (na przykład okolice drzwi wejściowych czy otwartego okna). Poly Studio USB zostało również wyposażone w funkcję śledzenia osoby mówiącej. Taka funkcja będzie szczególnie pomocna w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w formie zdalnej lub hybrydowej na uczelniach. Kamera w sposób ciągły podążą za wykładowcą, płynnie dostosowując kadr tak, aby uczestnicy zajęć otrzymywali doskonałą jakość obrazu oraz słyszeli jedynie osobę prowadzącą.

Poly

G85-T to rozwiązanie do dużych sal wykładowych oraz audytoriów. Wśród dostępnych funkcji jest zaawansowane śledzenie prowadzącego przy jednoczesnym kadrowaniu całego obszaru katedry, współpraca z procesorami DSP oraz łatwość instalacji, podobnie jak poprzednich zestawów G10-T i G40-T.

 

Placówki oświatowe, oprócz szeregu niewielkich kilkunastoosobowych sal, dysponują relatywnie dużymi pomieszczeniami, jak choćby kilkudziesięcioosobowe sale wykładowe czy jeszcze bardziej pojemne audytoria. Do takiego scenariusza wykorzystania sali wykładowej wskazane jest odpowiednie przeskalowanie systemu, by umożliwić pokazanie zdalnym uczestnikom poruszającego się prowadzącego, a równocześnie prezentować szeroki plan sali. Naturalnie powinien to być system automatyczny, niewymagający obsługi operatorskiej. Poly przygotowało zestaw G85-T, w którym znajduje się wcześniej opisany kontroler GC8 i komputer Lenovo ThinkSmart, uzupełniony o dwukamerowe rozwiązanie EagleEye Director II. To właśnie system kamer EagleEye Director II pozwala na jednoczesne kadrowanie całej sceny za pomocą jednej kamery i śledzenie prezentera za pomocą drugiej. Kamera PTZ w EagleEye Director II wyposażona jest w 10-krotny zoom optyczny i 2-krotny zoom cyfrowy, zakres śledzenia wynosi 10 metrów, a kąt widzenia kamery to 60 stopni. Co istotne G85-T nie zawiera mikrofonów ani głośników. W mniejszych salach system ten można uzupełnić o telefon konferencyjny Poly Trio C60, który również może być rozszerzony o dodatkowe mikrofony lub połączony w kaskadzie z innym systemem. Natomiast w salach audytoryjnych, gdzie potrzeby akustyczne są zaawansowane, możemy poprzez USB podłączyć dowolny procesor audio DSP, dzięki czemu będziemy mogli korzystać z dowolnych mikrofonów np. mikrofonów bezprzewodowych, sufitowych, krawatówek czy też typu „gęsia szyja”.

Poly

EagleEye Director II to dwie zaawansowane kamery z 10-krotnym zoomem optycznym i 2x cyfrowym 170° polem widzenia, automatycznym fokusem i o rozdzielczość 1920 x 1080. Kamera może być podłączona do dowolnego PC za pomocą kabla USB.

 

Rodzina rozwiązań Poly z certyfikatem Microsoft Teams nieustannie się powiększa, opisane zestawy serii G to naturalnie nie wszystko, co producent może zaoferować. Są to jednak bardzo efektywne rozwiązania, które szybko mogą być wdrożone w dowolnej sali wykładowej. Użycie komputera z systemem Windows powoduje, że do zestawu dołączyć można dowolne istniejące już na uczelni urządzenie wideokonferencyjne. Menu panelu GC8 jest tak opracowane, aby nie było potrzeby zapewnienia użytkownikom dodatkowego, długiego szkolenia z obsługi systemu. Panel będący hubem prezentacyjnym łączy się z komputerem wysokiej jakości kablem optycznym USB. Sposób, w jaki opracowane zostały te systemy, przypomina klocki LEGO – tam, gdzie wystarczy niewielki zestaw, używa się kilku prostych elementów, dla większych obiektów konieczne jest połączenie ze sobą kilku zestawów, a wszystkie współpracują nie tylko ze sobą, ale też z elementami innych producentów. W dobie popandemicznego zamieszania, prostota i łatwość korzystania są nie do przecenienia. W końcu wszyscy wciąż uczymy się nowej rzeczywistości.

Poly

Wystarczy dodać Poly Studio by G10-T przekształcić w G40-T idealnie wpisujące się w średniej wielkości sale szkoleniowe.

 

Produkty Poly dostępne są w dystrybucji Veracomp – Exclusive Networks.

 

tekst: Andrzej Pawluś, AVIntegracje
Zdjęcia: Poly