Ecler eMIMO1616

Pajęcza sieć korytarzy, pomieszczenia rozlokowane według architektonicznych upodobań z artystyczną finezją. Zaułki, zakamarki, małe sale konferencyjne, przestrzenie restauracyjne. A teraz proszę zadbać o to, aby w każdym miejscu zapewniona była możliwość dostarczenia wrażeń muzycznych płynących wprost z głośników sufitowych i ściennych. Ale oczywiście zależnie od pomieszczenia niech będzie możliwość odsłuchu różnych materiałów dźwiękowych z dodatkową funkcją przekazywania ważnych informacji do konkretnych miejsc, a także komunikatów alarmowych, organizacyjnych i każdego innego typu, zgodnie z upodobaniami osoby decyzyjnej. Niemożliwe? Bez odpowiedniej matrycy sygnałowej z pewnością jest to zadanie co najmniej karkołomne…

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]J[/fusion_dropcap]eden z najnowszych produktów firmy Ecler – eMIMO 1616 to urządzenie zajmujące przestrzeń 2U w standardowej szafie rack 19”. Najistotniejszym zadaniem stawianym przed tego typu produktami, jest zapewnienie dystrybucji określonych sygnałów wejściowych do wybranych wyjść. W tym przypadku możemy do urządzenia wprowadzić szesnaście niezależnych źródeł monofonicznych (rzecz jasna para stereo zajmuje dwa z dostępnych wejść) i wysłać je do określonych stref za pomocą szesnastu niezależnych wyjść. Na panelu przednim, zaczynając od prawej strony znajdziemy wyjście słuchawkowe mini jack wraz z dedykowanym potencjometrem obrotowym do regulacji głośności, które umożliwiają monitoring wybranych sygnałów. W centralnej części panelu przedniego znajdziemy szesnaście wskaźników diodowych, prezentujących wysterowanie sygnału do -40dB, wartości graniczną tuż przed przesterowaniem, oraz sygnalizację pracy limitera na wyjściu urządzenia. Pod każdym z mierników znajduje się rząd przycisków select/mute, których funkcja zależna jest od czasu przytrzymania. Po krótkim naciśnięciu wybieramy kanał, a po dłuższym następuje jego wyciszenie. Po wyborze danego wyjścia, możemy za pomocą enkodera oraz informacji na ekranie po prawej stronie dokonać regulacji określonych parametrów. Bardzo czytelna i intuicyjna architektura panelu frontowego, sprzyja obsłudze urządzenia nawet przez osoby nie posiadające specjalistycznej wiedzy z zakresu zarządzania instalacjami AV. Na panelu tylnym, po jego lewej stronie znajdziemy gniazdo zasilania oraz główny włącznik. Obok znajduje się złącze umożliwiające sterowanie wyciszaniem jednej lub wielu (maksymalnie szesnastu stref) za pomocą zewnętrznego przełącznika. Następnie mamy zestaw złączy Remote Inputs umożliwiających podłączenie zewnętrznych paneli naściennych z dodatkowymi wejściami sygnału, regulacją głośności i przełączaniem źródła np. paneli eMCONTROL1. Z wejściami Remote Inputs sąsiaduje włącznik zasilania Phantom, umożliwiającego podłączenie do matrycy mikrofonów pojemnościowych. Gniazda z numerem siedem i osiem pozwalają nie tylko podłączenie mikrofonu lub źródła liniowego, ale także są wyposażone w złącza Pager A i Pager B umożliwiające podłączenie biurkowych stacji przywoławczych eMPAGE. Wejścia oznaczone numerami od jeden do cztery zostały wyposażone w niesymetryczne złącza RCA umożliwiające analogowe podłączenie do matrycy odtwarzacza CD, komputera czy streamera sieciowego. Ponadto na wejściach jeden i dwa przyłącza zostały zdublowane i mamy tutaj także wejścia stereo w formacie Euroblock. Poniżej sekcji wejściowej mamy zestaw szesnastu wyjść w formacie Euroblock oraz złącza Ethernet pozwalające na sterowanie matrycą z poziomu systemów takich jak Crestron, AMX, Extron i RS-232 które daje sterowanie matrycą z komputera czy innego kontrolera.

Funkcjonalność
Istotną kwestią w przypadku eMIMO1616 jest możliwość programowania urządzenia z poziomu standardowej przeglądarki internetowej, bez potrzeby instalowania dodatkowych aplikacji. Również z poziomu przeglądarki możemy tworzyć i konfigurować panele użytkowników oraz nadawać im uprawnienia. Dzięki temu można przypisać możliwość zarządzania danymi funkcjami poszczególnym osobom, unikając sytuacji w której ktoś w sposób przypadkowy zmieni zapisane ustawienia. Sterowanie matrycą i całym systemem, którego jest sercem może odbywać się także za pomocą darmowej aplikacji dostępnej zarówno na platformie iOS jak i Android. Daje nam ona możliwość wyboru źródła sygnału, zarządzania głośnością poszczególnych stref (do wyboru mamy wirtualne suwaki, pokrętła obrotowe lub przyciski +/-), czy zmianę barwy dźwięku za pomocą trzypunktowej korekcji, umożliwiającej dopasowanie barwy dźwięku do warunków akustycznych panujących w danej przestrzeni.
Urządzenia dodatkowe
Matryca jest również kompatybilna z dwoma rodzajami paneli oraz biurkową bazą przywoławczą, które dają możliwość wpro-wadzenia do matrycy dodatkowych sygnałów oraz zarządzania nimi. Pierwszym z nich jest panel naścienny eMCONTROL1,który pozwala na regulację głośności, wybór źródła oraz korekcję sygnału odtwarzanego w danym pomieszczeniu. Panel ten może zostać rozszerzony o element WpaMix-T – będący modułem z dodatkowymi wejściami mikrofonowym XLR i liniowym RCA, za pomocą których można podać dodatkowe źródła do systemu, ustawić ich głośność a w przypadku wejścia mikrofonowego również barwę.
Jak wspomniano, do matrycy można podłączyć również biurkową stację przywoławczą. Jest ona wyposażona w złącze mikrofonowe za pomocą którego można podłączyć mikrofon na gęsiej szyi do komunikatów głosowych oraz zestaw przycisków do zarządzania odtwarzaniem dźwięku w określonych strefach. Co ważne zarządzanie ustawieniami bazy przywoławczej odbywa się również po wejściu przez przeglądarkę do matrycy, co znów eliminuje konieczność korzystania z dodatkowego oprogramowania.
Podsumowanie
Dobrze funkcjonujący ekosystem nagłośnieniowy wymaga punktu centralnego, czyli swego rodzaju serca, które zbiera w jednym punkcie wszystkie sygnały, a następnie pozwala je rozprowadzić wedle uznania do wszystkich miejsc, które tego wymagają. Dzięki cyfrowej matrycy audio Ecler eMIMO1616 otrzymujemy bardzo zaawansowane narzędzie umożliwiające skonfigurowanie nawet dużej instalacji audio. Programowalne panele oraz możliwość prostej obsługi z poziomu telefonu lub tabletu nie tylko pozwala na codzienną obsługę systemu przez osoby nie posiadającym specjalistycznej wiedzy w tym zakresie, ale także usprawnia zarządzanie nim dzięki rozproszonemu sterowaniu dającemu możliwość równoczesnego wywoływania określonych funkcji równocześnie z różnych miejsc.

TEKST: Andrzej Skowroński, AVIntegracje