Przyglądając się rozwiązaniom oferowanym przez Evoko, łatwo zauważyć dbałość zarówno o jakość użytkowania, jak i o wygodę użytkownika. Produkty firmy nagradzane są prestiżowymi nagrodami również dlatego, że Evoko wyposaża swoje produkty w innowacyjne i ciekawe funkcje.
[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]N[/fusion_dropcap]ie inaczej jest z Liso – systemem rezerwacji sal, który doskonale funkcjonuje w ekosystemie produktów Evoko, jak i poza nim. Liso to panel dotykowy o przekątnej 8 cali, pozwalający na zarezerwowanie sali konferencyjnej w dowolny sposób. Możemy zrobić to zarówno bezpośrednio na urządzeniu, jak i za pomocą jednej z obsługiwanych platform. Do wyboru mamy Evoko Booking, Office 365, Exchange (2010, 2013 i 2016), Google G Suite oraz Lotus. Stan sali jest prezentowany w czytelny sposób za pomocą kolorowej poświaty. Możemy z daleka określić, czy sala jest wolna (gdy poświata jest zielona), zajęta (czerwony kolor) oraz czy zaplanowane spotkanie wkrótce ma się zacząć (wówczas emitowany kolor poświaty przybiera kolor bursztynowy).
Panel współpracuje z Evoko Home. Jest to aplikacja instalowana na serwerze, za pomocą której możemy w łatwy sposób zarządzać salami i analizować ich wykorzystanie. Monitoring odbywa się tutaj w czasie rzeczywistym, co pozwala optymalizować wykorzystanie sal konferencyjnych w organizacji. Evoko zapowiedziało też uruchomienie aplikacji Get a Room. Za jej pomocą możliwe będzie zarezerwowanie sali o optymalnej wielkości i wyposażeniu bezpośrednio z urządzenia mobilnego pracownika, nawet wtedy gdy nie ma on dostępu do swojego firmowego komputera. A skoro mowa o przyszłych planach – Evoko zapowiedziało dodatek do outlookowego kalendarza. Będzie to usługa umożliwiająca zamówienie cateringu i dodatkowego wyposażenia, zaawansowanego rezerwowania sal czy wizualizacji layoutu pomieszczenia.
Wracając jednak do tego, co dostępne jest już teraz – Evoko udostępnia otwarte API dla swojego systemu. Daje to bardzo szerokie możliwości, jak choćby zgłoszenie niedziałającego sprzętu. Możemy zintegrować Liso z systemem zarządzania budynkiem, dzięki czemu na kilka minut przed rozpoczęciem spotkania uruchomiona zostanie klimatyzacja lub włączone oświetlenie. Liso obsługuje weryfikację użytkownika, więc możliwe jest potwierdzanie spotkań kartą RFID lub przypisanym wcześniej kodem PIN. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby rezerwacja i odwoływanie spotkań możliwe były tylko po użyciu wcześniej wspomnianych metod uwierzytelniania. A jeśli nikt nie pojawi się na spotkaniu? System zwolni salę, pokazując ją w naszym systemie jako dostępną. Będziemy mieć więc pewność, że nie wejdziemy do sali w czasie trwającego spotkania ani że nie będziemy biegać po całym piętrze, szukając aktualnie wolnej sali.
Omawiając produkty Evoko, zawsze wspominam o zdobytych przez nie nagrodach. W 2017 roku również Liso zostało docenione, zdobywając cały szereg nagród – od Red Dot Product Design 2017 Award, przez German Design Award, aż po złotą nagrodę w kategorii Office Equipment/Workspace organizers, przyznaną przez jury European Product Design Award.
W poprzednich wydaniach „AVIntegracje” omawiałem system Pusco. Już wtedy wspomniałem, że współpracuje on z Liso. Teraz dodam tylko, że wykorzystując Liso i Pusco, uzyskujemy wspomniany wcześniej ekosystem. Wszystkie informacje zbierane z paneli Liso przez Evoko Home wyświetlimy na systemie informacyjnym Pusco oraz oczywiście w samym Evoko Home.
Ostatnią ciekawostką jest wyposażenie, z jakim dostarczane jest Liso. Dostajemy bowiem osprzęt umożliwiający zainstalowanie panelu nie tylko na tradycyjnych, lecz także na szklanych ścianach. Wystarczy doprowadzić skrętkę, za pomocą której podłączymy Liso do systemu i zasilimy urządzenie, by mieć estetycznie wyglądający i sprawnie działający system.
Wszystkie produkty Evoko charakteryzują się bardzo ciekawym wzornictwem – decydując się na te produkty, dostajemy trochę więcej, niż oferuje konkurencja. To urządzenia realizujące nie tylko swoją podstawową funkcję, jak właśnie rezerwowanie sal przez Liso, doskonale reprodukowany dźwięk przez system Minto czy wyświetlanie informacji przez Pusco – są również estetyczne i wygodne. Za pomocą rozwiązań Evoko możemy stworzyć biuro będące doskonałą wizytówką naszej organizacji.
TEKST: Andrzej Pawluś, AVIntegracje