Firma ATEN jest jednym z niewielu producentów, którzy mogą pochwalić się tak szeroką ofertą produktów. W jej portfolio znajdziemy zarówno rozwiązania dedykowane dla rynku IT, proAV, ale i systemy związane z zarządzaniem energią czy sprzęt konsumencki do małego biura i domu. Nie ma lepszego sposobu aby móc poznać ich funkcje, możliwości i zrozumieć jak świetnie integrują się z sobą tworząc kompletny ekosystem praktycznie w dowolnej instalacji niż możliwość osobistego spotkania i własnoręcznego przetestowania każdego z nich. Kierując się tą właśnie filozofią, firma ATEN Poland otworzyła przestrzeń demo, w której zostały zgromadzone niemal wszystkie rozwiązania znajdujące się w jej ofercie. Spotkaliśmy się z Dyrektorem Regionu Tomaszem Kruszyńskim, z którym rozmawialiśmy o kulisach powstania demo roomu i znajdujących się tutaj urządzeniach.
Firma ATEN bardzo poważnie traktuje Europę i przykłada również dużą uwagę do naszego, rodzimego, polskiego rynku. Najlepszym dowodem na to może być polski oddział firmy, który zainaugurował swoją działalność w sierpniu 2017 roku. Dzięki temu dystrybucja uzyskała dodatkowe wsparcie, ale przede wszystkim przyspieszono i usprawniono wsparcie techniczne i serwis.
Biorąc pod uwagę, że w ofercie producenta znajduje się kilkaset rozwiązań adresowanych bardzo różnym odbiorcom i rynkom, w tym między innymi: biurom, lotniskom, dworcom kolejowym, restauracjom, muzeom czy przestrzeniom handlowym, producent zdecydował się pójść krok dalej w ułatwieniu dostępu do tych rozwiązań klientom, poznania ich możliwości, funkcji i wybrania najlepszych urządzeń do danej instalacji, tworząc wyjątkową przestrzeń w której prezentowane jest kompletne portfolio producenta. Wszystkie rozwiązania są spięte w system z pomocą którego możemy sterować zarówno dźwiękiem, wyświetlaniem obrazu, automatyką budynkową, sterować komputerami, a jak się okazuje nawet w sposób automatyczny i zdalny dbać o odpowiednie nawodnienie roślin!
Łukasz Kornafel, AVIntegracje: Jak narodziła się decyzja stworzeniu demo roomu ATEN Poland?
Tomasz Kruszyński, ATEN Poland: Firma ATEN jest właśnie w trakcie zmiany modelu sprzedaży, ze sprzedaży bezpośredniej na sprzedaż poprzez integratorów i umocnienie współpracy z nimi. Wynika to z samego rodzaju produktów o których rozmawiamy. Mowa tutaj o rozwiązaniach dedykowanych pod konkretne projekty i pod konkretne instalacje. Jest tutaj konieczna wartość dodana w postaci integratora, który będzie mógł zaprezentować produkt odbiorcy końcowemu i dokona jego instalacji. Jednym z elementów tego modelu sprzedaży i wdrażania produktów na rynek, we współpracy z integratorami jest uruchamianie biur regionalnych firmy ATEN, które jednocześnie będą również demo roomami.
Jest to jedna z kilku takich przestrzeni otwartych w ostatnim czasie na świecie. Mamy np. świetnie wyposażone demo roomy w Japonii, w Chinach, które są dla nas bardzo dużym rynkiem. Co więcej, w najbliższym czasie będą otwierane kolejne. Między innymi w Rumunii czy na Węgrzech. Są to wciąż obszary Europy jeszcze nie wystarczająco zagospodarowane, ale za to z bardzo dużym potencjałem, który również widzi nasza firma.
Jakie są główne funkcje tej przestrzeni?
Po pierwsze jest to oczywiście miejsce gdzie można zaprezentować produkty, zarówno integratorom jak i użytkownikom końcowym, pokazać jak działają dane rozwiązania, jakie są ich funkcje. Możemy tutaj także szkolić naszych partnerów, integratorów czy użytkowników końcowych, których będziemy kierowali do właściwych firm odpowiedzialnych za zaprojektowanie, dostarczenie i wdrożenie danego rozwiązania.
Chociaż jak wspomniałem, na świecie są podobne pokoje demonstracyjne gdzie można zobaczyć nasze produkty, to jednak nasza przestrzeń ma unikatowy charakter. Po pierwsze ze względu na to, że jest naprawdę kapitalnie wyposażona. Można tutaj zobaczyć produkty z każdego obszaru działalności firmy ATEN. Mało tego, ten sprzęt jest zainstalowany i skonfigurowany w jednolity system, dzięki któremu można zobaczyć jak działa każde z urządzeń. Posiadamy również sprzęt przygotowany do wysyłki jako sety demo. Urządzenia które mamy są zdublowane, a nawet dostępne w jeszcze większej ilości egzemplarzy. Dzięki czemu nasz gość, może wyjść od nas od razu z paczką, z gotowym rozwiązaniem, które może przetestować u klienta lub w przygotowywanej instalacji.
Kto przede wszystkim odwiedza tą przestrzeń?
Od otwarcia biura w ubiegłym roku, mieliśmy tutaj bardzo różnych gości. Zarówno naszych dystrybutorów oraz handlowców dla których prowadziliśmy szkolenia jak i integratorów, specjalistów z działów IT, ale także dużych klientów końcowych, zainteresowanych instalacją naszych urządzeń w ich obiektach.
Jak wygląda program szkoleń, które również dzięki tej przestrzeni demo będą mogły być tutaj realizowane?
Prowadzimy szkolenia własne, które kończą się przyznawanymi certyfikatami, a także szkolenia w ramach aliasu z HDBaseT. Oprócz treningów i spotkań w naszej siedzibie, firma ATEN bardzo aktywnie zajmuje się również szkoleniami online.
Przejdźmy zatem do rozwiązań które znalazły się w waszym demo roomie. Można je podzielić na kilka grup produktowych. Tak naprawdę mamy tutaj urządzenia ze wszystkich obszarów działalności firmy ATEN, połączone i współgrające
z sobą. To jeden z elementów, które wyróżniają naszą firmę. Jako jedyny producent na świecie łączymy trzy grupy produktów, czyli urządzenia do zarządzania infrastrukturą IT, urządzenia proAV oraz rozwiązania do zarządzania energią. Co więcej mamy w ofercie również rozwiązania adresowane dla użytkowni-ków domowych czy małych biur, jak biurkowe stacje dokujące czy przełączniki urządzeń peryferyjnych.
Większość rozwiązań została zamknięta w szafach rack znajdujących się w biurze.
Tak, mamy tutaj dwie szafy rack. Jedna z nich znajduje się w pokoju demonstracyjnym, a druga jest zlokalizowana przy wejściu do biura. Dołączy do nich jeszcze jedna, mobilna, która umożliwi nam prezentację urządzeń na zewnątrz, u klienta. Jeżeli chodzi o największą szafę można w niej znaleźć przekrój wszystkich rozwią-zań z różnych obszarów naszej działalności. Przede wszystkim to, z czego ATEN jest najbardziej znany, czyli konsolę LCD KVM, konkretnie model KL1508Ai. Jest to konsola z wbudowanym modułem KVM i systemem podwójnych szyn, dzięki którym możemy niezależnie wysunąć monitor i wsunąć klawiaturę, a dodatkowo nawet gdy monitor jest otwarty możemy zamknąć szafę rack. Mamy tutaj również naszą nową konsolę KVM CL3800, która również pracuje w systemie dual rail. Nie mamy tutaj wbudowanego modułu KVM, a zatem możemy sterować każdym urządzeniem KVM. To co ją wyróżnia zarówno wśród naszych urządzeń jak i produktów konkurencji to fakt, że posiada wyświetlacz panoramiczny fullHD i jest niewielkich rozmiarów. Ma ona mniej niż sześćdziesiąt centymetrów głębokości, dzięki czemu możemy ją zainstalować nawet w krótkich szafach rack.
Kolejna grupa produktów dla gości demo roomu to rozwiązania z gałęzi proAV.
Znajdziemy tutaj m.in. extendery over IP wraz z miejscem na wkładkę światłowodową czy obsługą rozdzielczości 4K, boundlessowe przełączniki, z pomocą których możemy przełączać sygnały wideo np. poruszając kursorem po ekranie bez konieczności ingerencji z poziomu klawiatury czy dedykowanych przełączników, system sterowania VK2100, a także matrycę 16×16 oznaczoną symbolem VM1600A. Chociaż nie widać tego na pierwszy rzut oka, jest ona w pełni uzbrojona. Wewnątrz zamontowane są karty HDBaseT jak i HDMI zarówno wejściowe jak i wyjściowe.
Jak wspomniałeś w szafach rack znajdujących się w biurze znajdziemy także rozwiązania do zarządzania energią.
Goście showroomu mogą przetestować funkcjonalność dwóch modeli PDU. Jest tutaj zarówno reprezentant serii osiem tysięcy, model P8108G jak i przedstawiciel serii sześć tysięcy, listwa PDU dedykowana dla instalacji AV, stąd zresztą nazwa PE6208AV. Wyjątkowa jest nie tylko dlatego, że została ona stworzona właśnie z myślą o systemach AV. Jest to tak naprawdę listwa która składa się z dwóch elementów: panelu frontowego i panelu tylnego, które mogą zostać rozdzielone i które łączy się pojedynczym patchcordem ethernetowym. Eliminuje to konieczność wyprowadzania przewodów połączeniowych na front szafy rack, ponieważ panel ze złączami umieszczamy w tylnej części szafy, najlepiej na samym jej dole. Z przodu mamy panel do sterowania z przyciskami wyboru ustawień, włączania i wyłączania gniazd, wyświetlacz informujący o statusie pracy, itp.
Również na ścianie można się dopatrzeć rozwiązań z logo ATEN.
Tak, mowa tutaj o klawiaturze naściennej firmy ATEN, która umożliwia sterowanie całym systemem. Zasilanie klawiatury jest realizowane poprzez PoE, zatem wystarczy tylko doprowadzić do niej jeden kabel ethernetowy poprzez który dostarczamy zarówno dane jak i zasilanie. Stworzyliśmy dedykowaną stronę internetową na której można zamówić sobie grawery na przyciskach z opisem poszczególnych funkcji. Dzięki temu, że nie jest to naklejka czy nadruk, opisy te nie wytrą się w trakcie codziennej pracy. Ważne, jest również to, że grawer robimy za darmo i nie wydłuża on samego zamówienia.
Co więcej mamy w naszej ofercie zarówno klawiatury które umożliwiają sterowanie procesorami VK1100 i VK2100, jak również klawiatury, które już same są procesorami sterowania i umożliwiają zarządzanie systemem i wyzwalanie określonych zdarzeń bez dodatkowych urządzeń.
W naszym demo roomie zostały również zainstalowane kamery PTZ wraz z nadajnikami HDBaseT VE811, które są najmniejszymi rozwiązaniami tego rodzaju dostępnymi na rynku. Kamery te wraz z transmiterami umożliwiają nam wyświetlenie tego co dzieje się w naszym pokoju prezentacyjnym na dowolnym ekranie czy ścianie wideo znajdującej się w biurze, a także wysłanie sygnału wideo do internetu, np. dla potrzeb webinarium.
Jakie są plany związane z rozwojem tej przestrzeni?
Naszym głównym celem jest to, aby absolutnie wszystkie rozwiązania znajdujące się w biurze były sterowane z naszego procesora VK. Tak naprawdę brakuje nam już bardzo nie wiele. Musimy tylko dodać możliwość zaawansowanego sterowania oświetleniem oraz nawilżacze do znajdujących się w biurze roślin. Natomiast już dzisiaj mamy tablety z przygotowanym specjalnie dla naszej przestrzeni interfejsem graficznym, z poziomu którego możemy sterować całością.
ROZMAWIAŁ: Łukasz Kornafel, AVIntegracje
ZDJĘCIA: Łukasz Kornafel, AVIntegracje