
Tradycyjne wyświetlacze w biurach wielu firm pracują nie tylko jako monitory wideokonferencyjne czy projektory do prezentacji służbowych. Często służą do komunikowania ważnych informacji pracownikom i gościom w lobby budynków, jako nośniki identyfikacji wizualnej lub pomagają klientom odwiedzającym firmę odnaleźć się w gąszczu korytarzy. Wszystkie te zastosowania łączy jedna podstawowa cecha – obraz na nich jest wyświetlany praktycznie bez przerwy. Stąd warto zastąpić tradycyjne monitory wyświetlaczami LED, które opracowane zostały z myślą o wielogodzinnej pracy, a przy tym zapewniają niespotykaną trwałość i jakość obrazu.

Rozwiązania LED od LG to zarówno klasyczne moduły do budowy wielkoformatowych ścian, jak i unikalne połączenie najlepszych cech LED-ów i monitorów.
Klasyczne rozwiązania wielkoformatowej prezentacji treści wideo to budowane z wielu monitorów ściany lub obrazy rzucane przez projektory. Takie rozwiązania nie są pozbawione wad jak choćby ramki wokół poszczególnych monitorów składających się na ścianę wideo czy konieczność przynajmniej częściowego zaciemniania pomieszczenia przy prezentacji z użyciem projektora. Z drugiej strony, duże formaty obrazu wyświetlanego w salach konferencyjnych pomagają włączyć w codzienne życie firmy tych z pracowników, którzy pracują zdalnie.

Konstrukcja rozwiązania LAPE to przykład na to, jak łatwo można uzyskać jednorodność powierzchni wyświetlacza LED. Wyświetlacz all-in-one LAAF odtwarza dźwięk całą powierzchnią.
Dlatego coraz częściej w przestrzeniach korporacyjnych pojawiają się wyspecjalizowane wyświetlacze LED. Pomaga to zaspokoić najczęściej pojawiające się obecnie potrzeby rynkowe, czyli zapewnienie dużej powierzchni obrazu bez ramek, wysoką jasność treści nawet w bardzo mocno oświetlonych pomieszczeniach czy łatwe połączenie nowego rozwiązania do istniejącej infrastruktury audiowizualnej. Na dodatek, zamiast na niewielkim fragmencie 55” ekranu uczestnik z odległej lokalizacji może być wyświetlony w znacznie większych, trudniejszych do przeoczeniach proporcjach.

Urządzeniem all-in-one od LG steruje się jak klasycznym monitorem, co znakomicie ułatwia jego integrację z istniejącym systemem AV.
Koncern LG stworzył wyświetlacze all-in-one LG zbudowane w oparciu o moduły LED-owe, znakomicie nadające się do sal wideokonferencyjnych. Producent oferuje dwa modele w gotowych do montażu zestawach, które po złożeniu stworzą ścianę wideo o przekątnej 130 lub 136 cali. O wyświetlaczach LAEC015i LAA015F można w zasadzie myśleć jak o ogromnych monitorach, w których producent tradycyjną matrycę zastąpił diodami LED z pixel pitchem wynoszącym 1,5 mm. Pixel pitch to, najprościej mówiąc, odległość pomiędzy środkami najbliższych sobie pikseli tego samego koloru.

Promień krzywizny rozwiązania LAPE wynoszący 1000R pozwala na tworzenie równomiernie zakrzywionych powierzchni.
W przeciwieństwie do klasycznych LED-ów, ściany LAEC i LAAF mają wbudowane wszystkie elementy niezbędne do wyświetlenia obrazu w rozdzielczości 1920×1080 px, dostarczonego do zwykłego przyłącza HDMI. Modele LAEC015 i LAA015F wraz z wideo odtwarzają dźwięk całą powierzchnią ekranu. Sterowanie tymi wyświetlaczami all-in-one też odbywa się tak, jakby były standardowym monitorem, oprócz zwykłego pilota ścianą LED można zarządzać za pośrednictwem systemu sterowania AV. Jednym słowem, są to wprost idealne wyświetlacze LED do większej sali konferencyjnej, w której chcemy stworzyć immersyjne środowisko do prowadzenia efektywnych wideokonferencji.

Większość ścian LED z portfolio LG serwisuje się od przodu. Modele all-in-one wyposażone są we wszystkie komponenty niezbędne do wyświetlania obrazu w rozdzielczości 1920 x 1080 podanego na standardowe wejście HDMI urządzenia.
Wielkoformatowy wyświetlacz LED może być także rozwiązaniem pomagającym wzbogacić możliwości sal konferencyjnych o funkcjonalność pracy hybrydowej. LG LSCB015 idealnie wypełni ścianę takiego pomieszczenia, dostarczając obraz o rozdzielczości nawet 4K. Również tutaj pixel pitch to 1,56 mm, a sygnałem wideo zarządza jeden z trzech rodzajów kontrolerów obrazu do wyboru. Są to już rozwiązania zewnętrzne, montowane w szafie RACK, dzięki czemu inżynierowie LG byli w stanie stworzyć kabinet o głębokości 3,75 cm – mniejszej niż średnica piłeczki ping-pongowej! Podobnie jak wcześniej przywołane wyświetlacze LED all-in-one, również LSCB jest w pełni kompatybilny z oprogramowaniem LG WebOS, SuperSign i LG ConnectedCare. Warto dodać, że wyświetlacze tej serii są też bezpieczne pod kątem promieniowania elektromagnetycznego szkodliwego dla środowiska i ludzi, co potwierdza certyfikat EMC klasy B. Spełniają one również wymagania europejskich norm dotyczących ognioodporności.

Praktycznie wszystkie wyświetlacze dla zastosowań korporacyjnych obsługują HDR10.
Scenariusz pracy hybrydowej jest bardzo wymagający w kontekście dopasowania środowiska pracy. Inaczej swoją przestrzeń zdefiniują programiści, inaczej dział HR czy finansowy. Seria LSCB spełni wszystkie oczekiwania, LG dostarcza bowiem nie tylko komplet kabinetów wraz z optymalnie dobranym kontrolerem, ale też umożliwia stworzenie zakrzywionych ścian wideo, na których obraz widoczny będzie z praktycznie każdego kąta. Zbudowanie z modułów LSCB015 ściany o rozdzielczości 4K udostępnia także HDR10 (przy maksymalnej jasności 800 nitów). Kontroler CVCA wyposażony jest także w gniazdo OPS, w którym można zabudować komputer. Dzięki temu można uruchomić dowolną aplikację w tym oczywiście każde rozwiązanie Unified Communication. Pozostaje wówczas jedynie dołączyć odpowiednie akcesoria do pracy hybrydowej – kamerę, mikrofony, głośniki i tablet jako interfejs dla użytkownika, by sala w której pracuje LSCB015 była samowystarczalnym hubem do pracy hybrydowej. I to nawet dla dużej grupy pracowników.

Rozwiązania all-in-one dostarczane są tak, by instalacja elementów oraz konfiguracja były łatwe i szybkie.
Końcowym etapem pracy dowolnego zespołu zadaniowego jest prezentacja wyników realizowanego projektu. W takich zastosowaniach sprawdzi się LED z jeszcze mniejszym pixel pitchem – LG oferuje kabinety serii LAS, w których diody SMD 3 w 1 rozstawione są nawet co 0,945 mm – w modelu LAS009-F. Sam kabinet LAS009-F o rozdzielczości 640×320 pikseli pozwala na serwis od frontu. Jest to już klasyczne rozwiązanie do budowy ścian wideo o dowolnej rozdzielczości, a ponieważ stworzone zostało przez LG, oferuje kompatybilność z oprogramowaniem LG SuperSign CMS.

Wysoka częstotliwość odświeżania treści pomaga chronić wzrok nawet w miejscach, gdzie obraz wyświetlany jest 24/7, jak centra alarmowe czy control roomy.
W serii wyświetlaczy LAS dostępne są też kabinety o różnym pixel pitchu – od 2,52 mm przez 1,454 mm aż do wyżej wspomnianego 0,945 mm. Wszystkie łączy gwarancja jednorodności jasności obrazu. Jeszcze w fabryce poszczególne moduły są kalibrowane tak, aby na całej powierzchni zapewniona była 97% jednorodność podświetlenia. Warto pamiętać, że zewnętrzny rozmiar aluminiowego kabinetu wynosi zawsze 604×340 mm. Z tego powodu kompletna ściana o tej samej rozdzielczości, lecz zbudowana z kabinetów o różnym rozstawie diod, będzie miała różne wymiary całkowite.

Nawet najbardziej reprezentacyjne przestrzenie skorzystają, gdy w ich wnętrzu zamontowany będzie wyświetlacz LED od LG.
Naturalnie do sal, w których treść widziana będzie z małej odległości, najlepiej sprawdzą się model LAS009-F z pixel pitchem 0,945 lub LAS012-F, w którym odstęp między diodami to 1,26 mm. Z kolei przestrzenie, w których dominować ma przekaz informacji korporacyjnych – recepcje, showroomy czy firmowe lobby, to idealne miejsce na umieszczenie wyświetlaczy LAPE. Jest to rodzina rozwiązań do budowy zakrzywionych ścian wideo, o krzywiźnie nawet 1,000 R. Co to oznacza? Promień koła, który tworzy taka ściana wideo, miałby zaledwie 1 metr. Moduły LAPE oferowane są z rozstawem pikseli 2,5 mm; 2,0 mm i 1,5 mm, a skalibrowana jasność to aż 1000 cd/m2. Jak przystało na wyświetlacze przeznaczone do pracy w miejscach reprezentacyjnych, LAPE oferuje bardzo płynne odtwarzanie treści – częstotliwość odświeżania ekranu wynosząca 3840 Hz praktycznie gwarantuje obraz bez migotania i znacząco zmniejsza obciążenie dla oczu widza. Wyświetlacze zbudowane z modułów LAPE oferują 16-bitową głębię kolorów, a rozmiar fizyczny takiej ściany właściwie jest nieograniczony dzięki opracowanej przez LG modułowej technologii zasilania.

Wyświetlacze LAS to nie tylko najszerszy wybór rozstawu pikseli, ale też bezkablowe łączenie poszczególnych kabinetów ze sobą.
W portfolio LG jest jeszcze jedno bardzo ciekawe rozwiązanie. Nie jest to tradycyjny moduł LED-owy, lecz folia z rozmieszczonymi co 14 mm lub 24 mm diodami SMD 3 w1. Przejrzystość folii wynosi 53%, więc można ją umieszczać choćby w oknie biurowca by uzyskać ogromny telebim do promocji marki. Maksymalna krzywizna wynosi tutaj 2000 R dla LAT140, więc największy promień koła, na jakim można rozpiąć ten samoprzylepny wyświetlacz, to dwa metry. Dla LAT240 maksymalna krzywizna to aż 1100 R.

Transparentne wyświetlacze LAT140 i LAT240 to diody SMD i samoprzylepna powierzchnia, która sprawdzi się na każdej przezroczystej powierzchni.
Maksymalna jasność wyświetlaczy LAT140 i LAT240 przekracza 1000 cd/m2, dla LAT 140 to nawet 2100 cd/m2. Oprócz okien, w których wysoka jasność jest wręcz koniecznością, LAT znakomicie sprawdzi się w przestrzeniach korytarzy czy przeszklonych powierzchni lobby, szybów windowych lub np. drzwi przesuwnych. LAT140 i LAT240 to jedne z tych rozwiązań, które pozwalają architektowi na swobodę aranżacji przestrzeni. Tylko od jego inwencji (oraz doświadczenia projektanta) zależy efekt końcowy, jaki uzyska projektowana przestrzeń.

Powierzchnię LAT140 i LAT240 można przyciąć do wymaganych rozmiarów, konieczna jest jednak dokładność do jednego piksela.
Rozwiązania od LG to już na pierwszy rzut oka nowoczesne i wysoce elastyczne wyświetlacze, dzięki którym pozbywamy się ramek charakterystycznych dla klasycznych ścian wideo czy eliminujemy konieczność zaciemniania pomieszczenia w czasie projekcji. To także urządzenia zachowujące wszystkie zalety tradycyjnych monitorów. LED-y od LG oferują obraz w proporcjach 16:9, z bardzo wysoką częstotliwością odświeżania, wysokim kontrastem dzięki Dynamicznemu Algorytmowi Kontrastu (głęboka czerń i lepsza jasność kolorów) i 16-bitowym przetwarzaniu kolorów (wysoka skala szarości, mniejsze zniekształcenie kolorów) oraz są w pełni kompatybilne z istniejącą infrastrukturą audiowizualną.

Ściany LED zbudowane z modułów LSCB można dostosowywać tak, aby wypełnić każdą, nawet zakrzywioną czy narożną przestrzeń.
Z portfolio producenta dobrać można rozwiązanie do klasycznej sali wideokonferencyjnej, ułatwiające pracę hybrydową, wpisującą się w przestrzenie pracy kreatywnej czy pomieszczenia VIP jak sale zarządu lub showroomy. Zakrzywione ekrany zbudowane z elementów LAPE uświetnią firmowe lobby, ale też sprawdzą się w control roomach. W końcu wszelkie przestrzenie wspólne już z daleka komunikować mogą przekaz korporacyjny za pośrednictwem transparentnych wyświetlaczy zdolnych do pracy 24/7.

Głębokość wyświetlacza LSCB jest mniejsza niż średnica piłeczki ping-pongowej!
Tekst: Andrzej Pawluś, AVIntegracje
Zdjęcia: LG Electronics Polska