Dobór głośników do pomieszczenia, w którym będą pracować, nie zawsze jest prostym zadaniem. W szczególności jest tak dla pomieszczeń o różnej wysokości sufitu – na przykład sal konferencyjnych z antresolami. Dla takich miejsc nie wystarczy wyznaczyć liczby oraz mocy głośników w odniesieniu do parametrów sali oraz jej planowanego przeznaczenia. Konieczne jest ujednolicenie pokrycia dźwiękiem całej dostępnej przestrzeni tak, aby nie było słyszalnych różnic w poziomie dźwięku czy jego jakości.
Zwykle oznacza to kompromis i konieczność doboru głośników z różnych linii wybranego producenta. Rzadko kiedy takie głośniki mają jednorodne brzmienie. Nieczęsto też wyglądają tak samo. Firma Sonance opracowała zestaw rozwiązań na właśnie tego typu sytuacje. W swojej ofercie ma głośniki w kilku rozmiarach i trzech obudowach, połączonych jednolitym wzornictwem oraz o praktycznie takich samych parametrach technicznych. Na serię PS składają się głośniki ścienne, sufitowe oraz zwieszane. Co ważne, wszystkie oparte są o te same komponenty przetworników wysokotonowego (HF) i niskotonowego (LF). Dzięki temu możliwa jest swobodna wymiana jednego rodzaju głośnika na inny, na przykład ściennego na zwieszany, jeżeli tylko okaże się to konieczne. Łatwiejszy jest też dobór głośników dla pomieszczeń, w których sufity mają być na różnych wysokościach. Co więcej, każdy głośnik o tej samej średnicy przetwornika LF ma ten sam litraż obudowy, nawet głośniki sufitowe o niskim profilu (które można poznać po oznaczeniu LP – low profile). Oznacza to, że będzie zachowana tożsamość brzmieniowa. Zatem niezależnie, czy potrzebne są głośniki o małej, średniej czy dużej średnicy przetwornika niskotonowego, jest możliwość dowolnego połączenia ze sobą głośników w obudowach ściennych razem z głośnikami mocowanymi w suficie oraz zwieszanych.
Na stronie Sonance.com znajduje się darmowa wersja aplikacji EASE pozwalająca na sprawdzenie, jak sprawdzą się głośniki w projektowanej przestrzeni.
Estetyka na ścianie…
Głośniki przeznaczone do montażu na ścianie oznaczone zostały jako PS-S (Professional Series – Surface). Dostępne są w rozmiarach 4, 5,25, 6,5 i 8-calowych, a linię uzupełnia głośnik niskotonowy z 8-calowym przetwornikiem. W zestawie jest uchwyt ścienny, umożliwiający montaż głośnika w pionie, poziomie, a nawet na statywach ogrodowego parasola. Montaż głośnika zajmuje zaledwie dwie minuty. Na początek należy przymocować uchwyt w żądanym miejscu, by potem już beznarzędziowo zaczepić głośnik do uchwytu. W kolejnym kroku wystarczy ustawić żądane pochylenie głośnika, uchwytu, a następnie podłączyć kabel głośnikowy do zacisków znajdujących się na froncie, tuż pod niewielką maskownicą i montaż zakończony. Dla jeszcze większej estetyki w głośniku przygotowany jest specjalny tunel do poprowadzenia kabla głośnikowego. Kąty propagacji każdego głośnika ściennego to 90o x 90o. Pasmo przenoszenia przy spadku 3 dB zaczyna się od 75 Hz dla 4” i schodzi co 5 Hz dla każdej kolejnej wielkości przetwornika LF, by dla 8” dwudrożnej konstrukcji osiągnąć 55 Hz. Górna granica pasma przenoszenia to 20 kHz dla każdego głośnika. Odczepy transformatora 100V to 30, 15 i 7,5W dla głośników 4 i 5,25 cala oraz 60,30 i 15W dla dwóch większych konstrukcji. Głośniki dostarczane są w parach, do wyboru pozornie są tylko czarne lub białe. Pozornie, ponieważ białe głośniki można malować na dowolny kolor, by dopasować je do wystroju wnętrza.
Ścienne głośniki PS-S mają regulację odczepów oraz miejsce podłączenia kabla na froncie.
… na suficie…
Głośniki oznaczone jako PS-C (Professional Series – Ceiling) przeznaczone są do montażu w suficie. Do wyboru są głośniki z przetwornikiem o średnicy 4, 6,5 oraz 8 cali. Pierwsze dwa dodatkowo mogą być w wersji niskoprofilowej, a największy głośnik ma konstrukcję dwudrożną. Serię uzupełnia ośmiocalowy głośnik niskotonowy. Dla każdego głośnika można zamówić profile montażowe pasujące do większości sufitów podwieszanych. Warto użyć tych „łyżew” zwłaszcza tam, gdzie płyty sufitu nie są przygotowane do przenoszenia obciążeń, już bowiem głośnik czterocalowy waży 2,5 kg.
Głośniki PS-P dostępne są w kilku wielkościach i można je w całości pomalować na dowolny kolor.
Po prawidłowym zamocowaniu głośników widać tylko okrągły bezramkowy grill głośnika. Producent oferuje także grille kwadratowe, dzięki którym zachowany zostaje porządek na suficie wypełnionym kwadratowymi nawiewami wentylacji czy downlightami. Pasmo przenoszenia dla spadku 3 dB, zaczyna się od 55 Hz dla największego głośnika, przez 65 Hz dla 6,5-calowego aż do 75 Hz dla głośnika o najmniejszej średnicy. Wszystkie głośniki oferują 120-stopniowy stożek pokrycia dźwiękiem.
Sonance PS-C mocowane w suficie podwieszanym dostępne są w kilku rozmiarach, a te z białym grillem można pomalować na dowolny kolor.
… oraz pod sufitem
Grupa głośników z oznaczeniem PS-P (Professional Series – Pendant) przeznaczona jest do instalacji jako zwieszane. Przydaje się to w szczególnie wysokich pomieszczeniach, w których nie ma innej możliwości zamocowania głośników. W zestawie z każdym głośnikiem znajdują się elementy niezbędne do bezpiecznego zawieszenia ich pod sufitem. Estetyka jest zawsze kwestią indywidualną, a w sytuacjach, gdy kolor głośnika nie pasuje do wnętrza, Sonance umożliwia pomalowanie zarówno grilla, jak i obudowy swoich „zwieszańców”. Dzięki temu głośniki estetycznie wtopią się w otoczenie, oferując świetne brzmienie.
Ścienne głośniki można w dwie minuty zainstalować na ścianie, ale też na słupie czy maszcie ogrodowego parasola.
A skoro mowa o brzmieniu… Głośniki Sonance brzmią bardziej miękko – „Hi-Fi”. Zdecydowanie nie są to zwyczajne głośniki przeznaczone do odtwarzania tła muzycznego, lecz dobrze brzmiące urządzenia do nagłośnienia nawet najbardziej wymagających pomieszczeń. Basy także brzmią miękko. Jak dotąd nie ma wzmacniacza na rynku z wbudowanymi presetami dla głośników Sonance. Jednak głośniki nawet z zerową korekcją brzmią po prostu dobrze, a po wystrojeniu systemu audio pokazują swój pełny potencjał. Producent oferuje na swojej stronie darmową wersję aplikacji EASE, za pomocą której możliwe jest zamodelowanie pokrycia dźwiękiem z głośników Sonance w projektowanym pomieszczeniu.
Muszę przyznać, że spodobały mi się głośniki tej serii. Zapewniają możliwość dogłośnienia nawet wielopoziomowych pomieszczeń, na przykład sal restauracyjnych z antresolą czy konferencyjnych, w których architekt połączył różne rodzaje sufitów. Produkty Sonance zapewnią wszędzie, także w trochę bardziej skomplikowanych salach, reprodukcję dźwięku wysokiej jakości i to nawet przy zastosowaniu systemu 100V. Do kompletu jest też łatwość montażu w postaci klipsa do podłączenia kabla na froncie głośnika. Na koniec zdradzę, że opisywane w tym wydaniu „Sprzętu pod lupą” głośniki wykorzystane zostały przeze mnie w co najmniej dwóch instalacjach. I to właśnie te miejsca posłużyły jako rozbudowane środowisko testowe.
TEKST: Andrzej Pawluś, AVIntegracje