Przy wyborze urządzenia do nowej instalacji coraz większą uwagę zwraca się na całkowity koszt posiadania (TCO). Korzystną wartość tego parametru uzyskuje się nie tylko przez niską cenę urządzenia. Istotne jest też to, czy rozpatrywane urządzenie wyposażone jest w dodatkowe rozwiązania, dzięki którym unikamy kosztownych inwestycji w akcesoria. Digital Projection dodało do projektora, któremu dziś się przyglądamy, kilka przemyślanych rozwiązań.
[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]P[/fusion_dropcap]ierwszym z nich jest dostarczany wraz z projektorem zestaw do stackowania urządzeń – możemy w ten sposób połączyć dwa projektory, oczywiście w pozycji poziomej, ponieważ tylko wówczas obudowa projektora równomiernie przenosi obciążenie. W ten sposób możemy szybko i skutecznie obsłużyć większość eventów, podczas których konieczne jest zaświecenie z więcej niż jednego projektora jednocześnie. Digital Projection M-Vision Laser 18K zawiera chip DMD wyposażony 2,3 miliona ruchomych lusterek, a każde reprezentuje jeden piksel wyświetlanego obrazu.
Oczywiście, nie wszystkie lusterka biorą udział w generowaniu obrazu, niektóre pozostają nieaktywne (tzw. pond of mirrors). Ma to znaczenie przy tworzeniu blendy – wówczas z pomocą przychodzi nam funkcja korekcji nieaktywnych pikseli na krawędzi wyświetlacza. Z kolei funkcję TRC (Trow Ratio Correrction) możemy wykorzystać do optymalnego wypełnienia ekranu wyświetlanym obrazem, zwłaszcza gdy dobrany w standardowy sposób obiektyw powoduje widoczne zmniejszenie wyświetlanego obrazu. Same obiektywy są w stanie pokryć zakres współczynnika projekcji od 1,2 aż do 7 : 0 : 1 i to bez uwzględnienia możliwości funkcji TRC. Wszystkie obiektywy mają zmotoryzowany oraz programowalny lens shift, zoom i focus. Dzięki temu zmiana lokalizacji projektora lub praca na kilku ekranach nie przysparzają większych problemów. Wystarczy wywołać właściwy preset w dołączonym i bezpłatnym oprogramowaniu sterującym projektorem. Właśnie – dochodzimy tutaj do kolejnego ciekawego rozwiązania oferowanego wraz z projektorem. Jest to proste w użyciu, a przy tym potężne narzędzie pozwalające między innymi zarządzać zarówno jednym, jak i grupą projektorów. Urządzenia łączą się pomiędzy sobą oraz z komputerem sterującym poprzez sieć UDP. Dzięki temu możemy tworzyć i zarządzać grupami projektorów, podejrzeć stan projektora i licznika źródła światła, sprawdzić logi, regulować gamut barwowy oraz oczywiście edytować i przełączać wejścia, wzory testowe oraz regulować blendę i PiP. Wszystkie funkcje oprogramowania można przetestować samemu, nawet nie mając projektora – możliwe jest bowiem wstawienie do programu wirtualnych projektorów i symulowanie pracy z nimi. Oprogramowanie dostępne jest na systemy Windows (XP i 7 z .NET framework 2.0). Projektor został wprowadzony na rynek w czerwcu 2017 roku, jest więc nową konstrukcją o bardzo wysokiej jasności, wynoszącą 18 000 ISO lumenów. Dodatkowo mamy do dyspozycji siedmiopunktową korekcję kolorów i funkcję ColorBoost, umożliwiającą uzyskanie szerszego gamutu barwowego oraz wyższego nasycenia kolorów. Projektor jest zaprojektowany do pracy 24/7 oraz w dowolnej orientacji (w tym również pionowo, w dół). Ma bogate możliwości przyłączenia źródła obrazu, w tym 3G-SDI (z pętlą) i HDBaseT. Obsługiwane są też wszystkie standardy projekcji 3D. Sterowanie projektorem realizuje się za pomocą pisanego wcześniej oprogramowania, a także poprzez protokół RS232 i przewodowy pilot. Na pokładzie mamy też trigger 12 V, dzięki któremu możliwe jest rozwinięcie ekranu wraz z włączeniem projektora. Należy pamiętać, że niebieski laser zastosowany w urządzeniu ma przypisaną klasę ryzyka 3, więc zgodnie z normą IEC 62471-5:2015 konieczne jest zabezpieczenie miejsca projekcji tak, aby uniemożliwić widzom zajrzenie bezpośrednio w obiektyw.
Zastosowanie
Oprócz standardowych zastosowań w miejscach, gdzie mamy dużo światła zewnętrznego, opisane funkcje pozwalają spojrzeć na projektor od DP także jako świetne urządzenie do rentalu. Możliwość regulacji i szybkiego przywołania całej grupy funkcji pracy jednocześnie, pamięć ustawień obiektywu to cechy znacząco skracające czas przygotowania urządzenia do pracy, a tego nigdy przed eventem nie ma w nadmiarze. Możliwość szybkiej zmiany obiektywu i wywołania właściwego presetu oraz obecność wejścia 3G-SDI to cechy pożądane w teatrach, domach kultury czy salach koncertowych. W tych obiektach często projektuje się wyświetlanie obrazu na ekranie wieszanym na sztankietach, w różnej odległości od projektora, a obraz w standardzie SDI rozprowadzany jest po całej instytucji. Uwzględniając korzystny stosunek ceny do jakości, mamy komplet najistotniejszych argumentów przemawiających za wyborem akurat tego urządzenia.
TEKST: Andrzej Pawluś, AVIntegracje