nureva hdl410

Kanadyjska firma Nureva wyspecjalizowała się w tworzeniu nowoczesnych i bardzo wygodnych w użytkowaniu systemów nagłośnienia konferencyjnego. Całość zajmuje niewiele miejsca, nie koliduje z wystrojem i wyposażeniem wnętrza, jest bardzo łatwa w montażu – także dla osób niebędących profesjonalnymi instalatorami. Oferując wysoką jakość dźwięku, zastępuje duże i skomplikowane systemy. Najnowszy model właśnie pojawił się na rynku i w tym tekście postaramy się mu przyjrzeć nieco bliżej.

HDL410 to kolejny system nagłośnienia konferencyjnego, który korzysta z opatentowanej technologii Microphone Mist – jej angielska nazwa zresztą w pewnym stopniu odpowiada koncepcji, polegającej na wykorzystaniu szeregu wszechkierunkowych mikrofonów umieszczonych na dwóch listwach. Wykorzystując odpowiednio opracowane algorytmy cyfrowe, wypełnia niejako przestrzeń dużą liczbą wirtualnych mikrofonów, co sprawia, że każdy głos, bez względu na pozycję źródła (w domyśle uczestnika wydarzenia) jest bardzo dobrze uchwycony i odpowiednio nagłośniony. Listwy z szeregiem mikrofonów są zresztą zintegrowane z głośnikami, a ponieważ mają wyjątkowo kompaktowe rozmiary, ich instalacja nie stanowi żadnego problemu. Taki system sprawdzi się podczas wydarzeń o charakterze konferencyjnym, edukacyjnym i podobnych – zarówno stacjonarnych, odbywających się w określonej przestrzeni, jak i hybrydowych, względnie zdalnych, transmitowanych przez Internet. Systemy Nurevo pozwalają na łatwą i natychmiastową pracę z takimi platformami, jak Microsoft Teams, Zoom, Skype, MeetTM, GoToMeeting, Cisco Webex, Blue Jeans, Lifesize, RingCentral itp. Co wymaga szczególnego podkreślenia – choć zastosowana w HDL410 technologia jest zaawansowana i innowacyjna, dla końcowego użytkownika nie ma to żadnego znaczenia, nie musi jej znać, ani nawet rozumieć.

Kierując się zawartymi w instrukcji wskazówkami, jest w stanie zainstalować i skonfigurować system w bardzo krótkim czasie (producent szacuje go na maksymalnie godzinę), następnie zaś korzystać z niego w dowolnych sytuacjach. Co więcej, raz zainstalowany system nie będzie wymagać żadnej ingerencji, re-konfiguracji w przypadku zmiany wystroju wnętrza, innego ustawienia mebli itd. Cały czas bowiem przebiega inteligentne skanowanie i autokalibracja, dzięki czemu system pracuje w sposób optymalny, wychwytując wszystkie pożądane dźwięki, czyli głosy, a jednocześnie tłumiąc te niepożądane. Jeśli uczestnicy wydarzenia przesiądą się, inaczej zostaną ustawione stoły, krzesła – dla HDL410 nie będzie to mieć żadnego znaczenia, cały czas będzie nagłaśniać w tak samo dobry sposób. Zalety tego systemu wydają się zatem oczywiste – unikamy ustawiania na stołach mikrofonów czy konieczności przekazywania ich sobie w razie pytań ze strony słuchaczy, liczba urządzeń jest ograniczona do niezbędnego minimum, a obsługa intuicyjna i bardzo prosta. Ekipa przygotowująca wydarzenie może się skupić na kwestiach merytorycznych i nie musi zawracać sobie głowy właściwym skonfigurowanie nagłośnienia. Centra konferencyjne, hotele, placówki edukacyjne, przestrzenie wystawiennicze – a taki segment rynku jest domyślnym odbiorcą systemu – nie muszą zatrudniać osób z podstawowym choćby przygotowaniem w zakresie nagłaśniania, bo obsługą może się zająć dosłownie każdy, kto radzi sobie w miarę dobrze z technologią. A ponieważ standardem dziś jest korzystanie z komputerów, urządzeń mobilnych i Internetu, ten warunek spełnia chyba większość z nas.

nureva hdl410

Sercem HDL410 jest Connect Module, niewielka skrzynka służąca do połączenia całości i odpowiadająca za odczyt danych, wykonywanie obliczeń i sterowanie.

Łatwy w obsłudze i instalacji, innowacyjny system nagłośnieniowy HDL410 składa się minimalnej liczby komponentów, w pierwszej kolejności są to dwie listwy naścienne, które zawierają po 12 specjalnie dobranych mikrofonów wszechkierunkowych oraz po dwa głośniki. Pojedyncza listwa ma 152,4 cm szerokości i 14,9 wysokości, zaś głębokość wynosi zaledwie 9 cm. Ponieważ waży ona 8,2 kg, należy ją odpowiednio przymocować do ściany, co jednak nie stanowi problemu. Wzornictwo i kolorystyka (dostępne są warianty biały i czarny) zostały tak dobrane, że wpasują się w każde wnętrze i wystrój, pozostając relatywnie dyskretnym elementem. Mikrofony umieszczono liniowo wzdłuż osi i charakteryzują się one pasmem przenoszenia w zakresie od 100 Hz do 7 kHz (przy 94 dB SPL) oraz niskim poziome zniekształceń harmonicznych (0,25%). Z kolei dwa głośniki mają moc 20 W, wyposażono je w 4-calowe aluminiowe tuby i oferują maksymalny poziom SPL wynoszący 91 dB (@ 1m). Zgodnie z deklaracją producenta, 24 fizyczne mikrofony odpowiadają aż 16 384 wirtualnym, wypełniającym przestrzeń i pozwalającym na precyzyjne uchwycenie głosu każdego uczestnika wydarzenia, bez względu na jego lokalizację, czy kierunek w jakim zwrócił twarz. Jest to bardzo istotne z wielu powodów, zarówno technicznych – bo pozwala na optymalne nagłośnienie, z zachowaniem czytelności i odpowiedniego poziomu każdego głosu (z jednoczesnym tłumieniem niepożądanych artefaktów) – jak i behawioralnych, bo każda z zaangażowanych osób może zachowywać się zupełnie naturalnie, skupiając wyłącznie na tym, co chce powiedzieć i nie zwracać uwagi na położenie mikrofonów. Dodajmy w tym miejscu jeszcze jedną ciekawostkę, świadczącą o zaawansowaniu systemu. Otóż dzięki technologii Microphone Mist jest on w stanie precyzyjnie zlokalizować (skanowanie przestrzeni odbywa się z częstotliwością 10 razy na sekundę) w przestrzeni osobę, która aktualnie się wypowiada, a tak uzyskane dane mogą być wykorzystane do sterowania kamerą (oczywiście to już osobne urządzenie, które nie jest częścią systemu) podążającą za tą osobą. W przypadku transmisji online, zdalni uczestnicy nie tylko będą zatem słyszeć to samo, co osoby będące na miejscu, ale także widzieć tę spośród nich, która aktualnie przemawia.

Connect Module
Sercem HDL410 jest Connect Module, niewielka skrzynka służąca do połączenia całości i odpowiadająca za odczyt danych, wykonywanie obliczeń i sterowanie. Zawiera ona bardzo wydajny silnik DSP, który jest w stanie realizować wszystkie funkcje, a wielkością przypomina np. routery Wi-Fi (22,2 cm x 3,7 cm x 15 cm, przy wadze 440 g). W zestawie jest też ramka montażowa, która pozwala na instalację w szafce z innymi sprzętami. Moduł łączymy z listwami za pomocą kabli standardu Ethernet (skrętek) ze złączami RJ-45, stąd ma na ścianie tylnej dwa gniazda, a ponadto wyjście i wejście audio (AUX) TRS 3,5 mm, czyli tzw. mały jack stereo. I wreszcie standardowe łącze USB 2.0 (typu B). Zarówno kable sieciowe, jak i USB znajdują się w zestawie. Connect Module jest zasilany za pomocą adaptera sieciowego, także dołączonego. Uzupełnieniem jest najmniejszy z elementów składowych systemu, czyli działający na podczerwień pilot zdalnego sterowania, przypominający do złudzenia znane doskonale ze sprzętu Hi-Fi. I to praktycznie wszystko, czego będziemy potrzebowali do zbudowania w pełni profesjonalnego nagłośnienia konferencyjnego w dowolnym miejscu. HDL410 przeznaczony jest do obsługi nawet stosunkowo dużych pomieszczeń, zaś maksymalne rozmiary rekomendowane przez producenta wynoszą 10,7 m na 16,8 m – co wynika głównie z parametrów mikrofonów i ich zdolności do wiernego uchwycenia każdego dźwięku.

nureva hdl410

Główne komponenty systemu HDL410, czyli dwie listwy z mikrofonami i głośnikami oraz Connect Module

Jak już wspomnieliśmy, omawiany system doskonale nadaje się nie tylko do nagłaśniania konferencji czy wykładów stacjonarnych, ale także mających postać hybrydową – w których biorą udział zarówno osoby znajdujące się na miejscu, jak i zdalnie uczestniczące za pośrednictwem internetowych platform komunikacyjnych. W związku z tym Connect Module jest podłączany do komputera za pomocą USB i rozpoznawany jako zewnętrzne urządzenie. System jest już fabrycznie przystosowany do pracy z wymienionymi wcześniej platformami, zatem praktycznie odpada konieczność konfiguracji. Jedynie w komunikatorze może być konieczne wskazanie źródła dźwięku przychodzącego i głośników, co jest jednak bardzo proste. A skoro wspominamy o komputerze, HDL410 może być zarządzany za pomocą platformy Nureva Console, ulokowanej w firmowej chmurze (zatem nie jest konieczna instalacja specjalnego oprogramowania), dostępnej cały czas i pozwalającej m.in. na aktualizację oprogramowania, kontrolę statusu systemu, analizę akustyczną pomieszczenia, w którym się znajduje itp. Ponieważ dostęp jest zdalny, nie ma nawet potrzeby umieszczania na sali dedykowanego komputera z dostępem do Nureva Console, a zarządzanie systemem możliwe jest także za pomocą urządzeń mobilnych, jak tablety, smartfony. Oczywiście każdy nabywca HDL410 otrzymuje dostęp do wspomnianej platformy, a także pakietu Nureva Developer Toolkit, pozwalającego na daleko posuniętą personalizację. Ponadto można dokupić specjalny pakiet Nureva Pro, przedłużający gwarancję i udostępniający jeszcze więcej zaawansowanych narzędzi.

Aczkolwiek omawiany system nagłośnienia konferencyjnego jest w pełni kompletny, zatem zawiera zarówno jednostkę centralną, jak i mikrofony oraz głośniki, użytkownik – jeśli tylko tego chce – może podłączyć dodatkowe głośniki dowolnego producenta. Connect Module wyposażono w stereofoniczne wyjście audio, które może być wykorzystane do wielu różnych celów. Ponadto dostępny jest tryb Voice Amplification, który pozwala na wykorzystanie np. nagłownego, względnie krawatowego mikrofonu bezprzewodowego – odbiornik podłączamy wówczas do gniazda wejściowego modułu. Jest to rozwiązanie szczególnie przydatne w przypadku wykładów czy prezentacji, kiedy głos osoby prowadzącej jest wiodący i powinien zawsze być na pierwszym planie. Oczywiście, działanie układu 24 mikrofonów systemu się nie zmienia, wiernie przenoszą one wszystko, co dzieje się na sali. Trzeba tu podkreślić, że HDL410 działa bardzo inteligentnie, lokalizując głos aktualnie mówiącej osoby i wysuwając go do przodu poprzez odpowiednie wzmocnienie. Gdy wykorzystujemy sam system, bez żadnych dodatkowych elementów (zatem także bez trybu Voice Amplification), wówczas każdy z uczestników wydarzenia jest równoprawny, gdy zaczyna mówić, jego głos staje się pierwszoplanowym. Jeśli wykorzystamy mikrofon dla prowadzącego, będzie on mieć specjalne przywileje, zawsze pozostając na pierwszym planie, zaś do niego mogą dołączać inne osoby – w momentach gdy zabierają głos. Podkreślmy, że to samo dzieje się z punktu widzenia – czy raczej słyszenia – uczestników na miejscu, jak i biorących udział zdalnie. Ci drudzy słyszą wszystko tak, jakby sami znajdowali się na sali.

Duża moc obliczeniowa własnego DSP systemu pozwala na zaawansowane operacje – sygnały z mikrofonów obu listw są przetwarzane równocześnie, co pozwala na bardzo precyzyjne oddanie głosów każdego z uczestników wydarzenia. Zarówno mikrofony, jak i głośniki (a także cyfrowe przetwarzanie) zostało optymalizowane pod kątem głosu – dotyczy to także lokalizacji punktu w przestrzeni, z którego on aktualnie dochodzi. Co oznacza, że system wyszukuje głosy i nie reaguje na inne dźwięki otoczenia, które mogą się pojawiać w tle. To także ważne dla komfortu uczestników, których nie trzeba instruować, by zachowywali się cicho, nie szurali krzesłami, nie stukali filiżankami z kawą, nie trzaskali drzwiami itd. Kontrola poziomu dźwięku bazuje na lokalizacji przestrzennej, co jest możliwe dzięki wykreowaniu dużej liczby wirtualnych mikrofonów – a w efekcie otrzymujemy bardzo naturalny dźwięk.

nureva hdl410

Podsumowanie
Nureva HDL410 to bardzo zaawansowany i zarazem innowacyjny system nagłośnienia konferencyjnego, który sprawdzi się wszędzie tam, gdzie oczekuje się bardzo dobrych rezultatów przy wykorzystaniu minimalnej liczby komponentów. Od razu jednak zaznaczmy, że pojęcie „minimalna liczba komponentów” nie jest tutaj żadnym kompromisem, kryterium decydującym. To raczej dodatkowa zaleta korzystania z tego systemu, bowiem jego głównym celem jest zagwarantowanie optymalnego nagłośnienia przy zachowaniu komfortu uczestników. Łatwość instalacji, niewielkie rozmiary komponentów sprawiają, że system może być zamontowany na stałe w dedykowanej przestrzeni konferencyjnej, ale także stać się narzędziem mobilnym, pozwalającym w krótkim czasie zamienić dowolne pomieszczenie w salę obrad. Oczywiście w drugim wypadku należy jakoś rozwiązać kwestię zawieszenia listw z mikrofonami i głośnikami. HDL410 działa bardzo inteligentnie, precyzyjnie, co wpływa korzystnie na samo wydarzenie i komfort jego uczestników – zarówno tych, którzy znajdują się na miejscu, jak i biorących udział zdalnie. Zdejmuje z ekipy przygotowującej ciężar kalibracji, instalacji i wielu innych czynności – nie trzeba ustawiać głośników czy zabezpieczać odpowiedniej liczby mikrofonów. Każdy, kto choć raz brał udział w jakiejś konferencji, wykładzie, prezentacji, wie, na jakie można napotkać problemy. Dawniej korzystano z bezprzewodowych mikrofonów do ręki, ktoś pełnił rolę prowadzącego, a jeśli któryś z uczestników chciał zabrać głos, trzeba było przekazać mu mikrofon. Traciło się cenny czas, wydarzenie się przedłużało. O uwagach typu „proszę mówić bliżej mikrofonu, bo nie słychać” nawet nie wspomnę. W przypadku omawianego systemu te wszystkie problemy właściwie znikają. Uczestnicy zachowują się naturalnie, po prostu mówią co mają do powiedzenia, nie muszą przejmować się tym, gdzie są mikrofony, bo i tak cały czas doskonale ich słychać. Ponadto HDL410 integruje się z powszechnie znanymi platformami komunikacyjnymi i konferencyjnymi, pozwalając na organizację wydarzeń hybrydowych. Jest też w stanie obsłużyć stosunkowo duże pomieszczenia z większą liczbą uczestników. Można go rozbudować, dołączając dodatkowe głośniki, mikrofon dla prowadzącego, a nawet kamerę śledzącą aktualnie wypowiadającego się. I co nie jest bez znaczenia – instalacja i obsługa jest bardzo prosta, wręcz intuicyjna, nie trzeba być specjalistą w tej dziedzinie, by sobie z nimi poradzić. Lista potencjalnych zastosowań jest zatem dość długa, podobnie jak możliwych odbiorców. Przedsiębiorstwa, instytucje dysponujące salami konferencyjnymi, urzędy, siedziby organizacji, centra kongresowe, hotele, placówki edukacyjne i naukowe i wiele innych. Jeśli w profilu ich działalności wpisane są regularne konferencje, zebrania, wykłady czy prezentacje, bez wątpienia warto będzie rozważyć, czy Nureva HDL410 nie jest w ich wypadku rozwiązaniem optymalnym.

TEKST: Dariusz Mazurowski, „AVIntegracje”