Aktywny, dwudrożny system stałokątowy z RDNet lub Dante, zasilany wbudowanym wzmacniaczem czwartej generacji DIGIPRO G4, wyposażony w potężne DSP i sterowany poprzez AURORA NET. To tylko krótki opis imponujących możliwości serii VIO C od włoskiego producenta dBTechnologies.
Zawsze z wielką przyjemnością przyglądam się firmom, które na przestrzeni lat nieustannie się rozwijają. Jeszcze bardziej cieszy, kiedy ten rozwój owocuje znakomitej jakości rozwiązaniami. Powołana do życia w 1990 roku marka dBTechnologies na początku znana była w Polsce głównie z atrakcyjnych cenowo aktywnych, dwudrożnych kolumn głośnikowych, których obudowy wykonane były z polipropylenu. Kolokwialnie mówiąc, zwykła „paczka na patyku”. Z biegiem czasu, okazywało się, że jest to produkt rzetelnie zaprojektowany, wykonany, niezawodny, który budzi zaufanie. Jednak kto by się spodziewał, że po dwóch latach od premiery serii Opera, w 2004 roku, światło dzienne ujrzy pierwszy line array z logo dBTechnologies o nazwie DVA, czyli Digital Vertical Array. Idąc za ciosem, włoski producent niespełna dwa lata później prezentuje DVA T4 – pierwszy aktywny moduł line array wykonany z polipropylenu, wyposażony w najlepsze komponenty i zaprojektowany tak, aby zapewnić maksymalną skuteczność w niezwykle lekkiej konstrukcji. DVA T4 osiągnął niewiarygodny sukces i stał się kamieniem milowym w rozwoju marki. Oczywiście dBTechnologies nie osiadło na laurach, konsekwentnie krocząc drogą ciągłego rozwoju, na który od początku kładło ogromny nacisk. W roku 2008 opracowuje własną technologie wzmacniaczy DIGIPRO, a w 2011 wypuszczając na rynek serię DVA T12 wyposażoną m.in. w RDNet oraz już drugą generację wzmacniaczy DIGIPRO G2. Kolejne lata badań i projektów owocują pojawieniem się drugiej generacji serii Opera, nowymi mobilnymi systemami ES, B-HYPE i INGENIA, aż w końcu w 2016 roku swoją premierę ma seria VIO z modułem szerokopasmowym L210 oraz subwooferem S318. Ukoronowaniem tej wspaniałej drogi rozwoju było zdobycie w 2019 roku nagrody Reader’s Choice Award przez systemy VIO L212, VIO S218, VIO X oraz nagrody FOH w kategorii Best New Line Array Family przez VIO. Kwestią czasu dla tak prężnie rozwijającej się marki było pojawienie się systemu liniowego o stałej krzywiźnie, jakim jest VIO C.
Konstrukcja
Producent zaprojektował nową serię tak, by mogła pracować w konfiguracji horyzontalnej i wertykalnej, a montaż był prosty i szybki. VIO C zapewnia różnorodne opcje pokrycia nagłaśnianego obszaru, dużą moc oraz doskonałą jakość dźwięku charakterystyczne dla całej rodziny produktów VIO. W skład nowej serii wchodzą 3 modele, różniące się wooferem, ale posiadające taki sam 1,4” kompresyjny driver z 3” cewką w sekcji wysokotonowej. C12 ma jeden przetwornik szerokopasmowy o średnicy 12” z 3,5” cewką, C15 przetwornik 15” z 3,5” cewką, natomiast C212 opiera się na dwóch 12” wooferach z cewką 3”. Całą serię zasilają wbudowane wzmacniacze najnowszej generacji Digipro G4, pracujące w klasie D o mocy 1600 W RMS, wyposażone w potężne DSP. Umożliwiają one zestawom generowanie imponującego poziomu SPL wynoszącego 139 dB w C12, 140 dB w C15 oraz 141 dB w C212. Projektanci wyposażyli serię VIO C w kartę dBTechnologies RDNet do monitorowania parametrów oraz zarządzania poprzez oprogramowanie Aurora Net. Przedwzmacniacz jest przygotowany do instalacji opcjonalnej karty Dante. Specjalnie zaprojektowany falowód oraz asymetryczna tuba zapewniają precyzyjną dyspersję horyzontalną wynoszącą 22,50.
Technologia
Warto wspomnieć o kilku ciekawostkach technologicznych, jakie oferuje seria VIO. Pierwszą z nich są sensory IR, które zostały umieszczone po bokach i na szczycie modułu tak, aby urządzenia mogły komunikować się w obrębie grona rozpoznając jego rozmiar i konfigurację, zarówno przy podwieszeniu poziomym, jak i pionowym. Kolejna to zasilacz impulsowy odporny na 380 V, dzięki któremu wzmacniacze zostaną wyłączone w przypadku niepożądanego skoku napięcia, chroniąc je przed uszkodzeniem. Idąc dalej, mamy wspomniany już wcześniej slot na karty rozszerzeń, który domyślnie ma zainstalowaną kartę RDNet. Użytkownik ma możliwość zastąpienia karty RDNet kartą Audinate Dante do przesyłania dźwięku przez Ethernet i zdalnego sterowania na jednym kablu. Warto wspomnieć również o filtrach Linear Phase FIR, które pozwalają kolumnom VIO zapewnić niezwykle spójną charakterystykę częstotliwościową. Dzięki temu odpowiedź fazowa systemu jest tak liniowa, jak to tylko możliwe, unikając wszelkich zniekształceń. I.P.O.S to inteligentny obwód sterujący sekwencją włączania, dzięki któremu każdy moduł jest włączany w różnych odstępach czasowych, utrzymując niski prąd rozruchowy całego systemu. Ponadto, wewnątrz każdego modułu serii VIO znajduje się inklinometr, który pozwala na natychmiastowe sprawdzenie bezwzględnego nachylenia podwieszonego głośnika za pomocą oprogramowania Aurora Net. Jest to niezwykle przydatne, gdy trzeba zweryfikować poprawność montażu systemu. Optycznie izolowany preamp poprawia odporność systemu na zakłócenia płynące z sieci, a korektor współczynnika mocy znacznie poprawia wydajność systemu. Osiągi wzmacniacza są bardzo stabilne i spójne, niezależnie od jakości sieci. Zapewnia to również ogólnoświatową kompatybilność zasilacza – od 90 V do 265 V 50/60 Hz – i ogranicza zużycie energii. Moduły wyposażone są również w gniazdo USB umożliwiające update oprogramowania systemu.
Montaż
W zależności od liczby zastosowanych jednakowych modułów powiększa się horyzontalna propagacja dźwięku. System składający się z 4 kolumn ustawionych obok siebie zapewnia kąt propagacji 900, przy 8 sztukach wynosi on 1800 i tak dalej, aż do 3600 w przypadku 16 kolumn w klastrze. Producent przewidział dużo więcej konfiguracji, dając np. możliwość łączenia ze sobą modeli C12 oraz C15, wertykalnie traktując je jak jeden głośnik. Dzięki temu możliwe jest zbudowanie dwupoziomowego klastra złożonego z 32 elementów, którego wertykalną propagację dźwięku można regulować za pomocą cyfrowego sterowania. Różnorodne konfiguracje umożliwia szereg akcesoriów montażowych, co czyni serię VIO C wszechstronnym narzędziem, które sprosta każdym wymaganiom.
Aurora Net
Aurora Net umożliwia pełne monitorowanie i kontrolę w czasie rzeczywistym systemów dBTechnologies wyposażonych w RDNet w tym VIO. Wieloplatformowa (Win, Mac OSX), opracowana przez dział oprogramowania dBTechnologies w celu zagwarantowania maksymalnej niezawodności Aurora Net jest czymś więcej niż ewolucją poprzedniej sieci dBTechnologies. Pracując przez kabel Ethernet (lub alternatywnie przez XLR), oprogramowanie umożliwia zarówno zaawansowaną, w pełni konfigurowalną kontrolę DSP, jak i zarządzanie DIGITAL Audio (poprzez protokół Dante) na tym samym kablu. Intuicyjny interfejs został zaprojektowany z myślą o maksymalnej użyteczności i umożliwia zarządzanie dotykowe na urządzeniach przenośnych, a także, co nie mniej ważne, umożliwia płynny i intuicyjny workflow. Przestrzeń robocza została zaprojektowana tak, aby na pierwszy rzut oka wyświetlać wszystkie główne funkcje i umożliwiać użytkownikom obsługę za pomocą jednego kliknięcia. Użytkownicy jednym spojrzeniem mogą sprawdzić cały używany system PA lub zarządzać każdym elementem dzięki szybkiej i szczegółowej funkcji powiększania/pomniejszania wyświetlania przyrostowego.
Zastosowanie
dBTechnologies VIO C to doskonałe rozszerzenie serii VIO, które świetnie sprawdzi się zarówno jako samodzielny system główny w mniejszych aplikacjach, jak i dopełnienie dużego setupu koncertowego. To właśnie czyni go idealnym rozwiązaniem dla firm nagłośnieniowych, ponieważ niezależnie od wielkości czy skomplikowania systemu, zawsze do dyspozycji jest najwyższa jakość dźwięku, wydajność i funkcjonalność. Rozważając wybór systemu do klubu, ośrodka kultury czy centrum konferencyjnego, warto wziąć pod uwagę aktywny system stałokątowy VIO C, ponieważ będzie on najbardziej kosztowo efektywny w porównaniu do klasycznych konstrukcji point source czy line array. Stosując rozwiązania aktywne, mamy pewność, że wszystkie komponenty zostały dobrane optymalnie, aby zapewnić największą wydajność, niezawodność i wieloletnią bezawaryjną pracę. Są to systemy, z którymi poradzi sobie początkujący adept inżynierii dźwięku, a specjalista z wieloletnim doświadczeniem doceni ich technologiczne niuanse. Zdecydowanie polecam odwiedzić świetnie przygotowany showroom firmy SoundTrade, wyłącznego dystrybutora marki dBTechnologies, gdzie najlepsi specjaliści zaprezentują pełnie możliwości systemu VIO C. Naprawdę warto!
TEKST: Filip Wojtowicz, AVIntegracje